KZ ZSX – אזניות IEM במחיר קטן וצליל גדול

ה-KZ ZSX הן אזניות IEM המגיעות עם לא פחות מאשר שישה דרייברים היברידיים בכל אזנייה וכל זה במחיר מגוחך

לפני שאתחיל בכתבה, אומר כי אזניות IEM לרוב חוטיות על מנת לשמור על איכות צליל גבוהה ועל טווח תדרים רחב במיוחד. לאזניות הספציפיות האלה עם הכינוי "Terminator" מהמותג KZ מבית Linsoul, יש רגישות של 114dB, התנגדות העומדת על 24Ω וטווח תדרים של 7Hz~40,000Hz. האזניות מצליחות להגיע לטווח כל כך רחב באמצעות שימוש בשישה דרייברים בכל אזנייה. הישג לא קטן לאזניות העולות מתחת ל-40$.

מבחינת הדרייברים, כל דרייבר אחראי על טווח מסוים של צלילים (או Hz אם תרצו). אחד עובד על טווח הצלילים הנמוך יותר והוא היחיד ששונה משאר הדרייברים שכן הוא בנוי בצורה דינמית, ארבעה דרייברים האחראים על טווח הצלילים מהאמצעי ועד הגבוה ודרייבר אחרון חביב האחראי על טווח הצלילים הגבוה. חמשת הדרייברים הללו בנויים על טכנולוגיית BA או Balanced Armature.

מה מגיע בקופסה:

ממבט ראשון, הקופסה לא נראית מזמינה במיוחד וכשפותחים אותה, האזניות הן הדבר הראשון שרואים. בפנים תמצאו כבל בצורה מיוחדת לחיבור נוח ופשוט, מתאמי סיליקון בגדלים שונים, מדריך למשתמש וכמובן את האוזניות עצמן העשויות בשילוב של מתכת ושרף (Resin). הקופסה עצמה עשויה מקרטון בצבע שחור ועם ספוג שחור בתוכה. בנוסף למה שהגיע בקופסא, הגיע גם זוג קצוות ספוג שאני לא יודע אם כולם מקבלים כי הגיעו מחוץ לקופסה. חשוב לי לציין, שהאזניות לא הגיעו עם נרתיק.

חוויה אישית:

לאחר זמן רב שהשתמשתי באופן אקסקלוסיבי באזניות אל-חוטיות, רציתי להתנסות באזניות חוטיות ובשביל לקבל את החוויה הטובה ביותר, החלטתי ללכת על אזניות IEM שהן לא יקרות מדי או מצריכות אביזרים ייחודיים כמו AMP או DAC. אחרי הבחירה באזניות מסוג זה, נשאר רק לעשות מחקר לגבי מה יותר טוב, מה פחות, עם איזו חברה להתחיל, מה ייתן לי יותר תמורה עבור הכסף, ביקורות ועוד.
רציתי לקבל חוויה המספקת את הצליל הנקי ביותר שניתן בהתחשב בתקציב.

האזניות נמצאות אצלי כבר חודש ולטעמי, כששמעתי אותן לראשונה, הן נשמעו טוב אבל לא כמו הביקורות עליהן כך שדי התאכזבתי. אבל, לאחר שחקרתי קצת את העניין, האשמה נמצאת בכבל שהגיע איתן. לאזניות יש את האפשרות להחליף כבל, דבר שפותח הרבה דלתות ופונה להרבה אנשים כי לכל טעם אישי, יש כבל נפרד. הגמישות הזאת היא חלק מהיתרונות של אזניות IEM ומוצעת גם כאן. הכבל שמגיע עם ה-KZ ZSX הוא סטנדרטי שמספק רק את הבסיס ועל מנת לנצל את מלוא הפוטנציאל שלהן, הייתי צריך לקנות כבל נוסף. לאחר ששמעתי אותן שוב עם הכבל, הצליל השתנה והשתפר באופן ניכר. כך שהייתי רוצה אפשרות לקנות כבל אחר כבר בעמדת הקנייה כי עכשיו למעשה נתקעתי עם כבל שאני לא צריך. קיים גם מתאם Bluetooth לאזניות עם גרסאת 5.0 בנוסף ל-APTX אך איכות הצליל יורדת כך שזה עוד פקטור למחשבה. כמו שאמרתי מקודם, קיבלתי בנוסף למה שהגיע בקופסא גם זוג קצוות ספוג המתרחב בתוך האוזן ומעניק חסימה טובה יותר של רעשים מבחוץ כמו כן גם התאמה טובה יותר אך מסובך לנקות אותן והן נקרעות בקלות. עוד דבר שהתאכזבתי לגלות הוא המחסור בנרתיק נשיאה. אם אתם רוצים לקחת אותם ממקום למקום או להכניס לתיק כשסיימתם להשתמש בהן, השימוש בנרתיק הוא לא רק מומלץ אלא הכרחי לשמירה על האזניות. מציע לכם לקנות מארז קשיח.

באופן אישי, אני לא יכול לסבול אזניות הנכנסות לתוך האוזן למשך זמן מרובה כי הן מתחילות להציק והפיתרון היחידי הוא להוריד אותן. הבעיה נמצאת גם ב-KZ ZSX אך איתן אני מרגיש שיכולה לעבור עוד שעה עד שאוריד אותן וזאת הודות לכבל מיוחד העובר מעל האוזן ולא מפעיל לחץ על האזניות. הן יושבות בצורה נוחה בתוך האוזן ולא זזות אם אני הולך איתן.

הדבר העיקרי שמשך אותי באזניות TWS הוא שהן מגיעות עם נרתיק להטענה שיכול בכיף להיות בכיס שלכם וניתן להוציא ולהכניס בקלות, אחד החיסרונות היותר גדולים של אוזניות חוטיות. גם אם כל פעם מסדרים אותן לפני בכיס עדיין הייתי צריך לחכות כמה שניות ולפרום את כל הקשרים שנוצרו. גם כששמתי נרתיק לאזניות בכיס, הוא תופס נפח וכל פעם צריך להוציא אותו, לפתוח את הרוכסן ולהוציא את האזניות שעדיין לא מצליחות לצאת כמו שהן נכנסות.

ולצליל עצמו:

מוזיקה:

באופן כללי, לאזניות יש צליל מאוד בהיר בכך שהן מדגישות יותר את הטרבל. הייתי רוצה באופן אישי קצת יותר דגש דווקא על הבס אבל הדבר לא מוריד מהחוויה הכללית. למזלי יש לי EQ באפליקציית הנגן שלי כך שהצלחתי לכוון אותן לצליל יותר חם. הבס נמצא כאן ולא משפיע כלל על טווח הצלילים הגבוה יותר וזאת הודות לפיצול הטווח לדרייברים ייחודיים. הן מספקות Micro Detail בצורה טובה אם כי לא מושלמת.

מבחינת טווח הצלילים:

  • גבוה – מצליחים לשמוע צלילים גבוהים יותר אך כן יש לו מכסה בעקבות שימוש בדרייבר יחיד בכל אזנייה כך שמעבר לטווח מסויים האזניות כבר לא מצליחות לעקוב ומרגישים את זה לפעמים.
  • בינוני –  אין צל של ספק שהטווח הזה נמצא כאן והוא אחד מהחוזקות של האזניות האלו. יש עליו דגש והוא מספק את הכי הרבה מידע בצליל מבין הטווחים האחרים (הודות לארבעה דרייברים ייחודיים).
  • נמוך – כן מרגישים אותו אך הוא נותן תחושה שהוא מרוסן, כאילו לא רצו שתהיה התמקדות עליו ודחפו אותו לרקע. מעבר לזה הוא מעביר מספיק מידע בשביל להבין מה קורה.

סרטים:

האזניות לא מצליחות להעביר באופן מושלם את כל הנוגע לפיצוצים, ברקים, יריות ודברים בסגנון, כלומר שהן לא מתאימות לז'אנרים מסוימים כמו אקשן או דרמה. אבל במידה ואתם רואים בעיקר סרטים רגועים לא אמורה להיות לכם בעיה. וכמו שאמרתי קודם, האזניות נמצאות בתוך האוזן כך שגם אם אתם רואים סרט יחסית שקט, תרצו להוריד את האזניות אחרי זמן מסוים.

משחקים:

האזניות לא נועדו למשחקים בעיקר בגלל כל הדברים שאמרתי לגבי הסרטים וגם לא באמת ניתן להבדיל באופן מדויק אם יש אנשים מאחוריכם. אך אם אתם משחקים במשחקים יותר רגועים תרגישו חופשי להשתמש בהן.

אבקש להרחיב לגבי סרטים ומשחקים, האזניות נועדו לשמיעת מוזיקה, לא פחות ולא יותר. האזניות לא מצליחות להתמודד עם רעשי רקע הנמצאים בדרך כלל במשחקים וסרטים ולכן שימוש באזניות האלה לא יניב לכם את התוצאות שאתם מחפשים. בגלל שהאזניות לא מסתדרות טוב עם עומס מבחינת סוגי צלילים שונים, אציע לכם לקנות אזניות גדולות יותר לנוחות יותר טובה בנוסף לדברים אחרים כמו מיקרופון או אפשרות לסראונד 5.1 או 7.1.

כמה זה יעלה לי?

קניתי אותן מכספי ב-35$ או כ-120 שקלים מהאתר AliExpress והן זמינות בשלושה צבעים, ירוק, סגול ושחור. בנוסף לאזניות, קניתי כבל חוטי נוסף על בסיס נחושת עם שמונה ליבות שעלה לי עוד 8$ או כ-25 שקלים וגם כבל המוסיף אפשרות לחיבור האזניות באמצעות Bluetooth בעלות של כ-22$ או כ-75 שקלים. בסך הכל, האזניות בצירוף הכבל הנוסף מספקות תמורה מאוד גדולה לכסף.

המותג KZ ACOUSTICS הוקם בשנת 2013 והוא מתמחה בייצור מוצרי אודיו וייצור טכנולוגיות חדשניות להעברת הצליל. למותג יש מגוון רחב של אזניות IEM הנע בין 15$ ל-100$ ובין דרייבר אחד לשמונה באזנייה ורובן יכולות להתחרות בדגמים של חברות אחרות העולות פי כמה וכמה יותר. החברה עצמה מונה מספר רחב של מותגים דומים הנועדו לספק פתרונות במגוון מחירים בתחום האודיו.

אודות טל גורן

טל גורן, בן 25 ולומד לתואר ראשון במערכות מידע. בתחום המחשבים והגאדג'טים כבר כמה שנים טובות ואף בניתי את המחשב שלי בעצמי. בין המשחקים שהכי אהבתי נמצאים The Witcher 3, Tekken 3, Ori And The Blind Forest & To The Moon

השאר\י תגובה