זאק ומיה – ביקורת הסדרה

“זאק ומיה” היא דרמת נוער חדשה של סלקום TV שמתמקדת בזאק ומיה, שני נערים שמתמודדים עם סרטן ונפגשים בבית החולים. זאק מתמודד עם המחלה תקופה ארוכה ויש לו סיכויי הישרדות נמוכים לעומת מיה שמתמודדת לראשונה עם גידול קטן ברגלה. את דמויותיהם של זאק ומיה מגלמים קיאן לואלי (“לפני שאפול”)  ואן וינטרס (“13 סיבות”). בנוסף, הסדרה מבוססת על הספר “זאק ומיה” מאת איי.ג’יי. בטס שכתבה את הספר בשנת 2009, לאחר שעבדה במחלקה האונקולוגית בבית חולים לילדים.

הסדרה אף הייתה מועמדת ל-6 פרסי אמי וזכתה בשניים: כתיבה לסדרת דיגיטל ושחקנית ראשית בסדרת דיגיטל. האם זכייתה של הסדרה באמי מוצדקת בשני הפרסים? המשיכו לקרוא כדי לגלות מה חשבתי על הסדרה זאק ומיה? איך העונה השנייה ביחס לראשונה?והאם הסדרה הפתיעה אותי בתור דרמת נוער וסדרה בפרט? לפניכם הטריילר של העונה הראשונה:

דרמת נוער

הסדרה מופנית לקהל הצעיר בשל היותה דרמת נוער. שתי הדמויות הראשיות הן נערים באזור גיל ה-17 שמתמודדים עם בעיות אופייניות לגילם כגון הרצון ללכת לנשף ולהיות מקובל ונערץ. הסדרה בוחרת להראות לנו את הבעיות שלקוחות מהחיים האישיים של הדמויות אבל העיקר סובב סביב העובדה שחייהם השתנו בבת אחת כשהסרטן פלש לחייהם. זה הופך את הסדרה למעניינת יותר שכן זאת מחלה נפוצה והרסנית שאנשים מרגישים צורך ורצון להכיר את המחלה הנוראית הזאת מקרוב.

הדמויות הראשיות הן אומנם נערים, שאולי מתבגרים ומתנהגים באופן בוגר יותר בגלל המחלה, אבל זה לא משנה את העובדה שלדעתי הסדרה מתאימה לקהל רחב של גילאים ומסוגלת לגעת בלבבות של הרבה אנשים. אציין לטובה את המשחק של שני השחקנים הראשיים,  קיאן לואלי ואן וינטרס, שמשחקים את דמות הנער הרגיל אבל הופכים אותה למשהו מורכב הרבה יותר. התחברתי לדמות של מיה שהיא לא צפויה לפעמים, שנונה, הפכפכה אך כן מאוד פגיעה ורגישה. אחר כך גיליתי שהיא זכתה בפרס האמי על שחקנית ראשית לסדרה דיגיטלית ואני חושבת שהיא ראויה לכך.

על הסדרה

זאק ומיה2

זאק הוא דמות פחות מורכבת ממיה ובעיניי פחות מעניינת ממנה. הוא מרובע וקל לצפות איך הוא יתנהג וזה לעיתים הופך את העלילה למשעממת וקיטשית. יאמר לזכות של הסדרה שהדמות שלו מתפתחת אם כי קיטשיות מסוימת עדיין נשארת בדמות הספציפית שלו. במרבית הסדרה הדיאלוגים שנונים ומרגשים. בתחילת הסדרה היו רגעים מאוד מצחיקים שחשבתי שהסדרה נוטה יותר לכיוון הקומי ואז ברגעים דרמטיים פתאום המחשבה על כך התנפצה.

הסדרה לא כל כך אחידה ויש פרקים שיותר קלילים ומצחיקים, ואחרים שיותר כבדים. צריך לדעת לאזן בצורה יותר ברורה את המעבר מהמצחיק למרגש ומהמהנה למפחיד כדי שמעבר הרגשות של הצופים לא יהיה חד בצורה דרסטית וירגיש מוזר. יש לנצל את זה שהסדרה מסוגלת לעורר כל כך הרבה רגשות ולדעת לשלב את זה בצורה מדויקת יותר.

בנוסף, בכל מה שקשור לצילום ועריכה הסדרה עשויה בצורה מאוד טובה. אהבתי שיש רגעים שהשחקנים משחקים את המחשבות שלהם וכביכול קיים מימד אחר לסדרה. המוזיקה גם מוסיפה צבע נוסף ומצליחה לרגש יותר ברגעים מסוימים. כמו כן, מעניין בסדרה שהיא מתעסקת בנושא מאוד רציני אך יחד עם זאת מאוד מהנה וכיפית לצפייה, ולא תמיד רצינית וכבדה.

איך העונה השנייה ביחס לראשונה?

העונה הראשונה מצוינת לדעתי מלבד דמותו של זאק וחוסר האחדות בתחושות שמנסים הפרקים להעביר. העונה השנייה השתפרה במובן הזה והסדרה נהיית הרבה יותר מגובשת ומרגשת. מערכות יחסים בין דמויות מתחזקות, נוספות דמויות חדשות שמוסיפות עניין לסדר, והעלילה מסתבכת ויוצרת עניין גדול יותר מהעונה הראשונה. לכן העונה השנייה מפתיעה יותר מהעונה הראשונה, אם כי למרות המגרעות של העונה הראשונה היו לה מספר יתרונות. העונה הראשונה קלילה ומצחיקה יותר, מושקעת יותר בפרטים טכניים, כמו הצילום, ואילו השנייה מלאת התרחשויות רבות יותר ודמויות חדשות, שאת חלקן מחבבים ואת חלקן לא, וישנם לא מעט רגעים שגורמים לנו כקהל להתעצבן.

זאק ומיה היא סדרה כיפית ומרגשת לצפייה. היא נכנסת לראש של בני נוער ומציגה לנו דיאלוגים מצחיקים ושטותיים לפעמים שתענוג לצפות בהם, ומראה לנו את ההתמודדות האישית של בני הנוער עם המחלה. חוץ מזה עם הומור ואופטימיות, הסדרה מצליחה לרגש ולחדור ללב. הסדרה משתפרת במהלך העונה השנייה ומטפלת בבעיות של העונה הראשונה, ולכן זאת סדרה ששווה לצפות בה ולחכות לעוד פרקים ממנה.

תמונות באדיבות סלקום TV

מיה וזאק

ציון סופי - 8.5

8.5

מעולה

סדרה מהנה, רגישה ועשויה טוב שתתאים לכולם. מומלצת בחום.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה