Super Mario 3D All Stars – ביקורת אוסף

במלאת 35 שנים לשרברב המשופם, הנה מה שחשבתי על אוסף המשחקים החגיגי Super Mario 3D All Stars!

35 שנים חלפו להן מאז הפעם הראשונה בה ראינו את דמותו של מריו על המסך. אין ספק שעבר הרבה מאוד זמן, ואין ספק שזו סיבה למסיבה. נראה ש-Nintendo חושבת בדיוק כמונו המעריצים, כאשר החליטה להשיק לכבוד חגיגות יום ההולדת של מריו את אוסף המשחקים Super Mario 3D All Stars, הכולל שלושה ממשחקי המריו הטובים בכל הזמנים. בוא ונגלה מה האוסף החדש טומן בתוכו והאם הוא שווה את הזמן וההשקעה שלכם!

כמעריץ של נינטנדו מאז שאני זוכר את עצמי תמיד התחברתי למשחקי מריו. אין ספק שיש משחקי מריו טובים וטובים פחות, אך רובם ככולם מספקים חווית משחק מהנה ופשוטה לצד משחקיות, סיפורים ויכולות שונות בהרפתקאותיו הבלתי נגמרות של אחת מדמויות משחקי המחשב המוכרות ביותר בכל הזמנים.

האוסף Super Mario 3D All Stars יספק לנו בחבילה אחת שלושה משחקי מריו קלאסיים, הנחשבים בעיניי רבים לכמה ממשחקי המריו הטובים אי פעם. כמו ששם האוסף מרמז, שלושת המשחקים שכאן משתייכים לז'אנר משחקי הפלטפורמה הרפתקאות של מריו הבנויים בתלת מימד.

שלושת המשחקים שנמצא באוסף שלנו הם Super Mario 64 שיצא לראשונה אי שם בשנת 1996 לקונסולת ה-Nintendo 64, המשחק השני הוא Super Mario Sunshine שיצא בשנת 2002 לקונסולת ה-GameCube והמשחק השלישי והאחרון הוא Super Mario Galaxy שיצא בשנת 2007 לקונסולת ה-Wii.

אם תשאלו כל מעריץ מריו אמיתי, סביר להניח שהוא יכלול לפחות אחד משלושת המשחקים האלה ברשימת משחקי מריו האהובים עליו.

כשחקן נינטנדו מילדות וכמעריץ של מריו בפרט אני חייב לומר שדי קפצתי מהכיסא בפעם הראשונה ששמעתי על האוסף המצופה (בייחוד כשהוא כולל את משחק המריו התלת מימדי האהוב עליי Super Mario Galaxy), וכמובן שישר הזמנתי לי עותק של המשחק. כאן חשוב מאוד לציין שאוסף המשחקים הזה הינו מוגבל בזמן, כאשר יהיה ניתן לרכוש את המשחק בגרסאותיו השונות (פיזית ודיגיטלית) עד לחודש מרץ של שנת 2021, כאשר לאחר מכן ייפסק ייצור המשחק בפורמט פיזי וכן הוא יורד באופן מלא לרכישה בחנות הדיגיטלית.

לפני שנדבר על איכות האוסף, חשוב לי לתת לכם מעט רקע על כל אחד מהמשחקים הכלולים באוסף:

Super Mario 64

אחד ממשחקי המריו הקלאסיים, המוכרים והאהובים ביותר בכל הזמנים, שפרץ לתודעה בין לילה הודות לכך שהיה למשחק המריו הראשון שהוצג בגרפיקת תלת מימד מלאה. במשחק כמו ברוב משחקי מריו האחרים נגלם את מריו במסעותיו להציל את הנסיכה פיץ' ממלתעותיו של באוזר הרשע. המשחק כביכול הינו סוג של משחק עולם פתוח, כאשר ניתן להסתובב באופן מלא בעולמות ובשלבי המשחק, יש בו המון שלבים ודברים לעשות והוא מציג משחקיות פשוטה אך ממכרת למדי.

Super Mario Sunshine

עוד משחקי מריו קלאסי, ב-Super Mario Sunshine נגלם את מריו בהרפתקה חדשה וממכרת, בה נצטרך לפתור תעלומה מסתורית על גבי האי דלפינו, בה דמות מסתורית הנראית כמו מריו מלכלת את האי בגרפיטי ומריו יוצא בעקבותיו לנקות את כל האי ולגלות את זהותו של הרשע המסתורי. גם כאן מדובר במשחק שפרץ לתודעת השחקנים בין רגע, הודות לסיפור מעניין (שאפילו דובב באופן מלא לאורך המשחק), שלל פריטים לאסוף לאורך כל המשחק, משחקיות איכותית וטובה לצד מכניקות משחק חדשות, כאשר הבולטת מהן היא כמובן השילוב של מכשיר ה-"F.L.U.D.D", שהוא המכשיר המיוחד בו ננקה את האי ונבצע שלל פעולות ויכולות של מריו לאורך כל המשחק.

Super Mario Galaxy 

משחק מריו מוצלח ואהוב שזכה להצלחה רבה, ובנימה אישית נחשב בעיניי למשחק המריו הטוב בכל הזמנים (כן, גם יותר מ-Super Mario Odyssey). ב-Galaxy נעוף לגלקסיות רחוקות במטרה לאסוף כוכבים על מנת לעצור את באוזר, שחטף את הנסיכה Peach למעמקי הגלקסיה. המשחק מציג משחקיות מעניינת וחדשנית לאותה התקופה שלא נראתה רבות במשחקי מריו או במשחקי פלטפורמה באופן כללי. המשחק זכה לתשבוחות רבות ואף למשחק המשך Super Mario Galaxy 2, שיצא בשנת 2010, גם הוא לקונסולת ה-Wii.

כאמור, מדובר במשחקי פלטפורמה קלאסיים בדמותו של מריו, כך שבין משחק למשחק אין באמת הבדל גדול כשזה נוגע למשחקיות של לקפוץ ממקום למקום לאסוף דברים ולנצח את באוזר המרושע. יחד עם זאת, מדובר ללא ספק במשחקים קסומים, שיעבירו לכם שעות של הנאה ומשחק במטרה להביס את כל השלבים ולאסוף את כל הדברים שיש למשחק להציע לכם.

כעת ראוי לדבר על ביצועי המשחקים השונים על גבי האוסף. בתור התחלה, זה מדהים לראות איך הטכנולוגיה של ימינו מסוגלת לספק לנו אוסף של שלושה משחקים מעולים על גבי מחסנית משחק כל כך קטנה. זה כמובן לא מפתיע היות ומדובר במשחקים ישנים שלא שוקלים הרבה, אבל המחשבה שניתן להכניס את כרטיס המשחק לסוויץ ובין רגע לקבל גישה לשלושה משחקי מריו מעולים בכל זמן ובכל מקום היא פשוט מחשבה נהדרת.

כל אחד מהמשחקים שכאן רץ באופן מעולה על גבי ה-Switch, הן במצב נייד והן במצב נייח. כל אחד מהמשחקים הותאמו לסכמת הכפתורים של ה-Switch, כך שאין שום בעיה לשחק את המשחקים עם הג'ויקונים או עם כל בקר Switch אחר. כמו כן אציין לטובה את הדרך בה הונגש המשחק Super Mario Galaxy למצב נייד, כאשר במקום להשתמש ב-Motion Control נוכל לתפעל את המשחק עם מסך המגע של ה-Switch, מאפיין שבתחילה היה נראה לי מאוד לא נוח אך לבסוף התברר כהצלחה כבירה ונוחה למשחק. כמובן שבמצב נייח ניתן לשחק את המכשיר עם ג'ויקון מנותק, שיספק חווית משחק זהה ואיכותית כמו חווית המשחק על גבי ה-Wii. מעבר לגלקסי גם Sunshine וגם Mario 64 עובדים נהדר על המכשיר ללא בעיות או תקיעות.

מלבד לשלושת המשחקים עצמם נקבל בנוסף גם את שלושת פסי הקול של המשחקים. ניתן לגשת לכל אחד מפסי הקול מהתפריט הראשי של האוסף, כאשר כל פס-קול מציג את כלל המנגינות של המשחקים ברשימה מסודרת הקלה לתפעול. אישית אני חושב שמדובר בתוספת מעולה לאוסף, שמגבירה את תחושת הנוסטלגיה של המשחקים גם ללא הצורך במשחק בהם.

עכשיו נשאלת השאלה הגדולה והיא האם האוסף הזה שווה את הזמן והכסף שלכם. כאן באופן אישי אני חייב לציין שאני חלוק בדעותי. מצד אחד מדובר בשלושה משחקים מעולים, אך המשחקים האלה ישנים, אפילו ישנים מאוד, וקשה לי לומר ששלושתם שווים את המחיר המלא של 60 דולר, בייחוד כשלא נעשה שום שיפור גרפי ממשי למשחקים השונים (כן נעשה שיפור טקסטורות קל, אך לא מעבר לזה).

נקודה נוספת למחשבה היא העובדה שמדובר במשחק בהדפסה מוגבלת, כאשר מצד אחד אני מבין את הרעיון מאחורי ההגבלה הזו במטרה לייחד את המשחק וליצור תחושת נדירות כלפיו, אך מצד שני לאחר שיירד באופן מלא מהמדפים ולא יהיה זמין לרכישה אנשים רבים שלא החזיקו קונסולת ה-Switch עד לאותו הרגע לא יכולו להינות מהמשחק בצורה נוחה, כך שאולי כן שווה לשים עליו את היד כבר עכשיו (כמובן שאני בטוח שיהיו אנשים שימכרו עותקים ברשת, אך מאכזב במקצת לגלות שהדרך היחידה להשיג את המשחק הזה תהיה על ידי שיטוט ותקווה למצוא עותק יד שנייה במחיר משתלם).

בנוסף לכך אם שיחקתם במשחקים האלה, אני לא חושב שיש מקום לאוסף הזה בשבילכם (לפחות לא ברגע השקת המשחקים, בהחלט יש לו מקום אם תרצו פרץ נוסטלגיה איכותי ונוח), מאותה הסיבה שציינתי קודם והיא שלא נעשה שום שיפור משמעותי למשחקים בשום בחינה, לא במשחקיות, לא בגרפיקה ולא בתפעול, דבר שמצער אותי מאוד.

לבסוף ובהמשך לנקודתי הקודמת, במידה ויש בכם את הרצון לחוות את המשחקים מחדש בצורה נוחה ורשמית וללא צורך בהורדת המשחקים והפעלתם על המחשב באמצעות אימולטורים, כן מדובר באוסף מעולה ואיכותי שכדאי לכם לשים עליו את העין.

אז לסיכום, Super Mario 3D All Stars הוא מתנה נהדרת לכל מעריץ מריו שמכבד את עצמו. אם לא שיחקתם באחד מהמשחקים האלה בעבר, מדובר באוסף חובה ובפריט אספנות עתידי שימשוך אחריו לא מעט עיניים. אך אם שיחקתם באחד המשחקים או אין לכם את הרצון להוציא מחיר מלא על שלושה משחקים ישנים, יכול להיות שעדיף שתמצאו דרך אחרת לשחק את כל אחד ממשחקי האוסף.

*עותק לביקורת סופק על ידי נינטנדו ישראל.

Super Mario 3D All Stars

ציון סופי - 8

8

מעולה

אוסף משחקים איכותי בעל פרץ נוסטלגיה ושפם!

User Rating: 3.14 ( 3 votes)

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. טכנאי מחשבים, גיימר וגיק משכמו ומעלה, כיום כתב הטכנולוגיה של Ynet.

השאר\י תגובה