לגיהנום וחזרה – סיקור הסרט התופת/Inferno

סדרת הספרים המצליחה של דן בראון הידועה, שתורגמה לסרטים חוזרת בפעם inferno10השלישית עם כל מה שאנחנו אוהבים בסרטים עם התופת (או Inferno) – עלילה עם טוויסטים מטורפים, חידות ופאזלים שיגרמו לכם לרוץ לוויקיפדיה, סחטנים באמת טובים ו…נופים קסומים של מקומות ששווה לבקר בהם. השאלה היא – איך היה? האם כל המרכיבים שמבוססים על ספר מעולה מעניקים לנו חוויה של גן עדן או גיהנום?

 

"באמצע מסע החיים התעוררתי ביער אפל ואיבדתי את דרך הישר." (הקומדיה האלוהית מאת דנטה אליגיירי)

בתחילת המאה ה-14, כתב דנטה אליגיירי מפירנצה את הביקורת הכי נוקבת כנגד הכנסייה תחת הסוואה של יצירה ספרותית וקרא לה – הקומדיה האלוהית, יצירה מדהימה שמחולקת לשלושה חלקים- "התופת", "כור המצרף" ו-"גן עדן"- ובה הקורא מצטרף אל דנטה וורג'יל בדרך אל מעמקי הגיהנום ועד לגן העדן בשביל להציל את אהובתו ביאטריס. היצירה הזאת עוררה גלים כמו שאף אחד לא חשב ולא רק שהכנסייה אימצה את היצירה הזאת וביססה את כל מה שאנחנו מכירים על גן עדן וגיהנום על המילים שדנטה כתב אלא המון יוצרים ואמנים הושפעו ממנה כולל בוטיצ'לי, גוסטב דורה ואפילו דן בראון. למה אני מספר לכם את זה? כי בספרו הרביעי בסדרה או הסרט השלישי בסדרה (הם החליטו לדלג על "הסמל האבוד") אנו מצטרפים אל רוברט לנגדון (המשוחק ע"י טום הנקס האגדי) שמתעורר עם אובדן זיכרון וכאב ראש סופר חד בבית חולים בפירנצה לאחר שהזה חיזיון אפוקליפטי נוראי, הוא פוגש שם את ד"ר סיינה ברוקס (המשוחקת ע"י פליסטי ג'ונס ששיחקה ב"תאוריה של הכל" ותככב בסרט "מלחמת הכובים" החדש) שעוזרת לו להבין פחות או יותר מה קורה ואיפה הוא נמצא. לפני שהוא מצליח להתאפס הוא מגלה שמתנקשת רודפת אחריו  וחייו בסכנה, הודות לעזרה ולתושיה של ברוקס הם נמלטים לדירת מסתור ומגלים שמגפה שמאיימת להשמיד את האנושות עומדת להתפרץ אלא אם יעצרו אותה בעזרת רמזים שקשורים לקומדיה האלוהית של דנטה. הזמן קצר, המרדף בשיאו וכל העולם משום מה רודף אחרי שניהם ולרוברט לנגדון אין מושג למה.

maxresdefault-1

אחרי שהבמאי רון הווארד העביר את שני הספרים הקודמים – "מלאכים ושדים" ו-"הקוד של דה וינצ'י" אל מסך הקולנוע בהצלחה יתרה, הוא יוצא לדרך בפעם השלישית עם "התופת", וגם כאו אנו יכולים לראות עד כמה לסרטים המבוססים על הספרים של דן בראון יש מכנה משותף עם התוכנית "משחקי הכס" המבוססת על הספרים של ג'ורג' ר.ר. מרטין, מי שקרא את הספרים יוכל לראות עד כמה נצמדים אל העלילה הכתובה וממחישים בצורה נפלאה ומרהיבה קטעים שאי אפשר לפספס כמו החזיונות. דבר נוסף שקוראי הספר לא יוכלו לפספס זה המון קטעים שהיו מרכזים, חשובים ואקוטיים בסיפור פשוט לא מופיעים בסרט או ששונו לחלוטין, במקום מסוים זה לא השפיע על זרימת העלילה אבל זה בהחלט מורגש ולפעמים מחטיא לא מעט רגעים שהצופה יישאר עם סימני שאלה של "איך הגענו לכאן" ו-"מה הסיבה".

Tom Hanks and Felicity Jones star in Columbia PIctures' "Inferno."
מצד שני כמו שיש דמיון למשחקי הכס, יש גם דימיון לסדרת המשחקים Assassin’s creed, ולא כי העלילה מתרחשת במקומות בהם אציו השתולל אלא ביכולת המדהימה של לקחת עלילה מומצאת ודימיונית ולשלב אותה בצורה מדהימה עם עובדות היסטוריות ומקומות אמיתיים שקיימים כבר 600 שנה.  עלילת הסרט לוקחת אותנו ואת הגיבורים שלנו אל הערים המדהימות ונציה, פירנצה ואיסטנבול במרדף חכם אחרי רמזים סבוכים, היסטוריה מסתורית וקטעים אפלים מה"קומדיה האלוהית" של דנטה.

ואם כבר הזכרנו אותן, תכירו את הדמויות הראשיות:

  • טום הנקס – רוברט לנגדון, גיבור הסרט שהוא גם חוקר סמלים מפורסם וגם בעל נטייה להסתבך בכל קנונייה עתיקת יומין
  • פליסיטי ג'ונס – ד"ר סיינה ברוקס, הרופאה שמסייעת ללנגדון שאיכשהו נתקעה בכל הסיפור הזה
  • אירפאן קאן – הארי סימס, מנהל ה"קונסורציום" המסייע לזובריסט במשימתו
  • עומאר סיי – כריסטוף ברודר, ראש צוות ה-SRS
  • בן פוסטר – ברנטנרד זובריסט, מילארדר, מעריץ נלהב של דנטה והאיש הרע של הסיפור.
  • סידסה באבט קנודסן – אליזבת סינסקי, ראש ארגון הבריאות העולמי
  • אנה אולארו – ואיינטה, סוכנת של הקונסורציום שצדה את לנגדון מסיבה לא ידועה (בינתיים)

1-on6cciokcfnyz05ntoe5iq

את הסרט עוטפים שני דברים מרהיבים שלא רק תומכים בעלילה, אלא ממש לוקחים חלק פעיל בחוויה של הצופה – הפסקול והלוקיישנים. בלא מעט סרטי מתח ומיסתורין הפסקול עשוי מאותה השבלונה ולא ממש מרגישים בו, אך כאן אפשר לחוש במשהו מזן אחר, אפשר ממש להרגיש את השילובים המיוחדים של הסגנונות המוסיקלים כמו ששילבו בעלילה את העובדות ההיסטריות ואת העלילה הדמיונית שלוקחים אותנו קדימה בזמן שרודפים אחרי הגיבורים או שהם בדיוק מצאו מעבר שלא ידעו עליו מעולם. במשפט אחד – פסקול מעולה שעושה את העבודה! כל זאת מתרחש כמו שאמרתי ברחבי ונציה, פירנצה ואיסטנבול כאשר הפוקוס הגדול יותר הוא על פירנצה.

בתור אחד שהסתובב בעיר הזאת בכמה וריאציות (בתור אציו ובתור נשוי טרוי בין השאר) גיליתי עד כמה העיר הזאת קסומה, מדהימה ומלאה בסודות מרהיבים הנמצאים בביניינים ובמבנים המיוחדים שלה – בדואמו, פלציו ואקיו, גני בובלי וכמובן ברחובות המיוחדים והמרגשים שלה. הסרט מעניק לנו מבט קסום ומיוחד ברחבי העיר בזמן שהעלילה מתגלגלת לה. הצילום והעריכה בהחלט עושים צדק לכל מה שרואים וחווים, ולפעמים ממש אפשר להרגיש באווירה המיוחדת של העיר המרהיבה הזאת.

Tom Hanks and Sidse Babett Knudsen star in Columbia Pictures' "Inferno," also starring Felicity Jones.

שורה תחתונה – הסרט שנעשה בהשראת רב המכר "התופת" של דן בראון מפגיש אותנו שוב עם טום הנקס כרוברט לנגדון, בסרט מתח רווי הפתעות, טוויסטים שיעיפו אתכם ומעט חורים בעלילה בגלל השמטות. הפסקול והצילום מרהיבים ביופיים והמשחק של גיבורינו – מעולה. להשלמת החוויה תקראו את הספר וטוסו לפירנצה, אתם תודו לי בשני המקרים.

 

טריילר –

טריילר נוסף – 

https://youtu.be/RH2BD49sEZI

התופת

ציון סופי - 8.5

8.5

מעולה

מותח, סוחף עם חורים בעלילה

User Rating: Be the first one !

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 20 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה. לייצירת קשר- [email protected] http://aviram.2ya.com/

השאר\י תגובה