Total War: ATTILA – Tyrants and Kings Edition – סיקור

המשחק החדש בסדרת Total War Attila הגיע לחנויות כמעט באותה המהירות של הסוסים האימתניים של אטילה. במשחק זה, השחקן יכנס לנעליהם של המלכים הברבריים שמטרתם היא לסגת מן הצפון הקפוא לעבר האדמות הפוריות בדרום, או לנעליהם של הקיסרים הרומאים שמנסים להתמודד עם הטורנדו המתקרב, או שאולי יעדיף לשלוט באימפריה במזרח שמחכה בסבלנות לשעוט על האדמות הרומאיות במערב. כך או כך, השחקן עומד להיכנס למציאות הקשה והאפלה של המאה החמישית ולתוך עולם שמתפורר מכל בחינה אפשרית.

רקע:

המשחק, שמתרחש במאות הרביעית והחמישית בתקופתו של המלך הברברי האגדי הידוע בשם אטילה ההוני, בסוף ימיה של האימפריה הרומית האדירה, מאפשר לשחקן לשחק בתור אחד ממבחר גדול של מדינות ושבטים נודדים וביניהם: האימפריה הרומית (מזרח ומערב),האימפריה הסאסאנית (פרסים), ההונים, הוויזיגותים ועוד רבות  אחרות.

משחקיות:

המשחק מזכיר מאוד את קודמו בסדרה (Total War: Rome 2), אך למי שלא מכיר את סדרת המשחקים הזו, הנה כמה מן המאפיינים שהפכו את הסדרה להצלחה האדירה שהיא כיום:

*המשחק עצמו מחולק לשני חלקים, הקמפיין ושדה הקרב:

*בשדה הקרב (החלק עליו הסדרה שמה דגש):
לרשות השחקן עומדות עד כ-30 יחידות שאותן הוא יכול לשכור במצב הקמפיין (שעליו נדבר בהמשך).
השחקן מזיז את היחידות הללו על פני שדה הקרב- התואם למיקום שלכם במצב הקמפיין.
הקרבות מרגישים כמו לשחק עם סרט קולנוע- אתם צופים בקרבות ההמוניים והמרהיבים, שנראים כאילו נלקחו מהסרט 300- אלא שאתם אלו שיקבעו כיצד יראה הקרב: תבוסה משפילה או ניצחון הירואי!

אתם מובילים צבאות שלמים ובוחרים באופן מלא מה הם יעשו- מתי בפעם האחרונה יצא לכם לפקד על 2,000 איש?

Total War Attila -קרבסוגי הקרבות:

 1. קרב יבשתי- כמו שהשם שלהם רומז, הקרבות היבשתיים מתרחשים בים (סתם!).
  הקרבות הללו מגוונים ויכולים להתרחש במדבריות, יערות, מישורים ועמקים.
 2. קרבות נהר- ההבדל בין הקרב הזה לקרב יבשתי רגיל הוא שבין שני הצבאות חוצץ נהר בו שתיים או שלוש נקודות חצייה.
 3. קרב ימי- קרבות בהם משתתפות אך ורק ספינות מסוגים שונים. מלבד הסביבה השונה והעובדה שהיחידות הן ספינות, קרבות ימיים מתנהלים באותו האופן בו מתנהלים קרבות יבשתיים.
 4. קרבות מעורבים- קרבות המתנהלים בחופים (כחצי מן המפה היא ים וכחצי ממנה יבשה). בקרבות האלה משתתפות יחידות ימיות ויבשתיות ביחד, דבר שמוסיף גיוון ועניין לקרב.
 5. קרבות בערים- קרבות יבשתיים (עוד לא עשו מפה של אטלנטיס) המתנהלים בערים עם חומות וגם בערים קטנות יותר שאין להן חומות (כנראה שחשבו שחומות זה פאסה).
  בקרבות האלה צד אחד מגן על העיר ומטרתו של הצד השני היא לכבוש אותה.
 6. קרבות בנמלים (ואני לא מדבר על החרק)- קרבות הזהים לקרבות מעורבים- רק שאלה מתרחשים בסביבה עירונית.
 7. מארבים- הגרסה הקטלנית של מחבואים- בקרבות האלה הצד המותקף הולך במסלול קבוע עד שהצד השני תוקף אותו- אתם יכולים להיות גם מותקפים וגם תוקפים.

מצב קמפיין:

מצב קמפיין הוא המצב בו אתה מנהל את המדינה או השבט שבחרת בתחילת המשחק. במצב הקמפיין אתה יכול לבנות ולהרוס החל מבניין אחד, ועד לערים שלמות.
האם תבחר לכרות ברית ולחיות בשלום עם המדינות השכנות, או שאולי תבחר להכריז עליהן מלחמה?
בתור המנהיג, תוכל לגייס את החיילים שלך ולנהל את המחוזות השונים של האימפריה שלך ולנהל את ענייני משפחת המלוכה (כמו קניות לשבת, למשל 🙂 ) אחד החידושים במשחק הוא מערכת הפוליטיקה המורכבת בתוך הממלכה, למשל אימוץ של גנרלים ומושלים למשפחה, חיסולים פוליטיים ועוד..Total War Attila- דיפלומטיה

מפת הקמפיין: 

מפת הקמפיין היא גדולה מאוד (מספרד עד אפגניסטן). במפה יש מגוון סביבות שנראות שונה כל עונה (בחורף שלג בסתיו לעצים גוון חום ועוד…) והן משפיעות על המצב של המדינות והצבאות שלך ושל היריב (צבא יכול למות מחום או קור קיצוניים ויש מחסור של מזון בחורף). לכל אזור יש את הייחודיות שלו והא נראה שונה מהאזור שלידו למשל: באזור צפון אפגניסטן יש עצים שונים מבאזור גאליה.

המפה של Total War Attila

יחידות:

במשחק 4 סוגים עיקריים של יחידות: פרשים, רגלים, קשתים וארטילריה (אותם הסוגים גם בים חוץ מפרשים שאני לא חושב שבאמת ציפיתם שהם ישחו אחרי הספינות).

גרפיקה וביצועים:

הגרפיקה של המשחק טובה ואף עוקפת משחקי אסטרטגיה מתחרים. בניגוד למשחק הקודם, המפתחים הצליחו לפתור את הבעיה שכשמשחקים בצבאות גדולים המשחק לא היה פועל באופן חלק.

את מפת הקמפיין של המשחק הכהו והיא נראית הרבה יותר רצינית. בהתחשב בעובדה שרוב הזמן תהיו במפת הקמפיין, תגלו שהפרטים הקטנים בה חשובים לאווירה שהמשחק מייצר.
המפתחים הוסיפו כמה אפקטים במהלך הקרבות, שהחשוב שבהם הוא שריפה של בניינים כאשר פוגעים בהם חפצים בוערים.
רמת הפירוט של החיילים גבוהה ופשוט כיף לצפות בקרבות בזמן שמשחקים.

מולטיפלייר:

במצב זה השחקן יכול לשחק ביחד עם אדם נוסף בשני מצבי קמפיין: האחד הוא ראש בראש שבו השחקנים נלחמים אחד בשני. המצב השני הוא  CO- OPשבו שני השחקנים הם בעלי ברית ומטרתם לנצח ביחד את המדינות האחרות.
במצב השני, השחקנים משחקים בדיוק כמו במצב שחקן יחיד רק שההבדל הוא שבמצב זה אתה צריך לחסל את מדינת האויב.
כמובן, שבמצב המולטיפלייר יש גם קרבות ללא קמפיין נגד שחקן אחר בכל הצורות של הקרבות שמופיעים במשחק.

ההרחבות:

חבילות ההרחבה מוסיפות המון תוכן למשחק, אך לצערי חלקן מרגישות כאילו המפתחים לקחו את המשחק השלם ומכרו לך אותו בחלקים.
ישנן מדינות כמו העמים הקלטים שמרגישות כאילו הן היו צריכות להגיע עם המשחק בלי לקנות שום חבילת הרחבה, המפתחים פשוט מוכרים לך חלקים מהמשחק שפשוט היו צריכים להגיע עם המשחק: בחנות של steam מוכרים ב-2$ חבילת הרחבה שכל מה שהיא עושה זה להוסיף דם למשחק (זה אמור להיות חלק מההגדרות!!!)

יש גם כמה חבילות הרחבה שבאמת הושקע בהן מאמץ.

נכון לעכשיו הטובה שבהן היא " AGE OF CHARLAMAGNE"

(בעברית- "עידן קרל הגדול") שבה באופן לא מפתיע הסיפור לוקח חלק בתקופתו. בחבילה זו השחקן יכול לבחור לשחק בתור ממלכתו של קרל, אמירות קורדובה המוסלמית, ממלכת הלומברדים באיטליה, ממלכת מרסיה ועוד….

חבילת ההרחבה השנייה שיש לציין היא "הרומאי האחרון", בה תוכלו לשחק כאחת מחמש מדינות (פרנקיה, ממלכת הוונדלים, ממלכת האוסטרוגותים, ממלכת הוויזיגותים ומשלחת הכיבוש הרומאית) ולהשתתף במסעו של הגנרל הביזנטי בליסאריוס בכיבוש השטחים של האימפריה הרומית המערבית.

חבילות ההרחבה של הקמפיין הגדול:

 • אימפריות של חול- החבילה מוסיפה לקמפיין הראשי שלוש מדינות שהן: ממלכת חמיר (ממלכה של יהודים באזור תימן), קיסרות אקסום (אתיופיה)  וקואליציה של שבטים ערביים נודדים שנקראת טנוקים.
  מלחמת הג'חנונים הראשונה:)
  מלחמת הג'חנונים הראשונה:)
 • אומות הסלאבים- החבילה מוסיפה שלוש מדינות סלאביות (נמצאות בקצה הצפוני של המפה) שהן: אנטיס, ונדים וסקלאבנים.
 • הקלטים- מוסיפה שלוש מדינות באזור בריטניה ואירלנד (בבריטניה בגבול הצפוני) שהן: פיקטים, קאלדוניים והבדאניים.
 • האבות הקדמוניים של הוויקינגים- באופן לא מפתיע החבילה מתרחשת באזור הצפוני של המפה באזור דנמרק ושוודיה. שלוש המדינות הן: דנים, גטים וג'וטים.
 • זקנים ארוכים- מוסיפה שלוש מדינות באזור גרמאניה (האזור העתיק) שהן: הלומברדים, הבורגדונים והאלמאנים.

חבילות סיפור:

עידן קרל הגדול- מתרחשת בזמנו של קרל הגדול ובה אתם יכולים לבחור בין המדינות הפגאניות של מזרח אירופה, במדינות הקתוליות של המערב או בכוח העולה של האסלאם שמרוכז בספרד (אמירות קורדובה).

המדינות הן:

 • ממלכתו של קרל הגדול- החלק של הממלכה הפרנקית שירש קרל.
 • אמירות קורדובה- שארית בין אומיה המוסלמי שבונה מחדש את כוחו בספרד.
 • ממלכת אסטוריאס- ממלכה שהוקמה על ידי אציל וויזיגותי לאחר כיבוש ספרד על ידי בית אומיה (ממוקמת בצפון מערב ספרד).
 • ממלכת מרסיה-  ממלכה חזקה באנגליה.
 • ממלכת הלומברדים- ממלכה חזקה שממוקמת בצפון איטליה. כוחה הוא בעיקר כלכלי.
 • אוורים- עם טורקי שהתיישב במזרח אירופה (ההתמקדות שלהם היא בפרשים).
 • ממלכת הדנים-  ממלכה פגאנית שממוקמת באזור דנמרק שמטרתה להשתלט על אנגליה.
 • וסטפאליה- ממלכה פגאנית שממוקמת בצפון גרמניה המודרנית. אויבתה של ממלכת הפרנקים.Total War Attila Age Of Charlemange

הרומאי האחרון- החבילה סובבת סביב מסעו של הגנרל הביזנטי בליסאריוס להשתלט על השטחים שהיו שייכים בעבר לאימפריה הרומית המערבית שנמצאים תחת שליטה ברברית.

המדינות הן:

 • ההרחבה הרומית- משלחת הכיבוש הביזנטית תחת פיקודו של הגנרל בליסאריוס. במהלך ההרחבה השחקן נאלץ לתמרן בין הבקשות של הקיסר ואשתו לבין בקשותיה של אשתו של בלסאריוס. לבסוף תאלץ לבחור האם להישאר נאמן לקיסר יוסטיניאנוס או להכריז עצמאות ולהפוך לקיסר היחיד של המערב.
 • ממלכת הוויזיגותים-  ממלכה ברברית שלאחר מסע מפרך התיישבה בספרד.
 • ממלכת האסטרוגותים- הגותים היו שבט אחד עד שהתפצלו לאסטרוגותים ולוויזיגותים. בדומה לאחיהם, גם הם עברו מסע מפרך ולבסוף התיישבו באזור איטליה.
 • ממלכת הוונדלים- ממלכה ברברית שלאחר חצייה הרסנית של איטליה התיישבו באזור אלג'יריה.
 • ממלכת הפרנקים- הכוח העולה החדש בצפון אירופה. הממלכה, שנוסדה על ידי המלך כלוביס מוכנה להראות את כוחה בשנית ולצאת למסע מלחמה הרסני חדש. Total War Attila The Last Roman                 

סיכום

Total War Attila הוא משחק נהדר ובהחלט חידוש לסדרת Total War. המשחק מתרחש בתקופה מעניינת שאף משחק בסדרה לא התרחש בה לפניו. הביצועים הגרפיים והיכולת של המשחק להתמודד עם כמות עצומה של יחידות גם במצב מולטיפלייר מרשימה וזו בהחלט קפיצת מדרגה בהשוואה למשחק הקודם בסדרה. החידוש הגדול בהשוואה למשחק הקודם בסדרה מתבטא בצורות הרבות של סוגי המשחק שאפשר לשחק. אם במשחק הקודם הייתם צריכים להקים אימפריה, במשחק הזה אתם יכולים לשחק גם כשבט נודד (חידוש עצום לסדרה כולה) או כאימפריה קיימת שמנסה לשרוד. מערכת הפוליטיקה מהנה ומובנת והרבה יותר קל להשתמש בה. חבילות ההרחבה מוסיפות תוכן עצום וחדש למשחק, ופותחות בפני השחקן אזורים שבמשחקים הקודמים היו פשוט מתחת לרדאר. המשחק נהדר, ואני יכול לומר בביטחון שמדובר באחד ממשחקי ה-Total War  הטובים ביותר שיצאו.

אני ממליץ בחום לכל אחד לשחק במשחק, לא משנה אם משחקי אסטרטגיה זה הקטע שלכם בחיים או שדווקא GTA  מדליק אתכם, המשחק הזה הוא חובה.

Total War: ATTILA – Tyrants and Kings Edition זמין לרכישה! מעוניינים לרכוש את המשחק? גשו ל-Game&Mobile ורכשו את המשחק במחיר מוזל במיוחד עבור גולשי האתר!

אודות ים חן

תגובה אחת

 1. תודה רבה, באמת התלבטתי אם לקנות או לא וזה עזר לי!

השאר\י תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: