המוסד – ביקורת נגד

ישבתי לראות את הסרט "המוסד" בכיכובם של מיטב שחקני הטלוויזיה והקולנוע של ישראל, אז מה חשבתי עליו?

נתחיל מזה שזו ביקורת נגד כיוון שצוק, אחד הכתבים שלנו כתב גם הוא ביקורת משלו לסרט, תוכלו לראות אותה ממש כאן. בניגוד לצוק, היו מספר דברים שאני חושב אחרת לגביהם, ומכאן באה הביקורת שלי לסרט "המוסד".

בתור חובב קולנוע די גדול לרוב אני משתדל לברור את הפעמים בהם אני הולך לקולנוע. ישנם סרטים אותם אני מגדיר "סרטי טלוויזיה" משמע סרטים שלא שווה ללכת לקולנוע בשבילם, ולרוב אצפה בהם על גבי הטלוויזיה בבית. עד לא מזמן מיטב מהסרטים הישראליים שהייתי מעוניין לצפות בהם היו מוגדרים אצלי סרטי טלוויזיה ולא הייתי טורח ללכת לראות אותם על המסך הגדול של הקולנוע. אך לאחרונה זה השתנה והחלטתי שגם ליצירה ישראלית יש מקום על המסך הענק, גם כי הסרטים ממש השתפרו באיכות הפקתם בשנים האחרונות וגם כי צפייה בסרט ישראלי בקולנוע זו אחת הדרכים היותר טובות לתמוך ביוצרי תוכן ישראליים.

זה מה זה הסרט ההזוי הזה שנקרא "המוסד"?

הסרט מציג לנו את סיפורו של גיא מירון, סוכן מוסד לא מוצלח במיוחד בלשון המעטה, שלאחר פעולה כושלת על אדמה זרה מורד בדרגה ומודח מהמוסד.

מירון, שרוצה לחזור כמה שיותר מהר לשירות ולהוכיח את עצמו מחדש, לוקח על עצמו משימה לעצור ארגון טרור העונה לשם RBG, שהצליחו לחטוף את אחד מיצרני הסמארטפונים הגדולים בעולם. הטרוריסטים מאיימים להשתלט על כל הפלאפונים בעולם, והסוכן מירון יחד עם סוכנת CIA החוברת אליו הולכים לעצור אותם.

הסרט הינו קומדיה פרועה, הזויה, משובשת על כל הראש והזויה כבר אמרתי?

נתחיל מהדבר היותר מדהים שאני אוהב בסרטים ישראליים בכלל והוא קאסט השחקנים. אמנם אנחנו מדינה קטנה אבל יש לנו שלל שחקני טלוויזיה וקולנוע מוצלחים ביותר, שלא הייתי מתבייש להשוות אותם לשחקני קולנוע וטלוויזיה בזירה הבינלאומית, וגם המוסד זכה לקאסט שחקנים כאלו.

צחי הלוי מגלם את הסוכן גיא מירון. הוא נותן הופעה מאוד מעודנת ומאוד משעשעת לכל אורך הסרט, והוא אחד השחקנים שתמיד אשמח לראות על המסך בכל סדרה או סרט.

הסרט גדוש בשחקנים מעולים כגון דביר בנדק, עדי הימלבלוי, עידו מוסרי ואפילו אור פז ותום טרגר המצוינים.

כלל השחקנים עושים עבודה נהדרת, ובכל שוט של הסרט נראה שהם נהנים מכל רגע ורק רוצים להמשיך להעלות חיוך על פניהם של הצופים, וגם לצחוק קצת בעצמם.

בכל הקשור לנראות הסרט ולאפקטים הממוחשבים שלו, הסרט נראה.. בסדר. לא הייתי מצפה לפריצת דרך בתחום האפקטים כאן אך כן חשוב לי מאוד לציין שהסרט נראה נהדר ולא רע. הסרט עושה שימוש בשלל אפקטים נחמדים כגון הפיכה של כיתוב בסרט לפיזי מה שמאפשר לשחקן על המסך לזרוק את אחת האותיות על אויב, זחילה מתחת לפריים הסרט עצמו ועוד.

עכשיו מגיע החלק הבעייתי שלי עם הסרט הזה והוא.. הבדיחות.

הומור זה טוב וזה ידוע אבל לדעתי יש כמות מסוימת של בדיחות שצופה יכול לשאת, גם אם מדובר בסרט פרודיה כמו המוסד. אשקר אם אגיד שצחקתי מכל בדיחה כי לצערי.. היו פשוט יותר מידי. כמעט כל משפט שני בסרט הזה הוא בדיחה כזו או אחרת, לרוב הבדיחות רדודות ולא משעשעות יותר מידי.. הן כן מעלות חיוך על הפנים אבל לא מעבר. כן חשוב לי לציין שיש מספר משפטים בסרט הזה שאני מגדיר כגאוניים והם פשוט גרמו לי להיקרע מצחוק, אך הם מצומצמים ובאים רק מידי פעם.
נכון, זה סרט פרודיה שנועד לצחוק על סרטי מרגלים כגון ג'יימס בונד וכאלה אבל עדיין כמות הבדיחות פשוט מציפה את הסרט ולפעמים זה פשוט מעיק.

גם לסרט שמגדיר את עצמו פרודיה צריך להיות איזון מסוים בכמות הבדיחות. אם כל משפט או מילה בסרט היא בדיחה, העלילה מרגישה סתמית בעיניי והסרט פשוט נהפך לסטנד-אפ באורך שעה וחצי על כמה שג'יימס בונד פתטי.

דבר שאותי עניין לאורך כל הסרט וחשבתי עליו רבות עד כתיבת הביקורת הוא מה היה קורה אם יוצרי הסרט היו לוקחים את העלילה שלו ברצינות ולא בגדר פרודיה. לדעתי, היה יכול להיות מאוד מעניין אם היינו מקבלים סרט רציני ומותח. מבחינה עלילתית, הסרט הוא קלאסי לסרט מרגלים משובח ומסוגנן וללא ספק היה יכול לצאת ממנו סרט רציני ומעניין.

לסיכום, לא באתי עם ציפיות גבוהות לסרט, אני אוהב ותומך ביצירה ישראלית ואין לי ספק שהמוסד הוא סרט ישראלי שמביא איתו את כל מה שהופך ישראלי לישראלי, מהצעקות ועד תנועות הגוף. הסרט משעשע וקיצבי, והוא לחלוטין שווה צפייה בקולנוע, אך עם כמות בדיחות אסטרונומית שעוברת לפעמים את גבול הטעם הטוב, אין לי ספק שהמוסד לא יתאים לכל אחד.

המוסד

ציון סופי - 7

7

טוב

חגיגה קומית ישראלית לאלה המחפשים רק צחוק צחוק ועוד פעם צחוק.

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. טכנאי מחשבים, גיימר וגיק משכמו ומעלה, כיום כתב הטכנולוגיה של Ynet.

השאר\י תגובה