Total War Warhammer- סיקור המשחק

היה הייתה פעם נבואה על חברה בשם SEGA. חברת SEGA הכריזה על המשחק Total War Warhammer שייצא בתאריך ה-24 במרץ. כולנו חכינו בציפייה ליום בו תתגשם הנבואה ונחשו מה? היום הזה הגיע!!!

עד עכשיו כל המשחקים בסדרת Total War לקחו אותנו לתקופות שונות בהיסטוריה האנושית. הפעם, הסדרה לוקחת אותנו לעולם הפנטזיה של Warhammer שכולל: ענקים, גמדים, טרולים, גובלינים, ערפדים, אימפריות ועוד… כאשר שיחקתי במשחק לראשונה שכחתי שמדובר ב-Total War. המשחק כולל כל כך הרבה דברים חדשים שאני מתקשה לדעת איפה להתחיל. בשביל מי שלא מכיר את המשחק עליו הכל מבוסס אני אתחיל עם העלילה:

עלילה:

המשחק מתרחש באחת מן התקופות הקשות ביותר של עולם Warhammer: הקיסר מת וכתוצאה מכך מלחמת אזרחים משתוללת וזורעת הרס ברחבי היבשת, הערפדים משתלטים על המחוזות המזרחיים של היבשת ולוחמי הכאוס משחיתים את העולם. ככל שהמשחק מתקדם והמדינה שלך גדלה לוחמי הכאוס (הלוחמים העזים ביותר שמשרתים את אלי הכאוס) מתקרבים לגבולות האימפריה שלך, משחיתים את אדמתך ופוגעים בתושביך עד שלבסוף תצטרך להילחם ולהביס אותם במעין קרב של אחרית הימים.

משחקיות:

כמו שמה, סדרת Total War שמה דגש בעיקר על הקרבות. במשחק גם הקרבות וגם הדיפלומטיה שופרו באופן משמעותי עד כדי כך שהם זיכו את המשחק (לפחות מבחינתי) כאחד ממשחקי האסטרטגיה הטובים ביותר אי פעם.

קרבות:

במשחק יש המון סוגים של יחידות חדשות, החל מקוסמים ועד לטנקים ומסוקים. כמה מהיחידות החדשות שלפני הכל אני חייב לדבר עליהן הן:

 • הטנקים (אימפריה)- כמו שבטח הבנתם מדובר בטנקים. יחידה של טנקים כוללת טנק אחד אך למרות זאת הוא עוצמתי ומשמש כמעין מבצר על גלגלים.
 • מסוקים (גמדים)- המסוקים שימושיים בעיקר כדי לחדור דרך שורות האויב ולהטיל פצצות עוצמתיות ובכך לגרם לאי סדר ולכאוס.
 • ענקים (גובלינים ולוחמי הכאוס)- יחידה של ענקים כוללת ענק אחד בלבד אך למרות זאת הוא מצליח להשמיד יחידות אויב שלמות.
 • עכבישי ענק (גובלינים)- כמו הטנקים משמשים כמעין מבצרים נעים עליהם נמצאים קשתים אשר זורעים כאוס בשורות האויב בזמן שהעכביש עליו הם נמצאים תוקף.
 • twwarhammer

כמובן שהמשחק מציע הרבה יותר מהיחידות עליהן דיברתי וניתן למצוא בו כמויות עצומות של יחידות שאפילו לא דמיינתם. המשחק כולל לורדים וגיבורים שאותם תוכלו לשדרג עם חיות קסומות שבעזרתן יוכלו לרכב במהירות ממקום למקום ואף להילחם. הלורדים הם המפקדים של הצבא והם חזקים מאוד (לרוב הרבה יותר מיחידה אחת). כמה מן הלורדים והגיבורים האייקונים והחשובים ביותר במשחק הם:

 • קארל פרנז- הקיסר החדש של האימפריה. קארל פרנז יכול לרכב על החיה האגדית שנאמנה רק לו ששמה: Deathclaw.
 • בלטאסר גלט- רב הקוסמים של האימפריה. בלטאסר משתמש בכישופים רבי עוצמה בשביל למחוץ יחידות שלמות.
 • מנפרד וון קסטין- שליט רוזנות הערפדים. מכשף ולוחם רב עוצמה שמסוגל בכישופיו להשמיד את החיים ולהחיות את המתים. מסוגל לרכב על דרקון- זומבי ענק.
 • טורגרים נוטר הטינה- המלך העליון של הגמדים. סוחבים אותו 4 מלוחמי הגמדים הטובים ביותר.
 • ארכאון לורד סוף הימים- לורד כאוס שמפקד על הפלישה שלהם ליבשת.

כמובן שיש עוד המון לורדים נוספים ועם הזמן אני מאמין שהכמות רק תגדל ותגדל.

6gBVGOomXB21.878x0.Z-Z96KYq

יש במשחק גם קוסמים. הקוסמים הם יחידות המורכבות מאדם אחד בלבד אך הם יכולים להטיל כישופים רבי עוצמה כמו: כדורי אש, ברקים, סלעים ועוד…

בקרבות יש אלמנט חדש, יחידות מעופפות. בין היחידות האלו נכללים גם לורדים וגם יחידות. לכל מי ששאל את השאלה (כמוני): "האם יש שוני כלשהו בשימוש ביחידות מעופפות לבין שימוש ביחידות רגילות?". התשובה היא, כן. השוני הוא שהיחידות המעופפות יכולות לחצות מנקודה לנקודה על פני שדה הקרב במהירות ולתקוף את האויב לפני שהוא מספיק להבין זאת ובאותה המהירות גם להיעלם. בנוסף, יחידות מעופפות לא יכולות לכבוש נקודות בקרבות מצור אך כן יכולות לעבור מעל החומות.

במשחק החדש אין קרבות ימיים אך המשחק מפצה על כך בסוג חדש של קרבות שהוא: קרב מתחת לאדמה.

המפה של הקרבות מתחת לאדמה מעוצבים כמעין מסדרון גדול, צר וארוך. הקרב החדש מאתגר והוא מתרחש במגוון סביבות (תלוי במיקום שלך).

קמפיין:

גם במצב הקמפיין חלו שינויים משמעותיים. לרוב בדקנו האם מחוז הוא עשיר או עני, את רמת ההיגיינה שלו או את הרווח שנשיג מכיבושו. במשחק הזה נצטרך לבדוק עוד כמה מאפיינים:

 • רוחות קסם- רוחות חזקות שנושבות במחוזות השונים והן משפיעות על עוצמת הקסמים וכן גם על כמות הפעמים בהן נוכל להשתמש בהם בכל קרב.
 • רמת השחתה של ערפדים- ככל שרמת ההשחתה יותר גבוהה כך הערפדים יותר חזקים באותו המחוז וכל מי שהוא לא ערפד נפגע ממנה בכל תור (צבאות של בני אדם וגמדים). משנה את מראה האזור במפה למעין ביצה ששורר בה לילה נצחי.
 • רמת השחתה של כאוס- ככל שרמת ההשחתה יותר גבוהה כך לוחמי הכאוס חזקים יותר וכל השאר חלשים יותר. משנה את מראה האזור וגורם לנהרות להזרים דם במקום מים.

מפת הקמפיין היא עצומה וכוללת את כל השטח הידוע כ"עולם הישן".

בתפריט הדיפלומטיה חלו שינויים. השינוי החשוב ביותר הוא האפשרות "ליצור קונפדרציה". האפשרות הזו אומרת שאם אתה מספיק חזק אתה יכול לבחור במדינה מאותו מוצא אתני כמו שלך ולגרום לה להפוך לחלק ממדינתך (לקבל את כל הערים שלה, את כל הכסף שלה ואת כל הצבאות שלה).

עוד שינוי משמעותי הוא האפשרות למנות את הגנרלים שלך לשרים בממשלתך ובכך לקבל מגוון בונוסים ואפשרויות.

black_coach_1920

מדינות:

מכון לעכשיו המשחק כולל שש מדינות אותן אפשר לשחק. המדינות הן:

 • האימפריה- האימפריה מורכבת מבני אדם והיא מזכירה מאוד את האימפריה הרומית הקדושה (גרמניה). באימפריה נסיכים בוחרים אשר נלחמים על השלטון באימפריה (הקיסר הוא גם נסיך בוחר). האימפריה כוללת מגוון רחב של יחידות החל מקוסמים ועד טנקים.
 • רוזנות הערפדים- רוזנות הערפדים מורכבת כמובן מאורקים (סתם). כל שטח שרוזנות הערפדים כובשת מושחת באופן אוטומטי כל עוד הוא נשאר בשליטה של הרוזנות. יחידות הרוזנות מתמקדות בעיקר בבעלי אוב, שלדים, זומבים ורוחות רפאים.
 • אורקים- האורקים חיים בצורה שבטית באזור שליד ממלכות הגמדים. יחידות האורקים כוללות: קוסמים רבי עוצמה, גובלינים, ענקים ועוד…
 • ממלכת הגמדים- ממלכת הגמדים ממוקמת שהרים ועריה חצובות בסלע. מטרת ממכלת הגמדים היא לאחד את כל ממלכות הגמדים תחת מלך אחד ולנקום בעמים שדיכאו אותם. יחידות ממלכת הגמדים מתמחות בעיקר בלחימת פנים אל פנים עם שריון כבד וגם בכלי נשק טכנולוגיים כמו מסוקים. בניגוד לכל שאר הממלכות לגמדים אין קוסמים בכלל.
 • ממלכת בריטוניה- ממלכת בריטוניה מורכבת מבני אדם שבתרבותם מזכירים את אירופה של ימי הביניים. בניגוד לכל שאר הממלכות אפשר לשחק כממלכת בריטוניה רק במצב הקרבות. ממלכת ברטוניה מתמחה בעיקר בפרשים כבדים ובפגאסוסים.
 • לוחמי הכאוס- לוחמי הכאוס הם הלוחמים העזים והחזקים ביותר שנבחרו ע"י אלי הכאוס לשרת אותם ולהשמיד את העולם. לוחמי הכאוס מתמחים במפלצות ובלוחמים עם שריון כבד.

700px-Map

סיכום:

Total War Warhammer הוא בהחלט חידוש לכל אחד שמכיר את סדרת Total War. המשחק מתרחש בעולם שלמי שלא מכיר את המשחק Warhammer הוא זר לחלוטין אך בהחלט קל לאהוב אותו. מציע מגוון מדינות שהשוני בניהן הוא כל כך גדול עד שכל מדינה מרגישה כעולם נפרד משאר המשחק ולבסוף כאשר העולמות נפגשים אתה מרגיש כאילו גילית את אמריקה. בגלל השוני הגדול של Warhammer משאר המשחקים הוא לא סתם משחק Total War והוא גורם לך להרגיש כאילו שיש מטרה אמיתית לכיבושים שלך.

Total War Warhammer

עלילה - 10
משחקיות - 8.9

9.5

חובה לכל חובב משחקי אסטרטגיה

Total War Warhammer מומלץ בחום לכל מי שרוצה לשחק במשחק אסטרטגיה איכותי

User Rating: 3.53 ( 6 votes)

אודות ים חן

תגובה אחת

 1. פחדתי שיאמרו שזה לא משחק טוב, שמח שזה כן!

השאר\י תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: