GTA V – הפשע המושלם – סיקור + הגרלה מתנת הד ארצי !!

GTA

קיימים בעולם 2 סוגים של פשעים מושלמים, הראשון – זה שלא נתפסים בו לעולם, והשני – זה המשחק הזה. כש-Rockstar games ניגשו ליצירת בכותר הבא בסדרה המצליחה הם ידעו שיש להם משימה מאוד לא פשוטה, במיוחד עם כל המתחרים שם בחוץ: בהם Saint Row המצחיק, Watch dogs המותח (בערך), Skyrim העצום, Far Cry האלים Assassin's creed ההיסטורי ועוד, ולכולם יש 2 דברים משותפים – גרפיקה מפוצצת ועולם פתוח וענק שמציע ים של דברים! וכאן נשאלת השאלה, מה שונה ב-GTA V שיצא 5 שנים אחרי קודמו ויכול להאפיל עליהם? מה מיוחד במשחק שמחזיק בשיא עולמי בתור המשחק היקר ביותר לפיתוח? אז אחרי ששיחקתי בו ב-Xbox360 כבר הייתה לי תשובה ואחרי הגרסה המחודשת שלו ב-PS4 יש לי תשובה נוספת – הכל!

****** המון תודה להד ארצי על סיפוק המשחק והעותקים להגרלה למטה ******

שכב על הספה ותספר לי… – הסיפור והעלילה

העלילה שלנו מתחילה בשוד גדול בו אנחנו לומדים להכיר את משחקיות החדשה ולהבין פחות או יותר מה מצפה לנו, אנחנו מכירים 2 מתוך הדמויות אותן נשחק – מייקל וטרבור, והכל תוך כדי ברדק מושלם של פיצוצים, מרדף, שוטרים ו…הרוגים.

9 שנים אח"כ אנחנו בלוס סאנטוס עם מייקל, סוג של מאפיונר שמזכיר את טוני סופרנו בגרסה רזה, משוחח עם הפסיכולוג שלו על עברו הבעייתי (אמרתי כבר טוני סופרנו?), לאחר השיחה שמהווה חלק מסרטון הפתיחה אנחנו מכירים את הדמות ה-3 איתה נעשה נזק, את פרנקלין. בכוונה אני מדלג על פרטים כדי לא להרוס את ההפתעה.

נדלג על כל הנושא הזה של "מה קורה במשימה הראשונה" ונדבר על מה קורה תכל'ס, העלילה שנבנתה ממש כמו סרט פשע\אקשן\קומי שמה אותנו בנעלי 3 הדמויות הראשיות:

מייקל – מאפיונר שהעבר רודף אחריו (יותר ממה שמבינים) הנמצא בתוכנית להגנת עדים, תוך נסיונו לשמור על שלמות המשפחה הלא ממש מתפקדת.

פרנקלין – בחור אפרו אמריקני מהגטו של לוס סאנטוס שרוצה להביא את המכה ולחיות חיים של אזרח שומר חוק ולגיטימי, כמובן שעם החברים שסובבים אותו זה לא ממש הולך.

טרבור – דפוק. זה במילה אחת. בכמה מילים – יליד קנדה אבל מתכחש לזה לחלוטין ואף מתעצבן כששואלים אותו, נפל קורס טיס ושודד פסיכופט ששיתף פעולה עם מייקל וכיום מנסה להקים סוג של חברה באזורים היותר מזכירים את הרקע לסדרה האני בו-בו.

אז אחרי שהשוד בהתחלה לא הלך כמו שציפו ומייקל כביכול מת, מגלה טרבור כמה שנים אח"כ את האמת והוא יוצא לכעוס על מייקל ולהגיד לו מה הוא חושב, זאת ביחד עם אלה ורובה. בתוך כל זה מייקל שלא יודע שטרבור יודע, מנסה לשמור על שלמות המשפחה שלו שרק מדרדרת, החל מבגידה עם המורה ליוגה, דרך סרט פורנו לחובבים ועד ניסיון להיות הארד קור גנגסטה שהולך לעזאזל יחד עם התמודדות עם מגוון משימות שסוכני ה- FBI מפילים עליו. אל תוך העיסה זאת נוסיף גם את פרנקלין, נהג משובח שרוצה לצאת מעולם הפשע אבל לא ממש מליח כי החברים המיוחדים שלו לא ממש נותנים לו, עד שהוא עובד בעבודה "יחסית" מכובדת הוא איך שהוא מסתבך הודות ללאמר דיוויס, החבר הכי טוב שלו. בשלב מסוים שלושת הדמויות מתאחדות לכמה משימות שוד מדהימות, שם אנחנו מתכננים את דרך הפעולה, מה עושים ואיך זה יבוצע, כל פרמטר חשוב ואפילו משפיע על המשך הסיפור.

שורה תחתונה – עלילת המשחק היא ממש רכבת הרים של סיטואציות ומצבים שמשאירים את השחקן על קצה הספה, עם ג'ויסטיק שנמחץ תחת הידיים וריכוז מופלא שמעביר שעות על גבי שעות מבלי שנעשה כלום, רק בגלל שזה כיף לא נורמלי.

ציון – 10

GTA 1

אתה חושב שזה משחק מז**ן??? – משחקיות

יש פתגם עתיק שאומר "לא מחליפים סוס מנצח" וזה נכון מאוד לגבי המשחק עצמו, השליטה נשארה פחות או יותר אותו הדבר גם עם הדמויות עצמן וגם בנהיגה בנוסף, קל ופשוט ללמוד את המהלכים, את הכפתורים, את הקיצורים ואת ההחלפה בין הדמויות. אבל אנחנו קופצים מהר מדי, בואו נפרק את זה לגורמים כמו שאנחנו אוהבים.

הדמויות – השליטה בדמויות קלה, זורמת ואפילו אינטואיטיבית, לא צריך להסתבך יותר מדי עם הכפתורים עד שקולטים איך זזים. מקודם ציינתי שאנו משחקים עם לא אחת אלא 3 דמויות, עכשיו נשאלת השאלה איך? שאלה טובה. בחלק מהמקרים אתם תוקפצו אוטומטית בין דמות לדמות אבל בשאר הזמן – אתם תחליטו עם מי לשחק ועם מי לזרוע הרס (טרבור?), בנגיעת כפתור אחת וסיבוב עדין של הג'ויסטיק אתם כבר לא מייק אלא פרנקלין או טרבור עם שוט-גאן ביד. אחד הדברים המגניבים כשקופצים מדמות לדמות זה שאתם נכנסים בדיוק לאיזה קטע מהחיים שלהם, כאילו הכל המשיך מסביב בזמן שאתם הברחתם מכונית או הורדתם קבוצה שלמה של היפסטרים שהפריעה לכם.

רכבים – השליטה ברכב לא מסובכת מדי, נכון, יש משחקים עם רכבים שמאוד קל לשלוט ברכב ולרגע אתם מרגישים שומאכר (לפני התאונה), אבל פה יש יותר ריאליזם והשליטה על הרכב נרכשת ובשלב מסוים מרגישים שזה בא בטבעיות. עד שנכנסים במשאית.

מבט ראשון – בגרסה המחודשת הכניסו פיצ'ר אדיר – לעבור למבט ראשון. תחשבו על זה, כמה פעמים שיחקתם Far Cry ואמרתם "איזה מגניב אם זה יהיה בעיר" או שהסתובבתם ברחובות איזו עיר באיזה משחק והזזתם את המצלמה עד שהיא הגיעה כמעט למצב של מבט ראשון, אז ב-GTA V יש לכם את זה עד הסוף, לוחצים על כפתור והכל עובר אל העיניים של הדמות, הגאונות בכל הקטע זה שהפרספקטיבה שלכם הופכת לסופר ריאליסטית, אם אתם מסתכלים למטה אתם רואים את הגוף, את הרגליים ובעצם – הכל, דבר שנראה טריוויאלי מאוד מוסיף. כמה פעמים ראיתם ממים שצוחקים על הקטע הזה של מבט ראשון?מלא, ופה זה בוצע כהלכה. עכשיו בואו נגיד שהחלטתם שאת כל המשחק אתם עושים ממבט ראשון אבל נהיגה – עדיף ממבט שלישי, אחרי כמה פעמים המשחק לומד לבד את ההעדפות ואם רוצים אפשר כבר מההתחלה להגדיר את סגנונות המבט בכל מיני סיטואציות.

המשימות – המשחק מציע מגוון עצום של משימות כך שאף פעם לא משעמם וכל זה מתרחש בין קטע לקטע בסיפור העלילה. בין מגוון המשימות המוצע ניתן ליהנות ממרוצי מכוניות, אופנועים אופנועי ים, אופניים ומטוסים. יש גם משימות שוד, להרוג כמה שיותר אנשים בזמן נתון (חינוכי), מטווחים, טריאטלון, מרדפים, עצירת גנבים, שדידת רכבי ברינקס, משימות אקסטרים סטייל קפיצה מבניין וצניחה וכל זה רק על הקצה של הג'ויסטיק.

כמו שאמרתי וכמו שאתם יודעים זה משחק עולם פתוח כך שאין גבול לדברים שתפגשו ו\או תעשו בין אם זה משימות ספורט או שאר פעילויות ושם תתבקשו לרכב על אופניים, לנווט סירות או אופנועי מים ועוד שלל דברים שאפשר לחטוף, להניע ואז לפוצץ על איזה קיר.

השליטה על דברים במשחק בין אם אלו רכבים, דמויות או נשקים – קלה במיוחד ולא מהווה יותר מדי אתגר, בקיצור – אחלה בחלה.

ציון – 10

GTA 2

והשיר הבא מוקדש לכם – סאונד

כבר אמרתי לא פעם, סאונד ומוזיקה הם אחד הדברים החשובים במשחק, הם מובילים את הסצנה, סוחפים רגשית ולוקחים אתכם יד ביד אל הקטע הבא, במשחקי עולם פתוח עם רכבים על אחת כמה וכמה. בלא מעט משחקים ששיחקתי היצע השירים היה חביב ולא יותר, 5-6 תחנות רדיו ובכל אחת כ-10 שירים, ב-GTA V הם מאוווד אוהבים להשקיע במוזיקה ושאר הדברים מסביב ולהנאתכם ממתינים 241 שירים ב-15 תחנות רדיו עם סגנונות שונים לחלוטין! וזה לא כולל 2 תחנות של דיבורים וכמות מטורפת של פרסומות מצחיקות והזויות שגרמו לי לא פעם לעשות תאונה כי נקרעתי מצחוק. בגרסה המחודשת נוספו עוד שירים כי החברים ב-Rockstar Games הרגישו שצריך עוד. טריוויה – בהתחלה הם תיכננו שיהיו 900 שירים אבל ירדו מזה מהר.

השירים שמתנגנים להם ברדיו עוטפים את כל הסגנונות החל ממוזיקה שחורה, ראפ לטיני, סלסה, מד"ב וקאנטרי דרך קלאסי, רוק קלאסי ורוק כבד ועד פופ, מוזיקת עולם וכמו שאמרתי תוכניות דיבור סטייל רזי ברקאי, כמובן שהתכנים מצחיקים עד דמעות ומלאי גסויות ושטויות.

הדיבוב שבמשחק עשוי בצורה מקצועית ומאוד משכנעת, בין אם אלו הדמויות הראשיות או המשנה או סתם כאלה, האינטרקציה והשיחה זורמים בטבעיות ובלי הרגשה שיש כאן שילובי טקסט רנדומלים.

המדובבים הראשים שכמו שאמרתי, עשה יופי של עבודה והם שון פונטנו בתור פרנקלין, נד לוק בתור מייקל וסטיבן אוג בתור טרבור , שלא רק השאיל את הקול שלו אלא גם את פניו.

ציון סופי – 10

GTA 3

עד שתראה את הלבן בעיניים – גרפיקה

הגענו אל גולת הכותרת, שימו בצד את כל מה שיש במשחק הזה ותתמקדו בדבר הכי גדול, הכי יפה והכי מושקע – במסביב, כי זה מה ש-Rockstar עשו, הם השקיעו בכל פרט ופרט בכדי ליצור סביבת משחק המדמה באופן מושלם עיר חיה, בועטת, בעלת מגוון עצום של אזורים שונים והכי ריאליסטית שאפשר. כמה ראליסטית? הם ירדו לפרטים הכי קטנים שאנחנו בדרך כלל לא רואים או לא מתייחסים כי אנחנו עמוק במשחק, בין אם אלו שיחים וצמחים שזזים עם הרוח, הרעשים הקטנים שרכב במציאות משמיע כמו הצפצוף של "האור דולק והדלת פתוחה" או גובה הרטיבות של הבגדים תואם לעד איפה הייתם במים.

תכל'ס החלק העיקרי במשחק זה איך עוברים ממקום למקום, לא משנה אם זה בכל מיני מכוניות שונות ומשונות או במשהו אחר כמו מטוסים, אופנועים, אופניים, אופנוע ים, סירת מרוץ, סירה פשוטה, עגלה, עגלת גולף, רכבים צבאיים כמו טנק או טוסטר משולשים, העיקר שהנסיעה תהיה יפה, חיה, שמרגישים את המהירות ואת הנוף העירוני של לוס סאנטוס שהופך לאזור כפרי וההפך. אחרי הכל – העיר עוצבה בהשראת לוס אנג'לס ואפילו קיימים לא מעט לוקיישנים שהם העתק של הדבר האמיתי. קחו מילה ממני, בכל פעם שאתם מגיעים ללוקיישן מפורסם (ואם אתם לא מוצאים, יש אוטובוס תיירים שעוצר בכל מקום + הסבר הומוריסטי ו\או הזוי), תעצרו לרגע, תבחנו מקרוב את כל מה שהולך שם כי יש המון מה לראות, הכל מעוצב מדהים ונותן תחושה של מציאות שנייה או מדומה. עד רמת הפרטים כבר אמרתי?

גם בדמויות המשנה ובאלה שמסביב השקיעו לא פחות – שפת גוף, הבעות פנים, תגובה אל הדמות שלכם ואל שאר הדמויות מסביב ועוד אלף ואחד דברים.

לא משנה איך ולאן תביטו, הגרפיקה המוצעת במשחק הזה שווה כל סנט שהושקע בו ואפילו יותר, אם לא היה צריך להזיז את הדמות והכל היה קורה באופן אוטומטי – אז היה לנו סרט מדהים מול העיניים.

ציון סופי – 10

GTA 4

קח שמאלה ועוד שמאלה ואז תשאל – עוד קצת מסביב

בגרסה המחודשת מקבלים את כל התוספים שהוצעו להורדה, שזה לא מעט אקסטרה משימות, וגם משחק האונליין עבר שדרוג והמערכת כבר לא עילגת כמו שהייתה, אולי קצת, אבל הרבה יותר זורמת וכיף לשחק עם חברים עד שדורסים אותם כי הם חייבים לכם 10 שקל מהפיצה של דוד (אל תשאלו, הגיע לו…). האונליין מציע לא מעט משימות לצד תחרויות וסתם לחפש ולצוד שחקנים אחרים, ובמידה שהרכבתם צוות שאפשר לסמוך עליו אתם יכולים להיות בלתי מנוצחים.

 

תעצור בצד – מילים לסיכום

המשחק מציע עולם שלם של דברים מעניינים, הוא יפה, מושך, מלהיב, לא משעמם ותמיד תמיד יש מה לעשות. גם אם סיימתם את המשחק אתם עדיין תהנו לגנוב רכב ולצאת לסיבוב בעיר, סתם ככה.

 

ב-3 מילים: שווה כל שקל

ציון סופי -10

 

לסיום ההגרלה שלה כולם חיכו!!!

הגרלה על X1 עותק של המשחק ל-PS4 ועל X1 עותק של המשחק ל-Xbox One ועל X4 חולצות של המשחק

סרטון ההגרלה

כל שעליכם לעשות זה לעקוב אחר ההוראות בגאדג'ט ההגרלה למטה:

a Rafflecopter giveaway

 

שימו לב !!! חובה לשתף ולהגיב בפוסט המיועד בפייסבוק שלנו, מי שלא ישתף לא יחשב בהגרלה.

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 30 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה. לייצירת קשר- [email protected]

השאר\י תגובה