חוף מבטחים – ביקורת הסרט לוקה

"לוקה", הסרט העצמאי החדש של Disney בשיתוף עם Pixar, לוקח אותנו לעיירת חוף ציורית ברביירה האיטלקית. בעיירה מאמינים בקיומן של מפלצות ים אגדיות ועל לוקה ואלברטו להסתיר את זהותם, אחרת הם יוצאו להורג. המשיכו לקרוא את הביקורת על מנת לגלות מה חשבתי על הסרט. לצפייה בטריילר הסרט:

חלק מעולמך

עולמו של לוקה מורכב מחוקיות קבועה של Disney- עולם נסתר שהגיבור לא יכול לעמוד בפניו או מרדנות אופיינית של גיל ההתבגרות. לוקה הילד הוא מפלצת ים. המשמעות בסרט היא שבמים הוא "מפלצת ים" וביבשה הוא הופך לבן אדם וכל התרטבות אפילו הקטנה ביותר גורמת לקשקשונים שלו לצאת החוצה.

הוריו מנסים לגרום לו בכל לשון של בקשה לא לעלות לעולם מעל פני המים אבל הוא לא יכול לכבוש את הסקרנות שלו. במיוחד אחרי שאלברטו, ילד שהוא פוגש במים, מגלה לו את הקסם שבעולם היבשה. בהקשר לכך, זה מאוד מזכיר סיפור שכולנו מכירים- בת הים הקטנה.

בנוסף, כמו בכל סרט של דיסני יש דמויות שהן קצת "שונות" או לא שגרתיות וכאן הייתה דמותה של גיליה- ילדה ביישנית וחנונית. אביה לעומתה הוא תוספת יותר מעניינת לסרט בגלל שהוא נראה קשוח אבל הוא לא וגם חיצונית הוא חסר יד שזה מאפיין יותר ייחודי. למה אני מדברת על האלמנטים החוזרים ונשנים של דיסני בסרט? בגלל שזה פוגם בסרט לא מעט פעמים.

לוקה

הרעיון נחמד והאנימציה מאוד מרשימה אבל מרגיש שהשתלשלות האירועים צפויה לפעמים. זה נובע גם מהריקנות של הדמות של לוקה. את לוקה מדובב ג'ייקוב טרמבלי, שחקן צעיר ומצוין שאין ספק שהוא הבחירה המתאימה עבורו, אבל מרגיש לי שרק החמידות שלו מספיקה במקרה הזה. ככל הנראה, בהרבה סרטי דיסני יש גיבורים ראשיים שמעט ריקניים מתוכן אבל זה הפריע לי כי הרגיש לי שבדרך הזאת לא מספיק מתחברים לדמות ומתרגשים מהסרט.

לדמות של לוקה בניגוד ליתר הדמויות כמו גיליה ואלברטו אין סיפור חיים מעניין או חלומות מקוריים מלבד העובדה שהוא מפלצת ים שרוצה לחיות ביבשה. אפילו לפלונטר שהייתה לכודה כל חייה בטירה היו תחביבים כמו לבשל ולשיר וזה היה לוקה בחסר. סיבה נוספת היא ילדותיות. העלילה לא מספיק מורכבת ומפתיעה בניגוד לסרטים אחרים של Disney ו-Pixar כמו "נשמה" ו"קדימה".

"נשמה" הוא סרט עם עומק ומסר שבהחלט מתאימים למבוגרים וגם ל"קדימה" יש את הקסם שלו בעלילה מיוחדת וסוחפת. בנוסף, מרגיש לי שאין סיפור הרפתקה בשרני בסרט. לא חושפים לנו יותר מדי מהעולם שנמצא מתחת לים ומאיטליה אבל האנימציה היפה מכפרת על כך והופכת את הסרט למושך לצפייה.

סוף טוב

למרות זאת, אני לא אומרת שלא תיהנו מהסרט. הפשטות של Disney גם כיפית ומרגשת, כל עוד היא עשוייה טוב. במקרה הזה, הדיבוב מצוין, הסרט קליל וקל לעקוב אחריו, הוא משעשע והאנימציה יפהפייה. אפשר לומר גם שבמקרה הזה החסרונות של הסרט הם גם היתרונות שלו. אי אפשר להיות אדיש לחלומות התמימים ולא לרצות בטובתו של גיבור הסרט.

זהו סרט שפשוט עושה טוב על הלב לצפות בו גם אם הוא ילדותי מעבר לרמה שציפיתי. למרות שהרבה פעמים התסריט ילדותי, הבדיחות טובות והסרט משעשע בגדול. גם משפחתו של לוקה על אף הסיפור הנדוש שהיא רוצה להשאיר את הבן שלה בעולם "המוכר והבטוח" משעשעת מאוד ואנושית.

לוקה2

הסרט מכיל רעיונות מקוריים שלא אספיילר לכם עליהם וגם הרעיון הכללי נחמד מאוד בסך הכל. למרות המגרעות הרווחנו בילוי יפה בתקופה של הקורונה במחוזות אחרים, כשאי אפשר ממש לטוס בקלות. אוכלים פסטה וגלידה בעיירת חוף באיטליה, רואים נופים יפים וכמובן עולם בפני עצמו בתוך הים.

לסיום, "לוקה" הוא לא סרט מדהים אבל נחמד לצפייה. הבעיה המרכזית שלו מבחינתי היא הילדותיות שבו. Disney ו-Pixar הציבו לאחרונה רף גבוה במיוחד של סרטים איכותיים ומתוחכמים מאוד כגון "נשמה" ו"קדימה" ש"לוקה" לא נמצא בליגה שלהם. יחד עם זאת זה רעיון נחמד גם אם לא מאוד מקורי, המעברים בין החיים ביבשה לים קולחים מאוד והסרט מהנה ולא מרגיש מיותר.

 

לוקה

ציון סופי - 7.5

7.5

חביב

סרט נחמד וקליל אם כי לא מתברג בין המוצלחים של פיקסאר ודי ילדותי.

User Rating: 4.56 ( 1 votes)

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה