Amazon מכריזה על שירות הזרמת המשחקים Luna

חברת הענק Amazon מכריזה על שירות המשחקים בענן שלה, Amazon Luna

נראה שאמאזון לא רק רוצה למכור לכם הכל, היא גם רוצה שתשחקו דרכה משחקים.
בצעד די מפתיע הכריזה חברת Amazon על כניסתה הרשמית לתחום הגיימינג עם Amazon Luna, שירות הזרמת משחקים בסטרימינג דרך הענן. השירות החדש יהיה זמין לשלל פלטפורמות שונות, החל ממחשבי Windows, מחשבי Mac, מכשירי Amazon Fire TV למניהם ואפילו מכשירי iOS. כמו כן הגישה של השירות למכשירי Android תהיה זמינה קצת לאחר השקת השירות באופן מלא.

השירות נכון לרגע זה נמצא בשלב ניסיון באופן ראשוני בהחלט, כאשר משתמשי Amazon מארצות הברית יכולים כבר היום להגיש בקשה להצטרף לתכנית הניסיון הראשונה של השירות, כאשר אמאזון טרם הכריזה על הגעתו של השירות לשוק הבינלאומי.

אז מה Luna ייתן לנו? ובכן, ככל הנראה בדיוק מה שכל שירות משחקים בהזרמה דרך הענן ניסה לתת לנו עד היום. אמאזון הודיעה שהשירות החדש עליו ייגבה תשלום חודשי יאפשר למשתמשיו לשחק בשלל משחקים על גבי שלל פלטפורמות על ידי הזרמה בזמן אמת של תוכן המשחק ללא צורך בהתקנה שלו על המכשיר עליו אתם משחקים. עד כה זה נשמע בדיוק כמו מה שהובטח לנו עם Stadia, שירות הסטרימינג למשחקים של גוגל, אבל למען האמת ישנו הבדל קטן ודי משמעותי בין סטדיה ללונה והוא שבלונה אין שום צורך לקנות את המשחק במחיר מלא, ויהיה אפשר לשחק בכל משחק שזמין על השירות בלי שום תשלום נוסף מלבד התשלום החודשי הקבוע של השירות, בניגוד לדרך בה פועל Stadia בו ישנו הצורך לקנות את המשחק במחיר מלא בנוסף לתשלום החודשי הקבוע של השירות. כמובן שכל זה כרגע רק על הנייר ונצטרך לחכות להגעת השירות לקהל הרחב כדי לראות אם אמאזון תקיים את מה שהיא מבטיחה.

מבחינת התפעול, השירות יאפשר הזרמת משחקים על מכשירים בעלי חיבור רשת קווי ואלחוטי, בתדרים של 2.4GHz וכן תדרי 5GHz. יחד עם זאת אמאזון ממליצה להשתמש בשירות עם חיבור 10mbps לפחות למשחק באיכות בסיסית, ועד לחיבור 35mbps לטובת הזרמת תוכן ברזולוציית 4K, כך שלא נראה נכון לרגע זה שיהיה נוח לשחק בשירות הזה על גבי חבילת גלישה בסיסית של מכשיר סלולארי כלשהו. בנוסף לכך הכריזה אמאזון על כך שהתמיכה בהזרמת תוכן ב-4K תהיה זמינה רק על משחקים נבחרים ולא על כל המשחקים שיהיו זמינים במסגרת השירות.

אז מה לגבי המחיר? כמה יעלה לנו להיות חברים ב-Amazon Luna? ובכן כמו שזה נראה נכון לרגע זה לא יותר מידי.
ממה שידוע לנו עד כה, השירות יאפשר הרשמה ל"ערוצי משחק" שונים כאשר כל ערוץ יציע לכם בנק משחקים מסוים. נכון לרגע זה אמאזון הכריזה על הערוץ הראשון שלה במסגרת השירות שנקרא +Luna והוא כולל נכון לרגע כתיבת כתבה זו שלל משחקים בניהם Resident Evil 7, Control, Panzer Dragon, A Plague Tale: Innocence, The Surge 2 ועוד, כך שנכון לעכשיו ישנם משחקים לא רעים בכלל לחנוך איתם את השירות. מעבר ל-+Luna הודיעה אמאזון שהיא תוסיף בהמשך הדרך ערוצי משחקים נוספים אליהם יהיה אפשר להירשם במסגרת השירות.

בגזרת המחיר אמאזון טוענת שערוץ +Luna עצמו יעלה כ-5.99 דולר בחודש לתקופת הגישה המוקדמת של השירות, כך שלאו דווקא מדובר במחיר הסופי שאמאזון תדרוש. נכון לכרגע מדובר במחיר סביר בהחלט בהתחשב בעובדה שנכון לכרגע אין שום צורך ברכישת המשחקים עצמם במחיר מלא. כמו כן אמאזון הודיעה שיהיה ניתן להשתמש בשירות על גבי שני מכשירים בו זמנית, שזו אחלה תוספת במסגרת המחיר. יחד עם זאת חשוב לזכור שעדיין אין לדעת מה יהיה המחיר הסופי של שאר ערוצי המשחקים שאמאזון תוסיף.

ואם כבר דיברנו על ערוצים נוספים אמאזון כבר הספיקה להודיע שהיא עובדת לצד שלל חברות נוספות בתעשייה לטובת יצירת ערוצי משחקים מעניינים ועשירים במשחקים. בין החברות השונות הוזכרה חברת Ubisoft כאשר נמסר שערוץ המשחקים המבוסס על משחקי החברה יאפשר למשתמשים גישה לשלל ממשחקי החברה המוכרים והמוצלחים ביותר מכל מכשיר וברזולוצייה של עד 4K, כולל משחקים חדשים שטרם יצאו לשוק כגון Assassin's Creed Valhalla לצד Far Cry 6 ועוד והם יהיו זמינים בשירות בצמוד להשקתם העולמית. אמאזון טוענת ששיתוף הפעולה עם Ubisoft הוא הראשון מבין רבים שיגיעו בעתיד עם חברות שונות.

מלבד המשחקים עצמם, לונה תתמוך בהתממשקות רשמית עם פלטפורמת הזרמת התוכן Twitch, שגם היא שייכת לאמאזון. במסגרת השירות יכולו משתמשים לשחק בלחיצת כפתור במשחקים בהם הם על גבי Twitch.

לגבי השליטה עצמה הודיעה אמאזון שיהיה ניתן לשחק בשירות עם עכבר ומקלדת לצד אפשרות משחק עם בקר אלחוטי בקישוריות Bluetooth וכן שימוש בבקר הייעודי של השירות, ה-Luna Controller אותו אמאזון מוכרת במחיר של כ-50$. כמובן שהבקר הזה תומך גם בעוזרת של אמאזון Alexa שתאפשר מימד שליטה נוסף עם השירות. כמו כן הודיעה אמאזון שבמסגרת בדיקות שערכה זמן התגובה של המשחקים עם הבקר הייעודי של השירות מהיר בהרבה מזמן התגובה של המשחק עם בקר לא רשמי, כך שאולי שווה לשים עליו את היד אם ידובר בשיפור משמעותי בחווית המשחק.

מה אתם חושבים על Amazon Luna? האם תרשמו לשירות החדש במידה ויגיע לארץ? ספרו לנו בתגובות!

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה