"פנים רבות לאמת"- ביקורת סרט- אור וחושך ומה שביניהם

"פנים רבות לאמת" עוסק בסיפור חייו של לוס, ילד מאומץ על ידי משפחת אדגר מאריתריאה ונחשב לתלמיד מצוין במלוא מובן המילה בבית הספר. הארייט וילסון, המורה שלו, רואה בו דמות להערצה המסוגל להעניק השראה לסטודנטים שחורים אחרים בבית הספר. כאשר היא נותנת משימת כתיבה לכיתה של לוס, היא נדהמת לקרוא את המאמר המטריד שהוא מגיש לה, אשר מלא בהתבטאויות שנויות במחלוקת ותמיכה באלימות פוליטית. המאמר גורם להארייט לחקור לעומק את מקור דעותיו של לוס, והיא מחטטת ללא רשות בלוקר שלו. מה שהיא מגלה שם מאשש את הפחדים הגדולים ביותר שלה. ניתן לצפות בטריילר הסרט בקישור המצורף. בביקורת זו אפרט את דעתי המקיפה על הסרט. היזהרו מספוילרים!

התלמיד המושלם

תחילה, אנו מגלים את לוס שמצטייר כהתלמיד המושלם. דבר שעבורו מהווה בעיה, לנוכח העבודה שהוא חלק מהקהילה של כהי העור. לוס הוא חבר של ילדים שחורים בבית ספרו ונחוש להגן עליהם ולתת להם הזדמנות שווה. משמעות השם לוס- היא אור, למרות שבנאומו הגיבור מתבדח ואומר שבגלל שהיה עולה חדש, הוא חשב שמשמעות השם שלו היא "רופף". בתחילת הסרט, לאחר שהמורה הארייט קוראת את עבודתו של לוק שטעונה באמירות פוליטיות קשות היא מוצאת נפצים וחושדת בלוס. מקרה זה מוביל לשרשרת מקרים מוזרים שנשארים בגדר תעלומה.

על אור וחושך

בסרט הארייט טוענת על כהי העור "באמריקה על חלקם מאיר אור ועל חלקם לא". על כן, היא מאמינה בטיפוח הילדים החזקים בעלי הכישורים הפונטציאליים כמו לוס וקיפוח החלשים. אנו רואים במהלך הסרט שלל דמויות המשתייכות לקהילה זו ולא זוכות באור. האחות חולת הנפש של הארייט, רוזמרי שחשה שמתביישים בה ודה שון חברו של לוס- שנלקחת ממנו המלגה. הוא מתבגר בצל שלהם ולא אוהב את ההשוואות שעורכים בינו לבין נלסון מנדלה או ברק אובמה. הוא רוצה להיות נטול מסטריאוטיפיים. בנוסף, יש את ההורים המאמצים של לוס, שמתמודדים עם החוויות של לוס לטוב ולרע, ובוחנים את ההשפעה הניכרת של היחסים בין ההורים לילדים משני הצדדים.

פנים רבות לאמת הוא סרט שנשאר בגדר תעלומה. כל הסרט אנו מוחזקים במתח כדי לקבל תשובות לשאלות שרצינו וכשאנחנו מרגישים שאנו קרובים למציאת הפתרון לבעיה אנו נחשפים למידע נוסף שגורם לנו לפקפק במה שאנו רואים. התסריטאי של הסרט מבריק בכך שהוא ישר רוצה שנחשוב שלוס אשם, על ידי ניואנסים קטנטנים שמופיעים בסרט. אנו רואים כל מיני צדדים בלוס וסצינות לא מובנות שנתונות לפרשנויות אישיות. הדמויות מורכבות וכל אחת באה להמחיש צד שונה בסיפור והמתח נשמר לאורך כל הסרט.

ניצוצות של אור וחושך

לוס הוא דמות מסתורית ובגלל שמסתורין אופף את יתר הדמויות הכל בעצם חידה אחת גדולה, שכמו בחיים אין לנו פיתרון. אנו לא מגלים את התשובות לשאלות ורק אחרי שיצאתי מהסרט התחלתי לנתח את הסרט לפרטי פרטים והוא בהחלט סרט בשרני לנתח. הבנתי את כל המחשבה הרבה שהושקעה מאחורי הסרט. לסרט יש מסרים חזקים להעביר בנוגע לסטריאוטיפיים חברתיים, השפעה של כל הסובבים עלינו והבולט שבהם הוא שיש הרבה צדדים בסיפור ועל כן נגזר שם הסרט. אנו לא יכולים לפענח את כל האמת שמבעבעת מתחת לפני השטח ולפעמים אנחנו חסרי אונים מולה. בנוסף, משמעות השם של הגיבור גם מקורית ומעניינת. הוא דמות של גיבור אבל לא נראה מרוצה מחייו ומההצלחות שלו, אנשים דוחפים אותו ומשווים אותו והוא לא תומך בהם. על כן נראה שבכל אור יש גם חושך.

לסיכום, זה סרט שנעשה בצורה גאונית בעיניי. המשחק מצוין, הדמויות מורכבות, העלילה מרתקת וקצבית. לצד זה, זהו סרט שנעשה ברגישות רבה ומתאפיין בפרטים קטנים שנשזרים אחד בשני. הסרט שמר על רף גבוה וסלד מקיטשיות שהייתה יכולה להיות צפויה משם הגיבור וסיבות נוספות. יחד עם זאת, הסרט גורם לך להפעיל חשיבה מחוץ לקופסא ולתבניות המקובלות ומה שמייחד אותו הוא שכל התמונה מסתדרת לכם בסוף הסרט והוא מקונן בכם מחשבות וגורם לכם להסיק תובנות מרשימות וחשובות לחיים שלכם ולאלו שסובבים אתכם.

פנים רבות לאמת

ציון סופי - 9.3

9.3

מצוין

סרט שמומלץ בחום. עשוי נהדר מכל הבחינות, מעורר מחשבה ורלוונטי לחיינו.

User Rating: 3.95 ( 1 votes)

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה