הסודות הם השברים שמאחים את המשפחה – ביקורת לסרט סודות בין אחיות

האם קיים כזה דבר "סרט לבנות"?

 

לקראת צפייה בסרט "סודות בין אחיות" נזכרתי בשיחה שהייתה לי עם חבריי על סוגי סרטים וכולם הסכימו איתי שיש סרטים שיתאימו יותר לבנים וכאלה שיתאימו יותר לבנות. בנים מתעניינים יותר בסרטי אקשן ומדע בדיוני ובנות מן הצפוי חובבות את הז'אנר הרומנטי. אני כמובן מודעת לעובדה שגם בנים רואים סרטים רומנטיים ובטוח יש כאלה שאוהבים. לכן כוונתי היא לא להכליל אלא לכוון  את קהל היעד שנראה לי שיתאים יותר לסרט. הסרט "סודות בין אחיות" לא מאוד רומנטי אם כי עלילתו מלופפת סביב מורכבות של מערכות יחסים וקשרים. יש דגש על הפרטים הקטנים, רגשות ומחשבות של דמויות. אם כי בהתחלה לא בטוח שהתמונה תהיה בהירה כל כך. מלבד זאת, הדמויות הראשיות והמרכזיות של הסרט הן נשים ולכן יש סיכוי גדול יותר שנשים מטבען יזדהו יותר עימן.

הקדמה לסרט

 

אתחיל מכך שאציין שהסרט מוגבל מגיל 16 ובלי קשר להגבלת הגיל אני חושבת שנדרשת בגרות מסוימת על מנת לדעת להעריך אותו ולכן הוא לא יקלע לטעם של כולם. מטרת הסרט היא להציג חיי משפחה כביכול נורמטיביים, כשכל אחד אוצר סודות משלו. סודות אלו משבשים את הליך חייהם, משפיעים על ההווה ומקדמים את עלילת הסרט. הסרט בוחן בגידות ומערכות יחסים בין בני זוג ומראה את ההשפעה הניכרת שלהם בעולמן של הדמויות. הסודות בסרט אכן רבים ונוגעים לכלל הדמויות בסרט. קיומה של המשפחה שמושתת על סודות שעתידים להתנפץ כל רגע מערער את חייהם. בביקורת זו אפרט על כך. זהירות ספוילרים!

איך נראים סודות בחיי משפחה?

 

הסרט עוסק בשתי אחיות קרובות בשם מיה ויוג'ינה שמתגוררות בנפרד אחת מהשנייה. מיה הרווקה מתגוררת עם אימה איזמרלדה בארגנטינה ואילו יוג'ינה חיה עם בעלה וינסנט בפריז. אולם כאשר אביהן לוקה בשבץ ונכנס לתרדמת יוג'ינה שבה אל בית הוריהן שבארגנטינה שנמצא בחווה מוקפת בנוף כפרי עוצר נשימה. בדקה הראשונה של הסרט התפעלתי מהנופים המרשימים ומהצילום הנהדר. הרבה סוסים, אגמים ופשוט טבע ירוק. יש סצינות דרמטיות ובמיוחד כששפת הסרט היא ספרדית, זה מעט מזכיר טלנובלה. למשל האור המעומעם על פני הדמויות והברקים שנשברים ברקע. המוזיקה גם נכנסה לעלילה באיזון טוב ולאט לאט העלילה נעה והמתח נוצר. הסרט בנוי בהדרגתיות נכונה ושומר על יציבות ומתח.

האיחוד בין השלוש מעורר משקעים מהעבר וחושף סודות כמוסים: יוג'ינה בוגדת עם בעלה עם חבר ילדות שהיה דלוק עליה בשם אסטבן ובנוסף גם מיה בוגדת עם בעלה של יוג'ינה וינסנט שהייתה מאוהבת בו בילדותה. בתחילת הסרט, יוג'ינה מגלה שהיא בהיריון ומספרת לפני אחותה והאימה ואנו מגלים שאחותה כועסת על כך שלא סיפרה לה לפני. בהמשך אנו מגלים פרטים חדשים על דמות האב אאוגוסטו מונטמאיור בסצינה דרמטית במיוחד, בה האם איזמרלדה מנתקת אותו ממכונת ההנשמה וקוראת "בן זונה". אנו מגלים שדמות האב המוערצת על שתי בנותיו היה נוכל שהשיג את בעלות החווה במרמה. אנו רואים מספר סצינות של האם מעשנת ומותקפת על ידי חרדות, כשבמקביל היא משקרת לבנותיה שהיא הפסיקה לעשן.

פיתולים עלילתיים וסוף מעניין

לקראת סוף הסרט, האם מתוודה על מעשי האב לפני בנותיה ואומרת להן שאביה אנס אותה הרבה פעמים ולכן היא שנאה את בתה הבכורה מיה. אנו מגלים שההיריון של יוג'ינה היה מדומה ורק ליבה את השתלשלות העניינים בסרט. לאחר הלויית האב, קרתה תאונה שנגרמה במכוון על ידי מיה,שהייתה אובדנית וכעסה מאוד על וינסנט בגלל ההיריון שלא ידעה על קיומו ועל יחסו כלפיה. שתיהן נפגעו קשות ולאחר שהתאוששו האחיות משוחחות ביחידות אחת עם השנייה ומגלות ששתיהן יודעות על הבגידות אחת של השנייה. את הסודות הללו שהן הקפידו לנצור כל השנים, הן נצרו מפני שהן כל כך אהבו אחת את השנייה בגלל החיבה העמוקה לוינסנט ובנוסף הרצון להישאר קרובות אחת לשנייה חרף הבדלי המרחק ביניהן. בסוף הסרט, יוג'ינה תורמת למיה את הביצית שלה והיא נכנסת להיריון.

לסיכום, מחוויתי מהסרט לקח לי זמן להתאקלם מהצפייה בו. בהתחלה יש המון פרטים מטושטשים וסימני שאלה בו. כשמבינים את העלילה ותכלית הסרט בסופו של דבר מבינים שהסרט עשוי טוב וברגישות, המשחק משכנע והסרט מיוחד בדרכו. כפי שציינתי מקודם, זהו עניין של טעם אישי מפאת גיל ובגרות ולכן הוא לא יקלע לטעם של כולם. דיברתי על "סרטי בנים" ו"סרטי בנות" בחיינו וטענתי שיש סיכוי שהסרט ידבר יותר לקהל הנשי.

סודות בין אחיות

ציון סופי - 7.5

7.5

יפה

סרט יפה, עשוי טוב מכל הבחינות, אם כי לוקח זמן להיכנס אליו וקולע לקהלי יעד ספציפיים.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה