בטעם של פעם – ביקורת למשחק Fight’N Rage

מוכנים לקצת קרבות רחוב כמו משחקי ה-Beat’em Up של פעם עם Fight’N Rage

תנו לי לקחת אתכם לתקופה מלפני 30 שנה- קניונים ומרכזי קניות בכל מקום כוללים מתחם ארקייד, אבל במקום מכונות משחק שבהן אתם דוחפים מטבעות כדי לזכות בכרטיסים לפרסים, היו משחקי ארקייד שכללו משחקי מכות, משחקי יריות או משחקי Beat’em Up. ז’אנר ה-Beat’em Ups כיכב במכונות הארקייד ולעיתים בקונסולות הביתיות והיה אחד הז’אנרים הכייפים לשחק עם חברים, כעת משחק האינדי החדש Fight’N Rage בא לעשות מחווה לאותם המשחקים.

המשחקיות

בדומה למשחקי Streets of Rage ו-Final Fight, אתם (וחברים שלכם) בוחרים גיבור בתחילת המשחק, יש לכם 3 אפשרויות בהתחלה אבל כשתרוויחו כסף במשחק תפתחו עוד לוחמים. כל גיבור עם סגנון תקיפה שונה, הבחורה מהירה עם מכות חלשות, הנינג’ה הוא פחות מהיר אבל חזק יותר והשור איטי אבל מאוד חזק, חלוקת הבדלים בין הגיבורים בדומה למשחק Golden Axe.

הגיבורים מבוססים על דמויות ממשחקי מכות ו-Beat’em Up אחרים מהעבר וכל ההתקפות שלהם בהשראת אותם משחקים- הבחורה היא מחווה כמובן לצ’ון לי מ-Street Fighter וכל המכות שלה דומות להתקפות של הלוחמות בסדרת המשחקים של Capcom, אחת ההתקפות המיוחדות של השור זהה לזו של זנגיף והנינג’ה עושה את הבעיטה המסובבת של ריו וקן וכולל מספר התקפות זהות לדמויות אחרות של Capcom ואפילו Team Ninja, כמו ריו היבוסה ממשחקי DOA.

אתם בוחרים את הגיבור שלכם ויוצאים לעצור את האריה הרשע שמפיל טרור על העולם. האריה הוא לא האויב החייתי היחיד של המשחק, כל האויבים הם איזשהו שילוב של חיה עם בן אדם (בטח כמחווה למשחק Altered Beast) ולכל אחד מהם יש אופן תקיפה מאוד מיוחד ודורשים טקטיקה שונה.

בדומה לדמויות שלכם, שלקוחות ממשחקי מכות פופולריים, גם האויבים בהשראת אותם משחקים. ישנם חתולים אנושיים שנראים כמו בייסון מ-Street Fighter עם מהלכים דומים, קוף בתלבושת הקלאסית של ברוס לי עם מהלכים דומים לאלו שראינו בכל משחק בו יש דמות דומה לברוס לי, חתולים שמחשמלים כמו בלאנקה ב-Street Fighter וישנה בחורה עם שוט שאפילו אומרת שהיא לא מוגדרת בן או בת, במטרה לצחוק על העובדה שהגרסה האמריקאית של Final Fight שינתה את המין של Poison לגבר. כל המשחק מלא באיזכורים משעשעים כאלו למשחקי הארקייד של פעם. כל האויבים מגניבים ושונים, כמו כן הבוסים, אבל כן הייתי רוצה לראות יותר גיוון ביניהם, יותר מדי פעמים נלחמתי באותו האויב רק בצבע אחר.

מערכת הקרב היא גם דומה למשחקי הארקייד של פעם. אתם יכולים לקפוץ, להרביץ, לזרוק אויבים על אויבים אחרים בכל מני אופנים ולהשתמש בשתי מתקפות מיוחדות. המתקפה המיוחדת נטענת אחרי כמות מסוימת של זמן, אבל במקרה ותשתמשו במיוחד לפני שהוא נטען ירד לכם חיים, בדומה למשחקים של פעם. אם תמותו, אתם יכולים להמשיך בלי הפסקה, כל פעם מתחילת השלב הקודם (לא איפה שמתתם). כדי להמנע ממוות, אתם יכולים למצוא בכל מקום אוכל שיעלה לכם את הבריאות, יחד עם המזון אתם גם מוצאים כלי נשק שונים כמו מוטות ברזל, סכינים וחרבות, ן-Power Up עם האות B שנותן לכם חיזוק ואפשרות להשתמש בלי סוף במיוחדים. מערכת הקרב היא טובה ואינטואיטיבית וזה פשוט כיף להרביץ לאויבים.

אבל כמה שהמשחק נותן כבוד לעבר ומכבד אותו, הוא לא לגמרי לומד ממנו.

להשתמש בכלי נשק זה לא כיף ולרוב יגרום לכם להיפגע. אין שלבים יותר מדי ייחודים, למעט השלב שבו אתם על רפסודה, ואין רגעים מגניבים בהם אתם משתמשים בסופר נשק לרגע קצר כמו הדרקון שעליו אפשר לרכב במשחקי Golden Axe. בנוסף, אין אפשרות ללמוד מהלכים חדשים או לקנות חפצים, משהו שעשה משחקים כמו Battle Circuit ומשחקי D&D כל כך טובים בז’אנר.

משחקי Final Fight ו-Streets of Rage הם משחקי מכות קלאסים, אבל בחיים לא חשבתי עליהם כהמשחקים הטובים ביותר בז’אנר ה-Beat’em Up, בעיקר לא ברחבת הארקייד. אין דבר רע בלתת מחווה למשחק, אבל המפתחים היו צריכים לתת מחווה ובו בזמן לתת את משחק המכות הטוב ביותר שיכלו לתת ולצערי הרב זה לא מה שאנחנו מקבלים.

דוגמא טובה למשחק שעושה מחווה למשחקים של העבר בז’אנר הוא Yooka Laylee and The Impossible Lair, המשחק נותן מחווה למשחקי Donkey Kong של Rare (אלו אותם מפתחים אחרי הכל) אבל בו בזמן מכירים מכניקות משחק חדשות כדי לגרום לנוסחה להרגיש טרייה וזה לא מה שמקבלים פה. זה לא אומר שהמשחק הוא רע אבל מבחינת משחקיות הוא משחק מכות סטנדרטי.

מצבי המשחק

אתם ועד 4 שחקנים נוספים יכולים להשלים יחדיו את הסיפור המרכזי, שלוקח השראה ממשחקי Double Dragon ולא ממש כולל סיפור משמעותי ומעניין. את הסיפור אתם יכולים לנצח באתגרי זמן, ברמות קושי שונות ובדרכים שונים. כל שלב כולל מספר נתיבים שאפשר לקחת שנותנים לכם קרבות בוסים שונים והמשחק כולל מפת אופציות כדי שתוכלו לוודא שניסיתם את כל סוגי הדרכים לנצחון, אבל כמו שאמרתי הסיפור לא ממש קיים במשחק והעולם עצמו לא ממש מעניין ככה שלראות מקומות חדשים לא מרגיש כל כך מיוחד למעט קרבות הבוסים השונים.

חוץ מזה יש לכם מצב אחד נגד השני, גם כמו במשחקי Double Dragon שהוא נחמד ומאפשר לשחק הרבה אויבים מהמשחק אבל די משעמם ולא משחק מכות אמיתי. זה מחווה טובה לסדרת משחקי המכות של ה-NES אבל לא הייתי אומר שהיא מרכיב חיוני במשחק בז’אנר. חוץ מזה, כמו שציינתי אתם מרוויחים מטבעות שנותנים לכם אפשרות למצבי משחק ורמות קושי אחרות. מה שכן, הייתי רוצה לראות מצבי משחק נוספים בעתיד כמו מצב Horde או כל מני אתגרים נוספים, אז בואו נקווה שהמפתחים יתנו לנו את זה.

הגרפיקה

הגרפיקה והעיצוב של המשחק הוא מאוד נחמד. הגרפיקה של Fight’N Rage נועדה להראות כמו משחקי המכות של תקופת ה-16bit והאנימציה של כל הדמויות היא די טובה וכמו כן חלק מהעיצובים, שכמו שאמרתי בהשראת משחקי ארקייד מהעבר.

אלמנט די מגניב במשחק זה שאתם יכולים לכוון שהתצוגה תהיה בדומה למכונות הארקייד עליהם שיחקנו בילדותינו, קימור של המסך ופסים שחורים לדימוי האפקט של מכונת ארקייד. זו אופציה שקיימת במספר אימולטורים אבל זה עדיין נחמד לראות במשחקים חדשים. בנוסף, יש אפשרות לכוון את הצבעים והתצוגה לפי איך שתרצו, ככה שאם משחקי ארקייד זה לא נוסטלגיה עבורכם, אתם יכולים לשחק את המשחק באופן רגיל.

הסאונד

המשחק מתחיל עם הצגה של האמן המוזיקלי של המשחק מנגן בגיטרה חשמלית וזו בדיוק המוזיקה של Fight’N Rage.

כל המשחק יש לכם רוק בסגנון שנות השמונים על מנת לבלוע אתכם באווירת הגיימינג של אותה התקופה. אין ממש מנגינות בלתי נשכחות במשחק, אבל עדיין זה פס קול לא רע שמכניס אתכם לאווירת הכיסוח של המשחק וגורם לכם, בדומה למשחקיות, להזכר במשחקים הקלאסים של ז’אנר ה-Beat’em Up.

סיכום

בתור מחווה למשחקי ה-Beat’em Up של שנות השמונים בארקייד והקונסולות של Nintendo ו-Sega, המשחק Fight’N Rage עושה עבודה די טובה, הוא מספק לנו חווית משחק ארקיידית די מבדרת וצבעונית עם מוזיקה טובה.

אבל כמה שאני בעצמי אהבתי את המשחקים הללו, אני חושב שישנם משחקים טובים יותר בז’אנר שהראו את הפוטנציאל האמיתי של Beat’em Up ואני חושב שהמשחק מפספס את ההזדמנות ללמוד מהם גם כן ובכך להביא מכניקות מגניבות ועוד גיוון למשחק.

מה שכן, אם אתם חובבים של הז’אנר ויש לכם חיבה למשחקים הקלאסים שציינתי בביקורת זו, Fight’N Rage ללא ספק עבורכם.

Fight'N Rage

משחקיות - 7
מצבי משחק - 7
גרפיקה - 8
מוזיקה - 9

7.8

טוב

Fight'N Rage הוא משחק מכות קלאסי עם מחווה למשחקים של פעם. הוא די בסיסי במשחקיות אבל עדיין כיף מאוד.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

כתיבת תגובה

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *