מפלצות לא אמיתיות – סיקור לסרט פרא

"פרא" הוא הניסיון החדש של סטודיו New Line Cinema להביא למסך הגדול סרט אדפטציה למשחק וידאו אהוב, הפעם זה משחק הארקייד Rampage

אני חייב להודות, כשראיתי את הפרסומות ל"פרא" הייתה לי הרגשה שזה יהיה סרט אקשן גנרי בכיכובו של דווין ג'ונסון, אבל ידעתי שארצה לראות את הסרט בקולנוע בגלל שאין דבר כיפי יותר מלראות על המסך הגדול ביותר בארץ (ה-IMAX) מפלצות ענק משמידות עיר שלמה. האם צדקתי בהערכה המוקדמת שלי של הסרט? כן, במידה מסוימת. המשיכו לקרוא וגלו למה אני מתכוון.

הסרט מתחיל מאוד חזק לדעתי (באופן מפתיע) עם ניסוי ביולוגי בתחנת חלל שמשתבש ומוביל להתרסקות של חומרים בילוגיים מסוכנים ואסורים. החומר מסוגל לשפר גנטית כל אחד שבא במגע איתו אבל גם להפוך אותו לפראי יותר, והמיכלים שהכילו חומר זה נוחתים בשלושה אזורים שונים.

אחרי הטון המאוד רציני של ההתחלה, אנחנו מכירים את דמותו של דווין ג'ונסון, זואולוג מומחה לקופים ואיש יחידה מיוחדת לשעבר (כמובן). הוא מציג לנו את הגורילה הלבקנית ג'ורג' שדי גונב את ההצגה מההופעה הגנרית של דה רוק. אני חייב להגיד שפה האפקטים הממוחשבים הם לא רעים- ג'ורג' והחיות האחרות נראים מאוד אמיתיים אבל ככל שהם נהיים יותר גדולים ויותר ממוחשבים, הם מתחילים להראות פחות אמיתיים ויותר כמו סצנה במשחק מחשב.

אחרי שג'ורג' נחשף לחומר הביולוגי ומתחיל לגדול, אנחנו מגלים מי הם הנבלים הגנרים של הסרט, אח ואחות מיליונרים שמנסים להעלים את הראיות לניסוי הביולוגי ולעשות כמה שיותר רווח על חשבון האנושות ובעלי החיים המסכנים. הם לא היחידים, כל הדמויות של הסרט גנריות, אבל ממש גנריות- דווין ג'ונסון מגלם זואולוג וחייל לשעבר שמתחבר עם חיות יותר מבני אדם, ג'ונסון מקסים כרגיל אבל הרבה פחות מצחיק וכריזמטי ממה שהוא היה ב"ג'ומנג'י: שורדים בג'ונגל". הוא מתחבר עם מדענית ביולוגית שמנסה לעצור את השחיתות של האחים, והם מכירים איש ממשלה שחצן (ג'פר מורגן, שאפילו מתנהג בצורה זהה לאיך שהוא משחק את ניגאן ב"מתים המהלכים") שמחליט לעזור להם והם נאלצים לפעול מאחורי גבו של גנרל שממעיט בערכם של המפלצות.

זה מרגיש כאילו חזרנו לתקופת הסרטים הגנרים של הקיץ מלפני 20 שנה עם סרטים כמו "גודזילה" משנת 1998, "היום השלישי" ו"ארמגדון", כל הדמויות גנריות רצח, אומרות משפטים קלישאים ולוקחים הכל מאוד ברצינות. כמובן שאנחנו מסתכלים על הסרטים האלה בנוסטלגיה, אבל אם תראו את הסרטים האלו למישהו שלא גדל עלהם, הוא יחשוב שהם מגוכחים לגמרי. מזל שהפוקוס שלנו ושל הסרט בחלקו האחרון הוא המפלצות, כי הן פשוט גונבות את ההצגה.

אז איך המפלצות האהובות של משחק הוידאו Rampage עושות את המעבר ל"פרא"?

ג'ורג', הקוף הענק, הוא לא משהו ממש חדש לנו, בעיקר עם "קונג: אי הגולגולת" שנתן לנו קוף מסיבי יותר שהרגשנו אליו חיבור חזק יותר כי זה קינג קונג האגדי, אבל ג'ורג' איכשהו עדיין מצליח להיות החלק האנושי ביותר בסרט. בנוסף, הזאב הענק, ראלף, והתנין הענק שמראה את פניו ברגעי השיא של הסרט היו מגניבים ומסיבים, כמו בציפיתי. אם ראיתם את הטריילר, אז ראיתם כמעט את כל הסצנות של ראלף, חוץ מאולי רגע די מגניב עם חיילים ביער בתחילת הסרט. אבל התנין די מככב בחצי השעה האחרונה של הסרט עם האופן שבו הוא נכנס בבניינים ופחות או יותר בלתי ניתן לעצירה. משהו שגורם לי לחשוב ש-New Line Cinema פשוט רצה להביא את גודזילה וקינג קונג למסך לפני Legendary.

אני יודע שאמרתי שככל שהמפלצות גדלו כך הן הרגישו פחות אמיתיות וזה בעיקר בגלל האינטרקציה שלהן עם בני האדם שנראית ממוחשבת בצורה גרועה מאוד. אבל תודות למערכת הסאונד המצוינת של IMAX, חוויתי מבחינת צלילים ורעד איך זה היה אם המפלצות האלו היו מולי. בכלל, אני מרגיש צורך לשבח את עריכת הסאונד של הסרט- הסאונד של "פרא" הוא פשוט מדהים עם אפקטים קוליים כמו זעזוע מפיצוץ שאנחנו חווים ביחד עם דמותו של ג'ונסון והשאגות העוצמתיות של ג'ורג' והתנין שפשוט הצמידו אותי למושב וגרמו לי להחזיק במשענות היד. הסאונד של "פרא" הוא פשוט מדהים ואחת הסיבות העיקריות לראות את הסרט בקולנוע.

אז כן, אני כן חושב שצריך לראות הסרט בקולנוע, כי זה פחות או יותר המקום היחיד הוודאי שבו תוכלו ממש להנות מהסרט. אבל תכינו את עצמכם ללא מעט קלישאות וגנריות, והרבה פעמים הסרט מרגיש שהוא לא יודע אם הוא רוצה להיות אפי (שהוא לא מצליח להיות) או מצחיק ומגוחך (מגוחך הוא כן, מצחיק הוא לא כל כך). בסופו של יום הוא מבדר כמו הרבה סרטי משחקי וידאו עם עלילה מאוד פשוטה ומצליח להיות די נאמן למשחק הארקייד- המפלצות תוקפות את העיר, מפילות בניינים, מסוקים וטנקים וטורפות אנשים.

סיכום

פרא הוא סרט אקשן מבדר ומגוחך. אם אתם אוהבים לראות הרבה הרס על המסך הגדול עם מפלצות ענק וסאונד מדהים, אז אני מאוד ממליץ לראות את הסרט בקולנוע ועל מסך כמה שיותר גדול. רק תתכוננו להשאיר את השכל מחוץ לאולם לשעתיים ולאסוף אותו ביציאה.

פרא

ציון סופי - 6.5

6.5

סביר

פרא זה סרט אקשן מלא בקלישאות, דמויות גנריות וכיף. הסרט הוא חוויה נהדרת בקולנוע, בעיקר בגלל האפקטים והסאונד, רק תתכוננו להשאיר את השכל בכניסה לאולם.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה