קצין ומרגל- ביקורת סרט

“קצין ומרגל”, הסרט הצרפתי החדש בבימויו של רומן פולנסקי שעוסק בפרשת דרייפוס הגיע סוף סוף לישראל. הסרט עורר עניין תקשורתי רב, היה לשובר קופות בצרפת ויחד עם זאת זכה בפרס אריה הכסף היוקרתי. רובנו נחשפנו לסרטיו המדופלמים של רומן פולנסקי, אך האם סרטו החדש ימשיך שושלת של סרטים מצליחים, שברבים מהם מככבות דמויות יהודיות המקפלות בתוכן מקרי אנטישמיות ידועים לשמצה? האם הסרט יציג את פרשת דרייפוס מהצד שכולנו מכירים או יאיר נקודות חשוכות ומסתוריות שלא ידענו על קיומן? יצאתי לבדוק! המשיכו לקרוא ותגלו את התשובה (זהירות ספוילרים). קבלו קישור לטריילר הסרט:

פרשת דרייפוס מנקודת מבט אחרת

הסרט נפתח ב-1895, כשסרן אלפרד דרייפוס נמצא בהעברת סודות צבאיים לאימפריה הגרמנית. הוא עובר טקס משפיל בו מנשלים אותו מכל דרגותיו והוא נשלח למאסר עולם באי השדים. מתברר שבהמשך דרייפוס, בשל עצם היותו יהודי הופלל במסיכה של ערימת שקרים ומרמה שנעשתה על ידי הצבא הצרפתי. פיקאר, קצין הממונה למחלקת המודיעין הצרפתי, לא חובב יהודים אך בכל זאת מחליט להיאבק למען הצדק והיושר בהם הוא דוגל.

הסרט מתחיל באופן מאוד איטי ומעט משעמם. בהמשך מתגלים בפנינו דיאלוגים וערימות של שקרים שהצבא מסתיר. פיקאר נלחם למען דרייפוס וכל פעם מגלה זיוף שנעשה, לדוגמת כתב היד, שאינו של דרייפוס. הוא נתקל בעוד קצין ובעוד דמויות שאחראיות לגזר דינו של דרייפוס. הדיאלוגים לעיתים כתובים בצורה מאוד שנונה ואלגנטית, אבל התהליך מאוד מייגע וארוך. בכל זאת מדובר בתהליך נרחב שארך לא פחות מ-12 שנה.

הסרט באופן מפתיע, בחר להתמקד בפיקאר ולא בדרייפוס, שכן הוא הדמות שנוקפת לזכותה את הקרדיט בסיומה של פרשה זו. בהחלט ניתן לומר שהוא הרים הרים וגבעות בכדי להציל את דרייפוס- יהודי בתקופה שורצת אנטישמיות בצרפת ולא מישהו מאוד קרוב אליו. הסרט מדגיש את השחיתות בצבא הצרפתי שבוחר להציל את חייו של קצין מכובד אחר משלהם ועושה כל שביכולתו כדי להשמיד ראיות ולצנזר את האמת. הסרט מציג נחישות מדהימה של אדם בודד מול צבא אכזרי ובר עוצמה, ומספר לנו בהרחבה על חייו של פיקאר ודווקא מראה שהוא לא בן אדם מאוד צדיק וגיבור- יש לו מאהבת שבוגדת בבעלה.

קצין ומרגל2

החוויה הכללית מהסרט

הדמות של פיקאר ללא ספק הייתה ייחודית ומעניינת וכמו כן המשחק של ז’אן דזורדן היה מצוין ובולט בסרט. הסרט מוקף במיטב השחקנים כגון לואי גארל ועמנואל סינייה, ואמין מאוד לתקופה ההיסטורית ומציג בראווה חיי אנטישמיות, הלבוש מדויק מאוד ואותנטי וגם אופי הדמויות אופייני יותר לתקופה זאת. אורך הסרט שעתיים ועשר דקות ובעיניי לא היה ארוך יתר על המידה, אבל כן עלילתית המאורע שקרה ארך זמן רב ויש רגעים בסרט שלא בשליטתך אתה משחרר פיהוק.

לסיכום, הסרט לא נגע בי אישית, אומנם הוא נעשה באופן טוב מאוד, בשל דיאלוגים חכמים וסיטואציות מעניינות ולכן אומר שהוא לא יתאים לכל אחד. הסרט מציג מקרה מוכר של אנטישמיות בשחר ההיסטוריה, שכולנו כמובן מכירים, אבל לא חושבת שהסרט הציג משהו מלבד עיבוד היסטורי ועוד מקרה של אנטישמיות. הוא לא ריתק והרגיש משעמם בלא מעט סיטואציות. אני חושבת שזה מפאת הגיל ונראה לי שהמבוגרים יותר כן יפיקו ממנו הנאה. אנשים שאוהבים סרטים איטיים, שלוקח זמן עד שעלילת הסרט צוברת תאוצה וחובבים עיבודים היסטוריים לפרשויות ואירועים מוכרים יתלהבו. אני בטוחה שיש אנשים שיתלהבו ממנו ויתרשמו ולכן בתור סרט בכללותו אחדד שהוא עשוי טוב מאוד אך מתאים לדעתי לקהל יעד ספציפי.

קצין ומרגל

ציון סופי - 8

8

יפה

סרט היסטורי כבד ורציני שעשוי טוב אם כי מעט מעייף. לא חושבת שיקלע לטעם של כולם.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 17, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

כתיבת תגובה

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *