Gears Tactics

הטקטיקה: לנסר! – ביקורת המשחק Gears Tactics

סדרת משחקי היריות Gears of War תמיד נחשבה לאחת המוצלחות בתחומה, אך השנה הוחלט שהמשחק הבא בסדרה יהיה למשחק ספין-אוף טקטי בסגנון משחקי XCOM. האם Gears Tactics ירוויח את מקומו בהיכל התהילה של משחקי האסטרטגיה? בואו נגלה!

כשאני חושב על זה לעומק, סדרת Gears of War קיימת עוד מהתקופות שבהן הייתי ילד. למי שלא מכיר את הסדרה, מדובר באחת מסדרות משחקי היריות מגוף שלישי המוכרות והאהובות ביותר, המונה שישה משחקים שונים, הראשון מביניהם יצא אי שם בשנת 2006. אמנם Gears of War 5 הוא כותר די חדש בסדרה, אך כמובן שעם כל כותר חדש שקשור לסדרה, וכותר המספק לנו משחק אסטרטגיה כמו Gears Tactics בפרט, תמיד יש סיבה למסיבה.

לטובת מי שלא מכיר את עלילת Gears, נספר כי הסדרה עוקבת אחרי חבורת נחתים במלחמתם נגד שבט הלוקוסט (שנקראים בסלנג של המשחק גראבס), שהוא עם שלם של בני אדם שעברו מוטציה, החיים מתחת לאדמת סרה, שהוא הכוכב הפיקטיבי עליו חיים בני האדם במשחק. ביום בהיר אחד פולשים הגראבס לאדמת סרה, ומוחקים כ-25% מאוכלוסיית בני האדם בתוך 26 שעות בלבד, דבר שמביא באופן רשמי להתחלתה של האפוקליפסה. במשחקי הסדרה נשחק את הכוח הצבאי שכל מטרתו היא לעצור את פלישת הגראבס.

אחד הדברים שהכי מאפיינים את Gears הוא כמובן המשחקיות, הדוגלת בירי מתוך מחסה ומאפשרת לשחקן לזוז בין נקודות מחסה שונות תוך כדי לחימה בלתי פוסקת בכוחות האויב.

Gears תפסה תאוצה די מהר ומכרה די הרבה עותקים כסדרה בלעדית לקונסולות ה-Xbox של Microsoft, אך היום היא זמינה גם למחשב האישי. Gears Tactics הוא משחק ספין-אוף חדש שלוקח את הסדרה לז'אנר משחקי הטקטיקה. המשחק פותח על ידי Splash Damage וזמין כעת למחשב האישי ויגיע בעתיד גם לקונסולת ה-Xbox One.

העלילה של Gears Tactics מתרחשת כ-12 שנים לפני עלילת המשחק הראשון בסדרת Gears המקורית, ומספר את סיפורו של גבריאל דיאז, נחת לשעבר שהוריד את עצמו בדרגה בעקבות חוסר ההסכמה שלו על הפעולות הצבאיות עליהן מורה השלטון. כשנה לאחר יום הדין ופשיטת הגראבס לאדמת הכוכב סרה, נשלח Diaz למשימת השבת מסמך מסווג אודות פעילותו של מדען אויב העונה לשם אוקון. אמנם דיאז הולך להשיב את המסמך ברגשות מעורבים, אך כאשר הוא חוזר לבסיס שלו הוא מגלה שאוקון הקדים אותו, ושכל הבסיס וחבריו ששהו בבסיס בזמן שדיאז לא היה שם מתו ונשרפו. דיאז מבין שעליו לנקום על מות חבריו, ויוצא יחד עם מייג'ור סיד לצוד את אוקון.

עלילת המשחק נהדרת. היא קלה להבנה ומכניסה אתכם לאווירת העולם של Gears גם אם מעולם לא שיחקתם בכותר כלשהו של הסדרה. כמובן שאם כן שיחקתם תשמחו לראות שכל האלמנטים האהובים של הסדרה נשמרו בצורה כזו או אחרת, וזה ללא ספק מרגיש כמו משחק Gears משובח.

מבחינת המשחקיות נקבל כאן משחק טקטיקה בתורות הדומה מאוד למשחקיות שנקבל במשחקי XCOM המוכרים. גם כאן יש לנו מספר מצומצם של חיילים בכל שלב, גם כאן לכל חייל יש את היכולות והנשקים המיוחדים רק לו, וגם כאן עלינו לזוז ממחסה למחסה בצורה מחושבת על מנת שנוכל לחסל את כל האויבים בלי לספוג פגיעות בנפש היחידה שלנו.

יחד עם הדמיון המתבקש לסדרת משחקי XCOM, המשחק עושה מספר פעולות על מנת לייחד את עצמו מז'אנר משחקי האסטרטגיה. בתוך התחלה ובניגוד למשחקי טקטיקה אחרים המגבילים את השחקן על ידי רשת תזוזה קבועה, ב-Tactics הרשת הזו פשוט לא קיימת. התוצאה היא אפשרות חדשה של תזוזת הקבוצה שלכם במהלך המשחק, והיא ללא ספק משפרת את חווית המשחק ואת אפשרויות הטקטיקה בהרבה.

החיילים במשחק מתחלקים לחמש קטגוריות שונות, כאשר כל קטגוריה מאפשרת לכם להפוך את הצבא שלכם לשונה ומגוון ובכך להתאים את עצמכם לכל תרחיש קרב שהוא. מלבד עץ היכולות שמשתנה בין כל אחת מהקטגוריות, תוכלו לעצב כל אחד מהחיילים שלכם בנפרד, לשנות את צבע וצורת השריון שלו, לשנות את חלקי הנשק שלו ועוד. כמו כן בכל שלב תוכלו למצוא מספר "תיבות אוצר" הממוקמות בחלקים שונים של המפה שכאשר תפתחו אותן בין משימות תקבלו חפצים חדשים וחלקי נשק נוספים לטובת עיצוב ושיפור החיילים שלכם.Gears Tactics 2בכל תור יהיה לרשות החייל שלכם כשלוש נקודות פעולה אותן ניתן לבזבז על שלל פעולות כגון תזוזה, כניסה למחסה, מצב חיפוי שיגן על חברי הקבוצה אחרים שלכם ועוד. אך כאן נכנס אחד האלמנטים היותר מגניבים שיש ל-Gears Tactics להציע – במידה ותצליחו להוריד את חייו של האויב לסופם, במקרים מסוימים האויב ייכנס למצב של נפילה, מצב שמאפשר לכם לבצע על האויב מהלך סיום. פעולה זו תביא את החייל שלכם צמוד לאויב, ולאחר שהחייל שלכם יהרוג את האויב בצורה אכזרית למדי (לרוב עם מסור כי למה לא), אחד מהחיילים הנוספים שלכם יקבל נקודת פעולה נוספת.

המערכת הזו הופכת את המשחק למהנה בצורה קיצונית, בעיקר כי זה מאוד מספק לראות את ההריגה האכזרית על האויב שכל הזמן שהיה חי לא הניח לכם לרגע. כמו כן היא מוסיפה צד חדש של תכנון טקטיקה, מה שהופך את המשחק למוצלח אפילו יותר.

מבחינת רמת הקושי המשחק ללא ספק מאתגר, גם ברמות הקושי הבסיסיות שלו, אבל הוא בהחלט מהנה ומספק לשחקנים שלא מכירים את ז'אנר משחקי הטקטיקה ומציע טבילה די מספקת לאלה שחווים את משחקי הטקטיקה בפעם הראשונה. יחד עם זאת, יש מקרים בהם המשחק קל מידי – לצורך העניין במידה וחייל שהוא לא אחת הדמויות הראשיות שלכם ימות, לא יקרה דבר, בעיקר עקב העובדה שגיוס לוחמים חדשים הוא חינמי ולא עולה דבר. כמו כן קרבות הבוס הן בהחלט קרבות גדולים ומרשימים, אך לרוב הם מסתכמים בהתחמקות מהתקפות המוגדרות במפה מראש ואין בהם יותר מידי צדדים של טקטיקה.Gears Tactics 3בנוסף למשימות המשחק הראשית ישנן שלל משימות צד שניתן לשחק בין משימות הסיפור, אך לצערי מדובר במשימות שחובה לעשות (או לפחות את חלקן) על מנת שנוכל להתקדם במשימות הסיפור הראשי. בנוסף לכך כמות משימות הצד גדולה למדי, ועקב העובדה שחובה לבצע אותן על מנת להמשיך בסיפור יכול ליצור בקלות הרגשה של טחינה מיותר שחובה לעשות אפילו שלאו דווקא יש לי רצון לעשות אותו. בסופו של דבר ישנן משימות צד מהנות, אך כאשר מדובר במשימות שחובה לעשות, הדבר מאריך את זמן המשחק בצורה מלאכותית, דבר שלאו דווקא יתקבל אצל שחקנים רבים שרוצים לחוות רק את סיפור המשחק.

בתחום הגרפיקה אין ספק שמדובר באחד ממשחקי האסטרטגיה היותר מרשימים שיצא לי להיתקל בהם. המשחק רץ נהדר על המחשב, והאנימציות שלו איכותיות וטובות. המשחק משלב בתוכו שלל קטעי מעבר איכותיים המשתלבים בצורה טבעית תוך כדי המשחק, דבר שהופך אותו ליפה מאוד ומושך מאוד.Gears Tacticsלסיכום, Gears Tactics הוא משחק אסטרטגיה מצוין, שמעביר את סדרת Gears בצורה טובה למדי. מדובר משחק אסטרטגיה מלוטש ומשובח, שללא ספק יספק את קהל המעריצים הקיים של Gears ואת שחקני הסדרה החדשים.

*עותק לביקורת סופק על ידי חברת Microsoft.

Gears Tactics

ציון סופי - 8

8

מעולה

טקטיקה ומסורים בהחלט הולכים טוב ביחד!

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, בן 21 מהשומרון, טכנאי מחשבים ועורך ראשי בקטגוריית חומרה. גיימר, חובב מחשבים, חומרה, קולנוע וקומיקס.

השאר\י תגובה