שלמות בגוף של מכונה – סיקור למשחק NieR: Automata

NieR: Automata, משחק האקשן תפקידים, הוא משחק ההמשך לקאלט האהוב NieR ואחד המשחקים הכי מפתיעים של הדור המשחקים הנוכחי.

כשנחשף בפעם הראשונה ב-E3 של השנה שעברה, NieR: Automata משך המון תשומת לב וריגוש מצד קהילת הגיימרים. בזמן שיכולנו לחשוש שמשחקים כמו For Honor ו-Horizon Zero Dawn ייצאו לטוב או לרע, ידענו שמשחק ההמשך ללהיט הקאלט מיפן הולך להיות משהו מיוחד. השאלה היא, האם הבטחון שלנו לא הטעה אותנו, ו-NieR: Automata הוא באמת משהו יוצא דופן ששווה את הכסף שלכם?

העלילה

NieR: Automata מציג את סיפור המאבק של הגזע האנושי להשתלט חזרה על כדור הארץ מידי המכונות החייזריות שכבשו אותו. אתם משחקים בתור האנדרואידים 2B, A2 ו-9S שנשלחים מבסיס הירח להלחם לצד המחתרת על כדור הארץ, אבל מהר מאוד אתם מגלים שלא הכל הוא כמראית העין.

בלי לגלות יותר מדי מהעלילה, המשחק מספק לכם 3 דמויות ראשיות מעניינות ומורכבות, ולמרות שתמצאו את עצמכם נבלעים בעיקר באקשן המלהיב של המשחק, העלילה לא מאכזבת ומלאה בדרמה ומורכבות שלא מוצאים בכל משחק.

אחרי שתחוו את העלילה הנהדרת של המשחק לאורך הפעם הראשונה בו תנצחו את המשחק, Sqaure Enix מזמינים אתכם לצלול שוב אל תוך המשחק ולגלות עוד על העולם מנקודת מבט חדשה ועם מורכבות עמוקה יותר. אם תשחקו שוב, אחרי זמן מסוים תרגישו שאתם רואים סיפור חדש לגמרי, או תקבלו הבנה עמוקה יותר של הסיפור, אם תחליטו לחזור אליו בפעם הראשונה, השניה או אפילו הרביעית.

אם תהיתם למה הרביעית, תשמחו לדעת שלמשחק יש 5 סיומים שונים, כל אחד נחשף אחרי שניצחתם את המשחק בדרך כזו או אחרת, ובנוסף, מומלץ מאוד לחזור ולסיים את המשחק שוב מספר פעמים אחרי הפעם הראשונה על מנת שתגיעו לרגעים הכי מדהימים שהמשחק יכול לתת.

העלילה והדמויות של NieR: Automata מורכבות ומעניינות בלשון המעטה. המשחק מספק עלילה רגשית ומתוחכמת שבאמת תדהים אתכם כל רגע, ושחקני המשחק הראשון בהחלט יעריכו את הטון והכיוון אליו הסדרה התקדמה מאז המשחק שיצא בשנת 2010.

 

האנדרואידים

כאמור, אתם שולטים לאורך המשחק בשלבים שונים בשלושה אנדרואידים, בשם 2B, A2 ו-9S, כאשר כל אחד מציג אישיות שונה ויכולות שונות.

– 2B – הדמות העיקרית בעלילה, היא ישירה, רצינית, ממוקדת ומלאת כבוד. היא נלחמת באמצעות שני כלי נשק ורובוט מרחף שנצמד אליה. מבין שלושת הדמויות, היא הכי מאוזנת מבחינת משחקיות: השימוש בשני הנשקים שלה מרגיש נהדר, ואתם יכולים להחליף את הנשקים כל הזמן בחנות ולשדרג את היכולות שלה.

 

 

 

 

 

– 9S – הניגוד ל-2B. הוא נמהר, נלהב ותמים. 9S גם משתמש בנשק ידני על מנת לתקוף, אבל במקום נשק משני הוא פורץ אל תוך האויב וגורם נזק מבפנים באמצעות מיני משחק קצר. המשחק איתו מגניב לפעמים אבל יכול להרגיש מאוד חזרתי. התמימות וההתלהבות של 9S משתלבת נהדר עם העלילה, הוא מוצא את העולם הרובץ רובוטים מרתק וקסום.

 

 

 

 

 

– A2 – היא דומה מאוד ל-2B ברצינות שלה אבל שונה ממנה בקרירות שלה כלפי הכל. A2 משחקת באופן מאוד דומה ל-2B אבל יש לה יכולת נלוות שנקראת Rampage: כשתשתמשו ביכולת הכוח שלכם יוכפל ותחסלו את כל הרובוטים סביבכם מאוד מהר, אבל בזמן שהיכולת מופעלת תאבדו חיים בקצב מהיר. A2 מסמלת את החלק הרובוטי של 2B ו-9S שתמיד מזכיר לנו שאנחנו לא משחקים בני אדם, אלא משהו בין שני הצדדים.

המשחקיות

המשחקיות של NieR: Automata בעל מספר מימדים, פשוטו כמשמעו. לאורך כל המשחק תעברו מנקודת מבט גוף שלישי רגילה למצב דו מימדי ואז למצב של מספר יריות ממבט עליון. המשחק כל הזמן מרגיש מרענן כי הוא כל הזמן מפתיע באיזור הבא בו תלחמו. למרות שתמצאו אתכם נלחמים באויבים רובוטים שנראים מאוד דומים, כל קרב ירגיש שונה בגלל השינוי שנעשה לסביבה או לזווית הצילום או השינויים שתבצעו לדמויות שלכם.

כמו כל משחק אקשן תפקידים טוב, אתם יכולים לשנות ולשפר את היכולות של האנדרואידים שלכם, לאבזר אותם בכלי נשק חדשים שמאוד שונים אחד מהשני (כמו החנית והפטיש) ולשנות טכניקה בכל קרב מחדש וכמו כל משחק אקשן-תפקידים טוב, להרוג את האויבים שלכם מרגיש כל כך כיפי.

בנוסף, העולם של NieR מרגיש נהדר לחקור. למרות שהוא לא מאוכלס כמו משחקי עולם פתוח אחרים, הוא בהחלט ייחודי ובעל טון משלו, עד כדי כך שתרצו לעשות כל משימה רק בגלל שתרצו לראות עוד ולקבל משהו חדש שישנה לכם את סגנון המשחק שלכם. יחד עם זאת שהמשחק ממשיך להשתנות ולהתפתח עם כל פעם שתסיימו אותו, באמת אפשר להגיד בלב שלם ש-NieR: Automata הוא הכל חוץ ממשעמם.

הגרפיקה

המשחק פשוט יפיפה, בזמן שהרבה משחקים של היום יציגו גרפיקה מדהימה ומציאותית כמו Uncharted 4, המשחק נותן לנו עולם קסום ויפיפה להסתכל עליו. אפילו שזה עולם אפוקליפטי, השילוב בין המכונות והטבע מזכיר את יצירות המופת של סרטי Studio Ghibli מהבמאי Hayao Miyazaki, שאהב לשלב טכנולוגיה וטבע בסרטיו כמו Nausicaä of the Valley of the Wind ו"הטירה המרחפת". זה לא שהמשחק לא רץ חלק ונראה חד, אבל העיצוב האומנותי של המשחק בשילוב עם המנוע הגרפי המדהים ובאמת שמבחינה גרפית NieR: Automata הוא יצירת אומנות שובת לב שפשוט מושלמת ויזואלית לעלילה שהמשחק מספק. למרות שישנם גליצ'ים בתנועה של הדמויות בעולם הפתוח וחלק מהמרקמים של הסביבה לפעמים לא נראים משהו, המשחק עדיין רץ מאוד חלק ונראה בו זמנית מדהים.

הסאונד והמוזיקה

המדבבים גם עושים את עבודתם בצורה מצוינת, הם מעבירים את כל שורות הטקסט שלהם בצורה מאוד אמינה ומתאימה לדמות שלהם, כל רגש (או חוסר רגש, תלוי בדמות) מועבר בצורה מאוד אמינה ומדויקת – המדבבים מצליחים להעביר דרך שורות הדיאלוג שלהם את רגשות הדמויות מהעלילה והמצבים אליהם הם נקלעים.

כמו רוב המשחקים שבאים מארץ השמש העולה, NieR: Automata מספק לנו פסקול פשוט מדהים. כל המוזיקות כל כך ייחודיות ומותאמות נהדר למצבים בהם אתם נמצאים שהם פשוט משפרים את החוויה. הגיטרה המהירה בזמן הקרבות האינטנסיבים והלחן הנעים בזמן שאתם מדברים עם אנשי המחתרת שמשתפים אתכם בחוויות שלהם מהעולם הקסום הזה, מוכיחים שהמוזיקה במשחק מתאימה ממש טוב למצבים בהם היא מתנגנת ומעברים בין המנגינות מאוד חלקים, כך שהתזוזה שלכם ממצב למצב מרגישה חלקה, אין פה מעברים חדים ששוברים את האווירה. בנוסף, חלק מהמוזיקה כל כך נהדרת וקליטה שאני אפילו מוצא את עצמי שם אותה ברקע בזמן שאני מקליד את הסיקור הזה. באמת שזה אחד מהפסקולים הכי טובים שיצאו בעולם הגיימינג בשנים האחרונות.

השורה התחתונה

2017 מתחילה להראות כמו שנה מצוינת של משחקים. בזמן שמשחקים כמו Horizon Zero Dawn ו-Nioh הדהימו אותנו, NieR: Automata כבש את ליבנו ואת מוחנו. הסיפור של המשחק כל כך מורכב ומתוחכם ובעל משקל רגשי שבאמת תמצאו את עצמכם מחוברים לכל סצנה ולכל מילה משלושת האנדרואידים שלכם. המשחק מצליח לשלב את כל האלמנטים שעושים משחק מצוין – עלילה מרתקת, משחקיות ממכרת, גרפיקה  מהממת ומוזיקה מצוינת – אבל מצליח לשלב אותם כך שהם מחמיאים אחד לשני ובכך משפרים אחד את השני וזה מה שעושה משחק מושלם.

אם אתם שחקנים שמחפשים משחק שיחזיק לכם הרבה זמן, מספר הסיומים של NieR: Automata בהחלט יעשה את העבודה, אבל אני ממליץ לכל גיימר שבאמת מעריך משחקים לקנות את המשחק בגלל ש-NieR : Automata הוא הוכחה חד משמעית שמשחקי מחשב הם סוג של אומנות.

ציון סופי

העלילה - 10
האנדרואידים - 9.5
המשחקיות - 10
הגרפיקה - 9
המוזיקה והסאונד - 10

9.7

מושלם

Nier: Automata הוא משחק כיפי, חכם ומרגש. הוא מצליח לשלב את כל הדברים שעושים משחק טוב למשחק מדהים ולכן אסור לכם לפספס את יצירת המופת הזו.

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה