הקול בראש – ביקורת המשחק Disco Elysium The Final Cut

Disco Elysium The Final Cut לוקח את אחד ממשחקי ה-RPG הטובים בכל הזמנים ושופך עליו בדיוק את מה שצריך כדי להפוך אותו פעם נוספת, למשחק מושלם

השנה היא 2019, חודש אוקטובר, לאוויר העולם מגיח משחק חדש שלימים ייחשב בעיניי רבים לאחד ממשחקי ה-RPG הטובים בכל הזמנים. שמו הוא Disco Elysium, משחק מרשים, מיוחד ואפילו מושלם בעיניי רבים. ועכשיו, שנתיים אחרי שצבר אוהדים וקיבל אינספור שבחים, חוזר אלינו המשחק פעם נוספת בגרסה חדשה, המוסיפה למשחק בדיוק את מה שהוא לאו דווקא היה צריך כדי להפוך פעם נוספת, למשחק מושלם. הנה מה שחשבתי על Disco Elysium The Final Cut!

אתחיל ואומר כבר עכשיו שמעולם לא שיחקתי ב-Disco Elysium עד לרגע המשחק שלי ב-The Final Cut, כך שגם אם אמרתי בפסקת הפתיחה שלי שמדובר במשחק מושלם, זה בעיקר מצפייה שלי בתוכן על המשחק שנוצר על ידי אנשים שמעריצים את המשחק הזה בכל רמ"ח איברם. ואפילו שלא שיחקתי בו אפילו דקה עד לפני כמה שבועות וטכנית ידעתי על חלקים נכבדים של העלילה מצפייה בתכנים עליו, אני באמת חושב שהוא משחק מושלם היות והוא מסוגל לספק לשחקנים שלו רכבת הרים כל כך איכותית ומרשימה של רגשות, תהיות ומחשבות ברמה שלא משנה באיזו צורה של המשחק נתקלתם, סביר להניח שחוויתם משהו מיוחד שלא רואים היום הרבה בנוף של משחקי המחשב. כמו כן היות וזו הפעם הראשונה שהמשחק מסוקר באתר, אדבר כמובן על המשחקיות ועל העלילה הכללית (ללא ספויילרים כמובן) לצד ההשוואות המתבקשות שאציג בין הגרסה המקורית של המשחק לבין גרסת The Final Cut.

אז הסיפור של Disco Elysium מכניס אותנו לנעליו של אדם אלכוהוליסט הלוקה באמנזיה (מחלת שיכחון) שקם יום אחד בתוך חדר מבולגן בהוסטל מעופש ללא שום זכר למי הוא ומה הוא עושה כאן. אחרי כמה רגעים של חוסר הבנה אנחנו מגלים שלמעשה אנחנו שוטר שהוקצה לחקור מקרה רצח שקרה בחלקו האחורי של ההוסטל בו נמצא אדם התלוי מעץ ללא רוח חיים.

הרגעים הראשונים של דיסקו אליסיום מוזרים, ואני אומר מוזרים בצורה הטובה והחיובית ביותר שניתן. אבל עוד לפני שנתחיל את המשחק שלנו, נצטרך לבחור את סוג הדמות שנהיה.
המשחק בבסיסו מציע לנו לבחור בין 3 סוגים שונים של אדם, כאשר כל סוג של אדם מספק לנו סט כלים ונתונים שונה מזה של סוג אחר, כך שבכל פעם שתשחקו במשחק עם סוג אחר של סקילים, המשחק שלכם ייראה שונה באופן משמעותי מהפעם האחרונה ששיחקתם. וגם זה ממש לא נגמר כאן, כאשר ישנה אפשרות לבנות את הדמות שלכם מאפס, כאשר אתם מחליטים על כך אחד מהנתונים שיהיו לרשות הדמות שלכם. כל אחד מהסקילים של המשחק מיוצג למעשה באמצעות חלק אחר של המוח שלכם, כאשר בסך הכל ישנם כ-24 חלקים שונים שניתן להשקיע בהם, וכל חלק מקנה לכם יכולת מסוימת שונה מזו של חלק אחר. באופן אישי בריצה הראשונה שלי עם המשחק בחרתי באחד מהסוגים שהמשחק מגדיר מראש כדי להבין מה בדיוק יהיה עליי לעשות לאורך המשחק בצורה קלה יותר, אך בריצה השנייה שלי ולאחר 25 השעות שלקחו לי על מנת להשלים את הסיפור, בחרתי כמובן באפשרות לבנות את הדמות שלי מאפס, וכמובן שכמו שקיוותי, קיבלתי משחק שונה לחלוטין.

במהלך המשחק נפגוש לא מעט אנשים ונחשוב לא מעט מחשבות. הייחוד של דיסקו אליסיום על גבי משחקי RPG אחרים הוא שברוב הזמן אנחנו מדברים עם עצמנו, ורוב הדיאלוגים במשחק הם למעשה המחשבות שעוברות על הדמות שלנו באותו הרגע. יש המון סוגים של מחשבות ורעיונות לאורך המשחק, וכל המחשבות והרעיונות האלה משתנים בהתאם לסט הכלים שבחרנו בתחילת הדרך, כך ששוב, ניתן לשחק את המשחק הזה באמת אינספור פעמים ותמיד לקבל משהו שונה וחדש שלא נתקלנו בו לפני כן. מעבר לכך זה מאוד מעניין לראות איך לאט לאט הדמות שלנו מתחילה להבין מה בדיוק קורה מסביבה, ואיך ככל שעובר הזמן במשחק אנחנו מתחילים להרכיב פאזל לא פחות חשוב מפאזל הרצח שעלינו לפצח והוא הפאזל של עצמנו, פאזל הזהות.

מעבר לכך מה שמיוחד ב-The Final Cut בהשוואה לגרסה המקורית של המשחק היא שהפעם במקום שכל המשחק יועבר אלינו רק בטקסט, יוצרי המשחק עבדו מאוד קשה על מנת לדובב את כל אחת מ-1.2 מיליון המילים שיאמרו במהלך המשחק הזה. מלבד לעובדה שזה מקנה למשחק רובד חדש של איכות מרשימה (אפילו שהאנגלית שלי מעולה, לקרוא שורות על גבי שורות של טקסט ללא פידבק של קול זה אף פעם לא כיף), מדובר בהישג מרשים בפני עצמו, בייחוד ממשחק שלא קיבל תקציב שמן לפיתוחו ומדובר למעשה במשחק Indie.

באשר למשחקיות עצמה, במהלך המשחק נוליך את הבלש שלנו באמצעות העכבר במתכונת שמזכירה מאוד את משחקי ה-"Point and Click" של שנות התשעים כמו Monkey Island או המשחקים השונים של חברת Lucasarts בשילוב עם מבט על שמזכיר מאוד את משחקי ה-RPG הקלאסיים סטייל Baldurs Gate או Divinity Original Sin, כך שאם אתם חובבי הז'אנרים האלה, סביר מאוד שתתחברו למשחק די מהר ותמצאו את עצמכם בבית בתוך כמה רגעים.
מעבר לכך ברוב המשחק המזל יהיה חייב להיות לרשותנו, בעיקר כי בכל פעולה שנבצע, בין אם מדובר בשיחה עם חשוד פוטנציאלי או קפיצה מעל בור גדול באדמה, הפעולה תוכרע לטוב ולרע על ידי הטלת זוג קוביות. לכל פעולה יש סקיל מסוים שמקנה סיכוי גבוה יותר להשלים אותה בהצלחה, וכאשר תשקיעו בסקיל מסוים שיעזור לכם להשלים את הפעולה בהצלחה, הוא יתמזג יחד עם הטלת הקוביות שתצא לכם וכך המשחק יחליט אם הצלחתם לבצע את הפעולה שרציתם בהצלחה או בכישלון. ושוב, בגלל שסט הכלים של הדמות שלכם נתון לבחירתכם והוא משתנה בקלות, כל משחק שתשחקו, כל פעולה וכל החלטה שלכם ישתנו בצורה משמעותית בהתאם ליכולות שתשקיעו בהם במהלך המשחק, כך שאפילו שיש סוף אחד ברור לעלילת המשחק, הדרך לשם תהיה מאוד שונה מפעם לפעם.

מה שמשך אותי באופן אישי למשחק בצורה הטובה ביותר הם הדיאלוגים עצמם. המשחק כתוב בצורה פשוט מדהימה ומיוחדת, וכל דיאלוג במשחק פשוט מספק בצורה הטובה ביותר, בין אם מדובר בשיחה בין הדמות שלכם לאדם מסוים או לשיחה עמוקה בינכם לבין המוח שלכם. לא נתקלתי אף פעם באותה השורה יותר מפעם אחת לאורך כל המשחק, ובגלל שהשלמתי את המשחק כמה פעמים (וזה למה לקח לי קצת יותר זמן לכתוב את הביקורת הזו מבדרך כלל), אני יכול להבטיח לכם שבין אם שיחקתם במשחק בעבר ובין אם לא, מדובר בחוויה מרשימה בצורה קיצונית, עד לרמה שאני לא מתבייש (כמו רבים אחרים) לתת למשחק הזה את התואר "משחק מושלם". מעבר לכך מאוד נמשכתי לסביבות השונות שנחווה במהלך המשחק, כל סביבה נראית שונה לחלוטין מקודמתה, וזה בהחלט מספק להסתובב בעולם המשחק ותמיד להיתקל במשהו חדש.

כמובן שזהו לא סגנון משחק שמתאים לכל אחד, ואם אתם מאלה שלא אוהבים לקרוא הרבה (אם כי שוב בגרסה זו הכל מקבל גם קול אז אני בטוח שזה עשוי להקל על חלק מכם), יש סיכוי שהמשחק הזה פחות ייראה לכם מרשים בנוף. אבל אם אתם חובבי RPG מושבעים, אל תפספסו אפילו דקה מהמשחק, מדובר במשחק חובה שאתם פשוט חייבים לשחק.

גרסת ה-Final Cut מביאה עוד כמה דברים חדשים לשולחן, כמו כמה משימות חדשות ושיפורים משמעותיים לאנימציות המשחק וליכולות התפעול שלו, במטרה להנגיש אותו לכמה שיותר שחקנים, חדשים וותיקים כאחד.

באשר לגרפיקה של המשחק ולפסקול שלו אין יותר מידי מה להרחיב, מדובר במשחק שמאוד מושך לעין הודות לגרפיקה ציורית תלת מימדית מרשימה למדי, שכוללת צבעים חזקים, משחקים נהדרים של אור וצל ואנימציות טובות מאוד. מעבר לכך פס-קול המשחק נהדר גם הוא, הוא מכניס אתכם בדיוק לאוויריה ועושה את עבודתו כמו שצריך.

לסיכום, Disco Elysium היה ויישאר משחק מושלם גם לפני וגם אחרי ששיחקתי בו באופן אישי, ואני חושב שללא שום ספק, מדובר באחד המשחקים הטובים ביותר שיצאו אי פעם. החוויה מהולת המסתורין, הדיאלוגים המרתקים, המשחקיות הפשוטה אך מלוטשת והעלילה המזמינה הופכים את Disco Elysium The Final Cut לאחד מהמשחקים שכל אדם חייב לנסות ולשחק, בין אם הוא חובב משחקי RPG או לא, מדובר בחוויה פשוט מרשימה ששווה כל שנייה מהזמן הפנוי שלכם.

*Disco Elysium The Final Cut זמין כבר היום לרכישה למחשב האישי, ל-PlayStation 4 ו-5 ול-Xbox One, כאשר בהמשך השנה יגיע גם ל-Xbox Series S/X וכן ל-Nintendo Switch.

*שוחק על גבי המחשב האישי.

Disco Elysium: The Final Cut

ציון סופי - 10

10

מושלם

ואיזה בלש אתם תהיו?

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה