נא לא להאכיל את החיות – סיקור הסרט חיות הפלא והיכן למצוא אותן

הסרט החדש חיות הפלא והיכן למצוא אותן פרי עטה של הסופרת המבריקה ג’יי.קיי. רולינג, שהביאה לנו את סדרת המופת “הארי פוטר”, מגיע אל הקולנוע בעיתוי קסום במיוחד ומביא איתו עולם קסום, עולם ישן והמון חיות מפלצתיות ומיוחדות. שימו גלימות, שלפו שרביטים, שננו את הכשפים שלכם והצטרפו אלי ואל מומחית עולם הארי פוטר בעולם הפרסום – דפי סטולרו כי יצאנו לדרך!

כאשר ג’יי. קיי. רולינג כתבה את הראשונות הראשונת של הארי פוטר על מפית נייר היא לא שיערה לא זה יגדל ויצמח, היא לא חשבה שמתוך זה יצוצו עוד ספרים, סרטים, הצגת ברודווי, משחקים למחשב ולקולנסולה ועוד ים ל דברים קסומים, ואחרי ההצלחה הקסומה הזאת (שלמרבה הפליאה לא השפיעה עליה והיא עדיין צנועה ונעימה בניגוד לכאלה שההצלחה טסה להם לראש) היקום הקסום של “הארי פוטר” ממשיך לגדול ממש כמו היקום של Star wars ולא נח לרגע. איך זה בא לידי ביטוי? ע”י לקיחת דמות סופר שולית מסדרת הספרים\סרטים – ניוט סקאמנדר או סלמנדרה (תלוי אם אתם בקטע של התרגום) שהופיע רק בתור שם של סופר שכתב ספר שהארי צריך לקרוא על חיות מוזרות ולהפוך אותו לגיבור הראשי בסרט שפותח טרילוגיה חדשה או לפי דיווחים אלו ואחרים –  חמישה סרטים.

הסרט מתרחש כ-70 שנה לפני הספר\סרט הארי פוטר הראשון, בשנת 1927 בארה”ב, תקופה שבה המדינה ידעה רק בעיות, האלכוהול היה מחוץ לחוק, הפשע עלה וכתוצאה מזה – גם עולם הקוסמים היה בפחדים ש”נטולי הקסם” יכריזו עליהם מלחמה בגלל שהם שונים. אל ארה”ב מגיע קוסם או יותר נכון חוקר חיות ביישן ואקסנטרי בשם ניוט סקאמנדר שמגיע לאתר כמה חיות קסומות ומיוחדות שנמצאות בסכנה, מה שהוא לא יודע זה שבארה”ב גם הן יצאו מחוץ לחוק ומי שמתעסק שאיתן הוא פושע מסוכן. אם זה לא מספיק, יש לנו את האיום הגדול התורן סטייל וולדרמורט העונה לשם Gellert Grindelwald, שרוצה להשמיד את הכל ולפתוח במלחמה עם בני האדם כי “כמה אפשר לחיות בסתר” (טענה שגם מגנטו בעולם הקומיקס של MARVEL חי לפיה), יצור קסום שזורע הרס ברחבי ניו יורק, קבוצה של אנשים שמחליטה להחזיר את ציד המכשפות לאופנה כי אם כבר שמרנות אז עד הסוף ובירוקרטיה של עולם הקוסמים שמאיימת להפוך את החיים לעוד יותר קשים. נפלא.

חזרה לגיבור שלנו שהרגע ירד האונייה שעשתה את כל הדרך מלונדון אל ניו יורק. כבר מהרגע הראשון שניוט מגיע – הצרות מתחילות, הוא פוגש את יעקב קובלסקי איש רגיל מהשורה ללא כוחות קסם (Muggle אצל הבריטים, No-maj אצל האמריקאים) שבסך הכל רוצה לפתוח מאפיה, את הסוכנת (לשעבר) ממשרד הקוסמים המקומי טינה גולדשטין שבסך הכל רוצה לעשות את הדבר הנכון ולחזור לתפקידה הקודם, את אחותה קוויני גולדשטין קוראת המחשבות שנופלת בקסמי “נטול הקסמים”, את הסוכן המיוחד והקשוח גרייבס שלא עוצר לרגע עד שהתעלומה תיפתר ולבסוף את הנער המאומץ קרידנס שבסך הכל רוצה קצת חום ואהבה.
כאשר כל הדמויות הללו סובבות את ניוט הוא נחוש בדעתו גם לאתר כמה חיות שהצליחו לחמוק ממזוודת הקסמים שלו, גם לשחרר לחופשי יצור מופלא וייחודי (העונה לשם פרנק) חזרה אל ביתו, גם לסיים את המדריך שהוא כותב עליהן כדי שיבינו את החיות ולא יצודות אותן (לגיטימי) ובאותו הזמן גם להציל את העולם שאנו מכירים כי אין לו ממש ברירה.

עד כאן הכל ברור? יופי.

הסרט עצמו שהוא גם התסריט הראשון שג’יי.קיי רולינג כתבה (עד עכשיו זה היה רק ספרים) לוקח זווית שונה ממה שהכרנו, אם עד עכשיו היינו רק בעולם הקוסמים בלי לגעת בעולם הרגיל שכל אחד ואחת מאיתנו חי בו, אז עכשיו משלבים את שני העולמות ונותנים לנו הצצה לסוג של קואליזציה ביננו לביניהם וכמו שאמרתי – היא לא אידאלית. אם בד”ר סטריינג’ (לסיקור לחצו כאן) הצליחו להסביר בצורה מופלאה את השילוב הזה, כאן לקחו את זה למקום יותר אפל וקודר (מכורח הנסיבות) עם תחושת “רגע לפני מלחמה איומה” לצד חזרה לתמימות והיופי הקסום שהכרנו בסרטים הראשונים של הארי פוטר, מצד אחד עולם רגיל ופשוט ומצד שני עולם קסום ומרהיב שמתרחש בגדול – בתוך מזוודה קטנה (כשתראו – תבינו), דבר שלעיתים הרגיש לי כאילו יש לנו כאן 2 סיפורים שונים שרק לקראת הסוף נפגשים באמת ומתאחדים למשהו אחד וגדול שהתוצאה שלו יפיפייה עם כמה טוויסטים שלצערי היו גם צפויים לא משנה כמה רציתי להאמין שיצליחו להתחמק מזה, אך עם זאת הסיפור בהחלט נפלא ומכין קרקע מצוינת לסדרת הסרטים שתגיע אח”כ.

את הדמויות הנפלאות שנפגוש משחקים כמה מהשחקנים הטובים ביותר שמככבים כיום בעולם הקולנוע ובראשם אדי רדמיין המשחק את ניוט באופן מרהיב. אדי הוא מסוג השחקנים שתיתנו לו לשחק עץ שלישי במערכה רביעית והוא עדיין יהיה הטוב ביותר, להוכחה אתם מוזמנים לצפות בו משחק את סטיבן הוקינג בסרט “התאוריה של הכל” ששם גם זכה באוסקר. לצידו נפגוש גם את:

  • קת’רין ווטרסטון המגלמת את טינה גולדשטין שלאורך הסרט הופכת ממישהי כבויה שאיבדה את תקוותה לחוקרת רבת תושייה.
  • דן פוגלר המגלם את יעקב קובלסקי, שבד”כ משחק סטלן ודמויות סופר שוליות והפעם לוקח תפקיד יותר מרכזי ומהווה גם מפלט קומי לסיפור היחסית קודר.
  • אליסון סודול המשחקת את קוויני, אחותה של טינה, שפשוט אי אפשר שלא להתאהב בחמידות שלה (וגם מזכירה בטירוף את קיירה נייטלי).
  • קולין פארל שהוא גם הסוכן גרייבס שעוה עבודה נפלאה בתור חוקר ניו יורקי קשוח שאין לו זמן למשחקים.
  • עזרא מילר בתור קרידנס שבקרוב גם נראה אותו בתור “הפלאש” בליגת הצדק, מפתיע בתור הנער המופנם והמתוסכל.
  • ג’ון וויט, אבא של אנג’לינה ג’ולי ושחקן מבריק בפני עצמו שמשחק את הנרי שו, דמות מפתח וחזקה בקהילה הניו יורקית עם בן אחד שעובד בעיתון (אותו הוא מנהל) ובן סנאטור אחד שעושה את הדרך לנשיאות.
  • ו…ג’וני דפ.

לצידם יש עוד המון שחקנים מוכרים יותר או פחות שממלאים את החלל הקסום, ובראשם הבמאי דיוויד ייטס שאחראי לעוד 4 סרטי הארי פוטר, טרזן ועוד סרטים רבים וטובים.

בואו נגיע לקטע הויזואלי יותר, הסיבה שלשמה התכנסנו. בניגוד לסרטים האחרים כמות ה”קסם” שמשתמשים כאן היא הרבה הרבה יותר קטנה, אחרי שהתרגלנו להמון קסמים וכשפים בכל רגע, כאן זה הצטמצם לרגעים של פה ושם (שוב, בגלל השתלשלות העלילה) אך כשהם מתרחשים זאת תאווה לעיניים, ברגע שמגלים לראשונה את העולם הסודי של החיות שניוט לוקח אותנו (ואת יעקב) אי אפשר שלא להיות בהלם קל, הכל פתאום מרהיב, צבעוני, יצירתי ומדהים בניגוד מוחלט לעולם הקר ומלא השנאה שזה ניו יורק בשנת ה-20, אנחנו נחשפים למגוון ענק של יצורים שרק שמענו איזכורים פה ושם בסרטים ובספרים וכעת הם נגלים לפנינו במלוא הדרם. גם כשזה מגיע לקסם האפל אי אפשר שלא לחוש ברוע שמכיל אותו בזמן שרואים את זה, הכל מועבר בצורה מושלמת שלוקחת אותנו ברכבת הרים של אמוציות ותחושות ומכינה אותנו למה שהולך להגיע.

שורה תחתונה – הסרט לוקח אותנו חזרה אל העולם היותר תמים של הארי פוטר מבלי להתייחס בכלל לכל מה שאנחנו מכירים עד כה (מלבד איזכורים קטנטנים של דמויות שאנחנו מכירים כדוגמת דמבלדור) בנראות מקסימה ומרהיבה וסיפור שמכין את הקרקע לבאים בתור, לעיתים מורגש שהסיפור מתפצל ל-2 סיפורים אבל לבסוף מתאחד למשהו גדול ויפה. הטוויסטים שאנו מכירים מספרי הארי פוטר לצערי היו מאוד צפויים שמשאירים טיפה טעם של “הייתם יכולים להסתיר את זה יותר טוב” אך בסופו של דבר היה מרהיב.

https://youtu.be/Vso5o11LuGU

חיות הפלא והיכן למצוא אותן

ציון סופי - 8.5

8.5

קסום

מנקודת במבט של המומחית דפי סטולרו: "כל הקסם שבהארי פוטר ארוז יפה בתוך מזוודה אחת קטנה וצנועה!"

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 20 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה. לייצירת קשר- [email protected] http://aviram.2ya.com/

השאר\י תגובה