תאגיד IMAX ברווח שיא של מיליארד דולר

עוד לא אמרו את המילה האחרונה- לאחר דעיכת שוק סרטי התלת מימד, ב-IMAX רושמים רווח של יותר ממיליארד דולר לראשונה מאז כניסת הטכנולוגיה לשוק.

מאז יציאת הסרט “אווטאר” לפני כמעט 10 שנים (מרגישים זקנים כבר?) שהביא לנו את בשורת ה-IMAX, תעשיית הקולנוע בהוליווד הספיקה לעבור הרבה שינויים.
בשנים הראשונות, נראה היה שכל סרט רצה להיות תלת מימדי- למרות שלא צולם באותן המצלמות האיכותיות שיוצרות את האפקט של ה-IMAX, ובעיקר עשו כאב ראש והמאיסו את הטכנולוגיה על חלק לא קטן מקהל הצופים.
ועכשיו, אחרי שכבר זכינו לאולם ScreenX בארץ, לצפייה ב-270 מעלות, גם ה-IMAX עוד לא אמר את מילתו האחרונה.

בשנה האחרונה שוברי קופות רבים צולמו ונערכו על ידי טכנולוגיית ה-IMAX, בינהם “הפנתר השחור” , “שחקן מספר אחת” ו”מלחמת האינסוף”, ובכך הביאו לתאגיד לא מעט רווחים. אם נוסיף לחישוב את “אקווהמן” שיצא לאקרנים וזוכה לביקורות משבחות, וגם הוא מוקרן בטכנולוגיה, נראה כי ה-IMAX פה כדי להישאר.

הסכום של מיליארד דולר הכנסות כולל בתוכו גם סרטים הוליוודים ועוד 100 מיליון דולר הכנסות מסרטים מקומיים ששוחררו בסין, קוריאה, יפן, רוסיה והודו (רווח שיא נוסף שנשבר השנה לחברה).
מנכ”ל תאגיד IMAX ריצ’רד ל’ גלפונד (Richard L. Gelfond) פרסם הודעה ובמסגרתה אמר כי “רווחים אלו של IMAX מצביעים על כך שסרטים שוברי קופות בסביבת הפרימיום זוכים היום לביקוש והצלחה גדולים מאי פעם”, הנה הדירוג הרשמי לשנת 2018, המבוסס על הכנסות תאגיד IMAX ברוטו:

  1. הנוקמים: מלחמת האינסוף (לביקורת)
  2. הפנתר השחור (לביקורת)
  3. עולם היורה: נפילת הממלכה (לביקורת)
  4. משימה בלתי אפשרית: התרסקות (לביקורת)
  5. שחקן מספר אחת
  6. אקווהמן
  7. ונום (לביקורת)
  8. חיות הפלא: הפשעים של גרינדלוולד (לביקורת)
  9. אנטמן והצרעה (לביקורת)
  10. אימה במצולות (לביקורת)

נראה כי למרות המחיר הגבוה יותר לסרטים בפורמט זה ולמרות שישנם חלקים גדולים באוכלוסיה שצפייה בסרט כזה גורמת להם לאי נוחות, הקהל מוכן להשקיע כסף על מנת להנות מן הערך המוסף שמגיע מחווית הצפייה היחודית שמציעים סרטי ה-IMAX השונים.
זאת בנוסף לכך שהטכנולוגיה ממשיכה להשתפר ולהיות נעימה יותר לצפייה, זולה יותר ליצירה עבור ההפקות השונות, וגורמת להרבה פחות כאבי ראש בקרב הצופים- נראה כי כל מי שטענו לכישלונו ייאלצו להודות בטעותם.

יכול להיות שאנחנו עדים למהפכה בתעשיית הקולנוע העולמית- היום כשסרטים משוחררים לצפייה בשירותי ההזרמה השונים, תעשיית הקולנוע מחפשת יותר ויותר דרכים למשוך אליה את הקהל שיכול לצפות בנוחיות הבית שלו במגוון סרטים בלחיצת כפתור- אולי ה-IMAX ומסכי ה-XScreen יהיו הפתרון וימשכו את הקהל לאולמות? ימים יגידו.

אודות צוק עין אלי

חולה הארי פוטר, Assassin's Creed, מתמכר סדרתי לסדרות ושחקן PS4 במעט הזמן והחיים שיש לי. הדדפול הישראלי וכתב קולנוע.

השאר\י תגובה