קסם מיושן – סיקור לחידוש של המשחק Secret of Mana

אנחנו מחליטים לגלות אם חידוש ה-HD של Secret of Mana על ה-PlayStation4 קסום ובלתי נשכח כמו שהוא היה לפני 25 שנים

אחד ממשחקי התפקידים האהובים בכל הזמנים תמיד היה Secret of Mana על ה-Super Nintendo, לא רק שהמשחק היה יוצא דופן בזמנו תודות לעולם הקסום שהוא יצר, אבל המוזיקה של המשחק נחשבת עד היום לאחת היצירות הכי טובות בהיסטוריית הגיימינג. אבל השאלה היא, איך המשחק יושפע ממעברו לדור הנוכחי על המחשב האישי, ה-PlayStation Vita וה-PlayStation 4?

עלילה ודמויות

הסיפור שלנו מתחיל עם תקציר על ההיסטוריה של מקור האנרגיה “המנה” וחרב המנה שתביא יציבות לעולם- ציוויליזציה עתיקה ומתקדמת טכנולוגית ניצלה את המנה לבניה של מבצר עוצמתי, משהו שעיצבן את האלים של העולם ולכן הם שלחו צבאות של מפלצות ענק להשמיד את הציוויליזציה. הקונפליקט היה הרסני על כל העולם וכמעט השמיד את כל מקור המנה שבעולם, עד שגיבור אחד השתמש בחרב המנה להשמיד את המבצר ואת הציוויליזציה, והעולם חווה תקופה ארוכה של שלום.

המשחק מתחיל עם אימפריה שמחפשת את 8 זרעי המנה שיאפשרו לה להחיות את המבצר. אתם מגלמים נער צעיר בשם רנדי (למרות שאתם יכולים להחליט את השם שלו בעצמכם) שגודל על ידי זקן הכפר פוטוס, אחרי שאימו נעלמה. הדמות שלכם מוצאת חרב תקועה באבן שקוראת אליכם ואתם משחררים אותה ומגלים שזו חרב המנה, כעת חלודה וחלשה. עם שיחרור החרב תוקפים את הארץ צבאות של יצורים ואתם נתפסים בעיני תושבי הכפר כהאשמים ונאלצים לצאת למסע להחזיר את חרב המנה לכוחה הקדום. לאורך הדרך אתם פוגשים נערה צעירה בשם פרים שמאוהבת בלוחם צעיר בשם דילוק ושאביה מנסה לשדך אותה, אז היא מצטרפת אליכם למסע כדי להציל את אהוב ליבה. ובמהלך אחד המשימות הראשונות שלכם יחדיו בכפר גמדים אתם פוגשים Sprite (פיה צעירה)  בשם פופוי שמרוויחה כסף מרמאות ולא זוכרת כלום מחייה, היא מצטרפת אליכם כדי לגלות את העבר שלה.

העלילה רואה לא מעט תהפוכות והתפתחויות מעניינות ובהשוואה לחלק מהסיפורים הגנרים שיש במשחקי תפקידים של היום, הסיפור הוא ממש טוב ומותח עד הרגע האחרון. בנוסף, החידוש מוסיף סצנות חדשות שמחזקות את מערכת היחסים בין דמויות המשחק ושלושת הגיבורים מרגישים לי מאוד אמיתיים. אז גם אחרי 25 שנים, הסיפור של המשחק מרגיש רענן ומרתק. חבל שאי אפשר להגיד את אותו הדבר על המשחקיות עצמה.

משחקיות

המשחקיות של החידוש נשארה זהה כמו שהיא הייתה על ה-Super Nintendo, משחק אקשן תפקידים בסיסי- אתם שולטים ברנדי (למרות שאתם יכולים להחליף שליטה לאחרים, אבל לרוב תשלטו ברנדי) ויכולים להשתמש במגוון רחב של כלי נשק שונים, למשל גרזנים,חניתות וחרב ה-Mana, וחפצים שונים, כמו שריונות שונים ואביזרי ריפוי.

פרים ופופוי מתלוות אליכם לכל מקום, שתיהן יכולות לקבל מספר נשקים לשימוש, בעיקר נשקים לשימוש מרחוק. בנוסף, פרים יכולה להטיל קסמים הגנתיים ומרפאים ופופוי יכולה להטיל קסמים התקפתיים. הן עוקבות אחריכם ותוקפות כל מי שאתם תוקפים. לצערי הרב, זה אומר שהם הרבה פחות זהירות ואסטרטגיות, ותמצאו את עצמכם מבזבזים את רוב אביזרי הריפוי שלכם עליהן, קצת דומה ל-Final Fantasy XV. אבל בחלק גדול מתחילת המשחק השותפות שלכן יכולות להרגיש יותר מדי חסרות תועלת וישנם חלקים במשחק שלא תוכלו להתקדם אם לא כולם בחיים וכדי להחיות אותם צריך שיקוי מיוחד שהוא בין היקרים של המשחק. רק אחרי זמן מה שהן מתחזקות, אז הן יתחילו להרגיש יותר כמו שותפות מאשר נטל. אבל לצערי הרב האויבים של המשחק נהיים קשים יותר מאוד מהר, אז ההתחזקות שלהן ושלכם רק נהיית קשה יותר עם הזמן.

מזל שיש את האפשרות החדשה של שמירה אוטומטית שקצת מקלה עליכם ואתם יכולים לתת הוראות לשותפות שלכם (אבל הן לא בהכרח ימלאו אותן נכון). מה שכן, חברים שלכם יכולים להצטרף אליכם על הספה ובאמצעות שלט נוסף לגלם את אחת הלוחמות האחרות.

למרות שאני מבין את הסיבה לשמור על אותנטיות, מערכת הלחימה של המשחק לא התיישנה טוב, בעיקר עם משחקי אקשן תפקידים חדשים ומרשימים יותר בשנים האחרונות. מערכת הלחימה פשוט מרגישה פשוטה מדי ודי מיושנת עם השימוש במד אנרגיה עבורו אתם צריכים לחכות שיטען כדי לגרום איזשהו נזק. בנוסף, אני לא יודע אם זה בגלל המעבר לגרפיקה החדשה אבל ישנם מספר באגים במשחקיות כמו חוסר פגיעה באויב למרות שהייתם אמורים לפגוע, פגיעה של האויב בכם למרות שאתם מאוד רחוקים ממנו ומסך שחור שמספר פעמים אילץ אותי להפעיל מחדש את המשחק.

אני מצפה שהבאגים של המסך השחור יתוקנו בקרוב, אבל מאוד מקווה שהעניין של הפגיעה של היריב בכם היא לא חלק מהמשחק, כי אז זה פשוט מוציא את כל הטעם מהתנועתיות של הדמות שלכם. אני פשוט יעמוד במקום ואתקוף במקום זאת.

המשחקיות של Secret of Mana נשארה זהה, עם מספר עדכונים שטחיים שמתוכננים לעשות את המסע שלכם יותר קל. אם רציתם שיחזור זהה למשחק המקורי אתם מקבלים את זה, אבל אני מרגיש שהלוחמה של המשחק מרגישה קצת מיושנת ובסיסית מדי. בנוסף, הבאגים בלתי נסבלים וכך גם העלייה המוגזמת ברמת הקושי.

גרפיקה

השינוי העיקרי, שהכי יוצא דופן, זה הגרפיקה של המשחק. הדמויות המצוירות של המשחק הוחלפו בדמויות צ’יבי והסביבה כעת יותר בהירה ותלת מימדית. לא מעט אנשים התלוננו על המראה בטענה שזה גורם לדמויות להראות כמו ילדים מאשר כמו בני נוער (כמו שהם בעלילה של המשחק) אבל בעיניי זה לא מפריע, זה פשוט שינוי אסטתי חמוד שמנסה למשוך שחקנים חדשים למשחק התפקידים המחודש.

אני כן חושב שהאנימציה היא קצת לא מושקעת, בעיקר בגלל שהדמויות לא מזיזות את השפתיים ונשארות לרוב באותה התנוחה. אם אתם הולכים באמת לעדכן את סצנות המשחק בגרפיקה חדשה, לפחות תלכו עד הסוף, זה נראה שבחלק של האנימציה המפתחים החליטו לעצור במודלים של הדמויות וכמה תנוחות. זה לא נורא מדי אבל זה מוציא קצת את העניין מהסיפור והדמויות. הדיבוב גם לא ממש עוזר.

סאונד ומוזיקה

הדיבוב של המשחק די גרוע, גם באנגלית וגם ביפנית. זה לא שציפית לדיבוב זוכה אוסקר, אבל הדיבוב במשחק הזה הרגיש מאוד דל תקציב ודי הזכיר חלק מהמשחקים המדובבים הראשונים על הפלייסטיישן וה-Nintendo64, כמו אלו של House of the Dead. בנוסף, רוב צלילי המשחק די גנרים ומועתקים מהגרסה הישנה של המשחק. אבל איפה שהסאונד והדיבוב מאכזבים, המוזיקה (כצפוי) מצליחה.

המוזיקה של Secret of Mana היא אחת האייקוניות בתולדות הגיימינג, אפילו מוזיקת הפתיחה של המשחק נחשבת עד היום לאחת המנגינות הכי מדהימות שאי פעם הובאו למסך הקטן ב-16bit. המוזיקה המעודכנת של החידוש עושה עבודה טובה בלעדכן את המוזיקה- כל המנגינות של המשחק מקבלות עדכון סימפוני שנשמע פשוט נהדר, המוזיקה האייקונית של מסך הפתיחה נשמעת אולי פחות אייקונית אבל עדיין קסומה כמו שהיא נשמעה לפני 25 שנים.

גם אם תמצאו את עצמכם מתגעגעים למוזיקה הקלאסית של המשחק או פשוט רוצים לחוות את המוזיקה האייקונית שהתנגנה על ה-Super Nintendo, תשמחו לדעת שבתפריט המשחק תוכלו לבחור לשמוע את המוזיקה המקורית.

למרות שהסאונד של המשחק די מיושן, המוזיקה האייקונית של Secret of Mana מרגישה טרייה וקסומה כמו שהיא נשמעה לפני יותר מ-20 שנים.

סיכום

חידוש ה-HD של Secret of Mana מצליח להביא לדור הגיימינג של היום את אחד ממשחקי התפקידים האהובים בכל הזמנים.

הסיפור והמוזיקה של המשחק נהדרים בדיוק כמו שהם היו לפני שנים, רק חבל שכל שאר האלמנטים של המשחקים לא עברו מספר שינויים מסיבים במעבר המשחק לדור החדש. Secret of Mana אולי עדיין מרגיש ישן, אבל הוא עדיין קסום כמו שהוא היה לפני 25 שנים.

Secret of Mana HD Remastered

עלילה ודמויות - 9
משחקיות - 6
גרפיקה - 6
סאונד ומוזיקה - 8

7.3

טוב

החידוש המשופר של Secret of Mana מצליח לשפר את החוויה של המשחק המקורי במספר מקומות קטנים ואפילו לשמור על הקסם של המשחק המקורי, אבל החידוש לא מרגיש כל כך חדש בדור המשחקים הנוכחי.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

כתיבת תגובה

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *