משחק או מציאות? – סיקור המשחק FIFA 19

כשראיתי לפני חודש בערך, את אלוף העולם ב-FIFA נחנק מדמעות ומודיע בצער שהשנה אבודה, כי FIFA 19 הוא משחק ה-FIFA הגרוע ביותר בכל הזמנים, ידעתי שנפל דבר. זו פעם ראשונה ב-FIFA שמישהו זורק את סרט הקפטן ומחרים את המשחק. אז היה דיבור ברשת שהבחור קצת ירד מהפסים והוא השתגע, אבל פתאום צצה עוד ביקורת זועמת, ועוד סרטון של שלט שובר טלוויזיה, ושוב האשמות שהמשחק נועד אך רק כדי למכור קלפים ואני מתחיל להבין שאולי FIFA זה לא נילס – זה יודה אווזי.

אז מה קרה ל-FIFA? כלום. המשחק עצמו לא משתנה כבר עשר שנים. זה אנחנו שמתבגרים והופכים להיות לא הקהל שאליו מיועד המשחק.

FIFA 19 מכוון בצורה מובהקת מאי פעם רק לקהל אחד, הקהל שקונה קלפים ב-Ultimate Team. אסטרטגיה חדה וברורה – ל-EA הרבה יותר חשוב שילד בן 10 שקונה חבילות זהב של קלפים ומשתף במשך השנה גולים במספרת מחצי מגרש, או קומבואים של תרגילים מטורפים יהנה מהמשחק, מאשר אבא לשניים שחילץ שעתיים לשחק בסימולציה של כדורגל. אז אתה נותן 3 מספרות במשחק ועובר חמישה שחקנים בהקפצה. מרגיש קצת קרקס, אתה מעקם את האף, מתחילה שיחה זה ריאליסטי, זה לא ריאליסטי. חביבי, את הילדים זה לא מעניין, גול כזה זה ישר ל-Youtube! לחץ, שתף, קבל. הלייקים זה הדבר הכי ריאליסטי בעולם. ואת כל הספקטקולריה הזאת FIFA19 מספקת בענק.

העטיפה

FIFA 19 זה המשחק הכי נוצץ שיש. לא פחות ממרהיב. עיצוב התפריטים והנוחות הם ברמה הכי גבוהה בעולם הגיימינג, האצטדיונים מושקעים עד לפרט האחרון, הסאונד מושלם עם שני צוותי שדרים, ליגת האלופות חוזרת מהגלות ב-Konami וצבועה בכחול זורח. היא מעולם לא נראתה כל כך יפה ושלמה כמו ב-FIFA 19 . אתה מרגיש שיש לך ביד את הדבר הנכון.

הגרפיקה

מנוע ה-Frostbite מצליח לעלות עוד שלב לעומת שנה שעברה. המשחק נראה יותר חד, הצבעים יותר חיים, תאורת היום והלילה קיבלו עוד ליטושים קטנים והמודלים של השחקנים מפורטים ובאמת נותנים תחושת תלת-מימד. הם נראים פחות זומבים מבעבר, נוספו הבעות והזעות ובאמת אין תלונות. הציון: יפה מאוד! מאוד דומה ל-18 אבל יש שיפור.

האנימציה

הגענו לנקודת החולשה הגדולה ביותר של מנוע Frostbite ב-FIFA 19. כל המשחקים משחר ההיסטוריה של המנוע הזה נראים פיצוץ אבל סובלים מאנימציה רובוטית קשה. NBA Live, UFC, Madden, בכולם המנוע לא מצליח להפיח חיים בשחקנים והכל נראה נוקשה ומכני. התנועה של השחקנים לא עגולה, כשיש התנגשויות השחקנים קורסים אחד על השני והאנימציה לא ממשיכה מעבר לפקודה שנתת, זאת אומרת שאם תבעט מזווית קשה ובסיבוב, לא תאבדו שיווי משקל, אולי טיפה תמעדו אבל מיד תיכנס פקודה אחרת ותתייצב במהירות לא טבעית. אין חשיבות למשקל גוף ולכוח מתפרץ, כל מהירות יכולה להיעצר ממאה לאפס במאית שנייה, אין לאבד שליטה. כדי לייצר אנימציה טבעית צריכים לייצר תנועה למצבים אקראיים ואין את זה פה. מבחינת אנימציה מיוחדת לכל שחקן, לא הבחנתי בהבדל אמיתי, יש איזה חמישה סגנונות ריצה ובעיטה שמחולקים בין שחקנים גדולים וגבוהים לקטנים ומהירים, מה שיוצר מצב בו האנימציה של Messi ו-Hazard נראית די דומה.

FIFA 19

אני חושב שעליתי על זה. הם עשו הוקי קרח במסווה של כדורגל. בכל מבט שני, נראה שהאנימציה היא בכלל של משחק הוקי קרח. הרגל זה המחבט, אפשר בקלות למסור אחורה, קדימה, בכל זווית אחרת בלי הרבה תנועה וסיבוך, משחק מהיר משער לשער, כולם טסים קדימה והצוות שמפתח את המשחק נמצא בקנדה. הוכח מדעית.

אבל מה שממש דופק את העסק זה הכדור. ב-Pro Evolation Soccer הצליחו לבודד את הכדור מהאנימציה של המשחק ויש לו חיים משל עצמו, הוא מגיב בהתאם לאיך שבעטו אותו, הוא לא מתוסרט. הכדור ב-FIFA 19 ממוגנט לנקודות שקבעו לו. שחקן יכול למסור אחורה בסיבוב עם הגב, שני מגנים מושכים אותו בחולצה והמסירה תגיע בדיוק מופלא לשחקן כמו סרגל על 40 מטר! ערן לוי בארבעה מימדים. ניסיתי לשחק בלי מצב ה-Asisted והכדור פשוט התמגנט למקומות שונים בגלובוס. אפשר ליהנות מזה, זה זורם, זה קל ומגיעים מהר לשער. בקיצור, פה Konami עשו ל-EA בצפר השנה. ציון: חלש מאוד. מגנטיאדה במלוא הדרה.

המשחקיות

הגענו לסטייק של הארוחה, או במקרה שלנו, ארוחת ילדים. כל האג’נדה של המשחק היא להגיע מהר ל20 מטר מהשער ואז או קומבואים של תרגילים שנעשים בקלות ובכיף ענק, או הרמות ואז מספרות, וולאים לחיבורים, נגיחות פגז, הכל זורח, כל גול שני ישר ל-Youtube. מרכז השדה איכשהו לא משמעותי, הוא כמו מדבר קטן שצריך לחצות. בכדורגל אמיתי באים שחקנים שפותחים לך אפשרויות מסירה, באים לקבל כדור, ב-FIFA 19 כולם רצים מהר למעלה, משחקים רק קדימה. טוב, עשר דקות משחק, למי יש זמן עכשיו לשבור את הראש? תן לי ללחוץ שלושה איקסים ומשולש להגיע לשחקן הקיצון שיתן הרמה שבאמת נראית פגז, עם בעיטה מהאוויר שנראית כמו מסרט על פלה ונלך לישון. אין דחיית סיפוקים, הכל כאן עכשיו ובעוצמה מירבית!

FIFA 19

בהגנה יש בעיה מנטלית, נראה שהשחקנים לא ממש אוהבים להתנפל על הכדור, הם יותר מגנים כמו בכדורגל ותיקים עם גב קצת תפוס וריצה קלה, רק השחקן המסומן ואתה שם בבית, נלחמים עד זוב דם. כל השאר די עושים טובה. אבל נחשו מה, יש מערכת התנגשויות חדשה! סתם מלכלכים שזה אותו משחק משנה שעברה. זו מערכת שעושה חמישים חמישים סיכוי לקחת את הכדור. שוויון זכויות בין מגנים לחלוצים. אבל זה נכשל קשות כי בחיים האמתיים מסי יעבור את שיר צדק עשר פעמים מתוך עשר, וב-FIFA הנ”ל חמש פעמים מתוך עשר שיר צדק ישיג את Messi ויחלץ לו את הכדור. ואף יתנשא עליו. וזה לא יפה.

ויש גם מערכת בעיטה חדשה! הדלק את אופציית ה-Trainer וקבל מעל הראש בר בעיטה עם ירוק באמצע ומד שרץ על כל הבר. אם אתה פוגש את הכדור בבעיטה או בנגיחה ברגע המדויק שבו המד בירוק, יוצאת בעיטה פצצה, אם לא, הכדור יעוף עד למוסכים מאחורי האצטדיון ולא יחזור לעולמים. נחמד, אפשר גם בלי המד, נותן הרגשה יותר אקראית ופחות מגנטית, אבל במשחק אונליין כשהעצבים רוטטים אין מקום לשום פסים. ולא לבר ירוק מעל הראש. אז כולם כמעט מכבים לפי סקר דעת קהל. עוד משהו קטן, החריבו את הבעיטה השטוחה ובמקום פעמיים עיגול צריך ללחוץ R1 ו-L1 ולעזוב את הטורבו. ואם יש שם L1, אז אני לא יודע למה שיניתם את מה שעבד כל כך מושלם.

FIFA 19

המשחק מול המחשב היה בשבילי עינוי די גדול. נגיד אתם ברצלונה ואתם משחקים נגד שפילד על הרמה הכי גבוהה. שפילד מתחתית הליגה השניה באנגליה יראו לך מה זה הטיקי טקה האמיתי, לא יהיה שום קשר בין זה שהם שחקנים ביום ונהגי טקסי בלילה, אתה לא תיקח להם את הכדור. מה שכן, הם יגיעו עד השער ויזכרו שהם אמורים להיות חלשים אז הם באורח פלא יחמיצו החמצות כל כך קשות שאני פשוט אוותר על הרחמנות הצבועה שלהם ואפסיק את המשחק. די.

שיטות המשחק הן עכשיו כמו ב-Pro Evolation Soccer אבל חסרות משמעות במשחק, יותר חשוב שתשב ותלמד לעשות תרגילים, עם שיטות לא תתקדם לשום מקום, זה לא באמת משחק כדורגל.

בקיצור גברת FIFA יקרה, תפסיקי לחשוב שאת סימולציה. את ארקייד וזה כיף מאוד! לאף סימולציה אין מצבי משחק מיוחדים ומטריפים כמו שלך יש. הם כולם מקנאים! אין להם משחק ללא חוקים וגולים רק בראש ושערים מרחוק ששווים שלוש, יש להם רק כדורגל! וכדורגל משעמם ילדים. את זוכרת שפעם הייתה באה חללית באמצע המשחק ומעלימה לך את המגנים? או ברק שגומר לך על השוער? אז חייבים להחזיר לך את זה!  בקיצור את ה-FIFA הטוב ביותר בכל הזמנים ושימותו הקנאים.

Ultimate Team

במצב הקלפים ההכרחי אין שינוי ממשי מול שנה שעברה, קצת קוסמטיקה בתפריטים ובממשק, יש מצבי ליגה חדשים אבל לא שמתי לב לאיזה משהו יוצא דופן. במצב הישראלים ערן זהבי מוביל עם ציון 80 ותג מחיר בסביבות האלף מטבעות. כל השאר חמש מאות-שש מאות. את האגדות כמו Pele ו-Maradona סביר להניח שבלי לשים כסף על חבילות פרימיום והרבה לא תראו בחיים. אם יצא לכם איזה Cruyff בחבילה חינמית רגילה תדעו שמזלכם התבזבז כרגע על קלף של Cruyff במקום לזכות בלוטו. כמעט אותו סיכוי. הכל פה מעוצב ומונגש כל כך טוב והעסק דופק אז אין שום סיבה מדעית לשנות או לחדש.

FIFA 19

EA SPORTS קיבלו על הראש על “שלם ותנצח”, ואין ביקורת שלא עקצה אותם, וגם מפה נשלח להם למה ככה וזה ככה, אבל איך אומרים ברוסית? “כשמצלצלים המזומנים קשה לשמוע דברים אחרים”.

The Journey

סיפורו של Alex Hunter, ממשיך לעונה שלישית ומיותרת, חסרת כל עניין ומעוף. הפעם אתם יכולים לשחק גם בתור אחותו הכדורגלנית בת ה-17 או חברו הטוב Danny Williams. ניסיתי קצת, מאוד משעמם, לא באמת משנה מה תבחרו לענות או איך תבחרו להתנהג זה לא ישנה דבר. בקיצור: הגימיק מלפני שנתיים איבד כל הצדקה. הקטע הנחמד היחידי זה שאתה משחק את אבא של Hunter ב-FIFA 68, המשחקיות לא השתנתה הרבה מאז, אתם תרגישו בבית.

FIFA 19

גרפיקה - 9
משחקיות - 3
אנימציה - 4
סאונד - 10

6.5

מאכזב

FIFA 19 זו סטירת לחי מצלצלת למי שסירב להתבגר. זהו. המשחק הזה כבר לא בשבילך. זה משחק בשביל הילדים שקונים סופרגול. מהנה כיפי ילדותי נוצץ מלא טריקים מלא שטיקים שאפשר גם לשחק מהאייפון. הכדורגל זו רק ההשראה. איזה ילד שמונה מבין בכדורגל?

User Rating: 4.6 ( 1 votes)

אודות ערן טלמור

השאר\י תגובה