שובר קופות – האם ג’וקר הוא סרט קומיקס?

אחרי ההצלחה המסחררת של ג’וקר של Warner Brothers, הגיע הזמן לישב את המחלוקת על הגדרת הסרט כסרט קומיקס.

“ג’וקר” בכיכובו של חואקין פניקס נחשב לאחד הסרטים הטובים ביותר של השנה אם לא העשור, והצלחה זו אנחנו רואים בקופות והמועמדויות הפוטנציאליות לפרסי האוסקר שמחכים ככל הנראה לסרט בתחילת שנה הבאה. מוזמנים לקרוא את הביקורת המלאה שלנו לסרט.

אבל מאז צאת הסרט, מספר צופים ויוצרי סרטים חולקים על הגדרת הסרט בתור סרט קומיקס ויותר רואים בו בתור מותחן דרמה פסיכולוגי.

צד אחד שנגד ההגדרה טוען שחסרים פה כל האלמנטים של סרט קומיקס מוכר, גיבורי על, אקשן ואפקטים, במילים אחרות כל האלמנטים שהגדירו את סרטי הנוקמים של Marvel.

לפי הגדרתם, “ג’וקר” הוא סרט דרמת מתח איכותי בדומה ל”טקסי דרייבר” ו”פני צלקת”, עם אנטגוניסט שלקוח מדפי הקומיקס אבל ללא שום קשר לדפי הקומיקס שממנו הוא נלקח. שיותר מדובר בסרט מאוד ריאליסטי ודמות מאוד ריאליסטית ושלסרט יש יותר קשר למציאות שבה אנחנו חיים, המצב החברתי של היום והטבע האנושי מאשר משהו שראינו בדפי קומיקס.

כדי לתמצת את הדעות שקיבלתי מהצד הראשון, מדובר במחשבה שמדובר בסרט איכות הוליוודי במעטפת של סרט קומיקס על מנת למשוך את קהל הצופים הממוצע.

הצד השני שמסכים עם הגדרת הסרט אומר שזה כן סרט קומיקס, בבסיס ובנשמה שלו, כי הוא מתרכז בדמויות מסדרת הקומיקס של באטמן עם דמויות כמו הג’וקר כמובן, תומס ויין וברוס ויין. נכון שאין גיבורים בתחפושת אבל כך גם לא היה ב”עיר החטאים” ו-“300” והם מוגדרים סרטי קומיקס, עם סגנון שמאוד קשור לדפים שלהם.

אז אפשר להבין את שני הצדדים, “ג’וקר” באמת סרט מאוד ייחודי, שלא נראה אף פעם בסרט קומיקס ואפילו לא נראה דומה לרוב הקומיקסים בספרייה של האביר האפל. אבל עדיין יש לנו את הג’וקר, ברוס ויין וגות’הם (שהיא בעצם ניו יורק). אז אפשר לנטות לשני הצדדים, כמו שיש אנשים שיגדירו סרטי אימה מסוימים בתור מותחן פסיכולוגי, זה פשוט הגדרה אחרת.

אבל בסופו של יום, אני חייב לתמוך בצד שאומר שמדובר בסרט קומיקס, בגלל הדמויות, אבל גם בגלל שהסרט לוקח השראה ברורה מהקומיקס של באטמן, בפרט The Killing Joke עם זה שהג’וקר רצה לגרום לברוס ויין לחייך בסרט ותמיד ניסה לעשות זאת בקומיקס, וזה שהשינוי שלו לרוצח שאנחנו מכירים התבצע אחרי שהיה לו יום רע, כמו שהוא אמר בקומיקס “לוקח רק יום רע אחד בשביל לאבד את השפיות”.

אבל אני חושב שהסיבה שבגללה אני הכי מצדד עם זה שמדובר בסרט קומיקס היא העובדה שזה מה שספרי קומיקס היו עבור קוראים כמונו הרבה זמן.

כולם אוהבים לצחוק על ספרי קומיקס ולהגיד שהם קיצ’ים עם דיאלוג מצחיק ועוקצני, ומלאי צבע כמו סרטי הנוקמים וסרטי ספיידרמן של סם ריימי. אבל עבור הרבה מאיתנו קומיקסים הם ספרות איכותית ומסוגננת, עם דמויות מורכבות, עלילה מלאת משמעות ואפילו לקחים עמוקים על החיים, וזה לא רק בריצות של DC, זה כך גם ב-Marvel, ובעיקר בסדרות של חברות Vertigo ו-Dark Horse.

זה נכון שעדיין רוב הסיפורים האלו כוללים גיבורים בחליפה, אבל זו לא המהות של הקומיקס. אנחנו קוראים קומיקס בשביל הדמויות ומי שמתחת לחליפה, וכל מי שקרא ספרים כמו The Killing Joke, Spiderman: Blue, Identity Crisis, Fallen Son, All-Star Superman, Astonishing X-Men, ועוד רבים, יודע מה אני מדבר.

סוף סוף צופי קולנוע רואים מה שאנחנו, קוראי הקומיקס, ראינו כבר שנים.

מה דעתכם בנושא? האם “ג’וקר” הוא סרט קומיקס או פשוט דרמת מתח איכותית בתחפושת של ליצן מדפי DC? ספרו לנו בתגובות.

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה