ללא גבולות – ביקורת המשחק Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator הוא סימולטור הטיסה שכולכם צריכים להכיר

כשהציעו לי לסקר את Microsoft Flight Simulator די היססתי, בעיקר כי לא ידעתי למה אני נכנס. מעולם לא התנסתי בסימולטור טיסה קודם לכן, ובלי קשר לכך מטוסים והפעלתם מעולם לא היו תחום בו התעניינתי. יחד עם זאת החלטתי שזו תהיה הזדמנות נהדרת לצלול לתחום אדיר המימדים הזה, והנה אנחנו כאן עם הביקורת לסימולטור החדש.

למי שחי תחת סלע ולא מכיר את Microsoft Flight Simulator, אספר כי מדובר בסימולטור הטיסה הרשמי מבית חברת Microsoft, שיצא לראשונה לשוק אי שם בשנת 1982. מאז ועד היום קיבל הסימולטור מספר לא קטן של הוצאות, עד לשנה הנוכחית בו קיבל את גרסתו החדשה ביותר.

לפני הכל אחדד ואציין שמדובר בסימולטור טיסה, כך שממש לא מדובר במשחק רגיל, היות וממש לא ראוי לקרוא לסימולטור הזה משחק. חשוב מאוד לדעת שאין כאן אלמנטים של משחקי טיסה, והדגש המלא של הסימולטור הזה הוא חווית תפעול וטיסה מציאותית ככל האפשר.

Microsoft Flight Simulator מגיע בגרסתו הבסיסית עם כ-20 כלי טיס שונים, החל ממטוסים קטנים לשני נוסעים ועד למטוסי ענק כגון מטוסי חברת Boeing גדולי המימדים. רמת הפירוט של כל כלי טיס לא פחות ממדהימה, וניתן לראות בבירור את המאמצים הרבים שהושקעו על מנת לדמות את כלי הטיס של הסימולטור לכלי הטיס האמיתיים. בגרסת הפרימיום של המשחק נקבל עוד כ-10 כלי טיס נוספים בהם נוכל להשתמש.

לצד המטוסים יש את העולם עצמו, וכאן באמת באה לידיי ביטוי רמת האיכות הבלתי נתפסת של הסימולטור הזה. מלבד לעובדה שהמשחק מציג את כדור הארץ ברמת פירוט מדהימה בצורה בסיסית, הסימולטור עושה שימוש במספר טכנולוגיות מרשימות כדי להעצים את עולם הסימולטור אפילו יותר. 

בתור התחלה חברה Microsoft לחברת Blackshark.ai, שפיתחה טכנולוגיה ייעודית לסימולטור המשתמשת ב-"Microsoft Azure", שהוא שירות ענן רשמי של חברת מייקרוסופט העושה בין היתר שימוש באלגוריתמים של בינה מלאכותית, על מנת לפתח יכולת ניתוח למודלים פוטוגרמים של מפת כדור הארץ, לצד יכולת מרשימה לפתח ולהציג בזמן אמת מודלים תלת מימדיים של שלל בניינים, הרים, צמחייה ועוד על גבי מפת הסימולטור. הטכנולוגיה הזו מאפשרת לסימולטור להציג מפת עולם ברמת פירוט מרשימה ומדויקת להפליא, שמעשירה את הסימולטור אפילו יותר בכמות פרטים לא נתפסת.

מעבר לכך, הסימולטור עושה שימוש בנתוני מפות של Bing Maps, על מנת להציג מידע גאוגרפי מדויק ככל שניתן. לצד כל אלה הסימולטור מסוגל לספק מפת טיסה אמיתית אונליין, הכוללת כלי טיסה של שלל הטייסים הנוספים בסימולטור, לצד יכולת להתחבר ולספק מידע עדכני אודות סופות למיניהן שכמובן משפיעות על מזג האוויר בתוך הסימולטור.

וזה כמובן לא נגמר שם, כאשר הסימולטור מסוגל להתחבר לשלל הלוויינים המצויים בחלל על מנת לספק מידע אמיתי ומדויק של גובה הרים, בניינים ועוד.

כל האלמנים האלה הופכים את חווית הטיסה בסימולטור לחוויה מיוחדת, שאני מקווה שכמה שיותר אנשים יוכלו לחוות לפחות פעם אחת במהלך חייהם. מדובר במשהו שקשה להסביר במילים, וזה ללא ספק מסוג הדברים שפשוט צריך לנסות בעצמכם.

אם זה לא היה ברור עד כה רמת הגרפיקה של הסימולטור היא לא פחות ממדהימה שגרמה לי בין רגע להיות פעור פה מהיכולות הגרפיות המדויקות שיש לסימולטור הזה להציע.

כמובן שכעת נדבר על חווית הטיסה. לצד כל האלמנטים החיצוניים של הסימולטור כמובן שיש לנו את המשימה החשובה ביותר והיא לטוס עם כלי הטיס השונים. 

אם העולם החיצוני של הסימולטור היה מרשים, חווית הטיסה מרשימה לא פחות. בתור התחלה ניתנת לכם האופציה להטיס את המטוס באופן מלא לבדכם, ללא הדרכה וללא שום סיוע מצד מנוע הסימולטור. כמובן שאם אתם מתחילים ומרגישים שאתם זקוקים לעזרה, הסימולטור יציע לכם המון כלים שיקלו עליכם, החל מהיכולת להדרכה ותפעול המטוס צעד אחד צעד, החל מרגע עליית הנוסעים למטוס בין רגעי ההמראה, הנחיתה והכניסה לשער שדה התעופה, עד לאפשרות לדלג ישר אל האקשן של חווית הטיסה עצמה ללא הצורך בתפעול המראה, נחיתה וכדומה. כל אלמנט הכי קטן של מהלך הטיסה קיים בסימולטור, וזה בהחלט מחזה מרהיב ומרשים אם ניזכר שמדובר בסימולטור ביתי שניתן להתקין באמצעות Steam.

אחד האלמנים החשובים הוא אלמנט השליטה. כמובן שניתן לשלוט בכל הסימולטור באמצעות מקלדת ועכבר וכן באמצעות בקר, אבל אם תשאלו הרבה אנשים ואני בניהם, חווית הטיסה המושלמת תגיע כאשר יהיה לכם את ציוד הטיסה המתאים. כמובן שזה אומר שתאצלו לשלם עוד כסף מכיסכם על מנת שתוכלו לשים את ידכם על ציוד סימולטור טיסה איכותי, אך כמובן שאם אתם רציניים ורוצים להיכנס לתחום הסימולציה בצורה המציאותית ביותר ההשקעה לחלוטין תהיה שווה את זה.

בכל הקשור לתפעול הדברים לפני הטיסות עצמן אני שמח לבשר שגם כאן מדובר בחוויית תפעול נוחה למדי, כאשר נוכל לתכנן מסלולי טיסה בלחיצת כפתור, לצד צפייה בשלל נתונים, החל ממידע מקיף על כל אחד מהמטוסים בארסנל הכלים שלנו ועד למידע על טיסות עבר ועוד. כמו העולם העשיר של הסימולטור, גם בתכנון הטיסה יעמדו לרשותכם מספר לא קטן של אמצעים, החל מהיכולת לבחור את שדה התעופה ממנו תמריאו ואת שדה התעופה בו תנחתו, שינוי מועד הטיסה, מזג האוויר, רמת הרוח, כמות הנוסעים ומה לא. הסימולטור כולל לא פחות מכ-37,000 שדות תעופה הפזורים לכל אורך הגלובוס, כולל שדות תעופה מקומיים בארץ ובעולם כגון נמל התעופה בן גוריון ואפילו שדות תעופה צבאיים כגון שדה התעופה בבסיס חיל האוויר בנבטים. את הטיסה הראשונה שלי כמובן ביצעתי מנמל התעופה בן גוריון לשדה התעופה רמון באילת, כאשר בין לבין טסתי לצד כיפת הזהב בעיר העתיקה בירושלים (כן, זה עד כדי כך מפורט).

מלבד לטיסות חופשיות שנוכל לתכנן המשחק מציע לנו טיסות מוגדרות מראש המדמות מסלולי טיסה אמיתיים בהם נוכל להתנסות, לצד שלל אתגרי הטסה שונים, מדריכי טיסה מפורטים שיחדדו את הכישורים שלנו עוד יותר ועוד.

חשוב לי לציין כי מדובר בסימולטור די כבד, השוקל באזור ה-150GB. כמובן שמשקל הסימולטור מגיע מכמות הפרטים שהוא מסוגל להציג ומהגרפיקה המרשימה.

כאן כמובן נכנס מדד הביצועים. אם כמות הפרטים של הסימולטור גוררת איתה את החשש שלא תוכלו להריץ את הסימולטור על המחשב שלכם אני שמח מאוד מאוד לבשר לכם שזה ממש לא המקרה. הסימולטור אמנם מפורט מאוד אך הוא ממש לא כבד להרצה, ותוכלו לקבל איתו חווית טיסה חלקה ואיכותית גם עם רכיבים די ישנים. למעשה Microsoft ממליצה להריץ את הסימולטור עם מאיץ גרפי החל מה-GTX970 ומעלה, כך שאני סבור שאחוז לא קטן של משתמשים שמחזיק ברכיבי מחשב בינוניים ומעלה יוכל להריץ את המשחק ללא בעיה (כמובן תוך התאמה של הגדרות הגרפיקה לחומרת המחשב הקיימת שלכם). כמובן שעם רמת פירוט שכזו מומלץ להשתמש בסימולטור עם כמה שיותר RAM, כאשר מייקרוסופט ממליצה להריץ את הסימולטור עם כ-16GB RAM לפחות.

אז מה עוד נשאר לי להגיד? האמת שלא הרבה. הסימולטור גדוש בדברים לעשות, ואם זה תחום שאתם רוצים להרים לקצה, אני בהחלט יכול להגיד ש-Microsoft Flight Simulator יהיה שווה את ההשקעה שלכם. מדובר בחוויית סימולציה וטיסה מרשימה ומספקת, שללא ספק תאפשר לכם לממש את חזון הטיסה שלכם בצורה הטובה ביותר.

השתכנעתם? רוצים להתנסות ב-Microsoft Flight Simulator? הנכם מוזמנים לנסות את הסימולטור בקלות באמצעות שירות המשחקים Game Pass Ultimate!

*עותק לביקורת סופק על ידי בנדא מגנטיקס.

Microsoft Flight Simulator

ציון סופי - 10

10

מושלם

סימולטור הטיסה שכל אחד ואחת מכם צריכים להכיר!

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, בן 21 מהשומרון, טכנאי מחשבים ועורך ראשי בקטגוריית חומרה. גיימר, חובב מחשבים, חומרה, קולנוע וקומיקס.

השאר\י תגובה