בואו נצא ביחד להרפתקה -ביקורת לסרט דורה והעיר האבודה

הילידים של תחילת שנות ה-2000 זוכרים את דורה כקלאסיקה. גדלנו על סדרת האנימציה "מגלים עם דורה" עוד לפני סדרת הבת "דורה וחברים בעיר הגדולה". אני זוכרת שבתור ילדה בת ארבע העברתי שעות בצפייה בדורה. אומנם, כשגדלנו גיחכנו אחד על השני שצפינו בסדרה זו, למרות שבפנים ידענו כמה זמן מהילדות שלנו נהננו מצפייה בסדרה. כעת יצאה גרסת לייב אקשן לאנימציה הנוסטלגית בשם- "דורה והעיר האבודה" ובה יש טוויסט בעלילה. אנו פוגשים את דורה בתקופת התיכון. הסרט מציג לנו את ילדותה בעמקי הג'ונגל, אך מציג בפנינו סכנה גדולה יותר כשהיא בתיכון ומוכרחה להציל את חיי הוריה. לשם כך היא נדרשת לחקור את התעלומה מאחורי התרבות האינקית האבודה. יצאתי עם בת דודתי בת ה-12 לסרט ואשתדל להביע חוות דעת אובייקטיבית שתהיה תואמת לפערי הגיל בינינו. לצפייה בטריילר הסרט:

דורה-ילדה עם חולצה ורודה ומכנסיים כתומים?

בהתחלה ב"דורה והעיר האבודה" מראים את דורה בתקופת הילדות משחקת בג'ונגל עם בן דודה דייגו. הם החברים הכי טובים אחד של השני, חוקרים את הג'ונגל ואוכלים שוקולד. אנו רואים את דורה והיא באמת דומה מאוד לדמות המצוירת. תווי הפנים השחומים של איזבלה מונר, עיני הדבש הקטנות והשיער השחור הקצר בהחלט מתאימים כמו כפפה ליד לדמותה של דורה. היא לבושה כמו בסדרה "מגלים עם דורה" עם מכנסיים כתומים וחולצה ורודה.

מאוחר יותר יש כתובית של "עשר שנים קדימה" ואנחנו רואים את דורה בגיל 16. היא עוברת לעיר הגדולה, שם היא לומדת בתיכון עם דייגו. נראה שהיא לא מקפידה על הלבוש הקבוע של החולצה הורודה והמכנסיים הכתומות, אבל עדיין היא מזכירה לנו שהיא ילדותית ואוהבים להריץ עליה בדיחות. היא שמה קשת בשיער, חברותית ועליזה יתר על המידה ועושה הרבה בושות. אחת מהן היא לשים סכין ויויו בתיק בית הספר. כפי שציינתי, כשגדלנו צחקו על מי שאהב דורה (למרות שכולם פעם אהבו) ולכן הרגיש לי כאילו זה נועד להצחיק וזאת מעין פרודיה, אבל עדיין צחקתי מהדברים הללו.

הסרט כגרסת לייב לסדרה של דורה

כמובן שרואים את החבר המדופלם של דורה, בוטס אשר מוסיף חן גדול לסרט. חטפני מחזק את הסדרה הידועה עם המשפט הידוע שלו "אוף חבל". חטפני גם כאן עוזר לדורה להיכשל במשימתה ועוזר לגנבי האוצרות להגיע אל האוצר הנסתר בעיר פרפטה. הקול מוכר לי וגיליתי שזהו גלעד קלטר, שמדבב את דורה בסדרה המקורית וכמובן שזיהיתי אותו בתור סקווידוויד מ"בוב ספוג". את מר מפה המדבר לעומת זאת לא הציגו כמדריך הדרך, אולי על מנת לא להפוך את הסרט לילדותי מדי ויש בכך היגיון.

ניתן לראות שיש דמיון לסדרה ושהיא מונגשת לילדים הקטנים שמכירים את הסדרה ואפילו לבוגרים יותר שמצפים להתרפק על זכרונות העבר עם כ-3 עצירות שנותנות לקהל לבטא מילים מסוימות, דווקא בשפה הספרדית. המטרה המקורית של "מגלים עם דורה" הייתה ללמד ספרדית, אומנם בשל העובדה שדורה תורגמה לשפות רבות והייתה בינלאומית השפה שלימדה בארץ הייתה אנגלית. המקור של הדמות דורה הוא כמובן ספרדי ובסרט שאפו להדגיש זאת.

חוויתי הכללית מהסרט

אני חייבת לומר שלא הצלחתי להבין את מטרת הסרט. הוא נראה לי כמקצין את דמותה ומאפשר לצחוק עליה ולי גרם לחשוב שמדובר בפארודיה. היה קטע קצר שגלש אל הגרסה המצוירת ובסוף התברר שהוא היה חלום של דורה. אם משמעות הקטע הייתה להזכיר לצופים הבוגרים את הגרסה הישנה, הסרט לא הצליח להעביר את זה בצורה טובה ובעיניי הקטע היה מיותר.

חוץ מהקטע הזה, הסרט הצליח להעביר חוויית נוסטלגיה על ידי איכות מרשימה ויזואלית של הדמויות חטפני ובוץ, וליהוק מוצלח של הדמויות. הסרט היה קצבי ומלא ברגעים מצחיקים ומפתיעים. בת דודתי נהנתה מאוד מחוויית הצפייה והבנתי שהסרט בכללותו מוצלח אם כי היה יכול להיות טוב יותר. הבחירה של הופעתה של דורה בשנותיה בתיכון מסוכנת בעיניי כי אינה מבהירה את מטרת הסרט ולא מתאימה לקהל הסרט, ו"דורה והעיר האבודה" לא הלך עד הסוף עם מימוש יעדו.

דורה והעיר האבודה

ציון סופי - 8.5

8.5

יפה

הסרט היה גדוש ברגעים מצחיקים ונוסטלגיים ושווה צפייה אם הייתם מעריצי דורה.

User Rating: 2.47 ( 2 votes)

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה