You Have the Touch – ביקורת למשחק Marvel's Guardians of the Galaxy 

אחרי האכזבה של Marvel's Avengers, זה תורם של שומרי הגלקסיה להביא לנו נוקמים לקונסולת המשחק שלנו עם Marvel's Guardians of the Galaxy 

כל אדם שחי היום והולך לקולנוע יכול להגיד לכם שסטודיו Marvel הוא מעצמת קולנוע תודות לחלק מהסרטים הכי רווחיים בכל הזמנים. למרות ההצלחה, ראינו סוג של רגיעה במשחקים של גיבורי החברה בעשור האחרון למעט Marvel vs Capcom Infinite המאכזב ו-Marvel's Spider-Man המדהים, אבל אז, ב-2017 הוכרז על שיתוף פעולה בין החברה ל-Square Enix. מה שהוביל לשני משחקים עד כה- Marvel's Avengers ו-Marvel's Guardians of the Galaxy. 

משחק הנוקמים די כשל כבר מהטריילר הראשון שהחריד את הצופים עם עיצוב הדמויות הגנרי וגם עם יציאתו לא זכה לשבחים ממבקרים בעקבות עלילה משעממת ומשחקיות חזרתית. עכשיו, האתגר להשאיר את הזכויות ב-Square Enix נוחת על Marvel's Guardians of the Galaxy של Eidos Montreal. האם הם עמדו באתגר? בואו נגלה.

המשחק פותח עם פיטר קוויל בצעירותו, הוא מאזין ללהקת רוק בשם "Star-Lord" עם חדר טיפוסי של ילד בשנות השמונים, אז המשחק לא מבזבז זמן ומפוצץ אותנו בנוסטלגיה מטורפת שמצאתי את עצמי חוקר כל נקודה בחדר של קוויל, אפילו קורא את המאמר על הלהקה. מיד אנחנו קופצים אל ההווה, כשפיטר ושומרי הגלקסיה האחרים, גאמורה, דראקס, רוקט וגרוט מחליטים ללכוד מפלצת על מנת למכור אותה לאספנית בשם ליידי הלבנדר.

הצוות נכנס לסדרה של צרות שלוקחות אותם מצד אחד של הגלקסיה לאחר וכל הדרך פוגשים אהבות ישנות, אויבים חדשים וכמות מהנה של צרות עם כמות רפרנסים והופעות אורח ענקית מהקומיקס.

כבר להכין אתכם, במקרה ולא ראיתם טריילרים מהמשחק עד כה ולא הבנתם מהפתיח, Marvel's Guardians of the Galaxy, בדומה למשחק הנוקמים, לא מבוסס על עקביות ה-MCU. במקום זאת, אנחנו מקבלים את שומרי הגלקסיה של סדרת הקומיקס ארוכת השנים. זה אומר שפיטר לא נחטף על ידי ינדו כשהיה ילד קטן בשביל אביו, דראקס הרג את ת'אנוס והעבר של כל אחת מהדמויות שונה בקצת מסיפורי המקור של הסרטים. 

זה לדעתי לא פוגע בחוויה עצמה היות וכל דמות מקבלת הרבה זמן לדבר על העבר שלה ומצליחה להראות את האישיות שלה, בין אם זה בקטעי דיאלוג במהלך משימות או כשתאספו פריטי איסוף מהעבר שלהם בכל אזור, וזה מאפשר לסיפור לבנות על גבי ההיסטוריה העמוקה של הקומיקס מאשר 2 סרטים בלבד. כמו כן, מדובר בסיפור מעולה וכייפי כמו שאפשר לצפות מהחבורה עם הרבה בדיחות מצחיקות ואקשן נהדר.

המשחק הוא לינארי אבל הסיפור מאפשר לקוויל לבחור כיוון עלילה ובמי לתמוך מבין שומרי הגלקסיה, מה שמחזק את הקשרים ביניכם וגם מוביל לשינויים עלילתיים שמספקים הרבה משחקיות חוזרת, ככה שתרצו לסיים את המשחק שוב כדי לראות מה הבחירות האחרות עושות.

אבל בחירות הדיאלוג אלו לא הפעולות היחידות המתוזמנות פה, ולצד המשחקיות הרגילה שאגיע אליה עוד רגע, המשחק גם כולל QuickTime Events. לרוב הם מהנים אבל ישנם פעמים שהם מאולצים ומגיעים משום מקום, מה שגרם לי לפספס פרק זמן מאוד קצר ולראות את הסצנה מההתחלה, אז תמיד תחזיקו קרוב את השלט. ה-QuickTime Events גם מופיעים בקרב ושם זה דווקא נהדר ומאתגר וכמובן מזכיר את משחקי God of War. 

מערכת הקרב של Marvel's Guardians of the Galaxy אולי נראת מאכזבת ממבט ראשון כי אתם לא יכולים לשלוט בכל אחד משומרי הגלקסיה אבל בהתחשב בכך שקוויל הוא המנהיג שלהם, זה עובד ממש טוב. אתם בעצם שולטים בסטארלורד עצמו, יכולים להתחמק ולעוף עם מגפי הסילון שלכם בזמן שאתם יורים בכל אויב עם צמד האקדחים שלכם, אותם תוכלו לשדרג עם יכולות חדשות בעזרתו של רוקט ופריטים שתמצאו בכל מקום. כמו כן, בהמשך המשחק קוויל יכול לאחד את האקדחים שלו ולירות ירייה אלמנטית (קרח, חשמל, רוח ופלזמה), כל ירייה חזקה נגד אויבים מסוימים ותעזור בחקר האזורים.

במהלך הקרב, אתם תוכלו לפקד על כל אחד מהשומרים עם מהלך מיוחד, לכל אחד מהם ארבעה מהלכים עם סגנון מאוד מסוים- גרוט מאוד הגנתי ונועד בעיקר להגביל את התנועתיות של האויבים, רוקט מהיר וגורם נזק מרחוק עם הרובה שלו ורימונים, דראקס הוא חזק וגורם נזק מטווח קרוב לקבוצת אויבים, וגאמורה לוחמת מהירה שגורמת נזק משמעותי לאויב אחד בלבד עם החרב שלה, אחרי שימוש בכל אחד מהם בקרב, ישנו זמן הצטננות עד לשימוש הבא. זה השילוב של כל ארבעתם בקרב ביחד עם תזמון נכון שיביא לכם את הנצחון ואת מרב נקודות הניסיון כדי שתפתחו עוד מהלכים מיוחדים שלהם ושל קוויל שגם יכול לבצע מתקפה מיוחדת.

עבודת הצוות הקרבית אבל לא נעצרת שם. אם החבורה נמצאת במצב מלא אדרנלין ומד ה-Huddle Up במלואו, תוכלו באמצעות שני הטריגרים לזמן את החבורה אליכם ולתת להם מילות חוכמה. תגובה נכונה תחזק את כולכם ותגובה לא נכונה תחזק רק את קוויל, בסוף שיחת העידוד החבורה יוצאת שוב לקרב עם אחד משירי שנות השמונים של קוויל כמו Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי.

אתם ממשיכים לעבוד כצוות גם מחוץ לקרב כשאתם רוצים לחקור עוד בכל מקום ולגלות אוצרות חדשים. גאמורה יכולה להאחז בסדקים ולתת לקוויל בוסט, דראקס מסוגל להזיז חפצים גדולים ולהרוס שברים מסוימים, רוקט יכול לפרוץ למערכות ולהזדחל במקומות קטנים וגרוט יכול לבנות גשרים לחצייה בין שתי מקומות, פיטר גם יכול להשתמש ברובה האלמנטים שלו לשנות את הסביבה, כמו ליצור פלטפורמה מקרח, כדי להגיע למקומות חדשים. כל זה על מנת לפתור חלק מהחידות של המשחק ולנווט לאוצרות ופריטים כמו הפריטים שציינתי מהעבר של השומרים ותלבושות נוספות שיאפשרו לכם לשנות את המראה של השומרים ללוקים מחלק מריצות הקומיקס האייקוניות, כמו Age of Apocalypse, או לגרסאות ה-MCU, במקרה ואתם מחפשים את החיבור הזה ליקום הקולנועי.

כדי להקל על המסע שלכם, קוויל מצויד עם הקסדה שלו שמראה הסברים על הסביבה ואינדיקציות לפריטים ודברים שאפשר לעשות, ובמקרה והקרב גם קשה מדי עבורכם, המשחק כולל התאמה אישית של רמת הקושי לפי כמות החיים שתהיה לכם, חוזק האויבים, משך הזמן בין כל שימוש מיוחד של השומרים ועוד….

אז כן, יש הרבה מה לעשות, גם מבחינת חקר עולם וגם מבחינת קרב, אבל מה ששמחתי לראות מהמשחק זה איך הוא כל הזמן מצליח לשנות סגנון וכיוון, ולעולם לא לשעמם- רגע אחד אתם נלחמים בבוס מסיבי, רגע אחר אתם מתגנבים דרך מסיבה שבה כולם מעולפים, רגע נוסף אתם טסים עם המילאנו (הספינה של קוויל עם השם המדהים) דרך חורים כמו Star Wars: Rebel Assault 2, רגע אחר אתם מנסים לפלס את דרככם בסופה. המשחק כל הזמן משנה את הפעילות וזה שומר על החוויה מרעננת, ככה שמתי שכן מגיעים לקרבות, זה לא מרגיש מתיש וחזרתי כמו Marvel's Avengers ויש לכם ציפייה לנסות לראות עוד מהלכים של החבורה.

הדבר היחיד שאיכזב אותי במשחקיות היה המבנה הלינארי של הסיפור והגלקסיה, אתם נעים בין מקומות מגוונים אבל ללא בחירה משלכם לחזור לאזורים בהם הייתם כבר. המשחק יכל ממש ללמוד מ-Star Wars Jedi: Fallen Order באספקט הזה.

גרפית כל האקשן נראה נהדר וחד, בעיקר כי שיחקתי על ה-PlayStation 5, עם אנימציות חלקות ומודלים יפים לדמויות, גם עם החלפת התלבושות. הסביבה עצמה גם יצירתית ומאוד יפה לעין, ומקומות כמו החללית של החבורה מלאים בפרטים ומידע שמוסיפים לאישיות של כל אחת מהדמויות (נקודות בונוס על פוסטר של דזלר בחדר של קוויל). היו מספר באגים גרפיים פה ושם, אבל בעיקר כאלו שמצמצתי ונעלמו בן רגע.

בזמן שאתם נעים ברחבי הגלקסיה היפה שלנו ופוגשים דמויות מגוונות ומבדרות, אתם גם תצרו קשרים עם החבורה, מה מציג את הדיאלוג והדיבוב הנהדרים של המשחק, עם בדיחות מצחיקות והמון רגעים אמוציונליים שזה מרגיש כמו סרט ארוך ומעולה של שומרי הגלקסיה עם שחקנים חדשים לגמרי.

הסאונד גם מפציץ מבחינה מוזיקלית תודות לפס הקול המדהים של המשחק שמלא בשירים משנות השמונים שאני בשוק איך לא כל התקציב הלך לשם רק בשביל זכויות השימוש. מה שהופך כל רגע על הספינה או בקרב לכיף בלתי פוסק כמו קליפ מהעשור שנתן לנו את הגלאמרוק.

סיכום

חברת Square Enix ללא ספק גאלה את עצמה והוכיחה שהיא ראויה לייצר משחקי Marvel.

בזמן שהמשחק יכול היה לכלול פתיחות מסוימת עם אפשרות לנוע בין הכוכבים, עדיין מדובר בהרפתקה מהנה בטירוף עם הומור נהדר, אקשן מרהיב, משחקיות מגוונת ופס קול מפוצץ שיגרום לכם לחזור לימי התהילה של שנות השמונים. 

עותק של Marvel's Guardians of the Galaxy סופק על ידי עדלי יונייטד ל-PlayStation 5, המשחק גם זמין על ה-PlayStation 4, ה-Xbox Series X, ה-Xbox One, ה-Nintendo Switch והמחשב האישי.

You have the Touch - Marvel's Guardians of the Galaxy 

ציון סופי - 9

9

מעולה

עם סיפור מהנה, משחקיות מגוונת ופסקול מפוצץ, מדובר באחד מהמשחקים הכייפים והטובים של השנה

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה