סיפור רפאים יפני – ביקורת למשחק Ghostwire: Tokyo 

מקווה שאתם לא מפחדים בקלות, כי הגיע הזמן ללכת לאיבוד בטוקיו הרדופה של Ghostwire 

ישנם אנשים שרק עכשיו שמעו על המשחק Ghostwire: Tokyo, אבל חלקנו זוכרים שהמשחק המצופה נחשף בפעם הראשונה במהלך E3 עם המפתחת המשעשעת Ikumi Nakamura, שלקראת סוף הפיתוח של המשחק פרשה מהפרויקט בגלל עומס העבודה שנדרש ממנה. הודעה זו די פגעה ביציאה של המשחק והנמיכה ציפיות עבור הרבה אנשים לגבי המשחק. אז כשחוויתי אותו בפעם הראשונה בביקורת זו, הופתעתי לטובה, בעיקר בתור מעריץ גדול של תרבות יפנית.

הדרך הטובה ביותר לתאר את Ghostwire: Tokyo זה אם מישהו החליט ליצור את Hexen במאה ה-21 בטוקיו ביפן ולעשות את המשחק עולם פתוח.

מדובר בעצם במשחק יריות בגוף ראשון כמו Doom (גם בהפקת Bethesda) שבו אתם נלחמים ברוחות ומטהרים את טוקיו הרדופה. המשחק מתחיל עם רוח של בלש שמחפשת אחר גוף חדש, ומחליטה להשתלט על גופו של אקיטו, בחור צעיר שאחותו מאושפזת בבית החולים, הוא לכאורה מת בתאונת אופנוע במהלך פלישת הרוחות בטוקיו והבלש נכנס לגופו והם מתקשרים אחד עם השני. עם הזמן אנחנו מגלים עוד על הרוח של הבלש, בשם KK, ואת הגורמים מאחורי פלישת הרוחות וסיפורם של אקיטו ואחותו. הסיפור בהתחלה לא נראה מעניין, אבל עם הזמן, הדמויות נהיות יותר מעניינות ומורכבות, והסיפור מראה בצורה מעניינת את המשמעות של מוות עבור אנשים שונים ואיך אנשים מתמודדים בצורה שונה עם צער.

בינתיים כל טוקיו ריקה מבני אדם, כל התושבים איבדו את גופם והרוחות הפולשות מכסות את העיר בערפל קטלני ומנסות לגנוב את נפשותיהם של התושבים. אתם, בתור אקיטו עם הכוחות של KK, יוצאים לחסל את הרוחות הרעות ולאסוף את נשמות התושבים כדי לשחרר ולהחזיר אותן לגוף שלהן מחוץ לבועת הערפל העל-טבעית שנפל על טוקיו.

איך אתם עושים זאת? עם קסמים יפנים כמובן. לאורך כל המשחק רואים את הידיים שלכם והם כלי הנשק שלכם (הקישור ל-Hexen), יש לכם מגוון רחב של מתקפות עם אלמנטים שונים של רוח, אש, מים וכדומה, כל מתקפה גורמת לנזק שונה ושימושית לנטרול רוחות רעות, כמו כן, אתם מאובזרים בחץ וקשת, תגים מחשמלים לשיתוק אויבים ועוד כמה נשקים שיעזרו לכם לחסל כל רוח בדרככם. לכל אחד מהנשקים האלמנטים שלכם יש מד אנרגיה משלו אותו אתם ממלאים על ידי שבירה של חפצים טעונים מיסטית בעולם וישנם חפצים שמכילים כסף, בו תוכלו לקנות עוד חצים, תגים ופריטים, כולל מאכלים מיוחדים לריפוי וחיזוק היכולות שלכם זמנית.

כל אלו, אתם כמובן יכולים למצוא בעולם הפתוח אבל עדיין יש לא מעט חנויות בבעלות של חתולים רוחניים בהן תוכלו לקנות אספקה ואפילו להרחיב את כמות המלאי שלכם וכמות הנשמות שתוכלו לחלץ. איך אתם מחלצים אותם? באמצעות דפי נייר אותם אתם מטעינים בנשמות ואז בכל תא טלפון תוכלו להעביר את הנשמות לאיש הקשר שלכם מחוץ לבועת הערפל.

חילוץ הנשמות, ביחד עם השלמת משימות, מספק לכם נקודות ניסיון, מה שנותן לכם לעלות ברמה, לשפר את הנתונים שלכם וללמוד יכולות משופרות בעץ היכולות, כמו התקפות עוצמתיות יותר או חיסול יעיל יותר של רוחות אחרי שפצעתם אותם מספיק. כמו כן, תמצאו בעולם אביזרים שונים ומקדשים שיחזקו אתכם ואת ההתקפות שלכם, ותלבושות מיוחדות שאפשר להשיג ב-Season Pass משנות את סגנון המשחק והנשקים מעט, אז יש גם פה גיוון נחמד. 

מעבר להתקפות שציינתי, אתם גם יכולים להגן נגד אויבים, הגנה בזמן הנכון תזעזע את האויב, ואפילו תוכלו להתגנב ולבצע גירוש שדים מגניב לאויבים בלי שידעו. גירוש השדים ניתן לביצוע גם אם פצעתם אותם מספיק והוא יספק לכם עוד חיים במקרה ואתם בקרב אינטנסיבי ובלי אוכל.

חייב להגיד, שבתור מעריץ ותיק של Hexen, אני מת על מערכת הקרב, היא כוללת מקבץ רחב של כלי נשק והיא יכולה להיות מאוד מאתגרת, בעיקר בקרבות הבוסים, שממש נהנתי להלחם ברוחות. כמו כן, חלק מהרוחות מאוד מלחיצות ומסוכנות שזה יוצר קרבות מטורפים. יש לא מעט חזרתיות בסוגי האויבים ככה שאם תחקרו את העולם, אתם בטח תלחמו כל הזמן באותם אויבים, אבל יצא לי כל פעם להלחם במקבץ שונה של אויבים במיקומים שונים עם מכשולים שונים שזה לא הרגיש לי כל כך חזרתי, ושלט ה-PlayStation 5 גרם לכל קרב להרגיש אינטנסיבי תודות לטריגרים האדפטיבים של השלט. כל מה שצריך עכשיו זה עדכון ל-VR.

אם כן תחליטו לחקור את טוקיו, תגלו שהיא די ריקה מדברים ולרוב תשוטטו ברחובות שוממים אבל עדיין יש הרבה לחקור. אתם יכולים לטפס על בניינים באמצעות חיסול שדים מעופפים ואז לרחף מבניין לבניין. מספר חדרים ובתים מכילים אביזרים ופרטי אספנות שווים וכל העיר מלאת סגנון ומיקומים מעניינים עם משימות צד מגניבות.

זה עוד שיא במשחק בעיניי מעבר לסגנון, המראה והסיפור, וזה משימות הצד- ברחבי טוקיו תמצאו עשרות נשמות מרחפות שזקוקות לעזרתכם ומבקשות מכם להביא אותם למנוחה, ונראה שהמפתחים ממש אימצו את משימות הצד מכותר Yakuza כי כל משימת צד ייחודית ומאוד מעניינת עם סיפור רקע שמתגלה להיות מורכב, מצמרר או שובר לב, כמו זקנה שהנכדה שלה נחטפה על ידי בעל בית כי חשב שתרוויח לו כסף או איש עסקים שמאמין שבובה רדופה הובילה למותו אבל מגלה שהרוח של אחותו הקטנה ניסתה להציל אותו. כל משימה ייחודית ורציתי להמשיך לראות עוד מה העיר יכולה להציע. יש אפילו משימה לחיפוש דביבונים שמחופשים לפריטים שונים, מה שמאוד הזכיר לי את הסרט "מלחמת הדביבונים" של Studio Ghibli בנטפליקס.

מעבר למשימות הצד ופריטי האספנות והרישומים המעניינים שנותנים מבט עמוק יותר למה שקרה לפני פלישת הרוחות ונותנים קצת פירוט על הרוחניות בתרבות היפנית, אתם גם יכולים לטהר שערים על מנת לפתוח עוד מהמפה, אחרי קרבות קשים בכל שער ותוכלו לטהר עצים אפלים בכל העיר כדי לשחרר עוד נשמות ולפתוח עוד דרכים, ואתם עושים זאת באמצעות זיהוי נקודת התורפה של העץ עם יכולת החישה שלכם שנותנת לכם לזהות פריטים בסביבה ואויבים.

וכמו שאמרתי, האויבים והסביבה באמת מעוצבים נהדר עם הרבה אלמנטים מצמררים שלקוחים מהיסטוריה ארוכה של סיפורי רפאים יפנים, גם עתיקים וגם מודרניים, ובכללי המשחק נראה נהדר על ה-PlayStation 5 עם אפקטי תאורה נהדרים, אנימציות חלקות וטקסטורות חדשות ומציאותיות.

פס הקול של המשחק אולי די מינימליסטי, בעיקר כדי ליצור אווירה מצמררת אבל עיצוב הסאונד של המשחק ממש מעולה וישנם דיבובים נהדרים, ביניהם קולו של KK שזיהיתי בקלות כקאזוהיקו אינו, קולו של האטאקה קאקאשי מ-Naruto, אז אם רציתם לגרש שדים בקרבות אפים בשחזור ריאליסטי של טוקיו עם קולו של קאקאשי באוזן שלכם, קיבלתם.

סיכום 

Ghostwire: Tokyo ככל הנראה הולך לעוף מתחת לרדאר של הרבה אנשים ובזמן שאני מבין אם לא תתחברו לעולם, הסיפור והקרבות החזרתיים, אני אישית מכור למשחק.

מדובר במשחק יפיפה לעין עם סאונד ודיבוב מעולים ביחד עם מערכת קרב מאתגרת ומהנה. כל זה עם סיפור מלא רגש, משימות צד וסביבה מעניינים בלב העולם הרוחני והמודרני של יפן הרדופה.

המשחק סוקר על ה-PlayStation 5, והוא זמין גם למחשב האישי.

Ghostwire: Tokyo

ציון סופי - 9

9

מעולה

למרות טיפה חזרתיות ועולם ריק, מדובר במשחק מצמרר מלא ברגש, היסטוריה ויופי.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה