סיקור משחק הקלפים הישראלי "אבניירו"

"אבניירו" מנסה לשדרג את משחק הקלפים הראשון שאי פעם שיחקתם "מלחמה", אין ספק שמדובר במהדורה הרבה יותר טובה מהמקור אבל האם זה מספיק?

כמו בסיקור האחרון שלי, של משחק הקלפים "פינות", שוב עומד לפנינו משחק קלפים שצריך להוכיח את עצמו בתור משחק בפני עצמו ולא עוד חוקים לחפיסת קלפים רגילה. הפעם אנחנו מדברים על "אבניירו" שמשלב את את הטכניקה הבסיסית של 'מלחמה' עם המשחק אבן, נייר ומספריים (משם כמובן השם) ועוד כמה דברים ממשחקים פופולריים אחרים. אני חייב להודות שמכל שלושת המשחקים שקיבלתי בבת אחת עבור סיקורים (יש גם את הסיקור של על המשחק המגנטי Bellz!), המשחק הזה היה נראה לי הכי מאכזב ממבט ראשון. אבל כמובן, עברתי לבחון את המשחק כמו כל סיקור אחר. אז איך משחקים ב"אבניירו"? יש 4 סוגי קלפים: אבן, נייר, מספריים ועין הדרקון (כי לטאה וספוק כבר היו תפוסים). על כל קלף יש גם מספר בין אחד לשלוש. עין הדרקון חזק יותר מכל שלושת סוגי הקלפים האחרים. מהלך המשחק פשוט מאוד. לכל שחקן יש 4 קלפים ביד, כשהוא מסיים להשתמש בכל היד הוא שולף 4 קלפים נוספים מהחפיסה המרכזית. כל שחקן מניח קלף אחד בתורו. אם הקלף חזק יותר מהקלף הקודם לו, התור עובר לשחקן הבא. אם הקלף חלש יותר מהקלף הקודם השחקן הקודם לוקח את כל הקלפים בערימה לעצמו ושם אותם בערימה נפרדת עד סוף המשחק. במידה ומדובר באותו קלף, שני השחקנים מניחים קלף אחד הפוך והשחקן עם הקלף הגבוה יותר מבין השניים לוקח את כל הקלפים בערימה. המשחק נגמר כאשר כל הקלפים הסתיימו והשחקן עם הערימה עם הכי הרבה קלפים מנצח.

המשחק פשוט וזורם ומתנהל על פי בחירות מושכלות, בניגוד למשחקים עליהם הוא מבוסס. אי אפשר לשחק אותו באמצעות קלפי משחק רגילים ולכן הוא דורש הוצאה בפני עצמו, בניגוד למשחקים שאני זוכר מילדותי שהיו פשוט קלפי משחק רגילים עם תמונות אחרות כדי לעבוד על הצרכן לקנות עוד חפיסת קלפים ייחודית. רמת המורכבות נמצאת איפה שהוא בין מלחמה למיני ברידג'. מצד אחד, אתה בוחר מה לעשות ולא מניח את הקלפים אוטומטית כמו במלחמה. מצד שני, התכנון שלך מאוד מוגבל, רק עד ארבעה קלפים בו זמנית בניגוד למיני ברידג' בו אתה מקבל מראש את כל הקלפים.הקלפים עצמם באיכות טובה, לא הכי טובה בשוק ביחס למשחקים גדולים אבל ללא ספק מספיק טוב עבור משחק קלפים פשוט.

יש משחקים שאתה רואה שהם החלום של מי שעיצב אותו, והמשחק הזה נראה כאילו המעצב היה צריך להפיק משחק כלשהו. אולי אני טועה ומדובר בפרויקט שחשוב מאוד למעצב (הישראלי) של המשחק, אבל ממבט מבחוץ זה נראה כמו משחק שיצא לשוק כי הוא היה צריך לצאת לשוק. המשחק עובד כמו שצריך אבל אני לא מבין עבור מי הוא מיועד. ילדים שמשחקים מלחמה (לפני כיתה א') אולי פשוט לא מוכנים למשחק כזה. ילדים ביסודי שכבר משחקים משחקי קלפים יהנו הרבה יותר ממשחקים כמו לבבות שלא דורשים חפיסת קלפים ייחודית והם גם פשוט יותר טובים. אם יש לכם ילדים, הם כנראה יהנו מהמשחק הזה וגם המבוגרים שייצטרפו אליהם. אבל יש כל כך הרבה אלטרנטיבות יותר טובות, גם עבור ילדים קטנים.

 

אבניירו

משחקיות - 7.5
ייחודיות - 5
איכות הפקה - 8.5

7

פחות מומלץ

משחק פשוט ונחמד אבל לא מספיק טוב

User Rating: 3.3 ( 1 votes)

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

השאר\י תגובה