ים כחול ריק – ביקורת המשחק King of Seas

תפסו חרב ושימו באנדנה, ותצטרפו לצוות שלי בים הפתוח של King of Seas

אם יש משהו שלמדנו מ"שודדי הקריביים" זה שפיראטים הם מגניבים. אבל עוד לפני סדרת הסרטים קיבלנו משחקים של שודדי הים שהצליחו לספק לנו חווית משחק מעולה שמצליחה ללכוד את המהות של הפיראטים. שני המשחקים הטובים ביותר בז'אנר (בעיניי) הם Assassin's Creed: Black Flag ו-Sid Meier's Pirates, אבל האם King of Seas יכול להצטרף לקבוצה המצליחה הזו? בואו נגלה.

בזמן שמשחק המתנקשים של Ubisoft יותר התרכז בחוויה הפיזית כפיראט והשיטות בעיירות והאיים השונים, Sid Meier's Pirates היה משחק הרפתקה ניהולי שבו אתם מגלמים פיראט צעיר שמנסה למצוא את דרכו בעולם ולבנות לעצמו שם, בו בזמן מחפש אחר בני משפחתו. לכן אחליט להתרכז במשחק הזה כרפרנס במהלך ביקורת זו, בגלל שהוא מרגיש יותר קרוב במהות ל-King of Seas.

המשחק מתחיל עם זה שאתם בוחרים בין בן או בת לגלם במשחק, כל דמות מקבלת רקע שיגרום לכם להתחבר אליה, הדמות שלא תבחרו תתפקד כדמות משנית ברקע. אני בחרתי במארי-לו, בגלל שהיא נשמע יותר מעניינת ועצמאית מהבן, בתור נערת מלוכה שבורחת לעיתים מחצר המלוכה כדי להכנס לצרות בפונדקים של ימאים, כמו כן, יש לה עיצוב נהדר.

אחרי הפתיח שמלמד אותנו על העולם הזה, קסם הוודו שהוא כולל ואיך יש מלך של הים, גיבורינו יוצאים לשיט תרגול מטעם המפקד של אביכם, המלך של הים, אתם מגלים שאביכם נרצח ואתם מואשמים ברצח בתור יורש העצר שלו, מה שמוביל להשמדה של ספינתכם. מההריסות אתם נמשתים על ידי קפטן ד. מורגן וחבורתו, שנותן לכם ספינה ומלמד אתכם את דרכי הפיראט והסוחר כדי לעזור לכם לגלות את האמת על מות אביכם.

בשונה מ-Sid Meier's Pirates, המשחק כולל איזשהו סיפור נרטיבי לעקוב אחריו שהוא מאוד מעניין. חלק מתפניות העלילה ברורות מאוד, בעיקר כי הן קלישאות, אבל זה נחמד שיש פה סיפור מתמשך עם מטרה סופית מאשר "חפש קרובים שלך". כמו כן, העולם של המשחק אולי לא מציאותי וקלאסי כמו אלו שמוצגים בשני המשחקים שציינתי, אבל הוא מאוד יצירתי ומעניין, ומרגיש כמו סיפור שיתאים בצורה מושלמת בעולם של סרטי "שודדי הקריביים".

המשחקיות של King of Seas היא דומה חלקית ל-Sid Meier's Pirates. אתם שולטים בספינה, שטים בין עיירות וערים באיים שונים בים הגדול ומבצעים משימות מרכזיות בסיפור או משימות במסבאות של העיר. כל עיר מכילה בנק, שוק, נגר ומסבאה. הבנק מאפשר הפקדה של פריטים וחפצים שזמינים למשיכה בכל בנק אחר בעולם, שאת אומרת לפנות מקום אחסון בספניה שלכם. השוק מאפשר לכם למכור או לקנות סחורה כמו רום, יהלומים, תרופות וערכות לתיקון הספינה, כל שוק כולל מחירים שונים בכל עיירה אז סוחר טוב ימצא את נקודות הסחר הטובות ביותר לעשות רווח. הנגר מתקן את ספניתכם (במקום שתשתמשו בערכה) ומציע לקנייה שידרוגים לספינה שלכם. 

המסבאה כמו שאמרתי מכילה משימות להשלמה שייתנו לכם פרסים, והמשימות לרוב יהיו משלוח מאי לאי או לחסל ספינות בים, רוב המשימות דומות בתצוגה והסיפור שלהן, ההבדל הוא בעיקר בקושי. כמו כן, תוכלו במסבאה לגייס עוד ימאים לספינה שלכם, ככל שיהיו לכם יותר אנשים כל תפעול הספינה יהיה מהיר יותר ויעיל יותר.

השליטה בספינה עצמה הוא די חלק ואפילו יותר טוב מ-Sid Meier's Pirates. פה יש לכם 3 רמות של פריסת מפרסים, 3 מהירויות זאת אומרת (תלוי בכיוון הרוח כמובן), תיקון הספינה בזמן עמידה בים, ירי משני הצדדים לפי הטריגרים של השלט והחלפה ל-3 סוגי ירייה שכל אחד פוגע בחלק אחר של הספינה (מפרסים, גוף הספינה וצוות) וכל חלק עם מד משלו. 

את הירי שלכם והביצועים של הספינה תוכלו לשפר וגם לחזק באמצעות קסם עם הפריטים שתקנו אצל הנגר, כמו מפרסים מכושפים, תותחים צבאים וביטנה מברזל לספינה, או באמצעות שיפור היכולות שלכם אחרי שתעלו במספר רמות. כמו כן, הנגר גם מוכר (תלוי בעיירה) יכולות נוספות שיאפשרו לכם יתרון טקטי בקרב ובים, למשל להביור בחרטום הספינה, השארת שובל שגורם לנזק לגוף ספינת האויב, ירייה שמנטרלת את התותחים של האויב ודגל מזויף שמאפשר התגנבות מספינות מסוכנות. הטבע הקסום של המשחק גם מגיע לאויבים עם זרועות של הקראקאן שתוקפות ספינות בים הפתוח וספינות רפאים שירדפו אתכם וישמידו אתכם מאוד מהר.

לצערי הרב, המשחק לא כולל גיוון במשחקיות, רוב המשחק אתם שטים בים הפתוח, אוספים אביזרים, סוחרים ונלחמים בקרבות ים מאוד קשים ומשלימים משימות לקידום הסיפור. הקרב אולי מורכב פה יותר בגלל אלמנט הקסם אבל חסרים כל המשימות והמיני משחקים שעשו את Sid Meier's Pirates כל כך כייפי כמו קרב החרבות, הריקודים בחיזור אחר דוכסית, קרב הצבאות האסטרטגי בפלישה וניהול משא ומתן.

זה גם אלמנט שמרגיש לי מאוד חסר פה, המשא ומתן והצבאות השונים. יש בעצם שלוש גופים- הפיראטים, הסוחרים והצבא. הפיראטים הם בעלי הברית שלכם ולרוב יתקפו סוחרים. הסוחרים הם נטרלים ואתם יכולים לתקוף ולשדוד אותם בים הפתוח, אם תעשו זאת קרוב לעיר, יראו בכם עוינים ויפתחו עליכם באש בכל רגע והצבא תמיד מחפש לחסל אתכם. הבעיה שאם תתקפו סוחרים ליד עיר, אין ממש דרך להתפייס עם אותה עיר כמו לעשות עבורם טובה, זה פשוט המצב עכשיו, מה שלעיתים קורה בטעות כשאחת מההתקפות שלכם מופעלת על ידי לחצן הפעולה (A בסוויץ'), אז כמה פעמים בהם ניסיתי לאסוף אוצר או לעגון, תקפתי ספינה באזור.

זו לא הבעיה היחידה של המשחק. מפת הים של King of Seas היא מסיבית ולעיתים תשוטו המון זמן עד שתמצאו מקום לעגינה, אתם יכולים לחשוף חלק מהמפה באמצעות נקודות תצפית אבל הם חושפים כמעט כלום מהמפה. מה שעוד יותר מתסכל, כי אתם תצטרכו לעיתים קרובות למצוא מקום עגינה בהתחשב בכמות הנזק שתחטפו בקרבות הקשים בים, שמאתגרים על יתר המידה, גם אחרי שידרוג הספינה הקטנה שלכם לספינת מלחמה. נראה שכל ספינה קטנה בים עם דיוק מטורף, בעיקר עם ההתקפות המיוחדות, ועם צבא של תותחים. זה גם לא עוזר שכל פעם שתמותו, תצטרכו להמשיך מבסיס האם שלכם, גם אם הוא בצד השני של האוקינוס.

לפחות כמו שאמרתי, הקרבות מהנים ומתאגרים, ולאורך כל השיט מתנגנות מנגינות מעולות להכניס אתכם לרוח התקופה. כמו כן, הדמויות אולי כוללת רק שני סוגים של מבטים בקטעי הדוח שיח, אבל כל הדמויות מעוצבות נהדר והמשחק מוצג בצורה מאוד יפה וצבעונית עם מספר אזורים מאוד יפים כמו הריסות עתיקות והרי געש מתפרצים. זה רק חבל שהים היפה והקסום הזה מרגיש ריק מדברים לעשות.

סיכום

King of Seas הוא משחק מלא בקסם, בין אם זה בסיפור החביב שלו, הגרפיקה הצבעונית שלו או באלמנטים הקסומים שיש בקרב ובעולם. אבל אתגריות ברמה מוגזמת (אפילו ברמות הקושי הקלות יותר) והריקנות של העולם ממקומות ומשימות מגוונות, הופכים את המשחק לדי רדוד ונשכח בטווח הארוך, אולי שווה צלילה מפעם לפעם.

King of Seas

סביר - 7

7

למשחק יש הרבה קסם, תודות לסיפור חביב, משחקיות כייפית ועולם צבעוני, אבל מדובר במשחק די ריק מגיוון ומורכבות למעט הקרב.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה