תקווה חדשה – ביקורת למשחק Star Wars Jedi: Fallen Order

אחרי שני משחקי Battlefront, חברת EA לוקחת אותנו להרפתקת ג’די חדשה עם Star Wars Jedi: Fallen Order, האם השינוי השתלם?

לפני שניכנס לביקורת המלאה של המשחק Star Wars Jedi: Fallen Order, צריך להבין את החשיבות של המשחק והאירועים שהובילו אליו.

מאז שקיבלה את הזכויות להפקת משחקים של כותר “מלחמת הכוכבים” מחברת Disney ו-LucasArts, חברת EA הוציאה 2 משחקי יריות ברוח משחקי Battlefield בניסיון לאתחל את סדרת משחקי Battlefront, המשחק הראשון היווה הצלחה מסוימת למרות הביקורות שספג על כמות התוכן שכלל והמשחק השני כלל מערכת Loot שספגה מתקפה ענקית כלפי החברה מקהילת הגיימרים, מה שהוביל לצניחת מניות החברה ולחברת Disney לשקול האם EA תמשיך לייצר משחקים של כותר “מלחמת הכוכבים”.

אז חברת EA החליטה הפעם לקחת את הפיתוח של המשחק הבא בכותר מסטודיו DICE לסטודיו Respawn, שיצר את אחד המשחקים המצליחים של החברה Titanfall 2, מה שהוביל למשחק שונה לגמרי גם במשחקיות וגם בפוקוס.

הסיפור

Star Wars Jedi: Fallen Order מתרחש זמן מה אחרי פקודה מספר 66 של הקיסר (מ”מלחמת הכוכבים: נקמת הסית'”), שבה צבא המשובטים של האימפריה קיבל הוראה לחסל את כל הג’די של הרפובליקה. אתם מגלמים את קאל, מתלמד ג’די צעיר שברח במהלך ההוצאה לפועל של פקודה 66. קאל חי בסתר בתור אוסף גרוטאות (כמו ריי של הטרילוגיה החדשה) וכעת נאלץ לברוח אחרי שחשף את כוחותיו בפומבי. הוא מצטרף לשני מבריחים, אחת מהם היא אבירת ג’די לשעבר בשם סרה, והשלושה יוצאים למסע לעצור את הסית’ מלהשיג עוד כוח ועל מנת להקים מחדש את מסדר הג’די.

הסיפור של המשחק מאוד מזכיר חלק מהמשחקים הקלאסים של כותר “מלחמת הכוכבים” כמו סדרת משחקי Jedi Knight ומשחקי Knights of the Old Republic, מה שאומר שזה סיפור מצוין ביקום הכותר שמשתלב נהדר עם ההיסטוריה הארוכה של הג’די.

קאל הוא גיבור מצוין, קמרון מונאהן עושה עבודה נהדרת בתור הג’די הצעיר שנכנס להרפתקה וצובר את הביטחון שלו בתור ג’די ובו בזמן מגלה היסטוריה אפלה וסודות חדשים לגבי הג’די וחבריו. בנוסף, זה מעניין לראות את האירועים שהובילו לבריחתו מהאימפריה ולגלות על היחסים בינו לבין המאסטר שלו.

לצדו של קאל כל הדרך נמצא BD-1, אנדרואיד אהוב נוסף מכותר “מלחמת הכוכבים” שעוזר לקאל לפרוץ למקומות, נותן לו תמיכה בקרב ומאפשר לו לראות את הסודות של הג’די מאסטר קורדובה שקאל יוצא במסע אחר מחקרו.

שאר הדמויות של המשחק גם מצוינות, סרה היא דמות מעניינת עם הרבה מורכבות שאנחנו מתחברים אליה כבר בתחילת הדרך וגריז הוא מבריח קלאסי עם משפטים מצחיקים ואישיות בלתי נשכחת, זה פשוט כיף לראות את שלושתם באינטרקציה. נבלי המשחק, בעיקר האחות השנייה, הם נבלים מאיימים ומתאימים מאוד לסיפור ויקום הכותר, ככה שיש לנו גם דינמיקה נהדרת של הגיבור והנבל, כמו בטרילוגיה המקורית.

המשחק מתקשר ומזכיר סיפורים ודמויות מהטרילוגיה המקורית, טרילוגיית הפריקוול ואפילו סדרת האנימציה “מלחמת המשובטים”, יחד עם פיסות מידע חדשות לגבי ההיסטוריה של הג’די וכוכבי הלכת של המשחק, ככה שאם אתם מעריצים של כותר “מלחמת הכוכבים”, זה סיפור ששווה את זמנכם.

הגלקסיה

למרות שלא נראה ככה, Star Wars Jedi: Fallen Order הוא משחק עולם פתוח. לא במובן של משחקי עולמות פתוחים כמו Red Dead Redemption 2 ו-Final Fantasy XV אבל עולם פתוח כמו משחקי Dark Souls. אתם יכולים לנוע בין מיקומים שונים, פה זה כוכבים, ובתוך הכוכבים יש לכם משימות, דברים למצוא וחידות. בנוסף, בדומה ל-Dark Souls, אתם מוצאים קיצורי דרך לחבר בין נקודות השמירה שלכם, נקודות מדיטציה לשמירה וחיזוק קאל, בדומה למדורות של Dark Souls, אבל לזה אכנס יותר במשחקיות. לעיתים החיבורים בין האזורים של כל כוכב יכולים להרגיש מנותקים בהשוואה למשחקים כמו Sekiro: Shadows Die Twice ו-Bloodborne, אבל המשחק כל הזמן מוצא דרכים חדשות לפתוח את הדרך למקומות חדשים.

כדי שלא תלכו לאיבוד, אתם מצוידים במפה שמאוד עוזרת לעקוב אחרי מקומות בהם הייתם ואלו שלא, ומיקומים שכרגע חסומים לכם, בנוסף אתם יכולים להחליף בין מפלסים שונים. זו אופציה נהדרת שמזכירה לי את המפה מ-Doom מ-2016 ותקל עליכם כשתנסו להגיע למקום מסוים להמשיך את הסיפור או כדי לכסות את כל הדברים שנמצאים באזור.

לאורך סיפור המשחק, אתם תגיעו לכ-6 כוכבים שונים, כל אחד מהם ייחודי ומשתלב נהדר ביקום של “מלחמת הכוכבים”, כמו כוכב אחיות הצל (מכשפות הכוח מהסדרה “מלחמת המשובטים”) וכוכב קאשיק של הווקי שראינו בסרט “נקמת הסית'”. כל כוכב כולל יצורים שונים, ואתגרים שונים עם מכניקות ייחודיות. על מנת למצוא את כל הפריטים בכל כוכב תצטרכו את כל היכולות האפשריות עבור קאל ולהשתמש בשכל שלכם כדי לפתור חידות, ואכנס לזה יותר לעומק עכשיו.

המשחקיות

כמו שציינתי, בסיס המשחקיות של Jedi Fallen Order הוא Dark Souls- יש לכם מכה קלה וחזקה, אפשרות להגן ולעשות Counter על מנת לעייף אויב או להחזיר יריית לייזר, אתם מצוידים בכלי ריפוי שהרובוט שלכם סוחב ויש נקודות מדיטציה בכל כוכב כדי לשמור את ההתקדמות שלכם ולשפר את היכולות שלכם. אם במקרה תמותו לידי יצור במשחק, תוכלו להשיג את נקודות הניסיון שלכם חזרה על ידי כך שתתנו לו מכה, לא להתחיל לחפש את נקודת המוות שלכם.

אבל כמה שקשים ומתסכלים משחקי Dark Souls היו, Fallen Order הוא לא קשה באותה המידה. דבר ראשון יש לכם 4 רמות קושי שונות לבחור מביניהן, שמגדירות את החוזק שלכם, של היריב שלכם ואת חלון ההזדמנויות לעשות Counter. אני שיחקתי ברמה 2, שהייתה בפני עצמה קצת קשה אבל לא יותר מדי, רמה 1 היא הרמה ששחקנים שרוצים פשוט להנות מהסיפור יבחרו, ושתי הרמות האחרות בהחלט ייתנו למי שרוצה אתגר רציני משהו באמת מאתגר.

קאל לומד לאורך המסע שלו מגוון יכולות ג’די בסיסיות כמו היכולת להעיף דברים, למשוך דברים, להאט את האויב בזמן, לרוץ על קירות וכל מני מהלכים עם חרב האור (כולל לזרוק אותה), כמות הכוחות אולי קטנה מאלו של משחקי Jedi Knight אבל לפחות אפשר להשתמש בהם לפתור מספר חידות יצירתיות ולעשות קצת אקשן טלפטי סגנון Control. את החידות שקאל פותר ובאמצעות חקירה של הסביבה, הוא מוצא תיבות עם כל מני אפשרויות Custom, כמו תלבושת חדשה, תבנית צבע לחללית של החבורה, תבנית צבא ל-BD-1 וכלים לחרב האור, הוא יכול למצוא הדים מן העבר שנותנים מידע על מה שקרה ומעלים לקאל את הבריאות או את מד האנרגיה, ולמצוא שולחנות עבודה שבאמצעותם הוא משדרג את היכולת של BD-1 ואת חרב האור שלו.

חוץ מפעם אחת שבה משדרגים את חרב האור שלכם על מנת לקבל עוד אפשרות דו צדדית, כל השידרוגים של חרב האור זה נטו אסטטיקה, אבל עדיין זו אפשרות נחמדה שנותנת לכם לאפיין את החרב שלכם איך שתרצו, בנוסף, יש לכם אפשרות למצוא עוד צבעים לחרב האור שלכם כמו ירוק, צהוב וורוד.

כמה שאני אוהב את המשחקיות וזה נהדר שקיבלנו משחק ג’די חדש, אני עדיין מחויב להגיד שיש לא מעט באגים במשחקיות והיא לא מרגישה בכללי הכי חלקה, בעיקר החלק של הפלטפורמה, הרבה פעמים תפספסו לגמרי את המטרה שלכם. מזל שאם אתם נופלים, אתם לא מתים, פשוט מוחזרים לאותה נקודה עם פחות חיים וככל שתתקדמו במשחק, כוחות הג’די עוזרים להשלים חלק מהקשיים.

הגרפיקה

אחרי המרהיבות הויזואלית של משחקי Battlefront עם מנוע ה-Frostbite, סטודיו Respawn מחליט להשתמש במשחק החדש במנוע Unreal שעושה את העבודה ויזואלית אבל כן נותן לנו לעיתים מרקמים ומודלים די מכוערים של דמויות, בעיקר המראה של שבט הווקי.

אבל אפקטי אור והשתקפויות נראים נהדר, בעיקר בדברים מימיים כמו בוץ, וחלק מהסביבה לעיתים אפילו עוצרת נשימה, וכך גם חלק מהמודלים של מפלצות המשחק.

הירידה הגרפית כמובן נעשתה בשביל שהמשחק יוכל להיות בעולם פתוח ולרוב הוא מצליח להתמודד עם העומס, למרות זאת, נתקלתי בצניחה של מספר הפריימים בשנייה, טשטושים גרפיים ואפילו מספר פעמים שהמשחק נתקע לכמה שניות בזמן שנטענו טקסטורות ברקע, משהו שנתקלתי בעיקר בכוכב העמוס בצמחייה קאשיק.

זה לא שהמשחק מכוער לעין, דווקא ישנם רגעים שהוא פשוט מדהים לעין אבל כן ישנן בעיות גרפיות על ה-PlayStation 4 שחשוב ששחקנים יצפו אליהן. חוץ מזה, המשחק נראה טוב מאוד.

הסאונד והמוזיקה

סאונד המשחק הוא נהדר. זה בא לידי ביטוי בצלילים ששומעים מהרקע והפעולות שלכם כמו הדלקת חרב האור שלכם, אבל גם בא לידי ביטוי בתגובות המפורטות של האויבים שלכם למה שעשיתם, כמו לחסום את הירי שלהם או חיסול כל השותפים שלהם.

הדיבוב של הדמויות המרכזיות וגם רוב דמויות הצד הוא ממש טוב, כל השחקנים נותנים הופעה אמינה והם מדברים כמו שדמויות של הטרילוגיה המקורית היו מדברים, עם משקל ורגש. שבחים לקמרון שנותן הופעה בלתי נשכחת בתפקידו ונהפך להיות חלק בלתי נפרד מהיקום של מלחמת הכוכבים בדומה לג’ייסון קורט שדובב את קייל קאטרן (אפילו אם Disney אומרת שקייל הוא לא חלק מהיקום).

המוזיקה היא קלאסית של מלחמת הכוכבים של ג’ון וויליאמס והיא נשמעת נהדר כמו תמיד. המוזיקה זה הדבר הראשון שמקבל את פניכם במשחק והיא ללא ספק עושה את העבודה בלהגיד לכם שזה משחק של מלחמת הכוכבים ביקום שאתם אוהבים.

סיכום

חברת EA עשתה בחוכמה לתת את משימת הפיתוח של המשחק החדש של “מלחמת הכוכבים” ל-Respawn. בדומה ל-Titanfall 2, הסטודיו נותן לנו הרפתקה בלתי נשכחת של גיבור צעיר והרובוט שלו, וסיפור מרתק שבקלות יוכל להמשך במספר משחקי המשך, אם הרשיון ישאר בידי EA.

קאל הוא גיבור נהדר ביקום של “מלחמת הכוכבים” והמשחק מלא בדמויות מעניינות ומיקומים שמחברים אותו לכל סיפורי העבר של הכותר. תוסיפו לכל זה משחקיות נהדרת ומאתגרת, פס קול מדהים, דיבוב יוצא מן הכלל וגרפיקה די טובה, ויש לכם את משחק מלחמת הכוכבים הטוב ביותר מזה שנים. הכוח ללא ספק חזק עם המשחק הזה.

Star Wars Jedi: Fallen Order

הסיפור - 10
הגלקסיה - 9.5
המשחקיות - 9
הגרפיקה - 7.5
הסאונד והמוזיקה - 10

9.2

מעולה

למרות מספר בעיות קטנות בליטוש הסופי של Fallen Order, מדובר במשחק עם סיפור נהדר, משחקיות מאתגרת וחווית משחק כללית יוצאת מן הכלל.

User Rating: 4.12 ( 3 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה