Fake It Until You Make It – ביקורת לסרט פייק מפורסמים

"פייק מפורסמים", הסרט החדש של HBO, גורם לנו לצאת מקונכיית המסכים ולהסתכל עמוק יותר פנימה, במה שלכאורה מציגים לנו המסכים הזוהרים והממגנטים. מי מאיתנו היום ועוד יותר בתקופת הקורונה לא מבלה שעות רבות ברשתות החברתיות? למי מאיתנו לא נצץ לפעמים להיות מפורסם? מי לא היה שמח לקבל יותר לייקים ועוקבים על פוסט שהוא העלה? אבל מהו המחיר להצלחה והאם היא שווה את זה? מה זה אומר להיות מפורסם בימינו ובמה זה כרוך? לשאלות אלו ועוד תגלו את התשובה בסרט הדוקומנטרי החדש.

לפניכם טריילר הסרט:

הסרט מציג את חיי השקר של המפורסמים באמצעות ניסוי בו שלושה אנשים אשר חולמים להיות מפורסמים ומשפיענים מנסים להתפרסם ברשתות החברתיות. הדרך להתפרסם כבר מההתחלה מבוססת על שקרים וזאת באמצעות שימוש בבוטים, לייקים ועוקבים מזויפים כדי שתהיה להם תדמית של אנשים מפורסמים ואהובים. המסקנה המשתמעת היא שהחיים המפורסמים לא כל כך נוצצים אבל יש מסקנות רבות נוספות שמגלים בסרט והן לאו דווקא ידועות או ברורות מאליהן.

קונים פרסום

נראה ששלושת האנשים שלקחו חלק בניסוי בעצמם לא יודעים לאן הם נכנסים. הם יודעים שהם רוצים את האהבה וההערצה מצד הקהל, להרגיש מלאי משמעות ומוצלחים, אבל מעבר לשיווק המזויף הם לא יודעים איך ההצלחה גורמת להם להרגיש וזה אחד הדברים שהכי עניינו אותי בסרט. התקדמות הניסוי הובילה גם לתגובות בלתי צפויות מצד המשתתפים. תגובות אנושיות שכנראה גם רצו להוכיח לנו כמה נקודות חשובות.

כל התובנות שעולות להם במהלך הצפייה חשובות בעיניי ועוזרים בשינוי נקודת המבט בדברים הפשוטים של לא להאמין לכל דבר שרואים, לא לייחס חשיבות גבוהה מדי לעוקבים ולייקים, ולהבין שלהיות מפורסם זה לא הכל בחיים. ככל שתנסו להתמסר לסרט יותר ולחשוב איך הוא קשור לחייכם אני בטוחה שהוא יתאים לכל אחד כי במושגים שמוכרים לנו אינסטגרם בדמויות של אנשים שהם מעין מוצרים משווקים, מי לא היה רוצה להיות מפורסם? עשיר, מצליח ואהוב? ומה זה אומר בכלל להיות מפורסם? גיליתי שהסרט אפילו פילוסופי, פסיכולוגי ובאמת חשוב מאוד לצפייה, לא רק לקהל הצעיר. במובן מסוים, הרשתות החברתיות הן העתיד ואי אפשר להתכחש לזה.

פייק מפורסמים

מפורסמים כיום

הדבר שאותי קצת ביאס הוא ההתמקדות בדמותה של דומיניק, הרבה יותר מכריס ווויילי. כמובן שזאת בגלל שדומיניק נשאבה כמו דבורה לצוף לחיים הראוותניים והמזויפים של המפורסמים. הסרט בעיניי היה יכול להיות ארוך יותר ולפרט על החוויות האישיות שלהם בניסוי כדי שנקבל תשובות מעניינות לשאלות עמוקות יותר כמו: מה הקושי והלחץ בקבלת מספר עצום של לייקים ועוקבים? איך זה לחיות בשקר?

במקרה הנוכחי, העדות של דומיניק הספיקה כדי להיחשף אל העולם הרדוד והשטחי של הידוענים. נשבינו כמו דומיניק בהטבות שלהם ואורח החיים הזוהר שלהם. יש לציין שההתייחסות בסרט היא בעיקר למשפיענים. הכוונה במשפיענים היא לאנשים מפורסמים ברשת, כלומר אנשים עם מספר גדול של לייקים ועוקבים, אך לא לאנשים המפורסמים בהכרח בחיים האמיתיים. ברוב המקרים הם לא.

היה מעניין חוץ מהמשפיענים לראות את החיים של המפורסמים באמת, אבל אולי זה היה משנה את המשמעות של "פייק מפורסמים" ולכן הרעיון בעיניי עשוי להיות מוצלח לסרט המשך. זה שאנשים מפורסמים לא אומר שהם לא מסתירים סודות מקהל המעריצים וחיים בשקר, לכן זה היה יכול לספק תשובות רבות יותר ולשנות היבטים נוספים בחיים שלנו.

פייק מפורסמים1

הסרט עשוי טוב בסך הכל, הוא קליל ומשעשע לצפייה אך יחד עם זאת מעביר מסר נוקב וחשוב. יש בו דעות של מומחים כולל הבמאי עצמו ניק בילטון, כתב טכנולוגיה ותיק. דבר שהופך את הסרט הדוקומנטרי לאותנטי יותר. בנוסף, הציגו בו את תקופת הקורונה ובכך הפכו אותו ליותר רלוונטי ועכשווי, לאור העובדה שבתקופה זו מגמת הגלישה במסכים וברשתות החברתיות עלתה במימדים עצומים. דווקא בתקופה זו, הסרט אף הדליק נורת אזהרה. בנוסף לקהל הצעיר מציגים גם את ההשלכות וההשפעות השליליות של הרשתות החברתיות, אם כי בתמציתיות יפה ולא מייגעת.

לסיכום, אני ממליצה לכל אחד ואחת ללא יוצא מן הכלל לצפות ב"פייק מפורסמים". ברור לי שהשם והתמונה מראים על קיטשיות מסוימת שיכולה לגרום לכם לסלוד אבל אתם לא יכולים להתכחש לעובדה שהרשתות החברתיות, ביניהם חיי המפורסמים לצד החברים שלכם, תופסים חלק נכבד משעות הפנאי שלכם. הסרט יגרום לתובנות לחלחל, גם אם חלקן בסיסיות ויגרום לכם להרים את המסך מדי פעם ולחזור אל המציאות ולאמת.

זמין כעת לצפייה בשירות HBO של חברת סלקום.

פייק מפורסמים

ציון סופי - 8

8

רלוונטי לתקופה

סרט חשוב לצפייה במיוחד בעידן של היום ובתקופת הקורונה. מומלץ לכולם בלי יוצאים מן הכלל.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה