עם סגולה – ביקורת לסרט לשחרר את שולי

"לשחרר את שולי" הוא הסרט הראשון בכיכובם של שלישיית "מה קשור" האגדית ומסתמן בתור שובר קופות שזכה להצלחה מסחררת כמו "זוהי סדום" הידוע. שלישיית "מה קשור" כבשה לבבות רבים בישראל עם סדרותיה המצליחות "עם סגולה", "הישראליים" ו"אנחנו על המפה". האם הם הצליחו לשחזר את ההצלחה הקומית שזכורה לכולנו לטובה מהסדרות ומה דעתי על הסרט שרבים טוענים שהוא יהפוך עוד כמה שנים טובות לסרט פולחן ישראלי? המשיכו לקרוא את הביקורת המלאה ותגלו את התשובה.

אביהו יוצא ביחד עם חבריו הטובים נתי ובצלאל להציל את בנו שולי שנחטף במהלך טיול אחרי צבא לקולומביה. המשימה כרוכה באתגרים וחוויות שונות כגון מפגש עם סוחרי קרטל, ליקוק צפרדע הזיה ומסיבות פרועות. לפניכם הקישור לטריילר הסרט:

 

רעיון הסרט עצמו לא מקורי אבל זה ידוע ש"מה קשור" צוחקים על סיטואציות מהחיים עצמם ולכן אני לא חושבת שהוא משתווה לסרטים קומיים ישראליים מתוחכמים יותר כגון "פלאפל אטומי", "המוסד" ו"אפס ביחסי אנוש" אלא הוא יותר בכיוון של "הלהקה האחרונה בלבנון" ו"ארבע על ארבע". אני לא מתכוונת לזה בהכרח בקטע רע ואחדד את הנקודה שלי.

הומור ישראלי

את "הלהקה האחרונה בלבנון" ו"ארבע על ארבע" ראיתי לפני כמה שנים כשהם הגיעו לבתי הקולנוע והם זכורים לי לטובה בגלל שאני זוכרת שצחקתי כמעט כל הסרט וניהנתי מחוויית הצפייה הכללית. הוא כלל הומור ישראלי בגבול הטעם הטוב, שחקנים משובחים ועלילה קצבית ומשעשעת. הם סרטים פחות מתוחכמים אבל מצחיקים עד דמעות ופונות לקהל הישראלי מבחינת נושאי הבדיחות כמו צבא וטיפוסים ישראליים שונים בחברה.

גם "לשחרר את שולי" מתאפיין בהומור ישראלי, דבר שקצת יכול להגביל את קהל הצופים. לראייה גם הקהל צחק כמעט מכל בדיחה, למרות שאני לא צחקתי כל הסרט ואפילו אומר שבעיניי "לשחרר את שולי" קצת פחות טוב מ"הלהקה האחרונה בלבנון" ו"ארבע על ארבע".

לשחרר את שולי3

אתחיל מנושא הסרט, "הלהקה האחרונה בלבנון" לא יצירת מופת אבל הוא מדבר על נושא מעורר הזדהות בחברה הישראלית והוא הצבא. יש בו אזכורים מעניינים והומור איכותי מעבר להומור השטחי פה ושם. נושא שחרור מחטיפה כמו בסרט "לשחרר את שולי" נראה על המסך אינספור פעמים, למרות שכאן הוא מוצג מזווית קומית לחלוטין ועוד מזווית קומית ישראלית.

לא מספיק שהנושא חרוש גם העלילה צפויה. מדובר בטיפוסים מוזרים שיוצאים להרפתקה משוגעת, מתנסים בדברים חדשים ונהנים מהתרבות החדשה. בנוגע לכך, לדעתי צריך להגביל את קהל היעד של הסרט למינימום גיל 16 ולא 14, גם בשל העובדה שיש הרבה בדיחות גסות ומיניות שנערים מתחת לגיל הזה לא צריכים להיחשף אליהם ועצוב שככל הנראה הם נחשפים אליהם כבר לאור הסרטים והסדרות המיניים של היום.

לשחרר את שולי

הישראליים

בתור סרט קומי מן הראוי שאדבר על חוש ההומור והבדיחות עצמן. כמו בכל סרט יש בדיחות טיפשיות ודביליות וזה בסדר אבל אני חייבת לומר שההתחלה של הסרט הייתה בינונית ומוצפת בבדיחות דביליות, למרות שזה לא הפריע לאולם המלא להתגלגל מצחוק. היו גם בדיחות לא מצחיקות בכלל והצחוק היה בגלל סיבות שונות שאני יכולה לשער כגון הקול והתספורת המצחיקה של ציון ברוך בדמות של אביהו.

אני חושבת שזה בגלל השם של "מה קשור" והאהבה הגדולה שרוכשים להם. אין ספק שאם היו שחקנים אחרים בסרט, הסרט לא הצחיק כמו שהוא הצחיק. בנוסף, הסרט מבוסס על מערכון מתוך הסדרה המצליחה "עם סגולה" וייתכן שהקהל הכיר את המערכון ואהב את העובדה שעיבדו אותו לסרט קולנועי.

יתר השחקנים בסרט גם מעולים. יש את לירון וייסמן שזכורה לי בתור ורד המרירה מ"חברות". אין ספק שהיא הוכיחה לי את יכולות המשחק המעולות שלה בסרט בעובדה שהיא גילמה דמות שונה לחלוטין ממנה- דמות של מגה חנונית. בנוסף יש את דוד שאול שמגלם את שולי שהוא שחקן נהדר ששיחק במגוון סרטים וסדרות כגון "העולם מצחיק" ו"שכונה".

לשחרר את שולי2

סיכום

הסרט הורכב מכמה סוגים של הומור. היו משחקי מילים נחמדים שנשזרו בסרט בצורה יפה, הומור ישראלי והומור רדוד לטוב ולרע. הומור רדוד מתעסק בנושאים דביליים שאמורים להצחיק כל אחד ויש מצב שלולא "מה קשור" הם לא היו מצחיקים בכלל. בנוסף, אציין גם שהרבה מהבדיחות גסות ולדעתי היה צריך להגביל את צפיית הסרט לפחות לגיל 16 ולא 14.

סך הכל צחקתי די הרבה בסרט, אהבתי מאוד את בחירת השחקנים (גם אלו שלא חלק "ממה קשור"), הסרט היה ערוך בצורה טובה מבחינת הצילום והייתה אווירה כיפית של הרפתקה ואווירה ישראלית באופן כללי. עם זאת, אני לא מחשיבה אותו כסרט פולחן ולא גולת הכותרת של תעשיית הקולנוע הישראלית.

לשחרר את שולי

ציון סופי - 7

7

משעשע

סרט משעשע אם כי לא כולו, שחקנים מעולים ואווירה כיפית

User Rating: 3.57 ( 7 votes)

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה