תפסו גל – סיקור הסרט מואנה | Moana

הסרט החדש מבית דיסני העונה לשם מואנה | Moana מגיע אל הקולנוע בשביל לתת לנו גם מפלט מהחורף שלא ממש סגור על עצמו עם וגם מגוון לא קטן של דברים שיפתיעו את הצופים, אז תמתחו מפרש, חזקו חבלים ואל תוציאו ידיים מעבר לסיפון כי אנחנו מפליגים.

חברת דיסני הותיקה יודעת איך לעשות סרטים ולשלוח אותנו למקומות אגדתיים ומופלאים שישאירו אותנו עם חיוך קטן ותחושה של קסם בכל הגוף, בין אם זה דרך טירות עתיקות ודמויות מקסימות, חיות אנושות שאי אפשר שלא להתאהב בהן, אגדות שכולנו גדלנו עליהן והמוווווווון סלבס שנתנו את קולם, לטוב ולרע.

אז אם עד עכשיו באמת התרגלנו לדמויות\נסיכות דיסני שרובן מבוססות על אגדות פולקלור ומיתולוגיות אירופאיות, לקחה דיסני מטוס בכיוון ניו-זילנד ומגישה לנו סרט שכולו מבוסס על המיתולוגיה הפולינזית בכלל וה-מאורית בפרט ומפגיש אותנו עם מואנה הילדה האמיצה והחצי אל מאווי שלא ממש רוצה לשתף פעולה.

איך זה קרה? אז לפני מאות שנים חצי האל מאווי שהיה חייב להשלים כל משימה אפשרית בשביל להיות גיבור בעיני העם יצא לגנוב את הלב של טה-פיטי, האלה שמעניקה חיים ואחראית לכל מה שצומח, כתוצאה מכך היא שקעה לתרדמת, מפלצות סופר אכזריות קמו לחיים, האוקיינוס הפך לאכזרי ולאט לאט כל מה שצומח באזורי האיים של פולינזיה – נרקב ומת.
כאשר זה מגיע לאי של מואנה, בת הצ'יף, היא לא יכולה לשבת ולהביט מהצד ועושה מעשה – היא יוצאת למצוא את מאווי שיחזיר את הלב של טה-פיטי למקומו ושהכל יחזור לסדרו.

כאן נשאלת השאלה, איך הסרט הזה שונה משאר סרטי דיסני האחרים? הרי יש בו את כל האלמנטים המוכרים שחוזרים בכל אחד ואחד מהם:

 • גיבור שמתחיל כמשהו יחסית חלש ואט אט הופך לתקווה האחרונה
 • שותף שעושה הכל בשביל לא להצטרף לעסק
 • נבל על ענק שרוצה רק לראות את העולם נשרף
 • חיית Side-Kick משעשעת שמספקת רגעים קומים
 • שירים בכל 10 דקות
 • סיפור קסום ומתוק

בסרט הזה בהחלט לקחו את הסיפור לכיוון שונה:

דבר ראשון הגיבורה כאן היא לא נסיכה רגילה ומתוקה אלא ילדה בת 14 שלא מתמודדת עם נושאים כמו אהבה וחמלה אלא עם התמודדות עם המציאות, מציאת כיוון בחיים והשלמה אמיתית עם מי שהיא ועם מה שמושך אותך (במקרה כאן – זה לצאת לשוט כמו אבותיה).
דבר שני – הדמויות לא מעודנות עם עיניים ענקיות אלא יותר ריאלסטיות, יותר אמיתיות עם מבנה גוף, שיער שלא נראה כמו פאה אלא ממש תופס תפקיד, תווי פנים וגוון עור ששונה לחלוטין מהנורמה  ודומה יותר למוצא הסיפור – למאורים (המתיישבים הראשונים במקום שאנחנו מכירים כניו-זילנד).
דבר שלישי – זאת הפעם הראשונה שנושא הקעקועים שבד"כ נתפס כמשהו ששייך לדמויות "הרעות" תופס מקום נכבד ומצוייר באור חיובי ולא רק בגלל שזה חלק מרכזי מהתרבות המאורית.
דבר רביעי – רוב הצוות שמדובב את הסרט הוא ממוצא פולינזי והשחקנית הראשית שמדבבת לצד דווין ג'ונסון (The Rock כמו שמכירים אותו מהאבקות) שעושה עבודה מושלמת היא ילדה לא מוכרת עם קול אדיר וכישורי דיבוב מעולים וקוראים לה אאולי'אי קרוואלהו. אתם עוד תשמעו עליה, מבטיח.

מהסרט הפעם יצאתי עם הרגשה של סרט שלא רק מתאים לכל המשפחה כי הוא מלא ברגעים מצחיקים ומקסימים אלא גם עם תחושה של משהו שונה, של רוח אחרת שנושבת במפרשים של חברת דיסני, הוא אומנם כולו עשוי באנימציה ממוחשבת מלבד הקעקועים של מאווי שצוירו ביד, אבל הכל שם נותן תחושה מאוד ריאליסטית ומדהימה החל מגלי הים והצמחייה מסביב, דרך השיער של הדמויות שכמו שאמרתי תופס תפקיד מרכזי והבעות הפנים הכוללות את הרמת הגבה הייחודית לדוויין ג'ונסון ועד הדמויות עצמן שדרכן אפשר לקבל הצצה אמיתית לתרבות הכל כך ייחודית של האזור הזה בעזרת הריקודים, השירה בשפה המקומית לצד האנגלית, קטעי ה"האקה" הכל כך מיוחדים וסיפורי הפולקלור שאוגדו לסיפור אחד.
אם כבר נגענו בנושא השירה אז גם כאן מחלקת המוזיקה לא נופלת (כרגיל) ומביאה לנו את מאסת השירים כיאה לסרט דיסני הכוללים כאמור גם שירים בשפת המאורים שיוצרים סקרנות, מה שכן ולמזלם של ההורים שבקהל, לא היו שירים שאפשר לומר שהם יהיו הלהיט הנטחן הבא סטייל Let it go מ-Frozen.

מי מאחורי הקולות?

 • אאולי'אי קרוואלהו בתפקיד בת הצ'יף מואנה וואיאליקי, תושבת באי מוטונוי.
 • דוויין ג'ונסון בתפקיד מאווי, חצי-אל אגדי אשר עוזר למואנה במסעותיה בחוסר ברירה ורצון.
 • אלן טודיק בתפקיד היי-היי, תרנגול המחמד של מאווי ומואנה.
 • טאמוארה מוריסון בתפקיד צ'יף טאוי, אביה של מואנה.
 • ניקול שרזינגר בתפקיד סינה, אמא של מואנה.
 • רייצ'ל האוס בתפקיד טאלה, סבתא של מואנה.
 • פיליפה סו בתפקיד תושבת מוטונוי, האי שבו מואנה גרה.
 • ג'מיין קלמנט בתפקיד טאמאטואה, סרטן ענקי וחובב תכשיטים נוצצים.בימוי – רון קלמנטס וג'ון מוסקר שאחראים בין היתר גם על בת הים הקטנה והרקולס.

אתם עוד פה? לכו לקולנוע!

 

מואנה | Moana

ציון סופי - 9

9

שווה צפייה

לסיכומו של עניין, הסרט החדש של דיסני – מואנה, מביא לנו סיפור אגדה מהודק היטב עטוף באנימציה מרהיבה ושירים מתוקים, קטעי הומור ששומרים על אווירה סופר חיובית לאורך כל הסרט (אתם תעופו על היי-היי התרנגול, בדוק), דיבוב מבריק כמו שהרבה זמן לא ראיתי של דוויין ג'ונסון וב-4 מילים: סרט מושלם לכל המשפחה!

User Rating: Be the first one !

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 20 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה. לייצירת קשר- [email protected] http://aviram.2ya.com/

השאר\י תגובה