תביא את האזמל! – ביקורת המשחק Surgeon Simulator 2

Surgeon Simulator 2 מאפשר לכל אחד להיות מנתח, כי מי אמר שצריך בשביל זה הכשרה

אחד ממשחקי ה"סימולציה" המוכרים ביותר והמוערכים ביותר הוא ללא ספק Surgeon Simulator, פרי יצירתם של ארבעה אנשים מבית היוצר של Bossa Studios. לאחר הצלחתו של המשחק הראשון, מגיע אלינו Surgeon Simulator 2, שלוקח את הטירוף והמשחקיות המעולה שלב אחד קדימה.

למי שבכלל לא שמע על Surgeon Simulator, מדובר במשחק המאפשר לנו להיכנס לנעליו של מנתח במטרה הפשוטה כמובן של לנתח בהצלחה שלל מטופלים שונים עם שלל בעיות שונות.

המשחק הראשון התחיל כמשחק שנוצר תוך 48 שעות בלבד במסגרת פסטיבל Global Game Jam, ולאחר שנחל הצלחה כבירה עוד בשעות הפיתוח המעטות שלו, יצא המשחק בגרסה מלאה בשנת 2013, לאחר פיתוח של 48 ימים בלבד, שזכתה אף היא להצלחה מטורפת בקרב השחקנים. שבע שנים לאחר הצלחת המשחק המקורי מגיע המשחק השני בסדרה, הפעם בהיקף פיתוח גדול הרבה יותר.

Surgeon Simulator 2 לוקח את כל מה שהיה טוב במשחק הראשון ופשוט נותן לנו ממנו עוד. המשחקיות של המשחק פשוטה להפליא, וגם אם לא מדובר במשחקיות מרתקת או מסובכת, עדיין מדובר בהנאה צרופה מלאת צחוקים ושיגעון (בלי קשר לעובדה שהמשחק קיבל טריילר יציאה חגיגי בהשתתפותו של לא אחר מאשר דוק בראון האגדי בגילומו של כריסטופר לוייד המדהים!).

בניגוד למשחקי סימולציה רבים שמנסים להיות כמה שיותר מציאותיים ואותנטיים לדבר האמיתי (ראו כדוגמה את Microsoft Flight Simulator 2020 המטורף), Surgeon Simulator מעולם לא ניסה להיות רציני ומציאותי, והוא מאפשר לנו להיות מנתחים בלי שום כוונה להעביר את התחושה המטורפת הזו בצורה מציאותית ומדויקת. המשחק מאפשר לכם שליטה ביד אחת בלבד של המנתח, כאשר בלחיצת כפתור תוכלו לאחוז בדברים, לשנות את זווית היד שלכם ועוד. המשחקיות מעולם לא נועדה להיות מעודנת, וכל מטרתה היא ליצור אתגר מטופש לצד צחוקים מלווים בצד עקב המשחקיות ההזויה.

Surgeon Simulator 2 לוקח את המשחקיות המעולה שידע המשחק הראשון בסדרה ומשפר אותה אפילו יותר.
בתור התחלה, המשחק מרגיש הרבה, הרבה יותר מושקע וגדול מהמשחק המקורי, וקל לראות את ההשקעה והאהבה הרבה שנתנו יוצרי המשחק לפרי יצירתם הטרי. כל אלמנט הכי פשוט במשחק המקורי שופר, וכך גם רמת הטירוף וההזיה שהמשחק הזה מסוגל לייצר.

מיותר לציין שכל אלמנט במשחק הזה רחוק שנות אור מלהיות איזושהי סימולציה רצינית של חדר ניתוח. במקרה של המשחק שלנו, פשוט תטפלו במנותח שלכם, וכל, אבל כל האמצעים כשרים.

מקרי הטיפול מתחילים בהחלפת גפי המטופל ועד החלפת הלב ושאר האיברים הפנימיים של הפציינט, ואם חשבתם שתצרכו לעבוד קשה על מנת להוריד את ידו של המטופל ולהחליפה בחדשה, אל דאגה. פיתרון החידה מאוד פשוט. איך מורידים יד של מטופל כדי להחליפה ביד חדשה ותקינה? פשוט משכו אותה בכוח עם היד שלכם והיא בין רגע תיתלש ממקומה. פשוט נכון?

זה כמובן לא נגמר שם, כאשר ככל שתשחקו יותר המקרים יהפכו מורכבים יותר. כמובן שלצד זה המשחק מציע לכם מספר אתגרים בכל שלב, כאשר אם תשלימו אותם בהצלחה תזכו לפרסים שונים, החל מנקודות בסוף השלב ועד לחפצים ופרטי לבוש שונים שתוכלו לשים על המנתח שלכם.

בסופו של יום המשחקיות של המשחק מהנה ומשעשעת מאוד, והמשחק הוא ללא ספק פיתרון מדהים לאלה מכם שזקוקים למשחק מהנה בלי יותר מידי מחשבה על פועלכם במהלך המשחק.

לצד כל אלה נכנס ללא ספק האלמנט הטוב ביותר שיש למשחק החדש להציע והוא היכולת לשחק לצד החברים שלכם במצב משחק שיתופי של עד ארבעה שחקנים.

אם הטירוף של המשחק לבדכם לא הספיק לכם, אני מבטיח לכם שהטירוף וההנאה שתקבלו יחד עם חבורת החברים הנכונה תהיה גדולה עוד יותר מזו שתקבלו כשתהיו לבדכם. בזכות העובדה שמדובר במשחק שממש לא לוקח את עצמו ברצינות, היכולת לשחק אותו עם חברים היא פשוט מבורכת ומעולה. בין רגע המשחקיות הופכת למהנה עוד יותר, בעיקר כי יש כל כך הרבה צחוקים ובלאגן בסביבה שבין רגע אתם תשכחו שבאתם לכאן כדי להציל חיים (או לפחות לנסות להציל חיים).

ראוי לציין לטובה את מבנה השלבים השונים. בתחילת המשחק השלבים קלים ופשוטים וכל אלמנט אליו אתם זקוקים על מנת לצלוח את השלב בהצלחה נמצא לא רחוק מכם. אבל בהמשך המשחק תתכוננו לשלבים מלאי פאזלים להשלים, שיקשו על הטיפול שלכם ועל מהלך השלב בין רגע. יחד עם כל הסיבוכים שהמשחק מסוגל לזרוק לכם, עדיין מדובר במערכת שלבים מהנה ומאתגרת, והיא עושה זאת בדיוק ברמה ובמינון הנכון כך שלא תתיש את השחקן יותר מידי.

כן אציין שיש שלבים שללא ספק תוכננו במחשבה שהמשחק ישוחק עם כמה שחקנים, אבל כאחד שאת רוב המשחק שיחק לבדו, לא נתקלתי בקושי גדול במיוחד בשלבים הגדולים והמסובכים מאוד שללא ספק תוכננו למשחק מרובה שחקנים.

עוד אלמנט טוב שיש למשחק להציע הוא האיזון המעולה בין הטירוף לבין ההיגיון. אז נכון, המשחק לא נועד בשום צורה להיות רציני, אבל אם באמת תרצו להיות טובים בו, כן תידרש מכם רמה כלשהי של חשיבה יצירתית, סדר פעולות וניהול נכון של הזמן שלכם ושל מהלך הניתוח. כאן שוב נכנס האלמנט המעולה של משחק בקבוצה, כאשר לצד הטירוף של ארבעה מנתחים מגושמים שמסתובבים בלחץ בחדרי הניתוח השונים של המשחק, כן תצטרכו להשתמש בהיגיון בריא ומחושב על מנת לסיים את השלבים בהצלחה.

לצד שלבי המשחק שנוצרו על ידי יוצריו המקוריים, קיימת האפשרות ליצור ולשתף שלבים שיצרו ותכננו השחקנים עצמם, ואוי אלוהים היצירתיות של אנשים כנראה לעולם לא תיגמר, כי אם חשבתי שראיתי את כל מה שיש למשחק להציע רק משלבי המשחק של היוצרים, גיליתי עוד ייקום שלם של משחקיות ושלבים הזויים לחלוטין שנוצרו על ידי השחקנים של המשחק, וזה בהחלט מעולה לדעת שגם אם תסיימו את המשחק בשלב מסוים, עדיין יעמדו לרשותם שעות על גבי שעות של הנאה הודות לכמות בלתי נגמרת של שלבים שנוצרו על ידי השחקנים.

לסיכום, Surgeon Simulator 2 הוא ללא ספק משחק טוב. הוא מצחיק, הזוי, משוגע וזה רק על קצה המזלג. היכולת לשחק עם מספר אנשים היא מעולה וחיונית למשחק, ואני בהחלט חושב שאם כבר לשחק בו, תשיגו לכם חבורת מנתחים שתהיה לצדכם, על מנת שתוכלו לחוות את הטירוף בצורה הטובה והמהנה ביותר.

*עותק לביקורת סופק על ידי Bossa Studios.

Surgeon Simulator 2

ציון סופי - 8

8

מעולה

מי שאומר שצריך שבע שנות הכשרה כדי להיות רופא כנראה לא החזיק אזמל מעולם.

User Rating: 4.51 ( 1 votes)

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה