רעבים למשהו טוב? – סיקור המשחק Don’t Starve Together

Don’t Starve Together הוא משחק הישרדותי מבית Klei Entertainment, שבו אתם יכולים לשחק online עם חברים (ואפילו רצוי) על המחשב וגם על הקונסולות, אשר ממשיך את המשחק Don’t Starve. למעשה, הוא מהווה סוג של הרחבה למשחק המקורי ומעלה אותו שלב, הוא מאפשר לשחק עם חברים בתקווה להצליח לשרוד כמה שיותר ימים ולילות בלי למות.

אם אתם לא מכירים את המשחק, המטרה היא להצליח להישאר בחיים כמה שיותר זמן, לשמור על מד הרעב, הבריאות והשפיות שלכם במצב מאוזן, לגלות את כל המפה ואת כל מה שהעולם מציע, להילחם במפלצות וביצורים שנמצאים בעולם שלכם ובעיקר להתקדם בסיפור ולהבין מה לעזאזל קרה ואיך הגעתם לעולם המוזר הזה.

לעומת המשחק המקורי, למשחק הזה אין כל כך עלילה. הדגש במשחק הינו על החוויה עם החברים ואפשר אפילו להיכנס לשרתים של אנשים זרים, לדבר איתם ולשרוד ביחד. לפני שבוחרים שרת, או יוצרים אחד בעצמכם, המשחק מבקש ממכם לבחור מתוך שלוש אפשרויות, את המצב הרצוי והמועדף עליכם, יחד עם אפשרות אחת מטורפת:
1.Social – אם אתם מעדיפים להכיר חברים חדשים ולשחק למען ההנאה ולא לשם התחרות, כדאי שתבחרו באפשרות הזו. בתיאור כתוב, “לא משנה לכם אם אתם תנצחו או תפסידו, העיקר שלכולם יהיה כיף.”
2. Cooperative – אם אתם משחקים כדי להרגיש את החוויה של עבודת הצוות יחד עם חבריכם, בחרו באפשרות זו. בעצם זוהי המטרה שלשמה המשחק יצא, לשרוד עם חברים ובעיקר לא לרעוב ביחד.
3. Competitive – אתם יותר אנשים תחרותיים ורוצים להראות לכולם שאתם הכי טובים? בחרו באפשרות הזו ותוכלו לשחק נגד שחקנים אחרים במטרה להישאר האחרונים ששורדים.
4. Madness – אי אפשר לדעת מה יקרה בפעם הבאה. כשאני שיחקתי, ביום הראשון תקפו אותנו עצים ועל היום העשירי היה גשם של מטאורים! אם אתם אוהבים הפתעות, זוהי הבחירה הנכונה בשבילכם.don't starve together 1

בנוסף לאפשרות הבחירה הזו, יש לכם את היכולת לבחור בין עוד שלושה מצבי משחק. הראשון הוא ברירת המחדל, Survival – אם אתם מתים, תהפכו לרוחות רפאים ויוכלו להחזיר אתכם למשחק. בנוסף, הופעתכם כרוחות רפאים משפיעה על השפיות של שאר השחקנים ה”חיים” וגורמת להם להיות טיפה יותר משוגעים. כדי לחזור לחיים, חבריכם יצטרכו לעזור ולהשיג או לבנות חפצים מיוחדים, מישהו אמר שיתוף פעולה? המצב הבא הוא טיפה יותר קשה, Wilderness – אתם נכנסים למשחק במקום אקראי, לא תהפכו לרוחות אם תמותו, ואלו שתפגשו בדרך לא בהכרח יהיו כאלו נחמדים. והאחרון הוא המצב שיותר מתאים לאנשים שרק רוצים להינות ממנו, Endless – אתם כן תהפכו לרוחות אם תמותו, אבל לא תשפיעו על השפיות של חבריכם. לעומת זאת, כן תוכלו לחזור לחיים במקום בו הגעתם למפה, כלומר החזרה לחיים לא כל כך קשה לעומת מה שתצטרכו לעשות במצב Survival.

רוצים לשחק במשחק ולחוות אותו בצורה המקסימלית? גם מפתחי Don’t Starve Together ממש רצו שתוכלו להינות מהמשחק ושתוכלו להתאים אותו להעדפות האישיות שלכם, ונתנו את האפשרות לערוך את העולם (אם אתם פותחים שרת משל עצמכם כמובן) ולשלוט על העונות בעולם, על הפרחים, הצמחים, בעלי החיים, המפלצות, גודל העולם והיכולת למות. לפי דעתי, לקיחת הצעד הזה של לתת לשחקן להתאים לעצמו את המשחק לחלוטין בהחלט עוזרת להינות מהמשחק. יש אינסוף אפשרויות לנסות! אם אתם משחקים בפעם הראשונה, תוכלו להתאים לכם את העולם כך שיהיה קל יותר, ואם אתם שחקנים יותר מנוסים, תוכלו לבחור באפשרויות שיעשו את המשחק יותר מאתגר עבורכם. בנוסף, אם תרצו לשחק עם חברים תוכלו לפתוח שרת אישי, ואם תרצו להכיר אנשים חדשים, תוכלו להצטרף לשרת זר או לפתוח את השרת שלכם לכולם. כלומר, לכל אחד יש את הביטוי שלו במשחק, את האפשרות לבחור את ההעדפות שלו, ואת היכולת לשחק כמו שהוא רוצה.

don't starve together 2

לפני כל משחק, כמובן שקיימת האפשרות לבחור דמות. הדמויות מובנות ואינן שונות מן הדמויות במשחק המקורי. לכל דמות יש את התכונות המיוחדות שלה כמובן, חלקן עוזרות לשרוד, חלקן מלאות הומור וחלקן סתמיות. כמות גדולה של דמויות מוסיפה למשחק וגורמת לו להפוך ליותר אישי ומובנה לשחקן, בדיוק כמו היכולת לשנות את המפה לפי טעמכם. בטח תרצו כמוני לשחק בכולם ולדעת כיצד התכונות שלהם מסייעות להישרדות הדמות או בכלל גורעת ממנו. אבל בסוף תמיד דמות אחת תופסת לנו את העין והופכת להיות המועדפת שלנו. בנוסף, אפשר להרוויח חפצים שנחשבים חלק מה-Collection במהלך המשחק וגם להחליף ביניהם עם שחקנים אחרים. עוד דברים שאפשר למצוא במשחק זה סקינים לדמויות שלכם, אך הם לא נשארים איתם ונעלמים לאחר כמה ימים. עוד משהו שחשוב להדגיש, כשאתם מתחילים משחק, המפה תהיה שחורה, עד שתתחילו לחקור ואותם מקומות שהייתם בהם יופיעו על המפה. גם זה מרחיב את המשחק עוד יותר- אתם לא יודעים מה גודל המפה, ותמיד תיפלו למפה חדשה או למקום חדש בעולם. יש המון מה לחקור והמון מה לראות!

הגרפיקה במשחק מאוד בסיסית בדו-מימד, עם צבעים דיי קודרים ואפלים. הדמויות לא מדובבות וקולם נשמע כצליל של כלי נגינה שנים, בהתאם לאישיות של הדמות. כל המטרה היא לחקור את העולם ולשרוד, לכן מן הסתם המשחק לא צריך להיות הכי מושקע, כי זה לא העיקר. המוזיקה מוסיפה ללא ספק לגרפיקה. מוזיקה אפלה שהזכירה לי קצת את סצנת האימו העתיקה ובעיקר אווירה ישנה, כזאת שמכניסה אותך למשחק. האווירה בהחלט ייחודית למשחק הזה, וגורמת לכם להישאב לשעות רצופות של הנאה מול מסך הטלוויזיה או המחשב.

המשחקיות מאוד פשוטה גם כן, ישנה אפשרות ללחוץ עם העכבר, להשתמש במקלדת או להשתמש בשלט של קונסולה. אני העדפתי את העכבר, סתם כי זאת נראת לי האופציה הכי נוחה. המטרה כמובן לאסוף משאבים (בתמונה- הסרגל למטה) ולהשתמש בהם על מנת ליצור כלים שיעזרו לנו לעבור את הלילה (בתמונה – הסרגל שנמצא בצד שמאל של המסך), ולכן אין כל כך מה להסתבך.

אני חייבת להודות, בהתחלה המשחק שיעמם אותי, לא יודעת אם זה כי אני לא התחברתי או כי פשוט לא ידעתי מה לעשות. החלטתי לא לוותר, כי המשחק באמת מושקע ומגיע לו יותר ממה שרציתי לתת לו, והתחלתי להסתכל על יוטיוברים משחקים ב-Don’t Starve כדי להבין בעצמי מה לעשות. זה בהחלט ריתק אותי, רציתי ללמוד עוד דברים חדשים בעזרת הסרטונים, כי למשחק יש מלא מה להציע, ובטח שלא תחוו (או אפילו תגלו) את הכל מפעם אחת, אבל לא הצלחתי להמשיך לראות בלי לרצות לשחק בעצמי. ברגע שהבנתי מה פחות או יותר צריך לעשות, התחלתי לשחק עם חברים שידעו טיפה פחות ממני, והמשחק היה פשוט תוהו ובוהו. כל דקה נהרגנו, פחדנו להסתובב לבד, בקיצור – לא הצלחנו לשרוד ביחד. אבל כן היה לנו כיף ומצחיק, ובהחלט הרגשנו יותר מגובשים (כמה שזה מוזר להגיד), כי אתם מסתמכים אחד על השני, נעזרים ולומדים ביחד את המשחק. לכן, אם אתם חושבים לשחק, קודם תוודאו שאתם יודעים מה עושים! דבר שני, תוודאו שהחברים שלכם יודעים מה הם עושים. ממליצה לשחק בקבוצה גדולה של יותר מ-2 לשרת שאתם בניתם, או להיכנס כמה שחקנים ביחד לשרת זר – כי לשחק לבד זה פחות כיף, במיוחד אם יש אפשרות לשחק עם חברים.

אז למי אני ממליצה לשחק ב-Don’t Starve Together?
אם שיחקתם Don’t Starve, ועכשיו אתם רוצים להינות מהמשחק עם חברים!  אם יש לכם חברים מגניבים וכולכם מחפשים משחק שיגבש וייתן לכם חוויה קצת אחרת. אם אתם אוהבים משחקי הישרדות ורוצים לחוות משהו שונה משאר המשחקים הרגילים. (חברים שלי אמרו שהמשחק דומה ל-Minecraft במטרה שלו, אבל לא שיחקתי אז אני מאמינה להם). אם יש לכם זמן ללמוד משחק חדש, אבל באמת לשבת ולהבין מה עושים. אם אתם אנשים תחרותיים שרוצים להראות לכולם שאתם הגיימרים הכי טובים או סתם להשוויץ ביכולת המשחק שלכם, או אם בא לכם להכיר אנשים מכל העולם בפלטפורמה אחרת ומהנה הרבה יותר.

Don't Starve Together

משחקיות - 8.5
גרפיקה - 8
סאונד - 8

8.2

מומלץ

בתור הרחבה למשחק הבסיסי, הוא מעולה! היכולת להתאים את המשחק לפי הרצונות שלך כשחקן על מנת להינות מהמשחק בצורה המקסימלית ביותר מעשיר אותו ונותן הסבר לציון הגבוה שמגיע לו.

User Rating: Be the first one !

אודות שי כסיף

שי כסיף, בת 17 מרחובות. גיקית לא קטנה, אוהבת מאוד את עולם הגיימינג, עולמות הפנטזיה והמד"ב. Team DC בקומיקס, אבל כמובן ש-Team Marvel אם מדובר בסרטים!

השאר\י תגובה