עולם חדש – סיקור המשחק Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn הוא משחק מופלא

פעם בכמה זמן יוצא לי לשחק במשחק כל כך טוב שאני פשוט לא יכול להפסיק לחשוב עליו. לשבת בלימודים, לשבת בבית או לשבת עם חברים ולהמשיך ולחשוב על כמה המשחק הוא יצירת מופת. לחשוב על העולם המרשים, על העלילה המותחת, על הגרפיקה היפהפיה או על מערכת הלחימה הכל כך מהנה. מאז שסיימתי את Uncharted 4 עדיין לא מצאתי משחק עם חוויה שיכולה להשתוות לו, או אפילו להתעלות עליו. ואז הגיע Horizon Zero Dawn.

Horizon Zero Dawn הוא משחק עולם פתוח מגוף שלישי שפותח על ידי חברת Guerrilla Games ההולנדית, והופץ על ידי Sony כמשחק בלעדי לקונסולת ה-PlayStation 4. המשחק התחיל את פיתוחו בשנת 2011 ותואר כמשחק הבנוי על "ניסוי וטעייה", שבו השחקן לומד בעצמו כיצד לשחק ואיך להשתפר. המשחק תואר גם על ידי מתיאס דה יונגה, במאי המשחק, כרעיון "הכי מסוכן" שניסה ליצור. אבל מי אמר שסיכונים זה דבר רע?

עלילת המשחק

המשחק מתרחש בעולם פוסט-אפוקליפטי שבו האנושות התפתחה לרמות מתקדמות ביותר, עם טכנולוגיה רובוטית ומכשירים שמסוגלים לשדר הולוגרמות ומידע למי שמחזיק אותם. מסיבה לא ברורה, האנושות המתקדמת קרסה והרובוטים המפלצתיים השתלטו על העולם וגרמו לאנשים ששרדו לחזור לצורת התיישבות עתיקה של שבטים. ועכשיו, כשהאנשים חיים בשבטים השקטים ומסביבם מהלכים הרובוטים הענקיים (אותם האנשים צדים מפעם לפעם), משהו השתנה. רובוטים מסוימים הפכו לאלימים ואגרסיבים והתחילו לתקוף את השבטים המבודדים, ומי שצריכה לפתור את הבעיה זו אלוי, הדמות הראשית במשחק.

Horizon Zero Dawn

אלוי היא נערה צעירה שנולדה לאם לא ידועה והפכה לאחת מ"המנודים", אנשים שהחברה השבטית דחתה אותם, ועכשיו הם חיים בודדים בטבע. את אלוי מגדל רוסט, גבר גדול וחזק שנענש והפך ל"מנודה" לכל חייו, והוא זה שלימד את אלוי כיצד להילחם, לצוד ולשרוד. בתחילת המשחק אלוי רוצה לגלות מי האמא האמיתית שלה, ויוצאת במסע מפרך לעבר תחרות קשה ומאתגרת שהזוכה במקום הראשון מקבל את הזכות לבקש כל דבר שירצה מ"האמהות" (המנהיגות הדתית של השבט). ומה אלוי רוצה לבקש? שיספרו לה מי האמא שלה.

התחרות מובילה את אלוי להבנה שגם "האמהות" לא יודעים מי אמא שלה. אלוי נמצאה בתור תינוקת ליד דלת פלדה ענקית, דלת שאליה מתפללות "האמהות" כאילו הייתה אל של ממש. למעשה, הדלת הזו (ומבנים רבים אחרים במשחק) היא זכר לתקופה העתיקה שלפני קריסת האנושות. תקופה שממנה מפחדים תושבי השבטים, ולא מתקרבים למקומות או חפצים שקשורים לתקופה. אחד החפצים האלו, מכשיר קטן שנצמד לאוזן ומעניק לעונד את היכולת להשתמש בידע שנצבר בתקופה "העתיקה" על רובוטים, ציד ולחימה, אותו מצאה אלוי כשהייתה ילדה קטנה.

Horizon Zero Dawn

מרבית עלילת המשחק עוקבת אחרי המסע של אלוי ברחבי עולם המשחק, לאחר שעזבה את האזור המוגן שבו נולדה. העלילה מלאה בדמויות מעניינות שלכל אחת אישיות נפרדת שהושקעה בה מחשבה רבה. התחברתי לדמויות השונות ורציתי לעזור להם כשהייתה להם בעיה, ולהם היה אכפת ממני כשהגעתי לדבר איתם. כל דמות מרגישה אמיתית ותורמת לעלילה בצורה מצוינת. העלילה במשחק ממשיכה להתפתח לכל אורכו, ולא מרגישה כאילו נמתחה באופן מלאכותי על מנת ליצור משחק ארוך יותר. היא תמיד מתקדמת, מציגה דמויות חדשות והתפתחות עצמית של אלוי ושל העולם, מוסיפה מידע חדש ומעניין על העולם הישן ועל קריסתו – ומספקת חוויה סיפורית מדהימה שלא חוויתי כבר זמן רב.

משחקיות

כשראיתי לראשונה את הטריילרים ל-Horizon Zero Dawn שהציגו את המשחקיות ואת מערכת הלחימה בעיקר – הייתי בטוח שאני הולך לסבול ממנה. מערכת לחימה מורכבת, שמלאה בנשקים שונים, טקטיקות, תזמון, דיוק והמון (המון!) גלגולים. הלחימה הייתה נראית לי כמו הלחימה המסובכת של משחקי Dark Souls, שבהם מתים בלי הפסקה ומנסים להילחם שוב ושוב. אך למרבה ההפתעה, מערכת הלחימה במשחק אמנם מסובכת מאוד, אבל היא לא יותר מאתגר מהנה שמשאיר אתכם ערניים ובאקסטזה לא ברורה.

Horizon Zero Dawn

במשחק אנחנו נלחמים בעזרת חץ וקשת בעיקר, בנוסף לנשקים כמו מיניגאן או מלכודות שאנחנו יכולים להניח. כל אויב במשחק (הרובוטים, לא האנשים) הוא שונה לחלוטין ובעל חולשות וחוזקות אחרות. לדוגמה, השומרים הם רובוטים חלשים עם עין אחת גדולה במקום ראש. וכמו שהשם מסגיר – הם שומרים. הם מסתכלים לכל הכיוונים, ואם הם קולטים מישהו, הם משמיעים קול חזק שמושך רובוטים אחרים. ומה הטקטיקה בשביל לנצח אותם? לירות להם בעין ולהפיל אותם בפעם אחת. דוגמה אחרת הם הגרייזרים, רובוטים שנראים כמו בת יענה עם מיכלי דלק על הגב – שיריית חץ דלוק תפוצץ אותם.

הדוגמאות האלו הן הפשוטות ביותר, ולמעשה, כשמצאתי את עצמי נלחם נגד הרובוטים הגדולים ביותר – תכננתי כל מהלך. רישתתי את האזור עם חוטים חשמליים, זרקתי אבנים לכיוונים שונים בשביל לבלבל את הרובוט והאטתי את הזמן בשביל לירות בדיוק לנקודה קטנה מתחת לבטן שמורידה אחוז גדול של חיים. את כל הלחימה הזו אנחנו מבצעים בעזרת המיקוד של אלוי, שמציג לנו את האזורים הפגיעים של הרובוטים ואת איפה שהם נמצאים בכל רגע. מערכת הלחימה כל כך מאתגרת ומהנה שפשוט המשכתי לצוד רובוטים שראיתי, גם אם זה לא תרם לי בכלום.

שאר המשחקיות במשחק, חוץ מהלחימה עצמה, היא בעיקר איסוף משאבים, הסתובבות בעולם העצום ומשימות צדדיות. ברחבי העולם ניתן למצוא אנשים שונים שצריכים עזרה, או חפצים מסתוריים שעושים דברים מסתוריים עוד יותר. אתם יכולים גם להשתתף בתחרויות קליעה למטרה או פשוט להסתובב בשדות עם רובוט-סוס ששייך לכם. המשחקיות ב-Horizon Zero Dawn מגוונת ומאתגרת מאוד, ואפילו לא רגע אחד מצאתי את עצמי משתעמם ממנה או תוהה מה עוד אני יכול לעשות.

גרפיקה

כבר מתמונות הקונספט ומהסרטונים הראשונים של Horizon Zero Dawn, היה ברור שהוא הולך להיראות מצוין. בין אם בגרפיקה המדהימה והמציאותית (רואים נקודות חן בודדות! בודדות!), ובין אם בעיצוב היפהפיה והמקורי של עולם פוסט-אפוקליפטי מלא נופים ואזורים שונים.

Horizon Zero Dawn

מפת המשחק מתפרסת על שטח ענקי ובלתי נגמר של עמקים ירוקים, פסגות הרים מושלגות, מדבריות חומים ושקיעות מדהימות. כל אזור במשחק נראה שונה, והשילוב של כולם יוצר עולם רחב ידיים שמרגיש אמיתי וחי. בכל אזור במשחק נמצאים רובוטים שונים שלכל אחד עיצוב ייחודי ומרשים במיוחד, כמו הטולנק למשל, שנראה כמו דינוזאור עתיק ורובוטי בגובה של בניין – שגורם לכם פשוט לעצור ולהסתכל עליו פוסע באיטיות מפלצתית.

ברחבי אותם האזורים נמצאים שבטים שונים מלאים באנשים שונים. כל איש מעוצב בצורה אחרת וכולם ביחד יוצרים חברה אמיתית שנראית כאילו קיימת כבר מאות שנים. בשיחות עם אנשים, במקרים שתראו אותם מקרוב, תוכלו לשים לב שהגרפיקה כל כך טובה – עד שניתן לראות כל נקודת חן או שיערה בזקן שלהם.

הגרפיקה ב-Horizon Zero Dawn היא הגרפיקה הטובה ביותר שאי פעם ראיתי (וזה על ה-PlayStation 4 הרגיל, על מסך שלא תומך ב-HDR), ובנוסף לעיצוב המיוחד של המשחק, אנחנו מקבלים משחק שנראה מדהים, מרגיש אמיתי ופשוט גורם לכם לעצור ולהסתכל עליו לשניות ארוכות של התרשמות.

Horizon Zero Dawn

השורה התחתונה

Horizon Zero Dawn הוא לא פחות מיצירת מופת. הוא מכיל עלילה מעניינת ומותחת, גרפיקה מרשימה עם עולם עוצר נשימה ומשחקיות מאתגרת ומהנה. אתם תמצאו את עצמכם מסתובבים שעות ארוכות בעולם העצום מבלי להתקדם במשימות הראשיות, ורק ממשיכים לאסוף משאבים ולצוד רובוטים אחד אחרי השני. המשחק הוא חוויה נהדרת שכל שחקן PS4 חייב לחוות, וכל מה שנותר לעשות עכשיו – זה לחכות שיוכרז משחק ההמשך.

Horizon Zero Dawn

עלילה - 9
משחקיות - 9.5
גרפיקה - 10

9.5

יצירת מופת

Horizon Zero Dawn הוא אחד המשחקים הטובים ביותר שיצאו ל-PlayStation 4. עם עולם מדהים, גרפיקה יפהפיה, משחקיות מאתגרת ועלילה מותחת. נראה כי אחד ממשחקי השנה של שנת 2017, הגיע כבר בסוף חודש פברואר.

User Rating: 3.43 ( 6 votes)

אודות שחר פנקס

בן 16, תלמיד לביולוגיה ומדעי המחשב, מתגורר בתל מונד, חובב מושבע של משחקים, קולנוע וכל שטות קטנה שקשורה אליהם.

השאר\י תגובה