מדריך – איך לבחור את המסך המושלם לקונסולה?
בין אם אתם שחקני מחשב או שחקני קונסולה, המסך שבו אתם משתמשים יכול להיות ההבדל הדק בין חיים למוות במהלך משחק מתוח. כדי להוציא את המיטב ממשחקי הקונסולה שלכם, אתם זקוקים למשהו מעבר ל-PlayStation 4 Pro או Xbox One X, אתם זקוקים למסך שמציג אפקטים ויזואלים בצורה הטובה ביותר ללא טשטוש בתמונה, ללא הבהובים, קריעות ותקיעות.

לאחר פרסום הסיקור על מסך המומנטום של פיליפס לאחרונה, הגיעו אלינו המון שאלות של קוראים שלא באמת יודעים איך לבחור מסך נכון לקונסולה שלהם. אתם יודעים שאצלנו אוהבים לעזור לקוראים שלו ולכן התכנסנו כאן היום כדי לעזור לכם לבחור את המסך שיוציא את המיטב מן הקונסולה שלכם כדי שתהיה לכם את חוויית המשחק הטובה ביותר.

גודל תצוגה ורזולוציה
לרוב השחקנים הסוד נמצא בגודל של המסך. מציאת מסך בגודל הנכון, עם הרזולוציה המתאימה ובתקציב המתאים זה הדבר הכי חשוב שיש. אם מדובר במסך קטן בגודל של 28 אינץ', רזולוציה של 1920X1080 תעשה את העבודה. אם התקציב מאפשר זאת, מסך ברזולוציית 4K (פי 4 מ-1920X1080) יספק חוויה הרבה יותר עשירה בכל משחק שתשחקו בו עליו. כמובן שבמידה והתקציב גבוה ביותר אז ניתן גם ללכת על אפשרות של מסך קעור ביחס של 16:9 שלמרות שתופס הרבה יותר מקום בחדר, נותן תחושה ממש מעמיקה במשחק מכיוון שהוא סוג של "מקיף" את שדה הראייה של השחקן.

קרדיט: BenQ

סוג תצוגה
לכל סוג של תצוגה יש יתרונות ויש חסרונות ואנו הולכים לדבר על שלושת הסוגים הנפוצים ביותר שתיתקלו בהם בעת חיפוש מסך חדש לקונסולה שלכם.

תצוגות ׁׁׁׂׂׂTNׁׂ) Twisted Nematic) הן הסוג הזול ביותר מבחינת מחיר. שחקנים אוהבים אותן בגלל זמן התגובה וקצב הרענון המהירים. החיסרון הוא שכאשר מביטים על התצוגה מהצד, שמים לב לשינויים רציניים בצבעים ולכן הדרך הטובה ביותר להשתמש בסוג תצוגה זה היא לשבת ישירות מול המסך בזמן המשחק.

לתצוגות VA) Vertical Alignment) יש יחס ניגודיות גבוה יותר, צבעים חזקים ואת היכולת להציג את הצבע שחור בצורה עמוקה מאוד אבל יש להם חולשה אחת – יש לתצוגות הללו סיכוי שיקרה להן Ghosting, שזה בעצם צריבה של צבעים/הדפסים על המסך. אי לכך ובהתאם לזאת, כאשר בוחרים מסך עם תצוגת VA, צריך לוודא שיש לו יכולות FreeSync כדי שיוכל לחסל את אפקט ה-Ghosting שיכול להיווצר ולהרוס את חוויית המשחק לחלוטין.

לתצוגות IPS) In-Plane Switching) יש את יכולות הצבע הכי מקיפות, ביצועים מעולים ללא אפרוריות וזוויות תצוגה רחבות. החיסרון בתצוגות הללו הוא שהן פשוט לא משתוות לזמן התגובה שתצוגות TN יכולות לספק לשחקן.
כפי שראיתם, לכל סוג תצוגה יש יתרונות וחסרונות ולכן על כל שחקן לעשות את השיקולים שלו בעת חיפוש המסך המתאים עבורו מכיוון שיש שחקנים שיעדיפו מהירות על איכות צבעים ויש כאלו שההפך.

קרדיט: Samsung

זמן תגובה וקצב רענון
אם אתם מחפשים חוויית משחק יותר טובה וחלקה, עדיף למצוא מסך שמצוייד בזמן תגובה וקצב רענון מהירים ביותר. נמדד במילי-שניות, זמן התגובה מסמל את הזמן שפיקסל דורש כדי לשנות את הצבע שלו מגוון אחד של אפור לאחר. זמן תגובה מהיר עוזר נגד הימרחות של תמונות זזות ומספק וידאו ותצוגה חלקים יותר בהרבה.

זמן תגובה של ארבע מילי-שניות הוא מספיק לרוב האנשים אבל כיום ניתן למצוא המון מסכים בעלי זמן תגובה של מילי-שנייה אחת שמשפר את התנועה החלקה של המשחק בהרבה ומעולה למצבי משחק מרובי-משתתפים.

קצב רענון של תצוגה הוא הזמן (לשנייה) שלוקח לו לעדכן תמונות על המסך והוא נמדד בהרצים. לרוב מסכי ה-LCD יש קצב רענון של 60 הרץ וזה אומר שהתצוגה מתרעננת 60 פעמים בשנייה. חשוב לציין שבקצב רענון כזה, תמונות אשר יזוזו במהירות על המסך יהיו מטושטשות או מעורפלות ועל מנת לקבל חוויית משחק טובה יותר, עדיף ללכת על מסך בעל קצב רענון של 100 הרץ ומעלה.

קונסולות משחקים כמו Xbox One ו-PlayStation 4 מגיעו עם קצב רענון של עד 120 הרץ. בחירת מסך עם קצב רענון גבוה יותר תבטיח לכם קצב רענון קבוע ומהיר בזמן כל משחק וחווייה נטולת טשטוש או תקיעות בתזוזה. אני אישית ממליץ על קצב רענון של 144 הרץ (כל עוד התקציב מאפשר) על מנת לספק סיוע מלא בהעלמת טשטוש תמונות ותקיעות במשחקים לא משנה מה תחברו למסך.

ביצועי צבעים
עבור שחקנים שמעריכים מאוד איכות תמונה ותזוזה חלקה, זמן תגובה הוא בעדיפות עליונה. למרות זאת, שחקנים ששמים לב יותר לחוויית משחק מקיפה, עשויים לשים לב יותר ולהעדיף ביצועים בהצגת צבעים על המסך בעדיפות עליונה.

המונח "ביצועי צבעים" מכוון לקשת צבעים רחבה יותר ולהצגה הטובה ביותר של אזורים כהים על המסך (כפי שציינתי לפני כן, תצוגות VA מצטיינות בכך). אם לתצוגה יש קשת צבעים רחבה מאוד, עם כיסוי של לפחות 100% sRGB, היא יכולה להפיק מחדש צבעים עשירים יותר ממה שהקונסולה פולטת.

אם תצוגה מציעה מכלול צבעים רחב של לפחות 90% DCI-P3, משחקים כמו The Last of Us יהיו הרבה יותר מהנים בקטעים הסינמטיים שלהם מבחינה ויזואלית. צבעים "חיים" יספקו לשחקן עולם משחק הרבה יותר מציאותי ובכך יבטיחו כמובן חווייה הרבה יותר מעמיקה ומקיפה למי שנהנה ממשחקים שבכל מקרה מרשימים ויזואלית.

קרדיט: אתר NVIDIA

חיבורים ומעמד
למסך קונסולה איכותי צריכים להיות מספר חיבורי וידאו ואודיו שאני אישית רואה כחובה כדי שתוכלו להוציא את המיטב מן המסך שלכם. דבר ראשון שאני ממליץ עליו הוא לפחות שני חיבורי HDMI כדי שתוכלו לחבר גם יותר מקונסולה אחת וגם סטרימר או מוצר דומה במידה ויש לכם צורך. בנוסף מומלץ על כניסת אודיו ויציאת אודיו, חיבור USB, חיבור DVI על כל צרה שלא תבוא ואם אתם רוצים ללכת על ה"מהדרין", גם חיבור DisplayPort במידה ותצטרכו בעתיד.

בנוסף לכך, זה חשוב מאוד לבחור במסך עם מעמד גמיש כמה שיותר כדי שיוכל לזוז לצדדים, לגובה ובזוויות כדי להתאים את המסך כמה שיותר לצורת הישיבה בזמן המשחק. כמובן שאם אתם מתכננים לתלות את המסך על זרוע לקיר אז הסעיף הזה לא רלוונטי עבורכם אבל כן כדאי להתחשב בו כי אי אפשר לדעת האם בעתיד תרצו להעביר את המסך מיקום. אם אתם מתכננים לרכוש מסך שהמיקום שלו יהיה על שולחן או פפינת משחק, אני ממליץ בעיקר על אחד עם יכולת הטייה של -5 עד 15 מעלות כדי שתוכלו ליהנות ברמה המירבית מנוחות בזמן הישיבה.

המלצה אישית
אם אפשר להמליץ אישית על מסך איכותי לקונסולה, הייתי בהחלט ממליץ על מסך המומנטום של פיליפס. המסך הגיע אליי לסקירה לפני תקופה והרשו לי לומר לכם הוא בהחלט מביא את הקונסולה אל המקסימום שלה. המסך מגיע בגודל של 42/32 אינץ' וכולל את כל סוגי החיבורים הקיימים כמעט, כולל תאורת Amoled, מעמד ניתן לסיבוב מעולה, פאנל MVA, רזולוציית 3840×2160 ויכולות HDR מהמתקדמות שיש היום בעולם. זוהי בהחלט הבחירה שלי בכל מה שנוגע למסך איכותי לקונסולה אך בחירה זו מגיעה עם תג מחיר מומלץ של 4,000 שקלים שזהו השיקול של כל שחקן שלעצמו.

סיכום
אחרי שעברנו על כל המאפיינים החשובים ביותר לבחירת מסך חדש לקונסולה שלכם, תזכרו שכל אחד מאיתנו שם דגש על דברים שונים בחוויית המשחק שלו ולכן בעת בחירת המסך, תחשבו מה הכי חשוב לכם ותראו מה הכי מתאים לכם מבחינת התקציב. מקווים שהצלחנו לעזור ונשמח אם תשתפו אותנו בתגובות בבחירה שלכם!

אודות תומר בראשי

בן 20, נולדתי וגדלתי בירושלים עיר האורות, משחק במחשב ובקונסולות מאז שאני זוכר את עצמי, נהנה לשמוע את כל סוגי המוזיקה, לראות סרטים איכותיים וכמובן לשחק כמה שרק אפשר.

השאר\י תגובה