ציניות צרפתית – סיקור לסרט 50 זה ה-30 החדש

השחקנית ולרי לה מרסיה מככבת ומביימת את סרט הקומדיה הרומנטי הצרפתי “50 זה ה-30 החדש”, הנה סיקור מלא

סרטים צרפתים מצליחים לגרום לנו אחד משני דברים, לצחוק או לבכות, האם סרטה של ולרי לה מרסיה, “50 זה ה-30 החדש”, על משבר אמצע החיים מצליח לעשות אחד מהשניים? המשיכו לקרוא וגלו.

הסרט מתחיל עם דמותה של ולרי בת 50 פלוס חוזרת למעמד שהיה לה כשהייתה ילדה מתבגרת, לא, היא לא חוזרת אחורה בזמן, בן זוגה עוזב אותה בשביל אישה צעירה יותר, היא מפוטרת מעבודתה בתור חוקרת בתחום הכימיה ונאלצת לגור עם ההורים שלה. משהו שבסוף מכריח אותה למצוא כיוון חדש בחיים ואהבה חדשה.

הסרט כבר מההתחלה זורם עם טון שמאוד דומה לטריילר ששוחרר, עם נימה אופטימית ומצחיקה שמגחכת מהמצב מאשר הופכת אותו לבאמת משבר מדכא, וזו (לדעתי) החלטה נכונה- השחקנית/במאית/כותבת ולרי לה מרסיה התפרסמה בצרפת בסרטים קלילים יותר ו-Mainstream בצרפת כמו Les Visiteurs ו-Asterix and Obelix: God Save Britannia, אז אולי זה יכול להראות כמהלך בטוח אבל זה הנכון אם הסרט רצה לשדר אווירה קלילה יותר ולמשוך קהל רחב יותר.

זה לא שאין דרמה נהדרת והתפתחות דמויות טובה בסרט מהמצב החדש של דמותה של ולרי, מארי פרנסין, אבל הסרט לרוב מנסה להתרחק מאיזור הדרמה הכבדה ושומר על אווירה קלילה ומבדרת באמצעות דמויות חביבות והרבה ציניות ממארי פרנסין המבוגרת.

מארי פרנסין מוצאת בסופו של דבר עבודה בחנות סיגריות, בזמן שהיא מקבלת התייחסות מהוריה כאילו היא בת 14 ונותנת למחשבותיה הבודדות להשפיע עליה. אבל כצפוי מגיבורת הסרט, היא לא נכנעת ולא מוכנה שאף אחד יכתיב לה מי היא באמת. זה יכול להתפס במהלך הסרט כהתלוננות ובכיינות, אבל ולרי לה מרסיה כל כך מקסימה ובעלת אישיות קומדית נהדרת שהיא גורמת לכם בקלות להזדהות עם מצבה ולהבין אותה.

פה נכנס לתמונה השף הפורטוגזי מעבר לפינה, מיגל (אותו מגלם פטריק טימסיט), שמתחיל לדאוג לה ולהכין לה אוכל בריא אחרי שרואה שהיא איננה אוכלת כמו שצריך (עוד סימנים לדרמה המתחוללת במארי פרנסין מתחת לפני השטח) ואנחנו רואים כימיה נהדרת בין השניים, למרות שכל אחד מהם מסתיר סוד- מיגל עדיין גר עם הוריו, בדומה למארי פרנסין, ולמארי פרנסין יש אחות תאומה עליה לא סיפרה, שמוביל למספר סצנות עם פוטנציאלים לצחוק גדול באולם, אבל הסרט ממשיך בטון הציני שלו ולא הולך על הבדיחות הברורות והגדולות. זה גם קורה כאשר בעלה לשעבר של מארי פרנסין נכנס לחנות בה היא עובדת בתור אישה זקנה, רגע שיכול לראות כהזדמנות נהדרת לבדיחות אבל בעיקר מתרכז בדרמה שמתחוללת ברקע.

כמה ש”50 זה ה-30 החדש” נמנע מלהיות קלישאי, הסוף הוא די קלישאי עם מיגל ומארי פרנסין רואים אחד את השני על גג מכוסה שלג ומתאחדים בסוף טוב ונשיקה הוליוודית. כמה שהטון של הסרט בכללי קצת נשבר פה, לראות את שתי הדמויות האלו, שהתחברתם אליהן לאורך כל הסרט, מקבלות את הסוף הטוב שלהן נותן לקהל ללכת הביתה בטון חיובי ובהשקפה שאפילו אם החיים לא הולכים כפי שתיכננתם והכל מתפרק, הסוף הטוב תמיד מחכה מעבר לפינה.

סיכום

“50 זה ה-30 החדש” הוא סרט קומדיה צרפתית מלא בחריפות והומור. פטריק טימסיט וולרי לה מרסיה עושים עבודה טובה בתור שני הכוכבים המבוגרים של הסרט, ולמרות טון לא עקבי לכל אורכו, הסרט עדיין מצליח לשלב דרמה וקומדיה בצורה חלקה, מציאותית ומבדרת.

50 זה ה-30 החדש

ציון סופי - 8

8

טוב

50 זה ה-30 החדש הוא קומדיה צרפתית שלא מתאמצת להצחיק אתכם, אבל במקום זה משתמשת בציניות, השנינות והקסם של וולרי לה מרסיה בשביל לכבוש אתכם עם סיפור נהדר.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה