כדור זהב – ביקורת למשחק Sniper Elite 5

תכינו את התחמושת, נקו את הכוונת ותכוונו את ההילוך האיטי, כי Sniper Elite 5 הביא את כותר האקשן לדור הבא

בימינו ישנם כותרים שמנסים בכל משחק בסדרה לחדש ולהמציא את הגלגל מחדש או מחזור של רעיונות שראינו אלפי פעם במשחקים אחרים. אבל סדרת Sniper Elite של Rebellion Developments, היא סדרה מאוד ייחודית שבונה את המשחקיות שלה על מכניקה מאוד פופולרית וזו מכניקת ירית ה-X-Ray, שאתם צולפים באויב נאצי ורואים את הירייה עפה בהילוך איטי ואת כל הנזק שהיא גורמת. זה אולי נשמע כמו משהו שישעמם מהר אבל בסטודיו Rebellion Developments מצאו משהו נדיר שממשיך לבדר שוב ושוב, וככה הגענו למשחק Sniper Elite 5, שמביא לנו את האפקט המספק הזה לדור החדש.

סיפורית Sniper Elite 5 לא ממש שונה מקודמיו. המשחק רואה את קארל פיירבורן שוב מאחורי קווי אויב, הפעם בצרפת כשאתם מחסלים מטרות גרמניות ובסיסי אויב כהכנה ליום הפלישה של בעלי הברית ועל מנת לעזור לנצח את הנאצים אחרי הפלישה. בין המשימות תפגשו דמויות ממשחקים קודמים עם איזכורים למשימות עבר שלכם, אבל בדומה לשאר המשחקים בסדרה, Sniper Elite 5 עומד בפני עצמו. 

מצב הסיפור כולל מספר מכובד של משימות, כל משימה עם מפה ענקית שאותה תוכלו לחקור, למצוא מידע, לבצע משימות צד ומציאת נתיבי כניסה חדשים במקרה ותרצו לחזור על משימה במיקום ראשוני חדש. המפות החדשות בהחלט מרשימות וגורמות למשחק להרגיש ראליסטי יותר אבל ללא ספק זה מרגיש שכל משימה גדולה מדי והלי יותר מדי דברים לעשות. כמו כן, יש מחזור של מיקומים ונכסים בכל מפה שזה מרגיש שכל מפה לא מגוונת יותר מדי, למעט המיקומים המרכזיים. למרות זאת, רוב המפות שונות אחת מהשנייה ומספקות מיקומים שנראים מדהים על ה-PlayStation 5, כמו טירה מבוצרת, שדות חקלאות צרפתיים ועיר הרוסה.

המשחקיות עצמה נשארה במקור שלה זהה- אתם מצוידים באקדח, רובה צלפים ומקלע, ביחד עם הציוד הסטנדרטי כמו תחבושות, רימונים, מוקשים, פתיון ותחמושת שונה, לחיצה קלה על כפתור הג'ויסטיק השמאלי שולף את המשקפת לסימון אויבים ובזמן צליפה לחיצה על כפתור הג'ויסטיק הימני מאט את הזמן בשביל דיוק משופר.

קארל גם נע די זהה למשחקים קודמים עם אפשרות להתגנב, לתפוס מחסה, להשתטח ולטפס מעל מכשולים, Sniper Elite 5 מוסיף עוד 2 אופציות לחקור ולהתגנב בעולם- חבל סנפלינג שמחובר בין נקודות מסוימות ומאפשר הימלטות מהירה וצמחייה על קיר הבניינים, מה שנותן לו לטפס אל תוך חדרים דרך החלון ולמצוא מקומות מסתור. למרות חידושים אלו, השליטה בקארל עדיין די מגושמת ולא חלקה שמספר פעמים תרגישו תסכול שלא רצתם כמו שרציתם או שהוא לא התחבא מהר מספיק. 

משהו נוסף שחשוב לציין זה האינטליגנציה המלאכותית של האויב היא לא עקבית ומאכזבת. במהלך המשחק יצא שהאויב או יהיה עיוור לגמרי לקיומכם או יזהה אתכם ממרחק מטורף בלי בעיה, זה מאוד לעקבי ומתסכל. מה שכן, אם תצליחו לצלוף בחיילים בלי לחשוף את מיקומכם, בין אם באמצעות ניצול רעש סביבתי או שימוש במשתיק, לראות את החיילים האחרים נלחצים בצורה ריאליסטית זה די מבדר.

חוץ ממשתיק, Sniper Elite 5 נותן לכם ממש להתאים הפעם את הנשקים לצרכים שלכם עם קנים, ידיות, צבעים וכוונות כדי שיהיה לכם נשק מקצועי כמו צלף אמיתי. כמו כן, המשחק גם נותן הפעם את האופציה להסתכל דרך הכוונות בזמן שימוש באקדח או במקלע, מה שנותן יותר דיוק בחיסול אויבים.

בכללי, Sniper Elite 5 שומר את מכניקות הקרב והמשחקיות מהמשחקים הקודמים של הסדרה עם ליטושים חדשים פה ושם על מנת לגרום למשחק להרגיש טיפה חדש יותר, וזה טוב שכך כי גרפית, זה עדיין נראה משחק די מיושן.

הסביבה עצמה של כל שלב נראת מהממת ומפורטת מאוד ואפקט ה-X-Ray נראה מדהים יותר מתמיד, אבל מודלים של דמויות שאיתם תדברו נראים עדיין מאוד מיושנים ונוקשים שזה ממש מונע מהמשחק להרגיש כמו משחק דור חדש. מה שכן, המשחק רץ מאוד מהר ומאוד חלק, אפילו עם עשרות אויבים על המסך ופיצוצים והילוך איטי בכל מקום.

המשחק גם רץ בצורה טובה במצבי המולטיפלייר שעושים את חזרתם מ-Sniper Elite 4. תוכלו להשתתף בקרבות Deathmatch, Squad match ו-Free For All. כמו כן, מצב בשם No Cross בו שתי הקבוצות תופסים בסיס באחד מצדדי המפה, אי אפשר לחצות את המפה והמטרה היא לתפוס מחסה ולצלוף בקבוצה היריבה. בהתחלה מצאתי את המצב טיפה משעמם אבל עם הזמן מצאתי אותו מותח ומלא אסטרטגיה, איפה להתחבא, איך למשוך את אש הקבוצה היריבה כדי לחשוף את מיקומם ומי צולף מהר יותר, זה מצב מעולה שמושלם למשחק וייחודי מכל מצב מולטי אחר שזמין במשחקי יריות.

כמו כן, יש מצב השרדות בו אתם מנסים לשרוד מול גלים של אויבים. לבד המצב מאוד מאתגר וכשניסיתי לשחק ברשת, כל פעם נזרקתי אל תוך משחק שלא מתקדם בגלל שחקן שפשוט התחבא והמתין. אז לא ממש הצלחתי להנות מהמצב הזה.

החיבור לרשת אבל כן נותן הזדמנות למצב נוסף מהנה ומאתגר שבו אתם יכולים לפלוש אל תוך משחקים של אנשים אחרים בתור צלפים גרמניים ואז לנסות לחסל אותם ולהרוס להם את המשימה, כמו בסגנון Dark Souls. זה יכול להיות מאוד כייפי ומאוד מאתגר ואם הייתם מעדיפים שאף אחד לא יפלוש אל תוך המשחק שלכם, תמיד תוכלו לכבות את האופציה. אבל זו חוויה מותחת ששווה לכם לנסות לפחות פעם אחת, וזה מה שבעצם אפשר להגיד על כל המשחק.

סיכום

כן, יש פה הרבה ממה שכבר ראינו במשחקים קודמים אבל Sniper Elite 5 נותן לנו את הגרסה הטובה ביותר של זה עם הגרפיקה הטובה ביותר עד כה, שלבי ענק ושידרוגים למשחקיות, אז אם לא הכרתם את הסדרה עד כה, זו ללא ספק ההזדמנות הטובה ביותר לחוות אותה.

שחקנים ותיקים של הסדרה לא ימצאו יותר מדי חידושים אבל אם התגעגעתם לחיסולי ה-X-Ray האייקונים של הסדרה, הם מעולם לא נראו כל כך טוב.

Sniper Elite 5 סוקר על ה-PlayStation 5, וזמין למשחק על המחשב האישי וה-Xbox Series X.

Sniper Elite 5

ציון סופי - 8

8

מעולה

בזמן שהמשחק של הדור הבא לא מביא הרבה דברים חדשים לסדרה, עדיין מדובר במשחק מהנה שעשוי טוב עם אקשן מרהיב כמצופה.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה