Spice Up Your Life – ביקורת לסרט "חולית"

דניס וילנב מביא לנו את החלק הראשון באפוס המצופה של "חולית"

מאז שהייתי ביסודי הכרתי את כותר "חולית". לא מהסרט המפורסם של דייויד לינץ', אלא ממשחקי המחשב הקלאסים ל-MSDOS, כמו משחק ההרפתקאות שמבוסס על הסרט ומשחק האסטרטגיה האייקוני Dune 2. רק כעשר שנים לאחר מכן ראיתי את סרטו המעוות של לינץ' והוא הפך להיות אחד מסרטי המדע הבדיוני האהובים עליי בכל הזמנים. 

אבל כפי שכבר שמעתם, סרטו של לינץ' לא היה נאמן ממש לספר המקורי, בעיקר סביב הנושאים המרכזיים של פול כהמשיח של אראקיס וכלי הנשק שסיפק לאנשי החול. הדיסונס מהספר היה כל כך חזק, כאשר ניסיתי לקרוא סוף סוף את הספר, לא הצלחתי לעבור יותר מ-2 פרקים, בגלל שפול בספר הוא בן 13, מה שהיה בלתי אפשרי עבורי לדמיין אחרי שראיתי את קייל מקלכלן בתפקיד. אבל כעת, אחד הבמאים הגדולים בז'אנר המדע הבדיוני, דני וילנב, שיצר את "המפגש" ו"בלייד ראנר 2049", מביא לנו אדפטציה נאמנה יותר לספר המקורי של פרנק הרברט. האם הספר אפשרי לעיבוד צמוד יותר או שלינץ' עשה בחוכמה כשהתרחק מהמקור? בואו נגלה. 

הסרט פותח עם קריינות של זאנדיה שמגלמת את צ'אני כשהיא מספרת על הפרמן והשליטה האכזרית של בית הארקונן בכוכב החול. אנחנו נוחתים בקאלאדן עם פול אטריידיס (טימות'י שאלאמה), בנו של הדוכס ליטו, כשהוא חולם על אראקיס ועל צ'אני, הוא מתעורר משינתו, מקבל אימון קל מאמו עם שימוש הקול כדי להשפיע על תודעת אנשים ומיד אנחנו מגיעים לטקס והסבר לכך שבית אטריידיס יקבל מהקיסר שליטה של הכוכב אראקיס וייצור התבלין (הספייס) בגלקסיה. הספייס משמש את הפרמן בשביל טקסים ונאורות אבל ברחבי הגלקסיה הוא החומר היקר ביותר שיש כי הוא מאפשר מסע בין כוכבים, הפרמן רוצים שיעזבו את איראקיס בשקט ולכן נמצאים במלחמה בלתי פוסקת עם הבית שבשלטון הכוכב. מה שנותן כמובן לסרט את הטון החבוי של הכובשים מול הילידים בגלל מוצר חשוב שבבעלותם, בעיקר עם המראה המזרח תיכוני של אנשי החול, אבל בהתחשב שהספר "חולית" יצא ב-1965, אפשר להמנע מלקרוא לזה קלישאה כי הספר נכתב לפני שמישהו בכלל השתמש בה בקולנוע.

כעת, אחרי מפגש עם המנטורית הטלפטית של אמו שמספרת לו על החזון לעתיד של אמו ושאר בנות המסדר עבורו כ"קפיצת הדרך", העתיד של האנושות, פול יוצא עם משפחתו לאיראקיס עם הרבה מתח באוויר וסכנות פוליטיות שמחכות להם שם מהקיסר ובית הארקונן.

בלי להכנס יותר עמוק לעלילה במקרה ולא ראיתם את הסרט מ-1984 או קראתם את הספר, מדובר בעיבוד הרבה יותר נאמן לספר שאפילו הסרט לעיתים מצפה מהצופים להכיר הרבה מהמונחים של הספר או הסרט הישן. יש הרבה הסברה על הפוליטיקה, העולם והדמויות, מה שיצריך אתכם לשים לב ולזכור מי זה מי. זה לא היה קשה יותר מדי ולמרות שאין קריינות או שמיעת מחשבות כמו בסרט הישן, הצלחתי להבין למי הם מתכוונים בכל רגע ומה זה כל מילה והגדרה, אבל אנשים שמצפים לסרט טיפשי ומהיר לבידור בלי דיבורים והסברים, לא יקבלו את זה פה.

מדובר בסרט מתוחכם וריאלי עם בנייה מאוד טובה של העולמות שלו, מדע שבו, הדמויות וכמובן הסביבה. כצפוי וילנב יודע לבנות דמויות מורכבות ואמיתיות ולעצב סביבות ריאליסטיות עם נושאים מעניינים. כמה שאהבתי את מקלכלן בתור פול בגלל העוצמתיות והנוכחות שלו, שאלאמה הרבה יותר מתאים לדמות הספר והרבה יותר נער מורכב שאפשר להתחבר אליו – הוא לא הנבחר כמו אלפי סיפורים שראינו עד כה, הוא מוקף בסביבה שיצרו עבורו שמגדירה אותו כהנבחר ודוחפת אותו לגורל שרובנו פשוט לא היו רוצים, ככה שאנחנו מוצאים את עצמנו מנתחים וחושבים מה שאנחנו היינו עושים, מאשר פשוט להסתכל ולהתפעל מההרפתקה.

שאר הדמויות גם מאוד מעניינות ומשוחקות נהדר, עם קאסט כזה מרשים שזה לא באמת מפתיע. דאנקן, אחד החיילים המובחרים של אטריידיס, זכה לתפקיד מינורי בסרט הישן ופה הוא משוחק על ידי ג'ייסון מומואה האהוב עם הרבה יותר חשיבות ודיאלוג (כמו שצריך). הכשרון ממשיך להופיע על המסך עם אביו של פול, הדוכס ליטו שמשוחק באופן מפתיע בצורה מאוד מכובדת ומלאת נוכחות על ידי אוסקר אייזק, ג'וש ברולין בתור איש הצבא הנוקשה גרני, חאווייר ברדם בתור סטילגר המכובד וצ'אנג צ'ן בתור דוקטור יואה המסתורי והשקט.

אפילו בצד הנבלים אנחנו מקבלים הופעות יותר רציניות ומתוחכמות מאשר הטריאטרליות המוגזמת של הסרט משנת 1984, תודות לסטלאן סקושגורד שנותן לנו ברון הארקונן מפחיד מאוד עם דייוויד דסתמלסיאן ("יחידת המתאבדים") כמשרתו הנאמן ודייב באטיסטה לצדו בתור אחיינו חמום המוח.


השתיים היחידות בקאסט שהייתי חלוק לגביהן הן זאנדיה ורבקה פרגוסון, שמגלמת את ג'סיקה, אמו של פול. זאנדיה לא מקבלת יותר מדי דיאלוג אז הדעה שלי עדיין לא בנויה לגביה אבל אני מרגיש שהרבה מהבעות הפנים שלה והמשחק שלה המשיכו מסרטי ספיידרמן, מה שגורם לי להרגיש שאני מסתכל על נערת אימו חול. פרגוסון לעומת זאת נותנת הופעה טובה ואני לגמרי קונה את הרקע שלה כאחת מאחיות המסדר ואמא של פול, אבל לא הצלחתי לאורך כל הסרט להרגיש את הקשר שלה עם ליטו ולראות אותה בתור אהובת ליבו, בשונה מפרנצ'סקה אניס מהסרט הישן.

מדובר בקאסט נרחב ומרשים שכמובן מצליח לשמר נוכחות על המסך ולהשאיר רושם לאורך זמן ולתת את התמיכה לכוכב הראשי. כמובן שאהבתי את צוות השחקנים המקורי, אבל צוות השחקנים החדש מרגיש יותר מורכב, טבעי ואמיתי בהתאמה לתיאורים של הספר (למעט ג'סיקה), כולל ליהוקים מעולים לאנשי המדבר שנראים כעת כתושבי עולם מדברי, מאשר לורנס אנשי ערב. כל זה חשוב לאופן הריאליסטי שוילנב החליט להביא את היקום של "חולית" עם עיצובים נהדרים של הסביבה, התלבושות, הארכיטקטורה והטכנולוגיה כמו האורניקופטר שקיבל עיצוב גחלילית פרקטי שמתאים לסצנות האקשן של הסרט.

הסרט אפילו מצליח להסביר בצורה טובה את הלוחמה של "חולית"- אחרי ההמצאה של מגני הולצמן, כל לוחמה קונבנציונלית הייתה נחותה, בגלל שמדובר במגנים אלקטרוניים שחוסמים כל התקפה מעל מהירות מסוימת, מגנים אלו הוצגו בסרט הישן בתור מלבנים גדולים שהופיעו על המסך בסצנה אחת בלבד (אפשר להבין, מדובר באפקטים ב-1984) ונשכחו לאורך כל הסרט שכלל קרבות סכינים ולייזרים, לעומת זאת, הסרט החדש מיישם את הטכנולוגיה מהספרים בצורה הגיונית וחכמה. כעת צריך כדורים מיוחדים שמאיטים לפני פגיעה ולוחמה בסכינים וחרבות היא הגיונית כי כולם משתמשים במגנים בכל רגע. זה גם עוזר כמובן שאנחנו רואים את הלוחמה מתבצעת על המסך בצורה ברורה ומרהיבה, כמו שציפינו מהסרט להיות, מרהיב.

"חולית" באמת סרט ענק ומרהיב עם אפקטים מושקעים, פסקול מדהים של האנס זימר האגדי וצילומים מרשימים שכובשים את המסך הענק של ה-IMAX, שאני ממליץ בחום לראות את הסרט עליו, בעיקר עם הרמקולים העוצמתיים שרק מחזקים את המוזיקה הנהדרת של הסרט, ועם חלק 2 בדרך אלינו, זה ברור שהסיפור רק ימשיך לגדול.

סיכום

כמו שציפינו, דני וילנב ממשיך להראות את המאסטריות שלו על ז'אנר המדע הבדיוני.

תודות למשחק נהדר מצוות שחקנים מרשים, פסקול מדהים, צילום יפיפה ובניית יקום שמרגיש אמיתי, הבמאי הנודע מצליח לקחת סיפור מורכב גם מבחינה אנושית וטכנולוגית, ולעבד אותו בצורה חכמה ומציאותית למסך הגדול באופן שמכבד אותו בתור עולם חול וספייס ריאליסטי עם עקרונות אמיתיים, ופחות הוליוודי מהסרט הקולנועי מ-1984.

מכירת הכרטיסים ל"חולית" החלה והסרט מתוכנן להגיע לאקרנים ברחבי הארץ ב-21.10.2021.

חולית

ציון סופי - 9

9

מעולה

מדובר בסרט נאמן למקור ויפיפיה לעין שישאיר אתכם סקרנים וצמאים לחלק השני.

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה