A Whole New World – ביקורת למשחק GreedFall

סטודיו Spiders מביא לנו את משחק התפקידים GreedFall, בואו נצא לגלות עולם חדש

עד כה קיבלנו מסטודיו Spiders מספר משחקי תפקידים שלא זכו לאהדת המבקרים או הציבור, כמו The Technomancer ו-Bound By Flame, אבל 24 המפתחים של החברה הראו עם כל משחק חדש שהם ממשיכים להשתפר עוד ועוד. כעת הם הביאו לנו את משחק התפקידים GreedFall, האם מדובר במשחק כושל נוסף או שהצוות הקטן הצליח להביא משהו גדול? המשיכו לקרוא וגלו.

הסיפור

המשחק מתחיל עם עיצוב הדמות שלכם, גבר או אישה, עם מספר אפשרויות לעיצוב הפנים. אתם האחיינים של נסיך הממלכה, שנשלח להיות מושל המושבה החדשה של הממלכה בארץ מיסתורית שהתגלתה לאחרונה על ידי כל הממלכות ומכילה קסם ומפלצות. אתם מלווים את הנסיך לארץ החדשה הזו בזמן שאתם בוחרים את השקפת עולמכם לפי בחירותיכם במשחק- האם אתם בעד הממלכות שבאו לכבוש ולהתיישב בארץ החדשה הזו או שאתם לצידם של השבטים המקומיים שמנסים לשרוד ולהתמודד עם הפולשים החדשים? כל משימה וכל פעולה שלכם תגדיר עבורכם את הקשר שלכם לכל קבוצה והלוחמים שמלווים אתכם. במרכז כל אירועים אלו, אתם מנסים לחפש תרופה למגפה שנפלה על העולם ופגעה בכם ובבני משפחתכם.

סיפור המשחק לא מורכב יותר מדי וזה הסיפור של הכובשים והילידים שראינו אלפי פעם בסרטים כמו “פוקהונטס” ו”אווטאר”, אבל לפחות הדמויות והדברים שאתם עושים בעולם מעניינים מספיק בשביל להניע את העלילה הזו, ויש לעלילה הרבה היסטוריה ורקע מעניינים שמתרכזים בכובשים מן העבר וציביליזציות עתיקות.

עולם המשחק

עולם המשחק הוא מסיבי ומגוון, אתם תמצאו את עצמכם נעים בין שטחים גדולים מאוד שכוללים יערות, כפרים, הרים ונהרות. הערים עצמן של המשחק מאוד מגוונות במבנה שלהן והן שוקקות חיים מתושבים ומשימות עבורכם להשלים.

המשימות זה החלק הטוב ביותר של המשחק, כמו במשחקי התפקידים הטובים ביותר- אתם פוגשים כל מיני דמויות צבעוניות ומוזרות שנותנות לכם משימות ובקשות שיקדמו את היחסים שלכם עם הקבוצות להן הן שייכות ויזכו אתכם בפרסים מיוחדים.

הדבר שהכי אהבתי במשימות של המשחק זה חופש הבחירה, כל משימה כוללת מספר אפשרויות לפתור אותה, אתם יכולים לקבל משימה שדורשת מכם להשיג משהו בשביל ברמן כדי שיעזור לכם למצוא אדם נעדר, אבל במקום זה אתם יכולים ללכת לחפש אותו בעצמכם. כל משימה ניתנת לפתרון בדרך אחת או אחרת, תלוי ביכולות שלכם, הבחירה שלכם והגישה שבה אתם משחקים וזה גורם לעולם של המשחק להרגיש מאוד חי ומעודד לנסות ריצות משחקיות שונות.

הקרב והמשחקיות

הקרב והמשחקיות של GreedFall הם די בסיסיים. בתחילת המשחק אתם בוחרים אחת משלושה אפשרויות דמות- כוח, טקטיקה או קסם. סוג הלוחם שלכם לא קובע את הדמות שלכם עד סוף המשחק אבל זה כן מגדיר את היכולות הראשוניות שלה בתחילת המשחק. יכולות הכוח נותנות לכם יכולת סיבולת גבוהה יותר והדמות שלכם יכולה להשתמש בנשק ענק בשני הידיים או באלה ביד אחת, יכולות הטקטיקה מאפשרות שימוש באקדח וחרב עם האפשרות להניח מלכודות, ויכולות הקסם נותנות לכם את האפשרות להקפיא את האויבים שלכם במקום ולירות טילי קסם. המשחק מאפשר לכם לבחור יכולות שונות ולשלב, מה שנותן לכם ליצור לוחם ייחודי משלכם- אני למשל התרכזתי בעיקר ביכולות הטקטיות אבל האפשרות לעצור את האויב במקום מאוד שימושית אז השקעתי גם בענף יכולת זו.

יש לכם אפשרות אחרי מספר פעמים שעליתם בדרגה לשפר את היכולות הפיזיות שלכם כמו בריאות, אנרגיה, כוח ואנרגיית קסם, ואחרי עוד רמה או שתיים אתם יכולים ללמוד יכולות חדשות שמאפשרות לכם להתמודד עם העולם הפתוח כמו האפשרות לזהות משאבים מיוחדים בשטח, שיפור הכריזמה על מנת לשכנע סוחרים ודמויות בסיפור, ללמוד כימיה שתאפשר לפוצץ קירות בניין ויכולת לפרוץ מנעולים (יכולת מאוד שימושית שהייתי ממליץ ללמוד בהתחלת המשחק).

אתם כמובן כמו בכל משחק תפקידים יכולים לרכוש ולמצוא כלי נשק שונים, תלבושות, שיקויים ומרכיבים לתמיסות שונות שישפרו לכם את נתוני הדמות אבל הם גם נותנים לכם אפשרות להתגבר על משימות של המשחק, כמו שציינתי קודם.

אבל בסופו של דבר, אחרי שהשגנו את כל סוגי הפריטים והנשקים צריך להכנס לקרב והקרב של GreedFall הוא נחמד. אתם והחבורה שלכם נלחמים במפלצות שונות עם מכה קלה, מיוחד, בעיטה, בלימה והתחמקות, השליטה טיפה נוקשת (בגלל האנימציה) אבל מכניקות הקרב הן די בסיסיות ויש לכם אפשרות בדומה למשחקי Dragon Age את האפשרות לעצור את הזמן ולבחור את הפעולה הבאה שלכם.

המשחקיות והקרב של Greefall עושים את העבודה במשחק התפקידים הזה ולדעתי הם מספיק כייפים וכוללים מספיק אפשרויות כדי לא לשעמם אף אחד. רק חבל שמקבץ המפלצות יכול היה להיות טיפה יותר מגוון.

הגרפיקה

הגרפיקה היא ככל הנראה הסמן הבולט ביותר לתקציב המשחק וגודל צוות המפתחים.

זה לא שהגרפיקה של Greenfall היא מזעזעת, ישנם הרבה רגעים מאוד יפים ומאוד מרשימים כמו עיר הנמל בתחילת המשחק וחלק מאזורי הטבע שלו, אבל האפקטים (כמו הצללה), הפיזיקה, האנימציה והטקסטורות נראים די זולים וחלשים.

מה שכן אני מחויב לציין שגם עם זאת, המשחק עדיין לא נורא לצפייה ושחקנים שיבואו למשחק עם הידיעה למה לצפות, לא יתאכזבו מהגרפיקה ואפילו יתעלמו מחוסר האיכות שלה בגלל שמדובר עדיין במשחק תפקידים בעל משחקיות טובה ועולם מעניין. בנוסף, כל הכבוד למפתחים שהצליחו לגרום למעבר בין אזורים מסוימים במשחק להרגיש מאוד טבעיים בלי שנמצא את עצמנו מסתכלים על מסך טעינה חצי מהזמן.

הסאונד

סאונד המשחק גם משקף לצערי הרב את תקציבו. המוזיקה לרוב היא די שכיחה ואפילו הרבה פעמים איננה קיימת, ולמרות שרוב המדובבים עושים עבודה די טובה עם הדיאלוגים שלהם, לעיתים הדיבוב בדמויות מסוימות נשמע די נוקשה. מה שכן המדובבים הראשיים עושים עבודה טובה ועדיין נתקלתי במספר דיבובים ממש טובים שהביאו הרבה רגש לסיפור.

2 הבעיות הנגלות ביותר לעין ולאוזן מבחינת הסאונד הן הבעיה של התאמת השפתיים של הדמויות והקולות החוזרים. כאשר תדברו עם עוברי אורח, אתם תשימו לב שאלו לרוב אותם 4-6 קולות שמדובבים אותם והם לרוב יחזרו על אותם הדברים שכולם אומרים “שלום הוד מלכותך”, “אני כל כך עייף” וכדומה, ובזמן שהם אומרים את משפטים אלו השפתיים שלהם לא זזות בהתאם, משהו שלצערי גם קורה בדמויות המרכזיות שאתם מנהלים איתם דיאלוגים מלאים על הסיפור, השפתיים זזות ולא תואמות את הדיאלוג.

משהו שגם אפשר לדעתי להתעלם ממנו אם מתרכזים בטקסט עצמו של המשחק מאשר בשיחה שמוצגת על המסך אבל כמו שציינתי, זה אחד הדברים שאפשר לצפות מסטודיו קטן.

סיכום

למרות שסטודיו Spiders עדיין די קטן ודל תקציב, הצוות התעלה על עצמו עם GreedFall.

זה נכון שהסאונד והגרפיקה עדיין לא באותה רמה כמו משחקי תפקידים אחרים גדולים יותר, אבל עולם המשחק, המשחקיות והעלילה מספקים חווית משחק נהדרת שמעריצים של הז’אנר ייהנו ממנה. בנוסף, זה משחק שמשלים את החסר שהשאירו משחקי Dragon Age בספריית המשחקים שלנו.

GreedFall

הסיפור - 7.5
העולם - 9
המשחקיות - 8.5
הגרפיקה - 8
הסאונד - 7

8

טוב

GreedFall מספק לנו משחק תפקידים טוב בז'אנר שמרגיש מאוד ריק בשנים האחרונות.

User Rating: 0.4 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה