האמת בין הצלילים – ביקורת לסרט "הקופסה השחורה"

סרט המתח הצרפתי "הקופסה השחורה" נחת עם תעלומת התרסקות מטוס מרתקת

תמיד היה לי מקום חם בלב לקולנוע הצרפתי. בזמן שתמיד הצלחתי להנות מסרטים בינלאומיים, הקולנוע הצרפתי (והיפני גם) תמיד הרגיש לי ברמת איכות מעל כולם, בעיקר תודות לסרטי דרמה וקומדיה כמו "מחוברים לחיים", "אמילי", "אהבה ממבט שני" ו"עצמות וחלודה". כעת, אחרי 10 שנים שלא צפיתי בז'אנר המתח הצרפתי, מאז "אנתוני זימר" (הידוע בארצות הברית כ"התייר", חידוש אמריקאי), אני מחליט לחוות את המתח המלחיץ של "הקופסה השחורה".

הסרט פותח עם האירוע המזעזע של הסרט. מטוס נוסעים עף מעל הרי האלפים כשהדיילות מגישות אוכל ומכינות את הנוסעים לקצת טלטלה, אחרי צילום די מגניב דרך כל המטוס ועד הקופסה השחורה שלו, מה שמכיל את הקלטות של מערכות המטוס, המטוס מתפוצץ ומתרסק לרסיסים עם 300 נוסעים מתים.

מיד אנחנו חותכים אל גיבור הסרט מתיה וסור (אותו מגלם פייר ניני), אנאליסט שמנתח קופסאות שחורות של התרסקויות כלי תעופה. כבר על ההתחלה אנחנו רואים את הכשרון שלו לעבודתו בכך שהוא מצליח לזהות לפי הצליל שינוי בתדירות, אבל יכולת זו לא באה סתם, היא אפקט מהרגישות שלו לרעש והסחות דעת, מה שהופך אותו למאוד לא חברתי ורגיש לסביבה. כמו כן, הבוס שלו, אשתו וחבריו מציינים את זה שהוא ממשיך לחפש קונספירציות במקומות בהן אין, ואחד מטייסי הסימולציה של חברתו חושב שיש לו נטייה להאשים את הטייסים בהתרסקויות מאשר את המכונות. האם זה בגלל שרצה תמיד להיות טייס ולא יכל בגלל הליקויים שלו? אתם תשפטו, אפילו אם הסרט לא מתעמק בעבר שלו כל כך.

אחרי שמשרדו מקבל את מקרה ההתרסקות והוא מורחק מהתיק בגלל בעיות התנהגות, מתיה מוכנס אל תוך המקרה ועמוק אל תוך תעלומת התרסקות המטוס. מה הייתה סיבת ההתרסקות? כשל הטייסים? טרור? תקלה? סערה פוליטית? אתם בדיוק כמו מתיה בתחילת הסרט כבר יוצרים את המסקנות שלכם ואת ההשערות שלכם.

אם אתם אוהבים לפתור תעלומות מתח כמוני, אתם ללא ספק תאהבו את "הקופסה השחורה", כי יש הרבה מתח ותעלומה בכל רגע וזה מהנה לנסות לנחש מה קרה. עם זאת, הסרט כן כל הזמן חושף מידע חדש שלא ידענו עליו קודם ולעיתים מרגיש מאוד צפוי, בעיקר אם ראיתם סרטים קודמים בנושא, אבל עדיין, התעלומה מאחורי ההתרסקות והמתח באוויר כשמתיו מתקרב יותר לאמת מצוינים וישאירו אתכם על קצה המושב עד הסצנה האחרונה. 

כל זה תודות לכך שאנחנו מאוד מזדהים עם הנחישות של מתיהו, אפקט של המשחק המעולה של פייר ניני, שמצליח לשדר הרבה אינטילגנציה והרבה מתח בכל סצנה על המסך. כמו כן, גם תודות לסאונד המעולה של הסרט שמצליח להדגיש את הקשיים שלו ומצליח להכניס אותנו עמוק אל תוך המקרה כשמתיו מאזין להקלטות הקופסה השחורה של הטיסה.

גם הצילום תורם הרבה לבניית המתח של הסרט וישנם צילומים מרשימים כמו המעבר דרך המטוס, שממש מראים את היד המקצועית שמאחורי המצלמה וההשקעה מצד צוות האפקטים הויזואלים. 

שאר השחקנים של הסרט גם מעולים בתפקידים שלהם- לו דה לאז' בתור אשתו נהדרת באופן הטבעי שבו היא מנסה לתמוך ולהבין את בעלה אבל בעלת שאיפות בתעשייה בעצמה, השחקן היתיק אנדרה דוסלייה ("החיים הם שיר") עושה עבודה מעולה בתור הבוס של מתיה וסבסטיאן פודרו מגלם טוב את החבר הטוב של מתיו מחברת התעופה.

אבל לא הכל טיסה נעימה בשמיים בהירים. כמו שאמרתי, הסרט יכול להיות מאוד צפוי, ויש בעיה רצינית בזרימת הסרט, עם מספר רגעים משעממים ואיטיים שיכלו להחתך מזמן הריצה של הסרט, שבאורך שעתיים, והייתם חושבים שאולי פשוט מדובר בבנייה איטית של המתח, אבל הסרט מגיע לסיום שלו כל כך מהר ובצורה פתאומית שזה מרגיש מאוד לא מספק וברור מה קרה ברגעים האחרונים של הסיפור, בעיקר אחרי שהושקע כל כך הרבה זמן מהסרט להסברים ברורים של פרטים טכניים ותעלומות.

גם עם בעיות אלו, עדיין מדובר במותחן טוב מצרפת שישים אתכם בקצה המושב עד הדקה האחרונה.

סיכום

למרות שהסרט יכול להיות מאוד צפוי, בעיקר לצופים מנוסים בז'אנר המתח, וישנן בעיות בקצב זרימת הסרט, "הקופסה השחורה" הינו סרט מותח מאוד בעל צילום טוב, משחק מעולה ועריכת סאונד מדהימה שיצמיד אתכם למסך בהקשבה לכל רמז חדש.

הקופסה השחורה

ציון סופי - 7.5

7.5

טוב

למרות מעט בעיות בקצב ותסריט הסרט, מדובר במותחן שישאיר אתכם על קצה המושב.

User Rating: 3.14 ( 2 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה