בתרמיל ובפוכדור – ביקורת למשחק Pokémon Legends: Arceus 

תפסו תרמיל,כמה פוכדורים ותיפלו יחד איתי דרך פורטל של חלל וזמן אל תוך הארץ הרחבה של היסוי של Pokémon Legends: Arceus 

אני מעריץ של כותר פוקימון כבר 25 שנים (וואו, זה נשמע זקן), מאז יציאתו של Pokémon Red לגיימבוי המקורי ויציאת סדרת האנימציה המצליחה. לאורך השנים, קצת אחרי Pokémon Gold המעולה, איבדתי עניין בסדרה למעט Pokémon Pinball Ruby & Sapphire ומשחק פה ושם, אבל בשנה שעברה, התעוררה מחדש אהבתי לכותר עם Pokémon Brilliant Diamond ומשחק הפריקוול שלו Pokémon Legends: Arceus, שבא להמציא מחדש את הסדרה ולקחת אותה סוף סוף לשלב הבא.

אחרי שמשחקים קודמים של הסדרה שמרו את הנוסחה די זהה, איתכם יוצאים להרפתקה חדשה עם פוקימון שבחרתם, נלחמים במכונים ועוצרים צוות שרוצה להביא כאוס לעולם. הנוסחה די הרגישה חזרתית, גם עם החידושים שהגיעו לכל משחק, עוד בדורות הראשונים, אבל אהבנו את זה כי זה "פוקימון". אבל עכשיו, הסדרה החליטה לזרוק אותנו בעבר ולתת לנו משחק פוקימון שלא ראינו אותו עד כה, משחק עולם פתוח.

Pokémon Legends: Arceus הוא משחק עולם פתוח מאוד דומה בסגנון לסדרת משחקי Monster Hunter, עם כפר או עיירה שבה אתם פוגשים אנשים, מקבלים משימות, קונים פריטים ויוצאים למשימות באזורים שונים על המפה הגדולה של העולם, עם כל אזור ענק מימדים עם פוקימונים רבים ללכידה וצמחים ומשאבים שונים לאיסוף, כולל בועות רגעיות של זמן וחלל שנותנות הזדמנות לתפוס פוקימונים חזקים ונדירים יותר.

כל זה נעשה בגוף שלישי כשאתם נעים בעולם, מתגנבים בשדות ולוכדים פוקימונים עם מגוון אביזרים ופוכדורים שונים. אם הפוקימון שאתם מנסים ללכוד מזהה אתכם או שמדובר בפוקימון אלפא (אגיע לזה עוד רגע), אתם צריכים לזרוק פוכדור עם אחד הפוקימונים שלכם ולנהל קרב קלאסי בין הפוקימונים עד החלשה של הפוקימון היריב כדי שתוכלו ללכוד אותו או לחסל אותו.

העולם מתחלק למספר אזורים שונים ומגוונים עם יערות, הרים, ביצות, שדות פתוחים, מדברים ועוד, כל אזור עם פוקימונים מתאימים אליו בהתאם לזמן במהלך היום, למשל בלילה יותר סיכוי שתתקלו ב-Zubat או ב-Hunter. עם כל פוקימון שתלכדו או תנצחו, כל הפוקימונים שאיתכם במסע (6 בנוהל) יצברו ניסיון, יוכלו להתפתח וללמוד מהלכים חדשים.

אחד המרכיבים שאהבתי ב-Pokémon Legends: Arceus זה שהפוקימונים לא רק לומדים מהלך חדש ואז אתם בוחרים איזה מהלך למחוק מתוך ה-4 הזמינים, במקום זאת, אתם יכולים לבחור עבורו בכל רגע (חוץ מבקרב) סט של 4 מהלכים מתוך כל המהלכים שלמד עד כה, מה שנותן הרבה גיוון ואסטרטגיה, ומאפשר לכם להצמד לפוקימונים שתרצו מאשר להתאים כל הזמן לסוג האויבים שלכם. כמו כן, ככל שתתקדמו במשחק, תקבלו אבנים שיאפשרו לכם לשנות את מאפייני הפוקימון שלכם לאחד מהסוגים השונים של המשחק על מנת לחזק לכם את העמידות במהלך הקרב.

הקרב גם קיבל רענון בהתקפות עצמן. כעת, אחרי שפוקימון משתמש במהלך מסוים מספיק פעמים, הוא לומד להשתמש בו גם באחד משני מצבים, Agile Mode ו-Power Mode, מה שנותן למערכת הקרב סגנון תורות בדומה למשחק Final Fantasy X. מצב Power הופך את ההתקפה שלכם ליותר עוצמתית אבל אחרי השימוש במצב זה, האויב אולי יקבל 2 תורים לפעול, ומצב Agile הופך את התור שלכם למהיר יותר (בכך אולי תתקפו לפני היריב שלכם) אך מצב זה מחליש את עוצמת ההתקפה. זה אלמנט ישן אבל מעולה ששולב אל תוך משחקי Pokémon, מה שנותן עוד מורכבות אסטרטגית לקרבות, בעיקר עם תלחמו ביותר מפוקימון אחד, מה שיכול לקרות אם תתקפו פוקימון שאינו לבד.

הקרבות הקשים ביותר הם נגד פוקימוני אלפא, פוקימונים ענקיים וברמה גבוהה שקשים ללכידה אבל עוצמתיים מכל פוקימונים אחרים שתתפסו, ותצטרכו אותם על מנת לנצח את הפוקימונים האגדיים של המשחק.

ישנם עדיין קרבות מול מאמנים אבל הם מאוד קלים בחלק גדול מהמשחק וקורים לעיתים מאוד רחוקות. הקרבות המשמעותיים שבמשחק הם קרבות בוסים מול פוקימונים אגדיים שהתחרפנו (עוד אלמנט שאומץ מ-Monster Hunter) ואתם צריכים להרגיע אותם באמצעות זריקת שקים עם אבקה והתקפות של הפוקימונים שלכם.

לנוע בעולם הפתוח של המשחק, שלעיתים מרגיש מאוד ריק למעט הכפר ומספר אזורים מאוד מאוכלסים בפוקימונים, יכול להראות מתיש ומעייף בהתחלה, אבל לאורך כל המשחק תקבלו פוקימונים חדשים לרכב עליהם שיעזרו לכם לנוע ולהגיע לאזורים חדשים ואפילו ייתנו לכם יכולות חדשות כמו לחפור באדמה למציאת פריטים, לטפס על הרים ולעוף בשמים, מה שעושה בכלל את המעבר בעולם כולו למהיר וקל.

המטרה שלכם בסופו של דבר זה ללכוד פוקימונים או לנצח אותם בקרב ולצבור מספיק מידע וניסיון כדי להשלים את הפרק שלהם בפוקדקס. לא מכשיר דיגיטלי, אלא ספר בו אתם מתעדים את כל המידע על פוקימונים (למרות זאת, דוק אוק עדיין ייקח קרדיט על ההמצאה של הפוקדקס במשחקים המקוריים).

כמו שאמרתי המשחק הוא פריקוול- הדמות שלכם נופלת דרך שאר שמשגר אתכם אל העבר אל ארץ היסוי, כשפוקימונים רק התגלו והעולם בנוי מהתיישבויות חדשות ושבטים, כמו כפר הפנינה וכפר היהלום. המשחק מאמץ אסטתיקה וסגנון יפני ישן, סגנון שוגאן, כשאתם לובשים בגדים מסורתיים ישנים ומקבלים משימה מחיל הסיקור, לעזור לכפרים הסובבים ולמלא את הפוקדקס בכל המידע שצריך על מנת לעלות בדרגות כדי לשלוט בפוקימונים חזקים יותר וללמוד מתכוני הכנה חדשים.

זה עוד אלמנט שאהבתי בעולם הפתוח של Pokémon Legends Arceus, במקום לקנות פוכדורים ושיקויים בחנות, אתם אוספים בלוטים ומחצבים על מנת לבנות שיקויים ופוכדורים בכל מקום שתהיו, מה שהופך השגת עוד פוכדורים בזמן שאתם בציד להרבה יותר קלה ומהירה ומבלי תלות בכסף, למעט קניית תלבושות והרחבה של מקום הנשיאה שלכם.

הסיפור של המשחק הוא די בסיסי אבל כולל גם מסתורין, כשאתם נשלחים להשלים את הפוקדקס בזמן שאתם מגלים את התעלומה של הפוקימונים הזועמים. עם זאת, הסיפור והדמויות הם המרכיב החלש ביותר של המשחק לדעתי. יש מרכיבים מעניינים בעלילה וכל הקונספט של אל הפוקימונים, Arceus, הוא מרתק עם קרב אפי בסוף אם תמלאו את הפוקדקס, אבל לעיתים רבות הדמויות יקשקשו דברים ברורים מאליו ולא מעניינים בכלל שפשוט תרצו להעביר הלאה כדי להגיע לקרב הבא, משהו שלא תוכלו לעשות כי אי אפשר לקפוץ על סצנות מעבר בכלל, ולעיתים המשחק יתרתר אתכם הלוך ושוב בין שתי נקודות.

גם תחילת המשחק כוללת הרבה הדרכה והחזקת ידיים דרך כל המכניקות של המשחק, שזה טוב עבור שחקנים צעירים, אבל גם איטי ומתיש עד שאתם מקבלים חופש לחקור את העולם, כמו כן, לא הכל מוסבר לכם במלואו, למשל איך לפתח את הפוקימונים שלכם.

באשר לתצוגה עצמה, המשחק תחילה נראה לא משהו, עם גרפיקה לעיתים שדומה ל-PlayStation 2 אבל ישנם מספר אזורים ועיצובים שנראים טוב ולרוב, בעיקר כשמשחקים ב-Switch במצב נייד, המשחק צבעוני ונראה יפה, בעיקר חלק מהפוקימונים.

הסאונד והמוזיקה של המשחק גם לא רעים. אין מוזיקות קליטות כמו במשחקי עבר והקולות של הפוקימונים יכולים להיות מחרידים לפעמים, אבל המוזיקה והסאונד עושים את העבודה בשביל ההרפתקה שלכם.

סיכום

קום והתהלך בהיסוי, בתרמיל ובפוכדור, ואולי תמצא בדרך אלפא Houndour. 

זו דרך נהדרת לסכם את Pokémon Legends: Arceus. אתם תטיילו הרבה במשחק, תבנו פוכדורים, תלכדו פוקימונים ותשלימו את הפוקדקס שלכם במשחקיות מהנה וממכרת.

כן, המשחק לא נראה מדהים ויזואלית כמו משחקי עולם פתוח אחרים על הקונסולה (Legend of Zelda: Breath of the Wild ו-Monster Hunter Rise) וישנם מספר שיפורים שיצטרכו לעשות לסיפור והסאונד, עם מורכבות נוספת לעולם הפתוח, אבל Pokémon Legends Arceus מהווה פריצת דרך מבורכת של הכותר, במבנה ובקרב, שיהווה בסיס מעולה למשחקים אפילו מדהימים יותר בעתיד.

עותק של המשחק סופק על ידי נינטנדו ישראל ביחד עם מארז נהדר שכולל פסלון של המשחק, פוכדור לאחסון משחקים ואריזת מתכת.

Pokemon Legends: Arceus

ציון סופי - 8.5

8.5

מעולה

המשחק אולי מאמץ מספר אלמנטים ממשחקים אחרים ולא תמיד מצליח להדהים, אבל הוא מכניס חיים חדשים לכותר ותיק שמהווים בסיס נהדר לסדרת משחקים חדשה.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה