דרך הדרקון – ביקורת לאוסף המשחקים The Yakuza Remastered Collection

חברת SEGA סוגרת עבורנו את ריצת משחקי Yakuza בדור הנוכחי עם אוסף המשחקים החדש The Yakuza Remastered Collection

ב-2016 חברת SEGA החליטה לחזור לשורשים של סדרת משחקי Yakuza שלה עם המשחק המצוין Yakuza 0. אחרי הצלחת המשחק, מעריצים חדשים וותיקים רצו לחוות את הסיפור המלא של קאזומה (Kazuma) ולכן החברה הוציאה חידושים למשחק הראשון והשני בסדרה עם השם Kiwami, 2 משחקים מה-PlayStation 2 שחודשו לגמרי.
החברה המשיכה את הסדרה עם משחק חדש לגמרי Yakuza 6: The Song of Life וכעת היא השלימה את החור בסדרה של משחקי ה-PlayStation 3 עם ה- The Yakuza Remastered Collection, שכולל Remaster של Yakuza 3,4 ו-5.

העלילה

Yakuza 3

המשחק השלישי בסדרה בעיקר סובב את בית היתומים של קאזומה. בזמן שהוא מטפל בכל הילדים עם בתו המאומצת, בית היתומים בסכנה בגלל ששטר החוב של האדמה שלו ושל שטחים אחרים באזור נלקחו על ידי אדם מעברו של קאזומה. כעת הוא נאלץ לחזור לרחובות המסוכנים וארגון היאקוזה בזמן שהוא מנסה לשמור על יתומיו ולהחלץ סוף סוף מעברו.

המשחק השלישי הוא הכרה טובה לדמותו של קאזומה לשחקנים חדשים אבל אני חייב להגיד שמכל המשחקים בסדרה הוא עם העלילה הקצרה ביותר והמשעממת ביותר. ישנן עדיין דמויות מעניינות ורגעים די מגניבים אבל אין ספק שמדובר בחלק החלש בסאגה של הדרקון.

Yakuza 4

שנה אחרי המשחק המקורי, המשחק הרביעי עוקב אחר מלווה בריבית בשם אקיאמה, שוטר טאנימורה ומתנקש יאקוזה בשם סאיג'ימה, כל אחד מהם מחלקים חברתיים אחרים של קאמורוצ'ו.

הסיפור סובב סביב מלחמה בין ארגוני הפשע, רצח, חובות, כלא ושחיטות. באופן מפתיע, המשחק מצליח לחבר בצורה די טובה בין 3 הדמויות, למרות שיכול היה להיות יותר טוב, והסיפור זורם טוב והוא מאוד מעניין באופן שהוא מציג את החיים בעיר הגדולה היפנית.

בזמן שקאזומה לא זוכה לכל כך פוקוס במשחק זה, הדמויות עצמן מאוד מעניינות ועם אישיות מורכבת שכיף לעקוב אחריהם. בנוסף, העובדה שקאזומה לא מככב כל המשחק גורם לזה להרגיש שהוא במשחק עצמו נהפך להיות אגדה בדיוק מתי שהוא נהפך להיות אגדה עבורנו.

Yakuza 5

אחרי שהמשחק האחרון התרכז ב-3 דמויות, המשחק החמישי מתרכז בחמישה דמויות מרכזיות, ביניהן קאזומה שכעת עובד בחברת מוניות, אקיאמה שמרחיב את עסק ההלוואות שלו וסאיג'ימה שממשיך את מאבקו בפשע.

כל הדמויות מעניינות והסיפור הפעם מחליט להקצות חלק משמעותי מזמנו בנערה הארוקה, הבת המאומצת של קאזומה שכעת הופכת להיות כוכבת פופ (משהו שראינו במלואו ב-Yakuza 6), שינוי שמתקבל בברכה, בעיקר לאלו מאיתנו שאוהבים בחורות יפניות חמודות, ויש מספר רגעים מרגשים בסיפור, בעיקר עבור אלו שראו אותה גדלה לאורך כל משחקי המשחק.

הסיפור מלא בסחטנות, מזימות ורצח, ומשלב את הסיפור של 5 הדמויות בצורה יותר טובה מהמשחק הקודם, שמצאתי את עצמי צופה בנרטיב מרתק מלא בדרמה ואקשן.

הקרב והמשחקיות

Yakuza 3

הוא ככל הנראה הבסיסי מבין השלושה מבחינת מערכת הקרב. בדומה לשאר המשחקים, אתם יכולים להרים חפצים ולהרביץ ליריבים שלכם בסגנון Beat ‘em Up, לצבור התקפה, לטעון את מד ההתקפה המיוחד שמאפשר לעשות מכת חיסול עוצמתית ולבצע התחמקויות והגנה לאורך כל הדרך.

בדומה לשאר המשחקים, אתם יכולים לקנות מזון ושתייה כדי להגביר את היכולות והניסיון של קאזומה, להרכיב נשקים ולהצטייד באביזרים שיחזקו אתכם במהלך הקרב.

Yakuza 4

המשחק הרביעי פחות או יותר אותו הדבר כמו 3 מבחינת משחקיות רק שעכשיו שיש לנו יותר דמויות אז יש לנו יותר סגנונות קרב שונים. בנוסף, הפעם מכת החיסול כוללת Quick Time Events שדורשים מכם ללחוץ על כפתור בזמן מסוים כדי למקסם את הנזק. אבל אחרי המשחק הקודם, זה מרגיש די חזרתי ואפילו חלק מהאויבים יכולים להיות מאוד מרגיזים להלחם נגדם בגלל הרגשה מסוימת של חוסר דיוק.

הפעם אתם מקבלים מפה שמראה לכם איפה כל דבר נמצא בעיר ואתם יכולים לחקור אותה ולנסות את הפעילויות השונות הרבות שיש לה להציע (בשונה מהמשחק הקודם שכלל רק מעט), כמו לאמן מארחות במועדון אירוח, סנוקר וקריוקי.

Yakuza 5

מכל המשחקים, Yakuza 5 מרגיש הכי מסיבי ב-The Yakuza Remastered Collection, גם מבחינת העולם עצמו וגם מבחינת המשחקיות, שכוללת אפשרות להכנס למצב אולטימטיבי בזמן קרב, כמו שראינו ב-Fist of the North Star, וגם סימולטור נהיגת מוניות, שמאוד מדויק ולצערי לא כייפי כמו Crazy Taxi (גם של Sega), אבל כדי לפצות על זה, אנחנו מקבלים מרוצי רחוב שקאזומה יכול לעשות מול חברי כנופיה.

אבל מבחינת משחקים נוספים ופעילויות, Yakuza 5 מלא בהם עם משחק קצר של ציד בטבע (חלק מהסיפור), מלחמות שלג, משחקיות ארקייד עם משחקים Sega קלאסיים ועוד הרבה אפשרויות נוספות.

סגנון הקרב די זהה בין כל הדמויות הנוספות וכמו שני המשחקים הקודמים יש לכם מערכת עלייה ברמות עם מהלכים חדשים, כלי נשק, חפצים, מאכלים וכל מה שציינתי במשחקים הקודמים.

המשחקיות של הארוקה כמובן לא כוללת מכות כמו שאר הדמויות אבל במקום זאת משחקי מיני שאנחנו מכירים ממשחקים כמו Guitar Hero. זה שינוי מבדר לכל האלימות שבמשחק וקולע בדיוק בסגנון היפני של משחקי Yakuza.

העולם

מבחינת עולם פתוח, Yakuza 3 ו-Yakuza 4 כמעט זהים- הם שניהם כוללים את אזור האורות האדומים עם חנויות, אנשים לדבר איתם, קרבות רחוב ופעילויות. Yakuza 3 כולל גם את האזור של טוקיו, ככה שהוא מרגיש טיפה גדול  יותר.

אבל Yakuza 5 מרגיש הכי גדול מבין השלושה תודות לאפשרות של נסיעה במונית, מיקומים ענקיים, חנויות חדשות, אזורים מלאי חיים וכלי רכב נוסעים בכל פינת רחוב.

מבחינת גיוון של מה שרואים לאורך 3 המשחקים, לצערי הרב, אין ממש שינוי- כל האזורים העירונים נראים אותו הדבר ברובם עם עיצוב דמויות חזרתי וכך גם של חנויות. מה שכן, ישנם מספר מקומות ב-Yakuza 5 שנראים ייחודים.

בסופו של דבר, העולמות של שלושת המשחקים לעולם לא יהיו עשירים ומסיבים כמו Yakuza 0, אבל הם עדיין מלאי חיים והתרבות הנהדרת של יפן.

הגרפיקה

בשונה ממשחקי Kiwami שקיבלו עיבוד גרפי מחודש, שלושת המשחקים שבאוסף זה הם פשוט התאמות של משחקי ה-PlayStation 3 עם חידוד גרפי קל.

החידוד הגרפי הזה נראה הכי הרבה לעין במודלים של הדמויות, כמו השתקפות בעיניים וזיעה על פניהם, ואקשן הקרבות. אבל הרבה פחות ברקעים והסביבה, עם Yakuza 3 בתור הנפגע הגדול ביותר שכלל רקעים עם רזולוציה נמוכה.

לצערי הרב, גם האנימציה לא ממש עוזרת להסתרת הגיל של המשחקים בהתחשב באנימציות הדי נוקשות שמשחקי Yakuza ידועים בהם. אבל הכל לפחות רץ חלק והרגשות של הדמויות המרכזיות עדיין ברורות ומורגשות על המסך ביחד עם הדיבוב.

הסאונד

כצפוי, סאונד המשחק הוא מצוין היום כמו שהוא היה אז, עם פס קול נהדר שמצליח להכניס אתכם לריגוש אקשן המכות של המשחקים או להמחיש את הדרמה שמתחוללת על המסך.

הדיבוב גם הוא עדיין מצוין, עם הופעות קול נהדרות, בעיקר מהשחקנים של קאזומה, הארוקה ואקיאמה. כמובן שזה עדיין מבאס להיתקל בסצנות שבהן אנחנו רק קוראים טקסט מאשר לשמוע את השיחה, ולא אשקר, יש כאלו שנמשכים כל כך הרבה זמן שנרדמתי, אבל זה כבר משהו מצופה מכותר המשחקים היפני של Sega.

סיכום

אוסף המשחקים The Yakuza Remastered Collection הוא נהדר לכל מי שמחפש להשלים את האוסף שלו ולחבר סוף סוף בין Yakuza Kiwami 2 ל-Yakuza 6, עם זאת, קחו בחשבון שמדובר במשחקים שהותאמו ל-PlayStation 4 מה-PlayStation 3 מבחינה גרפית ולא נבנו גרפית מחדש כמו Yakuza 1 ו-Yakuza 2, ושהמשחקיות לא תהיה מדהימה כמו אותם משחקים (שגם עברה בהם שיפוץ).

אבל האלמנטים החשובים של הכותר תמיד היו הדיבוב הנהדר שלו והסיפור הסוחף, ושניהם נהדרים באוסף זה, וכל שלושת המשחקים מספקים סיפורים שונים ומגוונים שיכניסו אותנו לעולם הפשע והכבוד של קאזומה של כותר Yakuza.

 

The Yakuza Remastered Collection

הסיפור - 9
המשחקיות - 7.5
העולם - 7
הגרפיקה - 7
הסאונד - 10

8.1

טוב מאוד

אוסף החידושים של משחקי ה-PlayStation 3 של Yakuza עושה את העבודה בלהשלים לנו את הפער בדור הנוכחי של הסיפור של קאזומה

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה