WD_Black P50 – כונן קטן עם ביצועים ענקיים – סיקור

ה-WD_Black P50 הוא כונן חיצוני הנוצר על מנת לתת מענה על הדרישה ההולכת וגוברת לכוננים חיצוניים מהירים במיוחד

תכירו את ה-WD_Black P50 מבית Western Digital, כונן במסווה של טנק עם מהירויות גבוהות ומעטפת מאלומיניום במיוחד למשחקים הניתן לחבר אותו גם לקונסולות השונות וגם למחשב.

כולם יודעים שבשביל חווית גיימינג שוטפת צריכים בעיקר ראם, מעבד ומאיץ גרפי חזקים שיעבדו יחדיו על מנת לספק לכם חווית גיימינג חלקה ואיכותית. יחד עם כל אלה ישנו חלק לא פחות חשוב והוא כונן האחסון עליו מותקן המשחק שלכם, ואם אין ברשותכם כונן מהיר שמסוגל לקרוא את הקבצים במהירות ייווצר לכם צוואר בקבוק (Bottleneck) שלמעשה יגביל את הביצועים שלכם גם אם המעבד, המאיץ הגרפי והראם הם הכי יקרים שאפשר למצוא בשוק. על מנת לפתור את הבעיה הזו, ישנם כוננים מהירים יותר הנמצאים תחת מטריית ה-SSD, העושים שימוש במספר טכנולוגיות שמאפשרות לכוננים אלה לספק ביצועי קריאה וכתיבה של נתונים בצורה הרבה יותר מהירה מכונן קשיח סטנדרטי. יש מגוון צורות שונות לסוגי ה-SSD, החל מכאלה המתחברים ללוח האם באופן ישיר ועד לכונני SSD חיצוניים מהירים במיוחד, בדיוק כמו ה-WD_Black P50 מבית Western Digital.

סדרת ה-BLACK של חברת Western Digital היא סדרת כונני אחסון הנועדה לספק מעבר למה שהצרכן הביתי הממוצע צריך ומיועדת במיוחד בשביל גיימרים או אנשים העובדים בתכנות או עם פוטושופ על מנת לקצר את זמני התגובה והעבודה שלהם. הסדרה כוללת בתוכה מספר פתרונות אחסון מהירים במיוחד ובמגוון קטגוריות, החל מכונני HDD פנימיים ועד לכונני SSD חיצוניים. הכל בשביל לספק לצרכנים את המוצר המתאים להם בצורה הטובה ביותר. כמו למשל הכונן WD Black D10.

הכונן שלנו מציע חיבור USB C המאפשר לו להיות מהיר יותר, שזה ללא ספק כלי חשוב מאוד בכונן כמו זה, ותוכלו לראות זאת בוודאות בהמשך הסיקור. מלבד לכך נמצא בקופסה מסמך אחריות, מדריך קצרצר לחיבור הכונן למחשב או לקונסולות המפורט בהמשך ושני כבלים לחיבור הכונן. הכבל הראשון מציע מחבר USB A ל-USB C והכבל השני מציע USB C ל-USB C כשאורך הכבלים מקצה לקצה הוא 30cm. הכונן מבטיח מהירויות של עד 2000MB בשנייה באמצעות שימוש ב-USB 3.2 Gen 2×2. ניתן לרכוש את הכונן במספר נפחים הנעים בין 500GB ל-2TB. מבחינת המימדים, הוא עומד על 11.81×6.20×1.40 ס"מ. המחיר לגרסה זו עם 1TB עומדת כרגע על 1400 שקלים.

תהליך ההתקנה של הכונן שונה במקצת בכל פלטפורמה אך בסופו של דבר חווית ההתקנה הכללית מהירה וקלה.

 • מחשב – פשוט מחברים את הכונן באמצעות אחד מהכבלים המסופקים (חשוב לציין שסוג הכבל משנה את יכולות הכונן משמעותית, פירוט ממש עוד רגע..).
 • PlayStation 4 – חיבור הכונן לקונסולה, בחירה במכשירים > התקני אחסון USB > בחירה במוצר.
 • Xbox One – לאחר חיבור הכונן לקונסולה תקפוץ שאלה אם ברצונכם להשתמש בכונן בשביל אחסון חיצוני וזאת על מנת לעשות פרמוט כך שהקונסולה תוכל להשתמש בו.

לא ברור אם יש אפשרות להשתמש בכונן בקונסולה אחרת זהה ללא צורך בפרמוט שני אך זה דבר שבהחלט יכול לעזור במידה ותרצו לקחת את הכונן לבית של חבר או במידה והקונסולה שלכם התקלקלה וקניתם אחת חדשה.

חוויה אישית:

ה-WD_Black P50 הגיע אליי לסיקור מחברת Western Digital והנה מה שחשבתי – הכונן עצמו קטן ודי פשוט ולא מצריך התקנת תוכנות ייעודיות, שזה ללא ספק בונוס בכל הקשור לנוחות השימוש בכונן. שימו לב כי הכונן מתחמם אך לא באופן שאמור להדאיג. התאכזבתי לגלות כי הכונן עובד רק עם הכבלים המסופקים איתו, כלומר שלא תוכלו להשתמש בכבלים אחרים (או לפחות בכבלים שהיו אצלי בבית) מה שיכול ליצור בעיה במקרים מסוימים במידה ותאבדו את הכבל או אם יהרס. בנוסף לכך, הכבלים המצורפים לערכה קצרים למדי ואם אין לכם במחשב חיבורי USB קרובים זה קצת מסרבל את העיניינים. אני יכול להגיד באופן רשמי שזה הכונן החיצוני הכי מהיר שיצא לי לעבוד איתו (מבחני מהירויות בהמשך) והוא בהחלט נראה מושך באופן ויזואלי. המשחקים רצו באופן חלק ולא שמתי לב לשינוי בין המשחקיות בכונן פנימי או עליו.

ביצועים:

לנוחיותכם, השתמשתי במספר חיבורים בבדיקות שונות על מנת להביא לכם יותר מידע על כל חיבור אליו תחברו את הכונן. שימו לב, הקונסולות הקיימות לא מפרטות יותר מדי על גרסאות ה-USB שלהן אך ניתן להניח כי הן משתמשות בחיבור מסוג USB A 3.1 Gen 1.

השתמשתי בחיבורים הבאים:

 • USB Type-C USB 3.1 Gen 2
 • USB Type-A USB 3.1 Gen 2
 • USB Type-A USB 3.1 Gen 1

תוצאות הבדיקות לכונן עם תוכנת CrystalDiskMark:

תוצאות הבדיקות לכונן עם תוכנת ATTO:

תוצאות הבדיקות לכונן עם תוכנת AS SSD לביצועי קצה:

תוצאות הבדיקות לכונן עם תוכנת AS SSD לביצועים יום יומיים:

כפי שניתן לראות, המהירויות מהירות ביותר גם בבדיקה הכי איטית. ובין הדורות ישנה קפיצה של פי 2 במהירויות.

על מנת להביא לכם הבנה יותר עמוקה של איך הכונן מבצע פעילויות יום יומיות, הצבתי אותו תחת מספר בדיקות באופן ידני, הכוללות העברת קבצים מהכונן ולכונן, הרצת משחקים וטעינת קבצי שמירה.

בדיקה ראשונה: מהירויות הכונן בעת העברת תיקייה השוקלת 22GB עם 164 קבצים:

העתקה בין המחשב לכונן:

 • חיבור USB C Gen 2 – המהירויות עמדו בין 660MB ל-697MB בשניה. זמן כולל עד סיום ההעברה עמד על 00:34.10.
 • חיבור USB A Gen 2 – המהירויות עמדו בין 657MB ל-681MB בשניה. זמן כולל עד סיום ההעברה עמד על 00:35.80.
 • חיבור USB A Gen 1 – המהירויות עמדו בין 328MB ל-360MB בשניה. זמן כולל עד סיום ההעברה עמד על 01:03.40.

העתקה בין הכונן למחשב:

 • חיבור USB C Gen 2 – המהירויות עמדו בין 731MB ל-800MB בשניה. זמן כולל עד סיום ההעברה עמד על 00:29.86.
 • חיבור USB A Gen 2 – המהירויות עמדו בין 730MB ל-799MB בשניה. זמן כולל עד סיום ההעברה עמד על 00:29.95.
 • חיבור USB A Gen 1 – המהירויות עמדו בין 368MB ל-398MB בשניה. זמן כולל עד סיום ההעברה עמד על 00:57.57.

*חשוב לי לציין כי גרסת ה-USB C הנמצאת במחשב שלי היא לא הגרסה החדשה ביותר של החיבור. אם נלך לפי ההיגיון שכל דור מכפיל את המהירות (כמו שראינו בבדיקות), ניתן לראות כיצד שימוש בדור של USB חדש יותר יאפשר מהירויות גבוהות יותר.

בדיקה שנייה: זמני העלאת/התקנת משחקים (בדקות):

 • GTA V – זמן העלאת השמירה עד לרגע תחילת משחק עומד על 1:33.
 • The Witcher III – זמן העלאת השמירה מרגע הפעלת הטעינה עומד על 0:18.77.

זמן ההתקנה וההורדה הכולל של המשחק The Witcher 3 (השוקל כ-50GB) באמצעות חיבור ה-USB C לקח 01:14:56.60. שימו לב כי יש להתחשב גם במהירויות האינטרנט בשביל הבדיקה הזו.

לסיכום, ה-WD_Black P50 הוא כונן אחסון SSD חיצוני בעל איכות ועמידות מוצר גבוהה למדי הודות למעטפת האלומיניום, השומרת על הכונן מפגיעות חיצוניות ואף מסוגלת לספק קירור פאסיבי בזמן עבודה.
אין לי ספק שהכונן יכול להגיע למהירויות ש-WD מציינת לזכותו, אך חשוב לזכור שהמהירויות האלה אפשריות אך ורק עם חיבור מתאים, וללא חיבור מתאים, לא תוכלו להנות מכל הפוטנציאל שיש לכונן להציע. כמו כן, חשוב לזכור שמחיר הכונן די יקר ועומד על כ-1400 שקלים, כך שהוא לא מומלץ לכולם. עם זאת, במידה וניצלתם את כל המקומות האפשריים של M.2 בלוח האם או שאתם רוצים כונן נייד מהיר במיוחד למחשב הנייד שלכם ויש לכם את החיבור המתאים, הייתי מציע לכם לקנות אותו.

WD Black P50

ציון סופי - 8.5

8.5

מעולה

כונן המתפקד כמו טנק וגם עולה כמו טנק.

User Rating: Be the first one !

אודות טל גורן

טל גורן, בן 25 ולומד לתואר ראשון במערכות מידע. בתחום המחשבים והגאדג'טים כבר כמה שנים טובות ואף בניתי את המחשב שלי בעצמי. בין המשחקים שהכי אהבתי נמצאים The Witcher 3, Tekken 3, Ori And The Blind Forest & To The Moon

השאר\י תגובה