Toss a Coin – ביקורת לסדרה המכשף

עכשיו שהכנסתי לכם לראש את השיר של ג'סקיר עם הכותרת, בואו נעיף מבט ביקורתי על סדרת הפנטזיה החדשה של נטפליקס "המכשף"

לקראת סוף העשור, חברת נטפליקס החליטה להביא למסך סדרת אדפטציה חדשה שמבוססת על סדרת הספרים והמשחקים The Witcher ("המכשף").

בזמן שהיינו סקפטים אחרי שראינו את סופרמן (לשעבר?) הנרי קאביל בתור גרלט, עדיין הייתה לנו תקווה בעקבות העיבוד המוצלח שהחברה עשתה ל-Castlevania. עכשיו שהסדרה סיימה את עונתה הראשונה וראיתי אותה כפעמיים, הצלחתי להוציא את השירים של ג'סקיר מהראש מספיק זמן כדי לכתוב את הביקורת לעונה, בואו נתחיל.

העלילה

הסדרה עוקבת אחרי גרלט מריווירה, מכשף מוטנט שצד מפלצות עבור כסף ושנוא על ידי האנושות. הוא לוחם מיומן ומסוגל להטיל כשפים, ועם הזמן אנחנו מגלים עוד לגבי העבר שלו ומבינים אותו יותר למרות המעטפת הקשיחה שלו.

הסדרה לא רק עוקבת אחריו, היא גם עוקבת אחרי נסיכה בלונדינית צעירה בשם סירי (אותה מגלמת פריה אלאן) שגורלה קשור לגרלט וקוסמת בשם ינפר (אותה מגלמת אניה צ'אלוטרה). הסדרה עוקבת אחרי שתי הנשים בתחילת המסע שלהן שמשנה את גורלן, כל אחת ברגע אחר בחייה ובזמן אחר, והסדרה עוקבת אחר סיפורן לקראת המפגש הבלתי נמנע עם גרלט.

חלק מהפרקים בסדרה מתרכזים בבנייה של הדמויות והקשר ביניהן סביב הרפתקה מסוימת, אבל ברובה היא מתרכזת בסיפור המרכזי סביב הפלישה של נילפגרד והגורל שמחבר בין ינפר, סירי וגרלט.

כמו שאמרתי, הסיפור עוקב אחרי שלוש הדמויות הללו בתקופות זמן שונות ולמרות שאני מבין את הכיוון שיוצרי הסדרה החליטו לקחת, להגיד שהזמן לא משנה, רק הגורל, זה עדיין לא מבוצע בצורה הטובה ביותר. רק לקראת הפרק החמישי אנחנו מבינים שמדובר בשלושה קווי זמן שונים, שבעצמם עוברים קפיצות זמן וזה לעיתים נהיה קשה לדעת את סדר השתלשלות האירועים. רק אחרי הצפייה השנייה הצלחתי לעשות סדר, וחברת נטפליקס סיפקה ציר זמן בעצמה לבלאגן יחד עם מפה אינטרקטיבית לכל האירועים.

מילא היה איזשהו רישום של הזמן על המסך או רמזים חזקים מהדמויות על הזמן אבל האינדיקציות היחידות שקיבלנו זה דיבור על ממלכת נילפגרד (שלעיתים אפילו שכחתי את שמה), מישהו זורק משפט שהם לא התראו 10 שנים ורק חלק מהדמויות נראות זקנות, שגם מאוד הקשה לקלוט את התקופה שבה אנחנו נמצאים- חלק מהדמויות מזדקנות בין התקופות כמו הקוסם מאוסאק, אבל ישנן דמויות שלא מראות כלל שינוי במראה שלהן אחרי 12 שנים, ובזמן שאני יכול להבין איך דמויות כמו גרלט וינפר לא מזדקנות בגלל שאינן לגמרי בני אדם, למה ג'סקיר והמלכה קלנטה של סינטרה נראים כמעט אותו הדבר כמו שהם נראו לפני יותר מעשור? מניח שהם הלכו למנתח הפלסטי הקסום.

בכל מקרה, גם עם הבעיה הדי גדולה הזו לאופן שבו העלילה מסופרת, אני חושב שהסיפור עצמו הוא טוב ומעניין, הדמויות כתובות טוב, מורכבות ומקבלות דיאלוג מלא רגש ומשמעות, אבל חלק גדול מזה בא מהשחקנים שמביאים אותו למסך.

השחקנים

כמו שאמרתי, הליהוק של גרלט די גרם לנו לחשוש לגבי יציאת הסדרה ולמען האמת, בשני הפרקים הראשונים, חשבתי שהקול שיוצא מקאביל היה מגוחך- זה הרגיש כמו הקול של כריסטיאן בל בתור באטמן, חוסר התאמה בין המראה החלק והנקי של קאביל לקול המחוספס שיוצא מהפה שלו, פשוט נשמע כמו ילד שמנסה לשחק אותה קשוח. אבל אחרי מספר פרקים התחלתי להתרגל לזה, בעיקר תודות למשחק המצוין של קאביל שמצליח להראות כל כך קשוח בהתנהגותו שעם הזמן הקול המחוספס התאים, בעיקר כשהוא אומר "פאק" ו"שיט" כל כך הרבה.

הכוכבת השנייה של הסדרה היא בעיניי אניה צ'אלוטרה שעשתה עבודה מדהימה בתור ינפר. היא הביאה כל כך הרבה רגש לדמות שלה של נערה מעוותת עם מטרה בחיים להחזיר לעצמה שליטה באמצעות קסם וזו פשוט דמות מורכבת וטרגית. בנוסף, היא מצליחה להיות רצינית ורגישה בכל הרגעים הנכונים, והאינטרקציות שלה עם גרלט הן מעולות.

שאר השחקנים עושים עבודה די טובה כמו ג'ודי מיי בתור המלכה של סינטרה, אדם לוי בתור הקוסם שלה וכמובן ג'ואי בייטי בתור הזמר האהוב עלינו ג'סקיר שכל אינטרקציה בינו לבין גרלט קורעת מצחוק, כמו איזה סרט של Buddy Cops. השחקנית היחידה שלא ממש אהבתי הייתה פריה אלאן בתור הנסיכה סירי, זה לא שהיא עושה עבודה רעה, אבל הדמות שלה לרוב הרגישה מאוד גנרית ומשעממת, ולא שונה מהרבה שחקניות אחרות שגילמו נסיכות בעבר, אני מקווה לראות אותה מתפתחת בעונה השנייה.

אבל כל השחקנים עבדו נהדר אחד עם השני והיה להם כימיה מאוד טובה ומעניינת, כמו התשוקה בין ינפר וגרלט והשנאה ובו בזמן פחד של קלנטה לגרלט. למרות כמה הופעות משעממות פה ושם, קאסט השחקנים הוא נהדר.

האפקטים

כל סרט או סדרה בז'אנר הפנטזיה צריכים אפקטים טובים והאפקטים של "המכשף" של נטפליקס הם לא רעים בכלל.

רובם כמובן אפקטים ממוחשבים אבל לעיתים יש שימוש באפקטים פרקטים וכל האפקטים הללו נראים מדהים. באפקטים ממוחשבים ישנם פעמים שאפשר לראות באופן ברור שהמפלצות לא שם וכשהפנים של גרלט משתנים אחרי שהוא שותה את השיקוי שלו הוא נראה כמעט מזויף כמו השפה העליונה שלו ב"ליגת הצדק". אבל לרוב האפקטים נראים טוב והעיצוב שלהם מרגיש ייחודי ומאוד מתאים ברוח ספרי ומשחקי The Witcher. בנוסף, הכוראוגרפיה של קרבות החרבות היא מעולה.

התאימות לספר/המשחקים

אני לא מומחה לאף אחד ממוקדי המדיה, אבל אחרי שסיימתי לראות את הסדרה עשיתי קצת מחקר לגבי כמה מדובר באדפטציה ראויה, ובזמן שחלק מסוים מהדמויות מאוד מתאימות לגרסתן בספר, ישנן דמויות כמו ג'סקיר שדי רחוקות מגרסתן בספר ובמסך המחשב (לטוב ולרע).

גם מספר אירועים שונו בסדרה על מנת להתחבר לעלילה יותר טוב וליחסים בין הדמויות, אחד מהם למשל הוא החיפוש של גרלט אחר ג'יני באגם- בספר השניים פשוט דגים ונתקלים בבקבוק של הג'יני. שינויים קלים בעיניי אבל מכורים כבדים של סדרת הספרים ככל הנראה לא יהיו מרוצים מהאופן שבו הסיפור שונה להתאמה טלוויזיונית.

חובבי סדרת המשחקים, לפי מה שראיתי מתגובות, מראים יותר גמישות לגבי הסדרה, ככל הנראה בגלל שסדרת המשחקים (ובעיקר The Witcher 3) נתנה לנו להגדיר את הסיפור והעבר של גרלט עם הבחירות שלנו, אז גרסאות שונות לסיפור שהגדרתם על מסך הגיימינג שלכם ככל הנראה יתקבלו בצורה סבילה יותר. בכל מקרה, תשומת הלב שהסדרה מקבלת יוביל לתשומת לב גדולה יותר לספרים ולמשחקים.

סיכום

סדרת "המכשף" של נטפליקס אולי עוד לא ברמה המרשימה של הפופולריות והאיכות של "משחקי הכס" מבחינת עלילה ואפקטים, ויש שיגידו שלצפות בה זה כמו לאכול עוגה ולגלות שאין מילוי, אבל היא ללא ספק הצליחה באופן מאוד טוב להזדחל למקום החסר שהסדרה של HBO השאירה עם הקסם שלה (משחק מילים מכוון).

גם עם העלילה המסובכת שלעיתים לא מעניינת, אני בציפייה גבוהה לעונה הבאה של הסדרה בעיקר בגלל הסביבה היפה, הדמויות המעניינות, הקללות של המכשף והשירים של ג'סקיר כמובן.

המכשף

העלילה - 7.5
השחקנים - 9.5
האפקטים - 7
תאימות לספרים והמשחקים - 6

7.5

טוב

סדרת הפנטזיה החדשה של נטפליקס היא בידור נהדר שבתקווה ישתפר בעונתה הבאה

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה