לשחרר את גיא

צחוקים צחוקים, אבל עם לב אמיתי – ביקורת לסרט "לשחרר את גאי"

ריין ריינדולס הוא אחד השחקנים הכי מהנים על המסך של השנים האחרונות, כאשר כל סרט שלו הוא להיט, מצחיק, ומגניב. האם "לשחרר את גאי" ממשיך באותו רצף?

"לשחרר את גאי" הוא הסרט האחרון שלו, סרט שהיה אמור להיות משוחרר לפני יותר משנה, אחד מהסרטים שנדחו גם בשחרור שלהם וגם בצילומים בעקבות מגפת הקורונה העולמית. כשהוא חזר לצילומים לפני מספר חודשים, הבנו גם שאנחנו לא נקבל את הסרט המקורי, ונעשו מספר שינויים בתסריט. תחת התנאים האלו כל סרט היה מתקשה לשחרר, אז האם ראוי לבקר אותו תחת העיניים של סרט שנעשה תחת כאלה מגבלות ובתקופה גם ככה קשה?

וואוווו אני רק עובד עליכם, הייתם צריכים לראות את המבט בעיניים שלכם! "לשחרר את גאי" הוא סרט נפלא גם בתנאי ההפקה הטובים ביותר. הוא מצחיק, הוא שנון מבלי להיות יותר מידי מטא, הוא מחמם לב מבלי להיות מוגזם וסוחט דמעות, והאם הזכרתי שהוא מצחיק?

הכירו את גיא (אני יודע), אדם נורמלי לחלוטין שקם כל יום לעבודה שלו בבנק, ומאמין שיש לו את החיים המושלמים. יש לו חבר טוב בבנק בשם באדי (אני יודע 2) שעובד כמאבטח, וגאי מאמין במוטו אחד: "שלא יהיה לכם יום טוב, שיהיה לכם יום נפלא!" יום אחרי יום שודדים את הבנק בו גאי עובד, ויום אחרי יום הם לא מתנגדים לכך. הסיבה לכך היא שגאי, באדי, וכל שאר האנשים בעיר "Free City" הם רק חלק ממשחק. "Free City" הוא משחק אונליין מאוד מצליח, בו השחקן יכול לעשות כמעט הכל. תחשבו GTA על סטרואידים. גאי, באדי, והאחרים לא מודעים לכך, ולכן מאמינים שאלו הם פשוט חייהם. הדבר העיקרי שהם יודעים: אל תתעסקו עם האנשים שחובשים משקפי שמש, כי הם יכולים לפגוע בכם מאוד. האנשים בעלי משקפי השמש הם השחקנים שממלאים את העולם, והם אכן נהנים להרוס ולהשמיד הכל כראוי לכל גיימר שנכנס לתוך עולם חופשי שכזה. ואלו הם חייו הרגילים של גאי, עד שמשהו משתנה, שינוי שאי אפשר לבטל ברגע שהוא נעשה.

הקפה הטוב יותר בעולם

אני אעצור פה עם תמצית העלילה כי ספוילרים, והרבה מהכיף של הסרט זה לראות באמת איך הדמות של גאי מגיבה לדברים שקורים סביבו. מה קורה כאשר העולם שאתה מכיר כל כך ואוהב משתנה מול עינייך, ואין לך מושג מה פתאום החוקים החדשים? גאי בכיכובו של ריינדולס הוא דמות שקל להזדהות איתה ועם הרצונות שלה, לפי דעתי חלקית כי הרבה מאיתנו היו רוצים חיים כל כך פשוטים ומספקים, וההרגשה שזה באמת כל מה שאני צריך. ואז יש הזדהות נוספת מתוך המקום של לשפר את איכות החיים שלך, ולהפוך אותם ליותר טובים בכוחות עצמך. אבל גאי הוא לא הדמות היחידה, רחוק מזה. קיז ומילי הם זוג חברים וותיקים שקשורים ליצירה של "Free City" ובעל מטרות משלהם, ואנטואן הוא היוצר של "Free City" והנבל שלנו. קיז ומילי משחקים תפקיד חשוב בסרט, ואהבתי מאוד שהתפקידים שלהם והרצונות שלהם לא זהים, זה יוצר דינמיקה מעניינת ואת ההרגשה שיש פה אנשים אמיתיים שמכוונים לפתור את הבעיות שלהם אחרת, כמו גם הקשר האנושי ביניהם. הייתה להם אי הסכמה גדולה בעבר והם עדיין לא התגברו עליה, אבל הם חייבים לשתף פעולה עכשיו עבור מטרה שחשובה לשניהם.

העולם לא בדיוק כמו שהוא נראה

אנטואן לעומת זאת הוא החולייה הכי חלשה של הסרט לפי דעתי, והבעיה העיקרית שבגללה אני אומר זאת היא בגלל שהוא כתוב בצורה לא עקבית. רגע אחד הוא יכול להיות גאון שמנצל את הנוכחות של גיא לצרכיו האישיים, ורגע לאחר מכן רשע קלאסי שרק רוצה להשמיד הכל. ללא עקביות, נותרנו רק עם המשחק שלו, והוא לא משחק טוב לצערי. אני רואה למה הם כיוונו בסרט, אבל לפי דעתי הם פספסו את המטרה. המטרות של אנטואן ברורות ונשארות ברורות לאורך כל הסרט, אבל הדרכים שהוא משתמש להשיג אותן מבלבלות, הוא רשע לפעמים יותר מידי (ברמה שאתה מבין שהפעולות שלו יגרמו לפגיעה במטרות שהוא הציב לעצמו) ולפעמים הוא פשוט אידיוט וטיפש כל כך ששאלתי את עצמי איך לעזעזל הוא הקים חברה כל כך גדולה בעצמו?

בואו נדבר על הסיבה העיקרית שאתם ואני רצינו לראות את הסרט הזה, האקשן והאפקטים. בתור סרט שאמור להיות משחק ווידאו, זה ממלא את המטרה שלו נאמנה. דמויות מחליפות נשקים בקלות עם אפקט שאפשר להבין איך הוא היה נראה מעיניים חיצוניות, הרבה מאוד פיצוצים, טנקים ברחובות ומסוקים בכל מקום, מכוניות מתפוצצות על ימין ועל שמאל, וכמובן הרבה הרבה רובים. להגיד שהסרט הוא סרט אקשן זה קצת למתוח את ההגדרה, כי בכנות אין הרבה אקשן שנעשה על ידי הדמויות שלנו, ומרביתו מתקיים ברקע ומיועד לתת אמינות לעובדה שהעולם הזה הוא אכן משחק. רייאן כבר הוכיח לנו עם סרטי דדפול שהוא יכול להיות כוכב אקשן מצחיק, שנון, ומגניב, ופה הוא אפילו לא צריך את החליפה. יש, כפי שאמרתי, מעט מאוד אקשן במשחק עצמו, אבל מה שיש הוא מצחיק ביותר. הקטע בסוף עם דוד (D.U.D.E) הוא פשוט נפלא ומלא ברפרנסים וקאמיו לא צפויים שפשוט שמעת את האולם קולנוע מוחא כפיים וצוחק בקול. יצאו עד היום כבר כמה וכמה סרטים שלקחים את הרעיון של עולם משחקי ווידיאו, יחד עם זאת אף אחד מהם לא הרגיש עם כל כך הרבה נשמה ולב כמו "לשחרר את גאי".

We dont we Slow down time?

שחקני ווידיאו יהנו מהסרט הזה יותר ללא ספק, אבל אני יכול להמליץ עליו גם לאילו שאינם גיימרים, כי הסיפור והדמויות לבדם הם שובי לב.

לשחרר את גאי

ציון סופי - 9

9

מעולה

לשחרר את גיא הוא סרט קיץ לכל השנה. הוא קליל, לא לוקח את עצמו יותר מידי ברצינות, מצחיק, אנושי, ובפשוט הוא סרט מעולה.

User Rating: Be the first one !

אודות אלעד שרז

אלעד שרז, בן 29 מגן יבנה. חובב משחקי ווידאו, אנימה, מנגה, ותרבות חנונית בכללותה. גיימר מאז גיל 10, וגאה להגיד שסיימתי את NFSU בגיל 14 חח

השאר\י תגובה