המסך שמשנה הכל – סיקור Asus ZenBook Flip 13 OLED

ה-ZenBook Flip 13 OLED של Asus כאן כדי להוכיח שגם לשוק המחשבים הניידים מגיע להנות מהמסכים האיכותיים ביותר בשוק

שוק המסכים והפאנלים רק גדל משנה לשנה, מה שהופך את מלאכת הבחירה והרכישה של מסך מחשב או מסך טלוויזיה חדש למשימה לא פשוטה בכלל שלרוב תכלול שלל פרטים טכניים יבשים וחסרי עניין למרבית מהצרכנים.
אחד מהפאנלים האיכותיים ביותר שהגיעו לשוק בשנים האחרונות הוא פאנל ה-OLED, שנכון להיום נוכל למצוא אותו או בטלפונים חכמים יקרים או במסכי טלוויזיה יקרים לא פחות, מה שהופך את החשיפה שלנו למסכי ה-OLED האיכותיים למועטה אלא אם יש לנו את התקציב הדרוש לכך. אבל מה אם הייתי מספר לכם שתוכלו לשדרג את חווית המחשב הנייד שלכם עם מסך OLED איכותי, לצד ביצועים חזקים בהחלט וחווית שימוש נוחה, בתג מחיר מתקבל בהחלט? הכירו את ה-ZenBook Flip 13 OLED של חברת Asus, אחד מהמחשבים הניידים היחידים שיש היום בשוק הכולל מסך OLED מרשים בתקציב שלא שובר את הכיס.

אז לפני שנתחיל לדבר על המחשב עצמו, מן הסתם חשוב להסביר לאלא מכם שלא בקיאים בחומר הנלמד מהו למעשה מסך OLED? ובכן, האמת שהתשובה לשאלה הזו די פשוטה, כאשר מסכי OLED מציעים כמה שיפורים די מרשימים בהשוואה לבני הדודים שלהם, מסכי ה-LED.

בתור התחלה, בניגוד למסכי LED שזקוקים למערך של תאורה אחורית (Backlight) על מנת להציג תמונה כלשהי, מסכי OLED לא זקוקים כלל למערך התאורה האחורי הזה, ולמעשה כל פיקסל מסוגל להאיר את עצמו באופן עצמאי לחלוטין. התוצאה היא שמסכי ה-OLED מסוגלים להציג צבעים עמוקים וחדים יותר, בעיקר גווני שחור למניהם שלרוב יוגדרו במסכי OLED כ"גווני שחור אמיתיים". מעבר לכך, היות ואין צורך במערך התאורה האחורית, מסכי ה-OLED נוטים להיות דקים הרבה יותר מאשר מסכי LED, מה שהופך אותם ליוקרתיים יותר ולמרשימים יותר.

כמו כן, הבדל נוסף בין מסכי LED למסכי ה-OLED, הוא שמסכי ה-OLED עושים שימוש בחומרים אורגניים (כל פיקסל במסך OLED מורכב משכבות של חומר טבעי מיוחד שמפיץ אור ברגע שעובר דרכו מתח חשמלי. לרוב מדובר בתרכובת של אלומיניום, פחמן, נתרן, חמצן ומימן, אם כי יכולים להיות מקרים בהם ייעשה שימוש בתרכובות אחרות) על מנת להציג תמונה, כך שהפעלת המסכים האלה הינה חסכונית הרבה יותר, מה שהופך אותה כמובן לידידותית לסביבה הרבה יותר (מכאן גם נגזר שם הפאנל, OLED = Organic LED).

בעוד שאת רוב האנשים זה לא ממש מעניין, בסופו של דבר מה שבאמת מעניין כאן היא שבתחום איכות התמונה, מסכי OLED ללא ספק מנצחים את מסכי ה-LED, מה שגורם ליותר אנשים לרצות לשים את ידיהם על פאנלי ה-OLED, בעיקר כשהם נדרשים לרכוש לעצמם מסך טלוויזיה חדש.

הבעיה היחידה בעולם ה-OLED היא כמובן המחיר שלו, בעיקר כי מדובר בטכנולוגיה די חדשה ומוגבלת (נכון להיום יצרנית מסכי ה-OLED הגדולה ביותר היא חברת LG ואין לה ממש תחרות), כך שאין הרבה אנשים היום שיש להם בבית מסכי OLED מרשימים.
בעיה נוספת היא העובדה שעד היום הנתח המרכזי של שוק מסכי ה-OLED היה מוגבל באופן כמעט בלעדי לשוק מסכי הטלוויזיה ולשוק הסמארטפונים, מה שהפך את ההשגה שלהם בידי הצרכנים לעוד יותר מוגבלת. ובכן, הגיע הזמן של מסכי ה-OLED להגיע לתחום נוסף בחיינו הטכנולוגיים וזהו כמובן תחום המחשבים, ואני כאן כדי להציג לכם את אחד מהמחשבים הראשונים בשוק הכולל מסך OLED מרשים, ה-ZenBook Flip 13 OLED של חברת Asus.

את סדרת ZenBook כבר בחנתי בעבר עם ה-ZenBook Duo שהצליח להפתיע אותי לטובה ביכולות ובביצועים שלו (סיקור עליו תוכלו למצוא כאן), כך שהגעתי ל-ZenBook Flip עם הרבה ציפיות, כשהגדולה מהן הייתה כמובן מסך ה-OLED המרשים שהובטח לי.

הדבר הראשון ששמחתי לגלות ב-ZenBook Flip היא המבנה שלו. מדובר באחד המחשבים היותר דקים שיצא לי להיתקל בהם (שוב, הודות למסך ה-OLED שמאפשר לעובי של פאנל המחשב להיות דק במיוחד) ולמעשה עוביו של המחשב נמדד בכ-13.9 מילימטרים בלבד ובמשקל של כ-1.3 ק"ג בלבד. הודות לכך שמדובר במסך דק, כל המחשב עצמו דק במיוחד, כך שניתן בקלות לאחסן אותו כמעט בכל תיק והמשקל שלו ממש לא יפריע לכם במהלך היום.

כמו כן הצבע של המחשב מאוד משך אותי, ואפילו שהגימור שלו הוא ללא ספק מגנט עצום לטביעות אצבע, עדיין מדובר בעיצוב פשוט אך יוקרתי שאני אוהב מאוד ומקווה שאסוס תשמר כמה שיותר לאורך השנים הבאות.

כשפתחתי את המחשב עצמו נגלה לפני חלקו הפנימי, הכולל את מסך ה-OLED המרשים והדק הכולל קצוות מסך דקים במיוחד ומצלמת רשת מובנית, וכן חלקו התחתון של המחשב הכולל את המקלדת ואת משטח העכבר. אם כבר דיברתי על משטח העכבר, הופתעתי לטובה לגלות שמדובר במשטח עכבר גדול במיוחד, שמאפשר לנו חווית שליטה והזזה של העכבר בצורה נוחה ומהנה במיוחד הודות לשטח העבודה הרחב שיש לרשותנו.
באשר למקלדת ולחווית ההקלדה, אציין שהמקלדת של המחשב נוחה מאוד לשימוש, גם לשימוש בזמני הקלדה ארוכים, והיה לי מאוד כיף ונוח להשתמש בה לאורך זמן הודות למקשים נוחים ללחיצה ופידבק טוב מכל מקש.

דבר נוסף שאהבתי במשטח העכבר הוא התוספת המאוד שימושית שלו, משטח ה-Asus NumberPad 2.0 שמאפשר לנו בלחיצת כפתור פשוטה להפוך את משטח העכבר שלנו ללוח מקשי מספרים ייעודי, כמו זה שנוכל למצוא במקלדת בגודל מלא. הסיבה שאסוס כוללת את התוספת הזו כאן היא כדי לאפשר למשתמשים לעשות פעולות פשוטות הקשורות במספרים בצורה טבעית שמזכירה מאוד מקלדת נומרית רגילה, גם כשבפועל אין מקלדת פיזית כזו במחשב. כמו כן היות והמחשב שלנו די קטן ומגיע בגודל של כ-13 אינץ', אסוס לא יכלה לכלול את המספרים הפיזיים במקלדת המחשב ולכן בחרה לכלול אותם על גבי משטח העכבר. כמו כן אציין שאהבתי מאוד לגלות שניתן ברמת העיקרון להשאיר את לוח המקשים דולק ועדיין לעבוד עם משטח העכבר כרגיל, כך שאם אין לכם עכבר חיצוני לחבר למחשב, מקלדת המספרים לא תגביל אתכם בעבודה שלכם.

מלבד הדברים שנמצא בתוך המחשב נוכל למצוא גם שלל מחברים חיצוניים בצידי המחשב, החל מחיבור USB-A 3.2 בגודל מלא לצד שני חיבורי USB-C תומכי Thunderbolt 4 המאפשרים גם הטענה של המחשב עם המטען המהיר המגיע עם המחשב בהספק של 65W. מעבר לכך נוכל למצוא מחבר HDMI 1.4 בגודל מלא. אפילו שמדובר בקשת חיבורים די רחבה, כן הייתי שמח לראות מחברים נוספים כמו מחבר אוזניות, כניסת רשת קווית (אם כי בהתחשב בעובי המחשב זה הגיוני שלא תהיה בו כניסת רשת מובנית), קורא כרטיסי SD מובנה וכו' (כן אציין שהמחשב מגיע עם זוג מתאמים לטובת הרחבת קשת החיבורים והם מתאם USB-A ל-Ethernet ומתאם USB-C לשקע 3.5 מ"מ, אבל זה תמיד עדיף ונחמד יותר לראות את החיבורים האלה באופן ישיר על המחשב וללא צורך במתאם).

נעבור למתחת למכסה המנוע!
הדגם שיש ברשותי מגיע עם מעבד i7-1165G7 לצד כ-16GB RAM וכ-1TB של זיכרון אחסון בפורמט M.2 SSD. מעבר לכך נקבל כמובן את מסך ה-OLED המרשים המגיע ברזולוציית FHD בגודל 13.3 אינץ' וביחס צפייה של 16:9. מעבר לכך המסך הינו מסך מגע התומך גם בעט מגע מיוחד המגיע עם המחשב, הוא תומך בבהירות של עד כ-400 ניט ומכסה כ-100% מסולם הצבעים DCI-P3 וכ-100% מסולם הבצעים sRGB. כמו כן המסך מאושר בתקן Pantone, מה שמבטיח שהצבעים שתראו בזכות המסך הזה הינם מדויקיים מאוד ומרשימים מאוד, ובנוסף לכך המסך מגיע עם תמיכה בתקן TUVRheinland, מה שמבטיח לנו שהמסך יספק חווית שימוש בטוחה ואיכותית הודות לטכנולוגיות המונעות פליטת אור כחול וריצוד המזיק לעיניים.
בסופו של דבר, מדובר באחד המסכים היותר מרשימים שנתקלתי בהם במחשב נייד עד היום, וכל הקרדיט הזה מגיע כמובן לפאנל ה-OLED המרשים של המחשב. הצבעים שתראו כאן הם פשוט מדהימים, ולא נתקלתי בשום מסך מחשב עד היום שסיפק לי חווית צבעים מדויקת ועשירה כפי שקיבלתי עם מסך ה-OLED הזה.

באשר לביצועי המחשב עצמם, גם כאן הופתעתי לטובה. המחשב כולל מלבד למעבד את שבב הגרפיקה המובנה Iris Xe, וביחד עם המעבד נקבל כאן חווית שימוש איכותית בהחלט. הכל עולה כמו שצריך ומהר, לא נתקע שום דבר ואפילו הצלחתי להריץ על המחשב כמה משחקים נחמדים בעלי דרישה גרפית נמוכה והמחשב עמד בהם בגבורה (כמובן שבזמן מאמץ ללא ספק שמעו את מאווררי המחשב פועלים, אבל זה לא היה ברמה שלא מתקבלת בהתחשב בעומס ששמתי על המחשב.

כמו כן חשוב לזכור שהמחשב הינו מחשב הפיך, משמע ניתן לסובב את מסך המחשב על צירו בכ-180 מעלות ובכך להפוך את המחשב לטאבלט גדול. גם כאן חווית השימוש נוחה, והודות לכך שהמסך של המחשב הינו מהטובים ביותר בשוק אם לא הטוב ביותר, יוצרי תוכן או גרפיקאים שעובדים עם צבעים מדויקים ימצאו את עצמם בבית היות והקשת צבעים שהמסך מסוגל לספק הייתה כאמור מדויקת ומרשימה במיוחד.

אציין בנוסף לטובה את יכולות הסוללה של המחשב. המחשב עצמו מגיע עם תקן Intel Evo, מה שאומר שאסוס הייתה חייב להיצמד למספר דרישות מערכת גבוהות מאינטל על מנת להיות מאושרת בתקן זה. אחת מהדרישות של תקן Evo מתייחסות לתחום הסוללה, וה-ZenBook Flip עמד בתחום זה בגבורה. השתמשתי במחשב במשך סוף שבוע שלם כמה שעות ביום בעבודה משרדית וללא חיבור למטען והמחשב זלל בסך הכל כ-25% מהסוללה, מה שמבטיח בהחלט שהמחשב יספק לכם שעות שימוש ארוכות ורציפות במידה ותצטרכו ממנו את זה. כמו כן הודות למטען המהיר שלו, ניתן להטעין כ-60% מסוללת המחשב בתוך כ-49 דקות בלבד (לפחות לפי אסוס), כך שאם קרה ואתם כן צריכים להטעין את המחשב, תוכלו לעשות זאת במהירות ובצורה שלא תפגע ביכולות העבודה שלכם כלל.

לסיכום, הגעתי עם ציפיות גבוהות ועם תקווה גדולה להתרשם מה-ZenBook Flip 13 OLED של אסוס ושמחתי מאוד לגלות שכל מה שקיוותי לקבל כאן התקבל על הצד הטוב ביותר. אם חשוב לכם לקבל כל פרט אפשרי בצבעי המסך שלכם, אתם זקוקים לביצועים גבוהים בתחום העבודה הביתית והמשרדית ללא פשרות וחשוב לכם לשמור על משקל נוח לנשיאה ועל איכות בנייה בלתי מתפשרת, ה-ZenBook Flip 13 OLED של אסוס הוא ללא ספק אחת מהאופציות היותר איכותיות שתוכלו לשים עליהן את היד היום. כמו כן הופתעתי לטובה לגלות שהדגם שיש ברשותי לא עולה יותר מידי, כאשר מחיר המחשב הזה הינו כ-5800 שקלים (נכון ליום פרסום הסיקור ולפי אתר KSP), מחיר מאוד מזמין בהתחשב לתמורה.

מה אתם חושבים על ה-ZenBook Flip 13 OLED? ספרו לנו בתגובות!

*יחידה לסקירה הובאה על ידי אסוס ישראל, תודה רבה!

 

Asus ZenBook Flip 13 OLED

ציון סופי - 9

9

מרשים

בתג מחיר משתלם לתמורה ועם מסך OLED מרשים, אין ספק שה-ZenBook Flip 13 OLED הוא אחד מהמחשבים הניידים המרשימים ביותר שנתקלתי בהם השנה.

User Rating: 0.83 ( 1 votes)

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. טכנאי מחשבים, גיימר וגיק משכמו ומעלה, כיום כתב הטכנולוגיה של Ynet.

השאר\י תגובה