התעלומה נפתרה?| סיקור סדרה | שרלוק עונה 4 (ספוילרים)

"שרלוק" (Sherlock), הסדרה המצליחה של רשת ה-BBC – לאחר כשלוש עונות מוצלחות במיוחד ופרק בונוס נהדר, מגיעה העונה הרביעית שמגיעה כשלוש שנים אחרי (מבלי להחשיב את פרק הבונוס) מסיום העונה השלישית. הסדרה בכיכובם של בנדיקט קמברבאץ' המצויין בתפקיד דוקטור סטריינ.. אני מתכוון… שרלוק הולמס, כאשר לצידו משחק מרטין פרימן בתפקיד בילבו בגינ… אני מתכוון… דוקטור ג'ון ווטסון האהוב – וביחד הם צוות יוצא מן-הכלל אשר יוצא להרפתקאות של חקירות מסקרנות ומרתקות במיוחד כאשר יש להם חברות שמתפתחת ומתחזקת לאורך כל עונה ועונה, ובעונה החדשה – היא מתחזקת אף יותר מכל עונה אחרת. הביקורת הבאה מכילה ספוילרים לעונה כולה, פרק-פרק.

אז כמו כל עונה בסדרה "שרלוק" – העונה מתחלקת לשלושה פרקים עליהם נעבור אחד-אחד, מהצפיות אל אחרי הצפייה בהם, אך לפני כל זאת, הנה תיאור על כל אשר התרחש בסוף העונה השלישית של הסדרה, כדי שמי ששכח קצת (ובלי טענות אליו, כן? בכל זאת… שלוש שנים אחרי..) ירענן את זכרונו {ספוילרים לעונות 1-3 בסדרה "שרלוק"}:
העונה הקודמת של שרלוק הסתיימה במתח נוראי, כאשר אנו מגלים כי ג'ים מוריארטי, שהיינו בטוחים שמת לאחר שהתאבד ליד שרלוק, חזר מהמתים ודאג לפרסם זאת על כל מסך טלוויזיה אפשרי. שרלוק, שסולק מאדמת בריטניה לאחר שהתנקש בחייו של מגנוסן, נקרא לחזור ולהציל את המצב ומאז חיכינו שלוש שנים, והנה אנו הלום, מתרגשים לקראת העונה החדשה של הסדרה. אז לפני הביקורת עצמה, אזכיר ואומר כי ספוילרים לעונה כולה בביקורת כאן למטה, אז אם עדיין לא צפיתם, יש לכם הזדמנות ללכת לצפות ולחזור ולקרוא את הביקורת!

                                                                                                                  סיקור העונה הרביעית של "שרלוק"

שרלוק עונה 4 // Sherlock Season 4

פרק 1: ששת הת'אצ'רים // Episode 1: The Six Thatchers

הפרק הראשון בעונתה החדשה של הסדרה האהובה שרלוק מתחיל והצפיות בשמיים, לאחר הסיום המפתיע של עונה 3 בה מוריארטי חוזר כביכול, שרלוק יוצא למסע חדש ובכדי לעשות זאת בצורה הכי נקייה שאפשר, על הארגון האנגלי הסודי למחוק את הרצח המתועד אשר גרם.
כמובן שתעלומה חדשה מגיעה לאוזניו של שרלוק הולמס והוא יוצא לגלות זאת, אך מסתבר שהעבר של מארי, אשתו של ג'ון ווטסון (שאגב – נולדה להם תינוקת! הידד!) חוזר אליהם, והפעם עם מתנקש אשר רוצה להרוג אותה.
הפרק היה מאוד "חדשני", נראה כי שרלוק לא מפסיק להיות בטלפון ולצייץ ברשתות החברתיות עם האשטאגים ומה לא, העיקר ששרלוק שלנו יהיה הכי מודרני שאפשר, הפתיח של העונה היה נהדר ומאוד שנון אך ככל שהפרק עובר, הוא רק מאכזב יותר ויותר, הוא לא מעניין ממש, זה לא פרק מותח או סוחף במיוחד כמו רוב הסדרה עצמה, הפרק אמנם היה מאוד חלש, אך התרשמתי מסופו הממש לא צפוי שגרם לי להעיף את שקית הפופקורן מהידיים, לפתוח את הלסת עד הרצפה ולצרוח: "מההההה?!?!!!" {אוקיי, אז את ההבעה הזו תשמרו לאחר-כך, כי היא תבוא עוד כמה פעמים בביקורת הזו, סבבה?} – מארי. ווטסון. מתה?!?! אבל… אבל… ג'ון… אבל… אבל… התינוקת שלהם. רגע, מה?
אני חווה את ההתקף הזה שוב, אה?

לא רק לי, אך אני יודע שלהרבה מאוד צופים של הסדרה הזו נשבר הלב, על מותה של הדמות האהובה ועל העצב שיבוא בעתיד הקרב מאוד לג'ון ווטסון. מארי מתה בכדי להציל את שרלוק הולמס, ועכשיו החברות של שרלוק וג'ון התפרקה, גם כי מארי מתה, אך גם כי שרלוק נשבע להגן על המשפחה שלהם. ובכן, הוא נכשל. שרלוק מוצא דיסק שמארי השאירה, היא השאירה את הדיסק הזה למקרה שיום יבוא והיא תמות, אבל מה יהיה אז? ובכן, היא קוראת לו להציל את ג'ון ווטסון.
אמנם בעיניי היה פרק מעט מאכזב, אך עם סוף מעולה ומפתיע שמשאיר טעם של "חזרנו לעניינים? תגלו בפרק הבא".

פרק 2: הבלש השקרן // Episode 2: The Lying Detective

הפרק השני בעונתה החדשה של הסדרה האהובה שרלוק. לאחר פרק פתיחה מאכזב עם הסוף המר – מארי מתה, מה עכשיו קורה לג'ון ווטסון? ובכן, הוא נפגש עם פסיכולוגית, בזמן שמגיעה לשרלוק תעלומה חדשה – התעלומה היא… את מי קוולברטן סמית רוצה להרוג? בתו של קוולברטן סמית נשלחת אל שרלוק בכדי לפתור את התעלומה אותה היא לא זוכרת, את מי אביה רוצה להרוג? הקושי הוא שאחרי כל מה שקרה, שרלוק נמצא תחת השפעת סמים מאוד קשה והוא מניח שאביה מתכנן להרוג את כולם – רוצח סדרתי, הוא מפיץ שמועות אלה ומתחיל לחקור.
הפרק עצמו מעולה, הכי טוב של העונה בעיניי משלל סיבות שמשום מה, לא נכחו בפרק הראשון לעונה. ראשית, התסריט היה מעולה, חכם, מסקרן, מותח. הוויזואליות שבפרק הייתה משגעת, החל מזוויות הצילום המגוונות אל האפקטים והמעברים המקוריים שנראה כי על הכל הם חשבו מראש, המשחק של כל שחקן בפרק היה נהדר, מהמשחק של אונה סטאבס כגברת הדסון שהיה לה תפקיד לא קטן ואף נהדר ממש שגרם לי לאהוב את הדמות שלה עוד יותר בסדרה עד טובי ג'ונס כקוולברטן סמית ששיחק באופן מושלם ומשכנע, הוא היה הבחירה הטובה ביותר לדמות הזו, והלוואי והיינו רואים אותו עוד.

ראוי לציין כי: בפרק שרלוק מחביא ארבעה מכשירי הקלטה בכדי להוכיח כי קלברט'ון סמית הוא רוצח סדרתי, סמית מחפש ומוצא כשלושה מכשירי הקלטה, ג'ון ווטסון רואה את המקל שלו מונח, פותח אותו ומוצא את מכשיר ההקלטה שנשאר, שרלוק אומר: "Why everyone stops looking after three?", אז האם ייתכן פרק רביעי סודי? עדיין לא ידוע, אולי הפתעה? נחכה ונראה.

לסיכום, הפרק היה מושלם, "יצירת מופת" במונחי הסדרה של שרלוק, נהנתי בטירוף. בסוף הפרק, ווטסון מנהל שיחה רגילה עם הפסיכולוגית שלו, אשר לבסוף היא חושפת כי היא האחות הסודית (אשר רמזו לנו עליה מתחילת העונה) של שרלוק ומייקרופט – שמה ארוס, היא התחזתה לפסיכולוגית של ג'ון ולבתו של קוולברטן סמית. לאחר מכן, היא מכוונת אקדח אל עבר ראשו של ג'ון ווטסון, ויורה. רוצים לנחש כבר מה קורה אחר-כך? אה, כן, שקית הפופקורן שוב עפה לי מהידיים, פתחתי את הלסת עד הרצפה (שוב) וצרחתי (שוב): "מההההה?!?!!!". אז נאלצתי לחכות עוד שבוע, כדי לגלות אם הוא חי.

פרק 3: הבעיה הסופית // Episode 3: The Final Problem

אה, כבר עברו שבועיים? זהו? סוף העונה? כנראה שכן (אלא אם כן התאוריה של פרק רביעי סודי יקרה, סביר להניח שלא). הפרק האחרון בעיניי שנוי במחלוקת – מצד אחד מאוד אהבתי אותו כבר החל מסצנת הפתיחה אל סופו, אך הוא ממש לא חף מבעיות תסריט ואכזבות קשות: בסצנת הפתיחה שרלוק הולמס גורם למייקרופט, אחיו, לחשוף כי אכן יש אחות סודית נוספת שמתברר כי הוא מאוד מפחד ממנה, ווטסון חי, הם נשלחים לברר אודות אחותו הסודית של שרלוק ומייקרופט, שמתברר כי היא יותר חכמה משניהם ביחד ואיך היא הצליחה לברוח מהמקום הסודי בו היא מוחזקת והכל רק מסתבך ב"בעיה הסופית".
הפרק טוב ומסקרן, פיתוח הדמות של אחותו הסודית של שרלוק – ארוס היה נוראי, המניעים שלה טיפשיים לחלוטין אך איכשהו הצלחתי לאהוב את הסצנות איתה ואת הדמות עצמה, וגם לראות את היחסים שלה עם שרלוק ומייקרופט. יש לא מעט אקשן בפרק אך זה לא דבר המציל את הפרק מלהיות טוב בהכרח. הטוויסטים בפרק היו טובים, אך לא היה ממש משהו מתוחכם שעבר את ההצלחה בעיניי של הפרק השני בעונה הזו. אבל רגע אחד, מה עם מוריארטי? חיכינו לו כבר יותר מעונה ומספיק עם כל הטיזינג הזה! רבעק! איפה אתה מוריארט– הולי שיט! אחת הסצנות בפרק היא כאשר מתנגן השיר "I want to break free!" של להקת Queen ורואים את לא אחר מאשר מוריארטי יוצא ממסוק אל תוך המתקן המבודד ואז הוא ניגש למייקרופט ואז מופיעה הכתובית….. "לפני חמש שנים". נו באמת.
מוריארטי היה אכזבת העונה, אמנם הנוכחות שלו תמיד טובה כי אני מת על השחקן ועל הדמות אך אם אתם עושים לו טיזינג שלוש שנים ועונה שלמה, תעשו את זה כמו שצריך ותחזירו אותו באמת, באמת. אבל לא נורא, לפחות קיבלנו אותו לכמה זמן.
דבר שמאוד הופתעתי ממנו, לטובה, היה היחסים של שרלוק ומייקרופט בפרק הזה, מייקרופט מקריב את עצמו לטובת הצלת חברו הטוב ביותר של שרלוק, דבר זה מרגש וייחודי, היה תענוג לצפות בסצנה בה זה קורה.

אני לא בטוח איך לסכם את זה… הפרק היה טוב אך חלש מאוד, נהנתי אך גם התעצבנתי. הסצנה האחרונה בפרק הייתה מעולה ומרגשת, ו-וואו, שרלוק וווטסון הם הצוות הטלוויזיוני הכי טוב שיש. ולפי סצנת הסיום המאוד מרגשת, אני מאמין שזה סוף הסדרה (בבקשה לא…), אבל כן, תמיד אשמח לעוד עונה.

לסיכום: העונה הנוכחית הייתה טובה, אך לא במיוחד, עם שני פרקים מאכזבים ובאמצע פרק מופתי של ממש, זה שילוב די מוזר. אני כן מקווה שתהיה עוד עונה, עוד פרק בונוס, פרק אנימציה, פרק מוזיקלי, משהו. הסדרה הזו הייתה מעולה, כייפית, משעשעת, מותחת, מסקרנת ומקורית.

MyBakerStreetBoys#

שרלוק עונה 4 | Sherlock Season 4

תסריט - 6
מקוריות - 7
צילום - 9

7.3

טוב

העונה הזו הייתה נחמדה מאוד, נגיעות של מקוריות אך היו בה ירידות, עליות ושוב, ירידות.

User Rating: 3.08 ( 3 votes)

אודות רועי נגן

אוהב ליצור תוכן ליוטיוב, לכתוב כתבות, חובב קולנוע, טלוויזיה וגיימינג.

השאר\י תגובה