Windows 7

יומנו של מתכנת: המעבר שלי חזרה מווינדוס 10 לווינדוס 7

לפני כשבועיים בערך שדרגתי את המחשב שלי  מווינדוס 7 לווינדוס 10. התלהבתי מאוד על רעיון השדרוג ועל כל האפרויות החדשות שמיקרוסופט הציעו. האמנתי כי המחשב שלי ירוץ יותר מהר עם ווינדוס 10 ושהדפדפן החדש מיקרוסופט אדג'. עד השדרוג לווינדוס עשר לא התעסקתי יותר מדי עם מעבר בין מערכות הפעלה, אז סוג של החזקתי אצבעות במהלך כל השדרוג שהמחשב לא יתפוצץ, ולשמחתי הרבה המחשב עבר את השדרוג בשלום.

לאחר השדרוג הייתי די מאושר למען האמת, המחשב היה נראה יותר טוב, די אהבתי את תפריט ההתחל. ללא ספק מבחינה עיצובית מיקרוסופט עשתה עבודה מרשימה למדי. אמנם החנות אפליקציות לא עבדה לי כי היא טענה שאני לא המנהל, דבר שגם לי לחשוב שאולי יש לי פיצול אישיות כי רק אני משתמש במחשב הנייד המקסים שלי, אך נתתי לזה לעבור בשקט כי זה לא היה לי קריטי יותר מדי. שמתי לב שבכונן c המקום התקטן בצורה די משמעותית כיוון שקצבי הווינדוס הקודם עדיין היו מאוחסנים בתיקיה windows.old. לאחר זמן מחשבה רב שארך כשתי שניות החלטתי למחוק אותם(כי מי הרי צריך לשמור את הווינדוס הקודם כאשר הווינדוס העכשווי אמור להפציץ). במבט נוסף על הווינדוס גיליתי שיש אפשרות להדפיס חפצים בתלת מימד. בהתחשב בעובדה שאחד הדברים המרכזיים שעניינו אותי בווינדוס היתה אם הוא ישאר חינמי כי אין לי את הכסף לקנות אותו המחשבה על כך שעשויה להיות לי מדפסת תלת מימד זמינה היתה בגדר לא מציאותית אבל שוב, הבלגתי. סך הכל מיקרוסופט עשו עבוה מגניבה.

לאחר זמן מה שמתי לב שהמחשב נהיה יותר איטי, לא הבנתי מדוע. הרי בווינדוס 7 הוא טס לי בקלות. חשבתי אולי שהגעתי למצב שהמחשב שלי עצמו לא יכול להריץ את הווינדוס בצורה טובה אבל גם זה לא היה לי הגיוני כיוון שהמחשב שלי אמור להטיס אותו(אגב, דגם המחשב שלי  הוא hp elitebook 8460p למי שזה מעניין אותו). הוספתי את הנתון הזה לחנות האפליקציות שכשלה אצלי והדפדפן מיקרוסופט אדג' שבפועל לא היה מהיר כמו שציפיתי וקיבלתי את ההחלטה לחזור לווינדוס7. לאו דווקא כי ווינדוס 10 הוא גרוע אלא כי פשוט לי ולו זה לא היה עובד בינינו.

החזרה לווינדוס הקודם היתה אמורה להיות פשוטה(That what they said..), אך לצערי היא לא היתה עד כדי כך פשוטה. נכנסתי בהגדרות המחשב לשחזור וגיבוי ומצאתי שם את כפתור החזרה לווינדוס הקודם. הסתכלי עליו, הוא החזיר לי מבט. שאלתי: "אמיתי?" הוא החזיר: "נסה אותי". מפה לשם לחצתי עליו והמחשב החזיר הודעה שהוא אינו מסוגל למצוא את הקבצים של הווינדוס הקודם. באותו רגע קיללתי את הרגע שמחקתי את הקבצים שהיו בתקיית ה windows.old. הבנתי שהתהליך הולך להיות יותר ארוך משציפיתי.

התחלתי לתכנן את כל העסק. הצעד הראשון היה לגבות את המשתמש שלי. אחד הכללים הכי חשובים זה לגבות פעם בכמה זמן את המחשב כי אי אפשר לדעת מה הולך לקרות. אז עשיתי גיבוי לכל הדברים החשובים במשתמש שלי. הצעד השני היה לשמור את ההתקנות החשובות שלי – מהם הדברים שאני ארצה שיהיו לי במחשב לאחר שאתקין מחדש את הווינדוס? התחלתי לבנות ארסנל תוכנות שימושיות. אבל בסופו של  דבר שתי התוכנות הכי חשובות בתור התחלה זה אנטי וירוס(לעולם, אבל לעולם לא לסמוך על windows defender) ו winrar לחילוץ קבצים.

מצאתי הורדה של ווינדוס 7 בתבנית קובץ iso והורדתי אותו. הצעד הבא היה לצרוב אותו בתוכנת צריבה שמאפשרת צריבת קבצי iso, השתמשתי ב powerIso לתהליך הזה וצרבתי את ווינדוס 7 על דיסק. מטרת צריבת קובץ ה iso היתה כדי שאוכל להיכנס לדיסק מה boot של המחשב(לפני הכניסה למערכת ההפעלה שהיא ברירת המחדל) כדי להתקין את ווינדוס 7 כיוון שזה לא יסתדר אם אכנס למערכת ההפעלה ואז משם לדיסק ואז תוך כדי שאני בדיסק מתוך מערכת ההפעלה אני אמחק את המערכת, זה כמו לבעוט בכסא שאני יושב עליו. אז נכנסתי אל הדיסק מתפריט ה boot והתחלתי את ההתקנה. בחרתי לפרמט את כונן c עליו נמצאת מערכת הפעלה ווינדוס 10. הייתי מאושר בסבבה שלי עד שפתאום אני רואה הודעת שגיאה שחלק מקבצי ההתקנה פגומים, ולכן ההתקנה לא תוכל להימשך ועלי למצוא התקנה אחרת. ההתפתחות הנפלאה הזאת השאירה אותי מצד אחד ללא ווינדוס 10 כי לפני שניה פרמטתי את כונן c , וגם ללא ווינדוס 7 כי עוד לא התקנתי אותו במלואו.

למזלי, ואני כל כך שמח על ההחלטה הזאת החלטתי לפני זמן מה להתקין על כונן d את הפצת Ubuntu  של מערכת ההפעלה Linux  כך שיכולתי להיכנס ללינוקס שלי בנתיים כדי לשרוד. אך הבעיה עדיין נשארה אותה בעיה – אני צריך ווינדוס 7. החלטתי לא לבזבז עוד דיסק ואמרתי שאצרוב את ההתקנה הבאה שאוריד על דיסק און קי, כמו שעשיתי פעם עם Linux. מצאתי עוד הורדה של ווינדוס 7 והורדתי אותו. הקובץ כמובן גם הוא היה iso והצריבה על הדיסק און קי נעשתה באמצעות התוכנה rufus 2.0  שהיא ביצעה את משימתה בצורה מושלמת(כולה משימה אחת זה לא שיש לה יותר מדי מה לעשות עם עצמה אבל עדיין). הכנסתי את הדיסק און קי מכניסת ה  usb 3 של המחשב שלי כיוון שאני רגיל לחבר תמיד לשם והתחלתי את ההתקנה. לא הספקתי להגיע יותר מדי רחוק עם ההתקנה, פרמטתי את כונן c  שוב בשביל הספורט והמשכתי הלאה. מהר מאוד קיבלתי הודעת שגיאה שאין לי את הדרייבר הדרוש במחשב כדי להתקין את הווינדוס. פה כבר לא ידעתי אם באמת הורדתי ווינדוס או שהורדתי כור גרעיני. ממתי לעזאזל צריך דרייבר כדי להתקין ווינדוס?! אמרתי לעצמי לא להתייאש וצרבתי עוד התקנה על הדיסק און קי וניסיתי שוב.

ההתקנה היתה בגרמנית, לא שאני יודע גרמנית פשוט בטעות הורדתי גרסה כזאת למזלי זה היה תפריט ההתקנה והשפה של הווינדוס עצמו היתה מוגדרת בתור אנגלית. קיוויתי שאולי המחשב לא יבין את הגרמנית ויחליק לי את ההתקנה בלי שגיאות. מרוב המומחיות שלי פירמטתי את כונן c בגרמנית, שוב בשביל הספורט. וכמובן שקיבלתי את אותה שגיאה, אמנם עכשיו השגיאה היתה בסגנון של "היטלר אחריך", אבל יכולתי לזהות מהחלון שקפץ ומהתזמון שהמצב הוא אותו המצב בשבילי – אין ווינדוס.

פניתי לחבר היקר של כולנו – גוגל. חקרתי וחקרתי ואז הגעתי לנתון מאוד מעניין שהסביר את כל המצב, אני אפילו אדגיש אותו. מכיוון שפרמטתי את כונן c ואיתו ביחד את הדרייבר שקולט את הכניסה של ה –usb 3  המחשב לא הצליח לקרוא את הקבצים שלי. אז כדי שנבין יותר טוב מה קרה נגיד את זה ככה: המחשב קם בבוקר, החליט למרר לי את החיים, ואז החליט שהוא יודע לקרוא מהכניסה של ה usb 3  עד שלב מסויים, וברגע שאני עובר  את השלב ההוא פתאום לא בא לו להמשיך. העברתי את הדיסק און קי לכניסה של ה – usb 2.

הפלא ופלא, ההתקנה פעלה. כל קבצי הווינדוס הותקנו בשלום. המחשב ניסה להמשיך הלאה והציג לי את ההודעה הבאה : "The computer restarted unexpectedly or  "encountered unexpected error, ואז המחשב עשה ריסטרט ונכנס שוב לאותו מצב. באותו שלב לא ידעתי אם באמת יש לו בעיה או שהוא סתם זרם על כל מה שהלך בינינו עד עכשיו. לקח לי זמן הפעם למצוא את הפיתרון, אבל שוב, מזל שיש את גוגל וכמובן את הפלאפון שלי שחיפשתי דרכו. הפיתרון היה ללחוץ על shift+f10 ואז ה cmd  יפתח ושמה אכנס לרג'יסטרי על ידי הפעולה regedit  ושם אשנה הגדרות מסויימות(מי שזה באמת חשוב לו מוזמן לשאול בתגובות ואענה לו שם). בקיצור לאחר מכן המחשב התחיל מחדש והכל היה בסדר.

אז לאחר התקנת הווינדוס מחדש כמו שתכננתי העברתי אנטי וירוס למחשב וגם את winrar. אבל פה מגיעה נקודה מאוד חשובה – למרות שהיה לי לינוקס על כונן d ויכולתי להיכנס אליו לפני התקנת הווינדוס, מצב זה אינו אפשרי עוד לאחר ההתקנה, ולכן איני יכול להפעיל כרגע את הלינוקס. כנראה שאצטרך להתקינו מחדש. מה שכן יש לי באופן קבוע ואני ממליץ בחום לכל אחד שיהיה לו כזה זה דיסק און קי bootable עם מערכת הפעלה של לינוקס עליו, כי מה שקרה זה שכאשר התקנתי את ווינדוס 7 לא היה לי שום דרייברים, וביניהם גם הדרייבר של ה wifi. בשביל זה הייתי צריך את הדיסק און קי של הלינוקס כי שמה יש את הדרייבר של ה wifi ויכולתי להוריד את שאר הדברים שהייתי צריך למחשב שלי, וביניהם גם דרייבר ל usb 3  שגרם לי להזדקן בכמה שנים טובות.

 

אז אם נסכם בקצרה, ווינדוס 10 עשה רושם מעולה, אך לצערי הוא לא התאים לי. רוצים לפרמט כונן מסויים? גבו את הכל לפני!! רוצים להתקין מחדש מערכת הפעלה כלשהי? תחברו מה usb 2 כי לכו תדעו מה לעזאזל יקרה. שווה ללמוד להשתמש בלינוקס ושהיא תהיה זמינה לכם על דיסק און קי בכל מקום, כי באמת אי אפשר לדעת מתי תצטרכו אותה.

נתראה בטור הבא של "יומנו של מתכנת".

 

אודות יאיר משניות

קוראים לי יאיר, גיימר לשעבר, כיום עוסק בפיתוח ווב. עולם המחשבים תמיד היה חלק גדול מהחיים שלי ותמיד ימשיך להיות. אשמח לענות על כל שאלה ולעזור, כי אחרי הכל, בשביל זה אנחנו כאן :)

29 תגובות

 1. גבר, לא בשביל לפגוע – אבל מה הפואנטה בכתבה?
  חוץ מזה שכל (אבל כל) מה שקרה לך נגרם מחוסר מקצועיות גרידא?

  • מה הפואנטה? לשתף, לא תמיד הכל יהיה רק מידע יבש. אתה חושב שהכל זה חוסר מקצועיות? אני מדבר על מקרים יומיומיים שיכולים לקרות לכל אחד מאיתנו ואיך אפשר לפתור אותם. הבאתי את זה אמנם לא בצורה יבשה של פתרונות ובעיות ישר, אך עדיין אלו בעיות שעשויות לקרות. אתה מוזמן לקרוא לזה חוסר מקצועיות, רק תדע שככל שאתה נתקל ביותר בעיות ככה המקצועיות שלך יותר מתפתחת, וככה בסופו של דבר אפשר לעזור להרבה יותר אנשים.

   יום טוב לך 🙂

   • שלא תראה בתגובה שלי זלזול בך. הרעיון מאוד מכובד.
    אני פשוט חושב שאם אתה רוצה ללמד אנשים איך לעבוד. תלמד אותם איך לעבוד בחי טעויות מלכתחילה. לא איך לטעות ולתקן.
    יום טוב ותודה.

    • יאיר משניות

     יש פה עניין פשוט של הסקת מסקנות. אני לא אוהב להציג רק מה לעשות מראש כדי לא להיכנס לבעיה. זאת צורה יבשה. ברגע שאני מספר על התהליך ועל הבעיה שהייתה ועל איך היא נפתרה אנשים אמורים להבין לבד גם איך לא להיכנס אליה. לדוגמא: התשובה לכך שהמחשב לא קלט את הדיסק און קי היה להכניס אותו מהכניס של ה usb 2, אז מי שיבוא להתקין ווינדוס כבר מראש יכניס דרך ה usb 2 במקום דרך ה usb 3. הסקת מסקנות 🙂

   • בוקר טוב
    לי זה ממש עזר כי אני בדיוק במצב של רצון להחזיר ווינדוס 10 ל-7 ואינני מתכוון לעשות את אותן הטעויות והרי זאת היתה המטרה. חוץ מזה שהכתבה בשפה הומוריסטית ומעניינת.

 2. כתבה נחמדה.

  לגבי הבעיה שלך, איך לשחזר BOOT ללינוקס(שחזור GRUB):
  * דרך 1: http://www.howopensource.com/2012/05/reinstall-recover-grub-from-ubuntu-12-04-live-cd-usb/
  * דרך 2: http://howtoubuntu.org/how-to-repair-restore-reinstall-grub-2-with-a-ubuntu-live-cd

  בהצלחה!

 3. השבוע גם אני ניסיתי להתקין וינדוס 10 על המחשב של סבא שלי, ומכיוון שהייתי גם צריך להחליף מ-32 ביט ל-64 (כדי שכל ה-8 ג'יגה RAM יוכל להיות מנוצל) נאלצתי שוב להתקין מחדש את מערכת ההפעלה. אך קפצה לי אותה שגיאה של חסרים דרייברים – רק שזה לא יכול להיות בגלל ה-USB מכיוון שבכלל ניסיתי להתקין דרך דיסק…

  • יאיר משניות

   שלום רועי. לגבי הדיסק גם אני ניסיתי דרכו עוד פעם במהלך ההתקנה. הדיסק לא יעבוד לך כי המחשב עדיין לא יזהה אותו. תצרוב על usb ותכניס דרך ה usb 2. תחזיר פה תשובה איך הלך

 4. למה לא לסמוך על WINDOWS DEFENDER?

  • יאיר משניות

   שלום יובל. windows defender הוא נחמד, אך הוא מפספס המון דברים. יש ווירוסים שהוא לא ידע להתמודד איתם. אני ממליץ על שילוב בין התוכנה Malwarebytes Anti-Malware שהיא מעולה מאוד ובעיקר לוירוסים שקשורים באינטרנט ובדפדפנים שתוכנות אחרות מפספסות, ועל symantek endpoint protection שהיא גם מעולה מעל ומעבר למה שאני יכול לתאר. בהצלחה 🙂

 5. סתם שאלה… אם מחקת את תיקיית windows.old, למה לא השתמשת פשוט בתוכנת שחזור מידע כמו undelete plus כדי לשחזר את הקבצים המחוקים (הרי אם לא ידעת, הם לא באמת מחוקים), ואז היית פותר את הבעיה.

  • יאיר משניות

   האמת הכי ישירה היא שעבר זמן מאז המחיקה ולא ידעתי אם זה יעזור. וגם באותו רגע לא ממש חשבתי על זה, אבל רשמתי לעצמי 🙂

 6. האיטיות נבעה מתחזוקה לקויה שלך האם ביצעת איחוי קבצים או השתמשת בניקוי הדיסק על מנת לנקות את הזבל שמצטבר במערכת.יכולת גם לרכוש דיסק ssd בנפח 256gb וכך היית משפר ביצועים.

 7. יפה מאוד. אבל רציתי לשאול שאלה קטנה. איך מתקינים WINDOWS על דיסק DVD או על דיסק און קי.

 8. יש אפשרות להחזיר חזרה לאחר ה-30 יום?

 9. כתבה נחמדה גם אני עברתי דברים דומים כאלו אבל עם וינדוס 8 🙂
  חבל שלא פירטת יותר למה לא הסתדר לך עם 10 , אני די רוצה להחליף ל10 שמעתי ביקורות מעולות…

 10. יש אפשרות להחזיר לוינדוס 7 לאחר שעברו ה30 יום??

 11. אני משתמש עכשיו בwin 10 ועושה לי בעיות וכבד ואיך לפרמט והתקנה win 7 וברשותי במחשב נייד ולא הצלחתי לפרמט …תודה לעוזרים

  • שלום גיא. בעיקרון לגבי הווינדוס 10 (עבר זמן מאז, היום אני משתמש בלינוקס) יש אפשרות להחזיר לווינדוס הקודם בתוך 30 יום מאז השדרוג. זה נתון בכך שלא מחקת את תיקיית ה windows.old שבמחשב שלך. את האפשרות הזאת תוכל למצוא בהגדרות –> עדכון ואבטחה –> שחזור –> לחזור לווינדוס 7.

   לעוד מידע אתה מוזמן לבקר פה

 12. מזדהה עם כל מילה
  רק לי נוסף בעיה של uefi
  אשמח לקבל את הנתיב ברגסטרי
  זה קרה לי המקרה הזה בסוף איך שהוא הצלחתי לפתור את זה ואז הראו לי שיש דרך לתקן את זה דרך הרגסטרי אבל לא שמרתי אותו….

 13. אהבתי את הכתיבה

 14. אני מעוניין לחזור מוונדוס 10 לוונדוס 7 כי אני לא מרוצה מוונדוס 10 תודה

 15. איך אני מחזיר את הווינדוס 7 שהיה לי?!
  אני עכשיו עם 10 ולא מצליח לחזור ל7 כי לא הסבירו לי כמו שצריך… עזרה בבקשה!

 16. היי יאיר הייתי שמח לעזרה , מחשב עם וינדוס 10 רק שהוא לא מזהה USB 2 מה ניתן לעשות ?

 17. איך יוצאים מהלופ? פירמטתי מ10 ל7 והמחשב לא עןלה..

השאר\י תגובה